Προς το περιεχόμενο

πτωση τιμων σε GPUs ;


μαστερ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Aφενός καταρρίπτει τον μύθο που θέλει τις mining κάρτες να είναι του κουτιού αφετέρου, όπως έχει αναφερθεί και σε αυτό το νήμα, η συντριπτική πλειοψηφία των μεταχειρισμένων καρτών ειδικά νεότερης γενιάς έχουν χρησιμοποιηθεί για mining. Δεν είναι gamers αυτοί που βγάζουν σε αγγελία τις 6700 και τις 3070 αυτή τη στιγμή είτε γιατί είναι πολύ λίγοι αυτοί που κάνουν κάτι τέτοιο είτε γιατί δεν έχει λόγο ένας gamer τώρα να πουλήσει την κάρτα του προτού βγουν οι νέες 4xxx/7xxx.

Κι επειδή η αγορά αρχίζει να πλημμυρίζει από μεταχειρισμένες κάρτες αγνώστου προέλευσης είναι ακόμα μεγαλύτερο το ρίσκο να επενδύσει κάποιος τώρα σε μεταχειρισμένη τελευταίας γενιάς. Οι πιθανότητες να δούλευε 24/7 τα τελευταία 2 χρόνια είναι πολύ μεγαλύτερες από το να έπαιζε Metro Exodus και CP2077 με τα ρολόγια τέρμα σε υπόγειο Αφρικανικής χώρας χωρίς κλιματισμό.

Δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι οι καρτες που εκαναν mining ειναι του κουτιου. Το οτι φθείρονται εξισου οσο και οι gaming καρτες λεμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Δεκτή αυτή η γνώμη και σωστή. Ενώ όμως παλιότερα ήταν μια μειοψηφία μεν σημαντική δε που το έκανε αυτό, τώρα αυτοί οι gamers που έχουν 3070/3080/6700/6800 και θέλουν να πουλήσουν σε καλή τιμή για να πάρουν μια 4070 που δεν έχει καν ανακοινωθεί είναι απειροελάχιστοι σε σχέση με την προσφορά αυτής της κατηγορίας καρτών τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Από που προκύπτει ότι όλοι αυτοί που αναφέρω παλιότερα ήταν μειοψηφια? Τις αγγελίες τις είχες δει τους τελευταίους μήνες πριν κάθε νέα κυκλοφορία και έβλεπες ελάχιστες για να αναφέρεις συνέχεια μειοψηφίες?

Γεμάτες από ακριβότερες κάρτες ήταν, ειδικά από high end που θα είχαν και την μεγαλύτερη χασούρα αν περίμεναν,εξού και τα παραδείγματα που ανέφερα..

Και τότε κανείς δεν γνώριζε πότε θα κυκλοφορούσαν/ανακοινώνονταν ακριβώς, όπως φυσικά και τιμές/διαθεσιμότητα τον πρώτο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

εν νομιζω να ειπε κανεις οτι οι καρτες που εκαναν mining ειναι του κουτιου. Το οτι φθείρονται εξισου οσο και οι gaming καρτες λεμε. 

Λεμε οτι φθείρονται και καταπονούνται περισσότερο τα σκαπτικα μηχανηματα .Εσυ  λες οτι καταπονούνται το ιδιο για να στήσεις το αφηγημα σου.....

34 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και τότε κανείς δεν γνώριζε πότε θα κυκλοφορούσαν/ανακοινώνονταν ακριβώς, όπως φυσικά και τιμές/διαθεσιμότητα τον πρώτο καιρό.

Οι εποχες αλλαξανε δραματικα.Ουδεμια συγκριση με το παρελθον.Δεν μπορει να έχεις ξεχασει τι εγινε με τις καρτες .Το να θεωρεις οτι οι  καινουργιες καρτες θα κυκλοφορησουν με αυξημενη διαθεσημοτητα και χαμηλες τιμες ειναι ουτοπικο εκτοσ αν ζεις σε αλλο πλανητη .Οι ποιο επιφυλακτικοι δε ειναι οι γκαμερ οι οποιοι μετα την τελευταια πανωλεθρία δεν εχουν λογο να ρισκαρουν να πουλησουν πρόωρα.Το ποσοστο που θα το κανει ειναι ελαχιστο πλεων..........Αυτοι που πουλανε πλεων ειναι κυρίως σκαφτιαδες που χασανε το τραινο...........

Και για να κλεισω ναι θα ρισκαρα και θα επερνα μινινγ καρτα αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα την πληρωνα σε τιμη καινούργιας.Αυτα τα ρεζιλικια που βλεπω στισ αγγελειες εδω μεσα ειναι για γελια και για κλαματα

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Λεμε οτι φθείρονται και καταπονούνται περισσότερο τα σκαπτικα μηχανηματα .Εσυ  λες οτι καταπονούνται το ιδιο για να στήσεις το αφηγημα σου.....

Λέμε ότι φθείρονται και καταπονούνται περισσότερο τα gaming μηχανήματα. Εσύ λές ότι καταπονούνται το ίδιο για να στήσεις τοα αφήγημα σου.

 

See what I did there? :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Μην γράφετε οτι να ναι ρε παιδια....

Πριν κάθε νέα γενιά καρτών γινόταν αυτό, ποιοι πολύ λίγοι gamers ??

Πολλοί ειδικά με ακριβότερες κάρτες,τις πούλαγαν πριν την νέα γενιά για καλύτερη μεταπώληση....

Μόνο που η 2000 γενιά ήταν μεχ, ακόμη και αν είχε αρκετη διαθεσιμότητα. Η 3000 ήταν αρκετά καλή αναβάθμιση, ακόμη και απο την προηγοέμενη γενια και πολύ πιθανόν κάτοχοι 3060Ti έως 3080 να είναι ικανοποιημένοι (ειδικά αν την ακριβοπληρώσανε, θέλουν να πισεύουν πως είναι ικανοποιημένοι). Τώρα να μιλάμε για τους 1/1000 που αγοράσανε 3080 Ti και πάνω ... είναι ελάχιστοι. Έχει καλό point o @Speculoos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως εχω ξεμεινει απο καρτα 2 μηνες +  γιατι την εδωσα λιγο πριν το μπαμ του mining ( απολυτη κωλοφαρδια, ουτε να το ξερα), με σκοπο να μεινω λιγο καιρο σκετος, για να περιμενω την καινουρια σειρα.

Αλλα ειμαι σε ειδικη κατηγορια.

Δεν ειμαι ουτε miner, ουτε gamer....

Παντρεμενος ειμαι...🤐😬

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Εγω παντως εχω ξεμεινει απο καρτα 2 μηνες +  γιατι την εδωσα λιγο πριν το μπαμ του mining ( απολυτη κωλοφαρδια, ουτε να το ξερα), με σκοπο να μεινω λιγο καιρο σκετος, για να περιμενω την καινουρια σειρα.

Αλλα ειμαι σε ειδικη κατηγορια.

Δεν ειμαι ουτε miner, ουτε gamer....

Παντρεμενος ειμαι...🤐😬

Εμένα πάλι αν με αποκαλεσουν γκειμερ θα δαγκώσω... Δεν έχει να κάνει αν κάποτε λιωναμε το tyberian sun σε έναν celeron και μετά  καπάκια  age of empire.. Δεν υπήρχε τότε ο η έννοια * γκειμερ * δεν μας πιάνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω παντρεμενος ειμαι. Οταν της ειπα ποσο πηγε το μαλλι για νεα, με ειπε να βρω αλλη. Οταν της ειπα για μεταχειρισμενη, δλδ μιση τιμη περιπου, δεν ειπε τιποτα.....  

Κωλοφαρδος οσο η Αριστοτελους σε λεω, ασε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγοράζατε μεταχειρισμένη κάρτα, σε τιμή normalized σε σχέση με το performance της επόμενης γενίας;
Δηλαδή αν μια 4070 είναι 40% καλύτερη στα 600 Ευρώ θα αγοράζατεμεταχιριζμένη 3070 στα 430;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Apollon98 είπε

Θα αγοράζατε μεταχειρισμένη κάρτα, σε τιμή normalized σε σχέση με το performance της επόμενης γενίας;
Δηλαδή αν μια 4070 είναι 40% καλύτερη στα 600 Ευρώ θα αγοράζατεμεταχιριζμένη 3070 στα 430;

Όχι βέβαια , η 4060 θα είναι καλύτερη από την 3070 στα ίδια λεφτά και θα είναι καινούργια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όχι βέβαια , η 4060 θα είναι καλύτερη από την 3070 στα ίδια λεφτά και θα είναι καινούργια.

Είσαι όμως πρόθυμος να περιμένεις μέχρι 2023 ; Επίσης το είπα σαν παράδειγμα αυτό. Αν η 4060 είναι πιο γρήγορη στα 400-450 ευρώ, ενα price normalize για μια 3070 μπορεί να ήταν 350. Και πάλι όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apollon98 είπε

Είσαι όμως πρόθυμος να περιμένεις μέχρι 2023 ; Επίσης το είπα σαν παράδειγμα αυτό. Αν η 4060 είναι πιο γρήγορη στα 400-450 ευρώ, ενα price normalize για μια 3070 μπορεί να ήταν 350. Και πάλι όχι ;

Μα και η 4070 δεν θα βγει αύριο αλλά προς το τέλος του χρόνου την αναμένουμε.

Στα 300 η 3070 θα είναι καλά αν η 4060 είναι πιο γρήγορη στα 400 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στα 300 η 3070 θα είναι καλά αν η 4060 είναι πιο γρήγορη στα 400 ευρώ

Απο ότι εχω δει απο leaks, φημολογείται:
4060 ->  4608 Cores , 2.4 Ghz Boost, 8 GB στα 429$
η υπάρχουσα 3070
3070-> 5888 Cores, 1.725 Ghz Boost, 8 GB στα 300$ μεταχειρισμένη.
Στοιχιματίζω πως μια 4060 θα ειναι περίπου +10% πιο δυνατή απο μια 3070, δηλαδή σαν μια 3070Ti (αυτό βλέπω και σε leaks).
Έστω Χ το performance της 3070 , άρα
Χ*1.10 το performance της 4060 στα 429$ με μέθοδο των τριών, έχουμε 390$ η "normalized τιμή" μιας 3070.
Ακόμη και +20% καλύτερη να ήταν η 4060 (πράγμα αδύνατον), έχουμε 358$. Και πολύ πιθανό να την έχεις σχεδον σε 9 μηνες αφού λανσαρουν τις 4000. Πολύ πιθανό σε πανικο να δούμε 3070 στα 350 ίσως και 300 κοντά το Σεπτέμβριο. 
Αν είχες και καπιο guarantee για την μεταχειρισή της, τότε τα 300 ευρώ θα είναι πολύ καλά. 
Επίσης:
+ Με τον να αγοράσεις μεταχειρισμένα "δεν δίνεις λεφτά πάλι στην nVIDIA"
+ Πολύ πιθανό να έχει πάνω απο 400 ευρώ η 4060, εδώ η 2060 Super είχε τόσο και η 3060 έχει 440 ακόμη. Δεν νομίζω να κολλόσουν.


 

Επεξ/σία από Apollon98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές των μεταχειρισμένων καρτών είναι για γέλια....Ειτε είναι από miner,είτε είναι από gamer,είτε από χορευτή μπαλέτου μόνο εκνευρισμό προκαλουν όταν τις βλέπεις.

Αν βγαίνει καμία νορμαλ τιμή μεταχειρισμένου στις αγγελίες εξαφανίζεται μετά από 10 λεπτά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...