Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Σας παρακαλούμε, σταματήστε να χρησιμοποιείτε τον Internet Explorer


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, gakost είπε

 

Σωστος , άκομα και σε κατι απλο οπως client-server updates σε βιντεοπαιχνιδια (NWNX-Aurora) , οντως κανουν μπαμ θέματα ασφαλείας, ειδικά σε outdated libraries. Δεν τσατίζομαι όμως για αυτόν τον λόγο:

Όταν βλέπω εταιρία χψ, σε λογισμικό Windows να βγάζει ανακοινωθέν "Ξηλώνω το ΧΨ πρόγραμμα", τρελένομαι.ΟΚ αν ο χρήστης εξακολουθεί να χρησιμοποιεί την παλιά έκδοση, τότε κακό του κεφαλιού του - πάει γυρεύοντας. Αλλά - τα άτομα που όντως χρειάζονται το εργαλίο και όντως έχουν προνοήσει για ότι κακό προκήψει βγαίνουν μακάκες. Να αναβαθμίσουν να μου πεις, σωστά θα σου πω... δυστηχώς όμως αυτη την δικαιολογία ξηλώματος την χρησιμοποιούμε πια και για τις πιο απλές εφαρμογές.

Intel MAS - η αναβάθμιση του Intel SSD Toolbox - δεν υποστηρίζει XP Vista 7αρια και 8αρια (την στιγμή που το SSD Toolbox έπαιζε σε XP μέχρι 10). Ο λόγος θα μου πεις είναι firmware compatibility, ή security update, ή κάτι hardware related. Σε όλα ΟΧΙ. Απλός χρησιμοποιούν - χωρίς λόγο (ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ) .net framework 5. Το core της εφαρμογής λειτουργεί κανονικότατα!!!! και αν θέλει κάποιος να κατεβάσει την παλιά έκδοση, αυτο που συναντάει είναι το εξής στο site της intel. Ξηλωματακιους φανταστικους καληφωνους αδιαφορους γκλααααααααμορους... Εδώ βασίζεται το rant μου....

Τα windows μια ζωη είχαν το πλεονέκτημα του backwards compatibility και το extended .net support. Εξου και μια εφαρμογη ή μια συσκευή (SideWinder Pro) ή ένα παιχνίδι απο XP (ακόμη και το Quake 3!) παίζει κανονικότατα στα 10αρια. Αυτή η νέα τάση του ξηλώματος και όχι μόνο στο λειτουργικό με προβληματίζει - σιγά σιγά τα Windows γίνονται MacOS. Αντί να παιχτεί αναβάθμιση στη registry structure ή του rundll, πετάνε IE11. Γιατί; Γιατί ετσι... Ε μου τη δίνει! :D

Επεξ/σία από PeterMay
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα χρόνια κι αν περάσουν, όσες εκδόσεις κι αν κυκλοφορήσουν, κανενας ΕDGE, ΜΕΤΖ και πράσινα άλογα δεν θα αποκτήσει ΠΟΤΕ την συμβατότητα, ελαφρότητα, αξιοπιστία, ταχύτητα, ασφάλεια και προσαρμοστικότητα του Internet Explorer 6. Όταν με το καλό κάποιος φυλλομετρήτής τα καταφέρει, ΙΣΩΣ του δώσω μια ευκαιρία. Μέχρι τότε είμαι μια χαρά με τον Explorer και απολαμβάνω το browsing σε όλο του το μεγαλείο!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταγραφικά, κάμερες και μερικά άλλα προϊόντα δεν δουλεύουν σε νεότερο browser. Το ie mode του edge δεν παίζει. 

Έχω κρατήσει ένα pc με xp για αυτή τη δουλειά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαρμογές του Ελληνικού δημοσίου χρειάζονται explorer σε σημείο να αναγκάζεσαι να έχεις VMBox σε Win10 μηχάνημα για να τρέξουν οι αρχαιότητες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, papars είπε

Καταγραφικά, κάμερες και μερικά άλλα προϊόντα δεν δουλεύουν σε νεότερο browser. Το ie mode του edge δεν παίζει. 

Έχω κρατήσει ένα pc με xp για αυτή τη δουλειά. 

Και ομως παιζει. Σημερα το εψαξα λιγο καλυτερα και εμενα μου δουλευουν (Provision ISR). Δες λιγο τις ρυθμισεις. Ακομα και τα παλαιοτερα μοντελα παιζουν (σημειωση νομιζω πριν κανα εξαμηνα που το ειχα δοκιμασει δεν δουλευε, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος εαν τα ειχα κανει ολα σωστα)

sc05_03220850.jpg

sc06_03220854.jpg

Επεξ/σία από Fotis_Greece
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενώ ο Edge είναι "φρέσκος και ασφαλής"... Στέλνει, με ασφάλεια, ότι σελίδα μπεις, τον τρόπο που τον χρησιμοποιείς κτλ κατευθείαν στη MS...

Μήνυμα χρήστη προς τη MS:

"Σας παρακαλούμε: Σταματήστε να μας πρήζετε με το Edge. Αν θέλαμε ρουφιάνο θα βάζαμε τον Chrome"

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ενώ ο Edge είναι "φρέσκος και ασφαλής"... Στέλνει, με ασφάλεια, ότι σελίδα μπεις, τον τρόπο που τον χρησιμοποιείς κτλ κατευθείαν στη MS...

Ενώ ο Internet Explorer τα κρατάει για τον εαυτούλη του όλα λες ε? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, polaki είπε

Ενώ ο Internet Explorer τα κρατάει για τον εαυτούλη του όλα λες ε? :D

Καμία σχέση. Απλά ο Edge έχει πιο εξελιγμένο σύστημα ρουφιανέματος και γι αυτό είναι «πιο εξελιγμένος και ασφαλής».

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρουσιάζουμε το μαχαίρι κουζινας v11 λειτουργεί με απανωτά updates καιονο εφόσον εχετε ονλαην λογαριασμό και οχι κάποιο locally roaming account.

Παρακαλείστε οπως αποσύρετε τα απλα κουζινομαχαιρα που τυχον εχετε καθως δεν εχουν δυνατότητα συνδεσης στο ίντερνετ και δεν μπορούν να κατεβάσουν updates ωστε να είναι ασφαλή.

με τα νέα μαχαίρια θα εχετε προσβαση σε πλούσιο ονλαην περιεχόμενο πως θα κόβετε το ψωμί χωρίς να κοβεστε.

δεν τρολλαρω εκει πάει το πραγμα.

Παντως έγραψα τη διατριβή μου 400+ με chapters και τευχη εικονων και δομημενη μορφη εγγράφου σε word 2003, και βλεπω τωρα νεαρους να βασανίζονται μα στησουν δυο σελιδες σε οφις 365.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...