Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ψυκτρας για i3 10100f


anegefalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,ετοιμαζομαι να στησω ενα budget συστημα που περιλαμβανει:

Κουτι aerocool rift,μητρικη msi b460m mortar,μνημες kingston kcp426ns6/8 x2 τμχ, cpu i3 10100f , vga rx 570 4gb aorus και psu thermaltake 630w.Εχω καταληξει σε 2 ψυκτρες την arctic 7x και την deepcool gammaxx 400s.Στο προηγουμενο build ειχα την gammaxx 200t και ημουν ευχαριστημενος.Με ενδιαφερει να ειναι αθορυβη αλλα και να ψυχει αποτελεσματικα.Παρατηρησα οτι η arctic ειναι 4pin ενω η αλλη 3pin.Αυτο σημαινει οτι η deepcool θα δουλευει σε σταθερες στροφες παντα στο φουλ ενω η αλλη θα ελεγχεται απο το bios?Ποια απο τις 2 προτεινετε;Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anegefalos είπε

Καλημερα,ετοιμαζομαι να στησω ενα budget συστημα που περιλαμβανει:

Κουτι aerocool rift,μητρικη msi b460m mortar,μνημες kingston kcp426ns6/8 x2 τμχ, cpu i3 10100f , vga rx 570 4gb aorus και psu thermaltake 630w.Εχω καταληξει σε 2 ψυκτρες την arctic 7x και την deepcool gammaxx 400s.Στο προηγουμενο build ειχα την gammaxx 200t και ημουν ευχαριστημενος.Με ενδιαφερει να ειναι αθορυβη αλλα και να ψυχει αποτελεσματικα.Παρατηρησα οτι η arctic ειναι 4pin ενω η αλλη 3pin.Αυτο σημαινει οτι η deepcool θα δουλευει σε σταθερες στροφες παντα στο φουλ ενω η αλλη θα ελεγχεται απο το bios?Ποια απο τις 2 προτεινετε;Ευχαριστω εκ των προτερων

μια χαρά είναι της "μαμας" και τσάμπα.

γιατί θες να αγοράσεις με το ζόρι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως για τον θορυβο,η χρηση του θα ειναι σχεδον αποκλειστικα για 1080p gaming.Στο προηγουμενο build ειχα εναν athlon x4 840 με μαμα ψυκτρα και μολις την αλλαξα με gammaxx 200t ειδα μεγαλη διαφορα σε θορυβο και θερμοκρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

msi b460m mortar

εεε δεν την λες και budget την παραπάνω μητρική... μου φαίνεται εντελώς δυσανάλογο το combo εκτός αν έχει βρει κάτι μεταχειρισμένο και θα σου έρθει πολύ οικονομικά.

Οι μνήμες επίσης ποιές είναι (δώσε λινκ), γιατί αν είναι αυτές που βλέπω τότε μιλάμε για μαύρο χάλι, καλύτερα aegis στα 3200 και να τις έχεις να κάθονται στα 2666

Όσο για την ψύκτρα, οτι και να βάλεις θα  σε καλύψει και με το παραπάνω με τον 10100f. Από τις επιλογές σου θα πήγαινα σε gammax και πιο φτηνή κατηγορία

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, anegefalos είπε

athlon x4 840 με μαμα ψυκτρα και μολις την αλλαξα με gammaxx 200t ειδα μεγαλη διαφορα σε θορυβο και θερμοκρασια

μην βιαστείς να αγοράσεις aftermarket cooler , δοκίμασε την μαμά και κατα 99% θα μείνεις ικανοποιημένος. Ο 10105F είναι "κρύος".

8 λεπτά πριν, nickol-us είπε

καλύτερα aegis στα 3200 και να τις έχεις να κάθονται στα 2666

+1

μητρική βάλε Β560 για να μπορείς να βάλεις στο μέλλον Ι5 , Ι7 11ης γενιάς.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις μνημες τις βρηκα 40 ευρω καινουριες,τη μητρικη 70 ευρω απο χερι.Απο τις ddr3 που ειχα με τον athlon x4 840 θεωρω πως ειναι καλυτερα.

Αυτο με τα 4pin και 3pin που αναφερω πιο πανω ισχυει;Το πρωτο ρυθμιζει αυτοματα τις στροφες βασει θερμοκρασιας και το αλλο δουλευει μονιμα στο full;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, anegefalos είπε

Αυτο με τα 4pin και 3pin που αναφερω πιο πανω ισχυει;Το πρωτο ρυθμιζει αυτοματα τις στροφες βασει θερμοκρασιας και το αλλο δουλευει μονιμα στο full;

όχι και τα 2 ρυθμίζουν αυτόματα απλά με άλλο τρόπο (αυτό με τα 3 πιν το κάνει μέσω των volts)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, anegefalos είπε

Τις μνημες τις βρηκα 40 ευρω καινουριες,τη μητρικη 70 ευρω απο χερι.

Συγχωρα με φιλε αλλα αυτο που πας να κανεις ταιριαζει απολυτα με το nickname που εχεις

δωσε τα 30 παραπανω και παρε καινουρια ή αυτη που βρηκες σε καινουρια στα 110 ειναι

https://www.skroutz.gr/s/23761113/MSI-B460M-PRO-VDH-WIFI-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/23762685/MSI-MAG-B460M-Mortar-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/23873341/Asrock-B460M-Steel-Legend-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που εχω παρει mobo-cpu-ram μου βγαινουν 180 ευρω.Cpu και  ram καινουρια η mobo απο χερι.Σε συγκριση με την entrylevel asrock fm2 και τον athlon x4 840 με 12 gb ram ddr3 στα 667mhz,νομιζω ειναι αρκετα καλυτερα.Δεν εχω μεγαλες απαιτησεις σε frame rates ουτε παιζω σε 4κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειναι καλη η deepcool,προτιμησα την arctic τελικα,την εχει χρησιμοποιησει σε πολλα builds συναδελφος και μου την προτεινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...