Προς το περιεχόμενο

Το Netflix δοκιμάζει νέο τρόπο αντιμετώπισης κοινής χρήσης ενός λογαριασμού εκτός νοικοκυριού


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις λίγες εβδομάδες μετά την ανακοίνωση της τελευταίας αύξησης των τιμών του στις ΗΠΑ και την περασμένη εβδομάδα στο Ηνωμένο Βασίλειο, το Netflix ανακοίνωσε ότι καταργεί τη δημοφιλή πρακτική της κοινής χρήσης λογαριασμού μεταξύ ατόμων που δεν μένουν στο ίδιο σπίτι, προτρέποντάς τους να πληρώσουν μια επιπλέον χρέωση για το προνόμιο αυτό.

Σε ανάρτηση στο επίσημο blog της υπηρεσίας, ο Chengyi Long, διευθυντής καινοτομίας προϊόντων, αναφέρει ότι «ενώ η υπηρεσία είναι εξαιρετικά δημοφιλής, έχει δημιουργηθεί κάποια σύγχυση σχετικά με το πότε και πώς μπορεί να κοινοποιηθεί ένας λογαριασμός του Netflix. Ως αποτέλεσμα, οι λογαριασμοί μοιράζονται μεταξύ διαφορετικών νοικοκυριών επηρεάζοντας τη δυνατότητά μας να επενδύουμε σε καταπληκτικές νέες τηλεοπτικές σειρές και ταινίες για τα μέλη μας».

Το Netflix θα δοκιμάσει τη νέα του προσέγγισή του σε τρεις χώρες: τη Χιλή, την Κόστα Ρίκα και το Περού. Εκεί, εκτός από τη δυνατότητα μεταφοράς προφίλ σε νέους λογαριασμούς (είτε τον κύριο λογαριασμό του χρήστη είτε κάποιον άλλον), οι συνδρομητές θα βλέπουν σχετικό μήνυμα να προσθέσουν έναν επιπλέον θεατή στο πακέτο τους με μειωμένη τιμή: 2.380 CLP στη Χιλή, 2,99 USD σε Κόστα Ρίκα και 7,9 PEN στο Περού.

Δεν είναι η πρώτη φορά που το Netflix πειραματίζεται με τον περιορισμό της κοινής χρήσης κωδικού πρόσβασης. Πέρυσι, η εταιρεία πειραματίστηκε με ένα εργαλείο επαλήθευσης λογαριασμού για να εμποδίσει τους μη εξουσιοδοτημένους χρήστες να παραβιάζουν τους λογαριασμούς άλλων.

PaidSharing_936x622.jpeg.04b4392bc011f07fcf93801a87dffd47.jpeg

Ωστόσο, η προσθήκη των χαρακτηριστικών "προσθήκη επιπλέον μέλους" και "προφίλ μεταφοράς" δείχνει ότι το Netflix σκέφτεται στρατηγικά πώς μπορεί να συνεχίσει να μεγαλώνει ως εταιρεία καθώς ο ρυθμός αύξησης των συνδρομητών του δείχνει να μειώνεται. Εάν το Netflix σκοπεύει να κρατήσει τον θρόνο του ως ο βασιλιάς του video streaming, θα πρέπει να συνεχίσει να χρηματοδοτεί όλο και πιο ακριβές πρωτότυπες παραγωγές όπως το περσινό Red Notice, η παραγωγή του οποίου ξεπέρασε τα 200 εκατομμύρια δολάρια. 
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως απορια το ειχα.
Ενω στο spotify σε πρηζει για να προσθεσεις σε συνδρομη νοικοκυριου ατομο σε διαφορετικη χωρα, στο netflix ειναι τοσο χαλαροι. Εχουν βεβαια διαφορετικο συστημα, στο spotify κανεις login με διαφορετικο username/password ενω στο netflix ολη η οικογενεια κανει με ιδιο username/password και πριν ξεκινησει η προβολη διαλεγεις χρηστη για 
Να ειναι καλα ως τωρα, αλλα να φαινεται δεν θα κρατησει για πολυ.
Ισως κανανε τα στραβα ματια (ενω εκανε μπαμ απο τις IP οτι προκειται για διαφορετικες χωρες) προκειμενου να εδραιωθει και να μας γινει "απαραιτητο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, nmembers68 είπε

Netflix ετοιμασου να δεις κατηφορα. Ερχονται HBO & Disney. Νομιζεις με τις π.... θα ασχολιόμαστε. Εχεις ανεβάσει τις τιμες στο θεο και απο ποιοτικό  περιεχομενο καθολου. Κοψε μου τον μοιρασμο του account μου και νομιζεις θα σε σταζω 14€ καθε μηνα μονος μου.

Με την κατηφόρα της τουρκικής λίρας μου έχει φτάσει τα 3,57... Λίγοτερο από 1€ το άτομο.. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια το ακούμε και θα το ακούμε. Δεν έχουν βρει λύση ακόμα και δεν θα βρουν σύντομα. Εδώ το Disney+ είχε επενδύσει σε πόσα project και τελικά αποφάσισε ότι "λόγο χαμηλής τιμής" δεν θα μπουν στον κόπο οι συνδρομητές μας για account sharing.

Ίσως κάποια στιγμή να μπλοκάρουν το sharing από άλλες χώρες αλλά οι περισσότεροι μοιράζονται με άτομα από την ίδια πόλη ούτε καν χώρα οπότε όλα καλά και όλα ανθηρά 😄

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Jake07 είπε

Με την κατηφόρα της τουρκικής λίρας μου έχει φτάσει τα 3,57... Λίγοτερο από 1€ το άτομο.. 

Μια από τα ίδια αλλά αναγκαστικά με προπληρωμένες... έχεις βρει τρόπο μήπως να τραβάει από κάρτα τα λεφτά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Starback είπε

Μια από τα ίδια αλλά αναγκαστικά με προπληρωμένες... έχεις βρει τρόπο μήπως να τραβάει από κάρτα τα λεφτά;

Με Revolut. Κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα ψάξει και είχα βρει έναν οδηγό και μου πέτυχε. Η προϋπόθεση που θυμάμαι ότι υπήρχε ήταν να μην ανοίξεις καινούριο λογαριασμό αλλά να έχεις κάποιον παλαιότερο που έχεις κόψει. Εκείνον ανέστησα και μου πέτυχε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μια ανακοίνωσαν αυξήσεις στης ήδη πανάκριβες συνδρομές και από την άλλη προσπαθούν να βάλουν περισσότερα εμπόδια στους ίδιους τους συνδρομητές τους. 

Μαντέψτε ποιος θα βγει χαμένος…

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...