Προς το περιεχόμενο

Το Netflix δοκιμάζει νέο τρόπο αντιμετώπισης κοινής χρήσης ενός λογαριασμού εκτός νοικοκυριού


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο σπρώχνετε τα λεφτά σας σε κεντροποιημένες πλατφόρμες, αυτά θα γίνονται. Πολλοί θα τσιμπάνε με το "τυράκι" και μετά θα τους "γδέρνουν" σιγά σιγά με παρόμοια schemes. Ένα πράγμα έχει μείνει σταθερό τις τελευταίες δεκαετίες και αυτό είναι τα torrents. Εκεί καταφεύγει ο νοήμων κόσμος προκειμένου να αντιμετωπίσει τον φασισμό αυτών τον υπηρεσιών. Τo torrent είναι ένα από τα πιο γνωστά και καθιερωμένα πρωτόκολλα αποκεντροποιημένου διαμοιρασμού αρχείων.  Καλό θα ήταν εμείς σαν users να κοιτάμε και να υποστηρίζουμε προσπάθειες που γίνονται για να αποκεντροποιηθούν λύσεις όπως κοινωνικά δύκτια, streaming services κλπ μέσω blockchain tech. Το μέλλον είναι πολλά υποσχόμενο αρκεί ο κόσμος να ξυπνήσει και να σταματήσει να πετάει τα λεφτά του σε ανούσιες υπηρεσίες που προσφέρουν μεγάλες εταιρίες.

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικη περιπτωση που ο πελατης αποφασιζει οτι το προιον μη πρωτης αναγκης που θελει σαν τρελος, ειναι πολυ ακριβο, αλλα το θελει. Οποτε στην κλασικη μεθοδο του κρα κρα και πειρατειας...

Σορρυ που σας το λεω αλλα λαμογια ειστε που απλα δεν θελετε να το παραδεχθειτε και παραμυθιαζετε τον κοσμο και τον εαυτο σας. Οποιος δεν το θελει το κοβει, οποιος το θελει και δεν θελει να πληρωσει το βλεπει πειρατικα και βγαζει τον σκασμο κιολας.

Μας φαγατε τα σηκωτια με το ηθικο πλεονεκτημα και τους κακους φιλοχρηματους καπιταλες λες και εσεις δεν ξεπουλιεστε για 14γιουρια.

  • Like 3
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, nmembers68 είπε

Netflix ετοιμασου να δεις κατηφορα. Ερχονται HBO & Disney. Νομιζεις με τις π.... θα ασχολιόμαστε. Εχεις ανεβάσει τις τιμες στο θεο και απο ποιοτικό  περιεχομενο καθολου. Κοψε μου τον μοιρασμο του account μου και νομιζεις θα σε σταζω 14€ καθε μηνα μονος μου.

Επόμενη στάση επανάστασης, Ουκρανία.

26 λεπτά πριν, shadowlike είπε

Όσο σπρώχνετε τα λεφτά σας σε κεντροποιημένες πλατφόρμες, αυτά θα γίνονται. Πολλοί θα τσιμπάνε με το "τυράκι" και μετά θα τους "γδέρνουν" σιγά σιγά με παρόμοια schemes. Ένα πράγμα έχει μείνει σταθερό τις τελευταίες δεκαετίες και αυτό είναι τα torrents. Εκεί καταφεύγει ο νοήμων κόσμος προκειμένου να αντιμετωπίσει τον φασισμό αυτών τον υπηρεσιών. Τo torrent είναι ένα από τα πιο γνωστά και καθιερωμένα πρωτόκολλα αποκεντροποιημένου διαμοιρασμού αρχείων.  Καλό θα ήταν εμείς σαν users να κοιτάμε και να υποστηρίζουμε προσπάθειες που γίνονται για να αποκεντροποιηθούν λύσεις όπως κοινωνικά δύκτια, streaming services κλπ μέσω blockchain tech. Το μέλλον είναι πολλά υποσχόμενο αρκεί ο κόσμος να ξυπνήσει και να σταματήσει να πετάει τα λεφτά του σε ανούσιες υπηρεσίες που προσφέρουν μεγάλες εταιρίες.

Καλά μιλάμε για γδαρσιμο (14 ευρώ έβλεπε όλο το σόι) και μάλιστα υποχρεωτικό χωρίς δικαιώματα επιλογής.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To netflix ειναι σαν τα windows .Ολοι το βριζουν και ολοι το χρησιμοποιουν,απλα για να πειστουν οτι δεν εχει κατι το αξιολογο,οπως πχ τα windows ειναι το χειροτερο λειτουργικο που υπαρχει.

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα το πληρωνω μονος μου το 14αρι και χαζευω που κ που απο το λαπτοπ στην δουλεια η το κινητο..Αν βαλουν εξτρα χρεωση για να εχεις την δυνατοτητα να βλεπεις απο αλλη ip η δεν ξερω και εγω πως θα το κανουν πραγματικα θα το κλεισω για το γαμωτο και ας ειναι 1 ευρω η χρεωση το μηνα ανα χρηστη η συσκευη η ενας θεος ξερει πως θα το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, icenex said:

Αν βαλουν εξτρα χρεωση για να εχεις την δυνατοτητα να βλεπεις απο αλλη ip

H πλειοψηφία στον πλανήτη έχει dynamic ip. Πλέον έχουν αρχίσει αρκετοί πάροχοι να βάζουν και CGNAT, δλδ πολλοί χρήστες ταυτόχρονα να έχουν προς τα έξω μια "κοινή" dynamic ip. 

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ο περιορισμός με βάση κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, daddy_c00l said:

περισσότερο καφρο-clarkson να γουστάρουμε

Η σειρά με την φάρμα ίσως να είναι απο τις καλύτερες που έχω δεί. Ο τύπος είναι ιδιοφύια..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

H πλειοψηφία στον πλανήτη έχει dynamic ip. Πλέον έχουν αρχίσει αρκετοί πάροχοι να βάζουν και CGNAT, δλδ πολλοί χρήστες ταυτόχρονα να έχουν προς τα έξω μια "κοινή" dynamic ip. 

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ο περιορισμός με βάση κάτι τέτοιο.

Σαν παραδειγμα εφερα την ip γιατι οπως εγραψα στο σχολιο μου δεν μου παει το μυαλο πως θα καταφερουν να βαλουν περιορισμο.Εσενα παει το μυαλο σου πως θα βαλουν περιορισμο και πως θα μας βαλουν να πληρωνουμε επειδη βλεπουμε πχ και στο κινητο ενω ειμαστε σε εξωτερικο χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, icenex said:

Εσενα παει το μυαλο σου πως θα βαλουν περιορισμο και πως θα μας βαλουν να πληρωνουμε επειδη βλεπουμε πχ και στο κινητο ενω ειμαστε σε εξωτερικο χωρο?

Ίσως με κάνα 2FA που θα το ζητάει πριν loggάρεις? Άγνωστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Jake07 είπε

Με την κατηφόρα της τουρκικής λίρας μου έχει φτάσει τα 3,57... Λίγοτερο από 1€ το άτομο.. 

μπορείς να πληρώσεις με ελληνική πιστωτική ή μόνο με gift card?

11 ώρες πριν, Jake07 είπε

Με Revolut. Κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα ψάξει και είχα βρει έναν οδηγό και μου πέτυχε. Η προϋπόθεση που θυμάμαι ότι υπήρχε ήταν να μην ανοίξεις καινούριο λογαριασμό αλλά να έχεις κάποιον παλαιότερο που έχεις κόψει. Εκείνον ανέστησα και μου πέτυχε. 

με revolut, δεν κατάφερα να ανανεώσω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, allareas είπε

μπορείς να πληρώσεις με ελληνική πιστωτική ή μόνο με gift card?

με revolut, δεν κατάφερα να ανανεώσω πάντως.

Όπως είπα, είχα βρει έναν οδηγό και το έκανα. Δυστυχώς δε θυμάμαι που ήταν, αλλά με λίγο ψάξιμο στο Google λογικά θα το βρει οποίος ενδιαφέρεται. Επίσης σημαντικό να είναι μη ενεργός ο λογαριασμός. Αυτό ήταν το απαραίτητο στο να λειτουργήσει. Τα λοιπά δε τα θυμάμαι. Με Revolut πάντως ανανεώνω εγώ κάθε μήνα. 

Spoiler

Screenshot_20220317-123730.jpg

Επεξ/σία από Jake07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι ο ρυθμός αύξησης να αρχίσει να μειώνεται μετά από κάποιο σημείο σε πεπερασμένη αγορά καταναλωτών.
Ήδη έχει συνδρομή περίπου ένας στους 20 στον πλανήτη απ όσους έχουν ιντερνετ. Ηδη τεράστιο νούμερο αν σκεφτείς οτι πολλοί μπορεί να μην ενδιαφέρονται καν για ταινίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...