Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Rebirth είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ. Δηλαδή έχοντας μόλις παραγγείλει τηλέφωνο των 500 ευρώ που δεν είναι στη λίστα, δεν μπορώ να γνωρίζω αν υποστηρίζεται το 5G; 

Η παραπάνω μέτρηση είναι από ένα απλό OnePlus Nord CE 2 (που δεν είναι στη λίστα). 

Δοκίμασα το Nord και μου έριξε Χ. Απίστευτο. Γιατί δλδ η Vodafone υποστηριζε κανονικά 5G στην ίδια συσκευή; 

Screenshot_2024-03-24-15-41-03-88_0ce57feeccaa51fb7deed04b4dbda235.jpg.6f45273d5dba685c5e6bca95defb8a8a.jpg

Πήγαινε σε κατάστημα κοσμο Γερμανού και ζήτα να στην ενεργοποιήσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, Sellout είπε

Πήγαινε σε κατάστημα κοσμο Γερμανού και ζήτα να στην ενεργοποιήσουν

Φρίκαρα και πήρα εξυπηρέτηση. Ευτυχώς διορθώθηκε το θέμα άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζοντας ένα 5g router αντί ενα 4+g σε περιοχή που έχει μόνο μέχρι 4+g κάλυψη, έχει αν μου προσφερει κάποιο πλεονέκτημα στο θέμα ταχύτητα? λόγο κατασκευής/τεχνολογίας εννοω...και πέρα από το πιθανο futureproof της υπόθεσης φυσικά.

 

Σκεφτόμουν το ZTE801a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2024 στις 2:48 ΜΜ, alex21san είπε

Σε σχέση με κινητό στην ίδια θέση οι ταχύτητες είναι ίδιες;

...αν και αργησα να απαντησω,ναι ιδιες ειναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το σπίτι που θα νοικιάσω δεν υποστηρίζει ακόμη οπτική ίνα και σκοπεύω να κάνω σύνδεση Ιντερνετ unlimited. Κλείνω μάλλον προς cosmote. Θα κάνω ένα τσεκ αρχικά με το κινητό να δω, πόσο πιάνω.

H περιοχή είναι Τούμπα / Θεσσαλονίκη.

Ποιό Router για 5g προτείνετε?

-ZTE MC801A Ασύρματο 5G 

-ZTE MC888 Ασύρματο 5G

-ZTE MU5001 Ασύρματο 5G

-Huawei CPE Pro 2 H122-373 

ή κάποιο άλλο

Να σημειώσω ότι δουλεύω από το σπίτι πολλές ώρες και χρειάζομαι σταθερό και γρήγορο Ιντερνετ. Τουλάχιστον 100 Download / 10 Upload .

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2024 στις 7:54 ΜΜ, Stelios_Tats είπε

 

-ZTE MC801A Ασύρματο 5G 

-Huawei CPE Pro 2 H122-373 

Εχω το 1ο και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Για το 2ο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια... Και ο λόγος που δεν το πήρα είναι καθαρά λόγω κόστους.

Στην περιοχή μου (επαρχία) πίανω πολύ καλές ταχύτητες (800-900down και 100-120up) σταθερά.

Έκατσα τα ζύγισα και δεν άξιζε τα παραπάνω χρήματα για το Huawei.. 

Παρόλα αυτά το Zte οπως είπα πιο πάνω είναι σταθερότατο.

Τωρα για τα δύο άλλα...

ZTE MC888 Ασύρματο 5G - Εχουν αναφερθεί κολλήματα στην ethernet (σταματάει για καποιο λόγο να δίνει ιντερνετ)

ZTE MU5001 Ασύρματο 5G - Είναι φορητό και γι αυτό τον λόγο ζεστένεται πολύ... Για βαριά χρήση θέλει πατέντες με ψύκτρες, ανεμιστηράκια κτλ... Επίσης μπαταρία... Με συνεχή σύνδεση στο ρεύμα χάνει την διάρκεια ζωής της... Θα πρέπει να έχεις και μπαταρία καβάντζα. 

 

 

Στις 27/3/2024 στις 7:54 ΜΜ, Stelios_Tats είπε

Καλησπέρα,

Το σπίτι που θα νοικιάσω δεν υποστηρίζει ακόμη οπτική ίνα και σκοπεύω να κάνω σύνδεση Ιντερνετ unlimited. Κλείνω μάλλον προς cosmote. Θα κάνω ένα τσεκ αρχικά με το κινητό να δω, πόσο πιάνω.

H περιοχή είναι Τούμπα / Θεσσαλονίκη.

Ποιό Router για 5g προτείνετε?

-ZTE MC801A Ασύρματο 5G 

-ZTE MC888 Ασύρματο 5G

-ZTE MU5001 Ασύρματο 5G

-Huawei CPE Pro 2 H122-373 

ή κάποιο άλλο

Να σημειώσω ότι δουλεύω από το σπίτι πολλές ώρες και χρειάζομαι σταθερό και γρήγορο Ιντερνετ. Τουλάχιστον 100 Download / 10 Upload .

Ευχαριστώ

-ZTE MC801A Ασύρματο 5G 

-Huawei CPE Pro 2 H122-373 

Εχω το 1ο και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Για το 2ο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια... Και ο λόγος που δεν το πήρα είναι καθαρά λόγω κόστους.

Στην περιοχή μου (επαρχία) πίανω πολύ καλές ταχύτητες (800-900down και 100-120up) σταθερά.

Έκατσα τα ζύγισα και δεν άξιζε τα παραπάνω χρήματα για το Huawei.. 

Παρόλα αυτά το Zte οπως είπα πιο πάνω είναι σταθερότατο.

Τωρα για τα δύο άλλα...

ZTE MC888 Ασύρματο 5G - Εχουν αναφερθεί κολλήματα στην ethernet (σταματάει για καποιο λόγο να δίνει ιντερνετ)

ZTE MU5001 Ασύρματο 5G - Είναι φορητό και γι αυτό τον λόγο ζεστένεται πολύ... Για βαριά χρήση θέλει πατέντες με ψύκτρες, ανεμιστηράκια κτλ... Επίσης μπαταρία... Με συνεχή σύνδεση στο ρεύμα χάνει την διάρκεια ζωής της... Θα πρέπει να έχεις και μπαταρία καβάντζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Στο ZTE MC801A τι κατανάλωση βλέπεται real life (αν το έχει ψάξει κανένας) ?

Σκέφτομαι να το αγοράσω για το εξοχικό που έχω το "μαμα" 4g router της cosmote το οποίο το έχω πάνω σε ένα 15W Mini UPS (Lamtech). Θα το σηκώσει λέτε ή θα χρειαστεί να πάρω ένα 30W ups ;  

Εδώ διαβάζω τα εξής : 

Modem idle (no WiFi) : 1 - 1.5W (fluctuates), LEDs off: (1.1-1.2W)
Downloading (1 client, wired), 3W
Modem idle (WiFi on) : 3W.
Downloading (1 client, wifi), 5.2W

Υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο ενεργειακά αποδοτικό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To TP-Link WiFi Router 5G AX 3000 NX510v στο Πλαίσιο της Μαγούλας βγαίνει στα 240 € περίπου (μέχρι αύριο χωρίς ΦΠΑ). Είχα καταλήξει στο D-Link WiFi Router 5G AC 2600 DWR-978 (στα 295 από το Πλαίσιο πάλι), αλλά τώρα το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει περίπτωση να έχουν ενεργοποιήσει κόφτες ή το δίκτυο της cosmote κάποιες ώρες να είναι σε κορεσμό;

Με MR600 V2, 100% ποιότητα σήματος και αυτόματο κλείδωμα σε μπάντες, τις βραδινές ώρες παρατηρώ ταχύτητες αδιανότητα χαμηλές.

ενώ π.χ. μετά τις 2 πάει ακόμη και 120 down, και ο μ.ο. κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι 35-40, π.χ. στις 10 το βράδυ πέφτει ακόμη και κάτω από 5!

Μεγάλο το πρόβλημα... (δεν λύνεται ούτε μετά από restart).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, clam86 said:

Υπάρχει περίπτωση να έχουν ενεργοποιήσει κόφτες ή το δίκτυο της cosmote κάποιες ώρες να είναι σε κορεσμό;

Με MR600 V2, 100% ποιότητα σήματος και αυτόματο κλείδωμα σε μπάντες, τις βραδινές ώρες παρατηρώ ταχύτητες αδιανότητα χαμηλές.

ενώ π.χ. μετά τις 2 πάει ακόμη και 120 down, και ο μ.ο. κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι 35-40, π.χ. στις 10 το βράδυ πέφτει ακόμη και κάτω από 5!

Μεγάλο το πρόβλημα... (δεν λύνεται ούτε μετά από restart).

 

Για τα πάντα την έχω προσωπικά ικανή την πράσινη...
Για να διατηρήσει την "ποιότητα" του δικτύου της... 😉

Με την Vodafone δεν έχω τέτοια πρόβληματα, προσωπικά... 😉

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 4:36 ΜΜ, gianso είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Στο ZTE MC801A τι κατανάλωση βλέπεται real life (αν το έχει ψάξει κανένας) ?

Σκέφτομαι να το αγοράσω για το εξοχικό που έχω το "μαμα" 4g router της cosmote το οποίο το έχω πάνω σε ένα 15W Mini UPS (Lamtech). Θα το σηκώσει λέτε ή θα χρειαστεί να πάρω ένα 30W ups ;  

Εδώ διαβάζω τα εξής : 

Modem idle (no WiFi) : 1 - 1.5W (fluctuates), LEDs off: (1.1-1.2W)
Downloading (1 client, wired), 3W
Modem idle (WiFi on) : 3W.
Downloading (1 client, wifi), 5.2W

Υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο ενεργειακά αποδοτικό ;

...τυχαινει να εχω το εν λογο ρουτερ καθως και το ιδιο ups .Το δοκιμασα και δουλευει κανονικα χωρις να ειναι στα 220.Το τροφοδοτικο ειναι 12v 1.5amp ,οριακα ειναι.Φαντασου το συγκεκριμενο ups το δουλευα σε ενα fritz που αν θυμαμε καλα επαιζε στα 2 με 2.5amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2024 στις 10:21 ΜΜ, clam86 είπε

Υπάρχει περίπτωση να έχουν ενεργοποιήσει κόφτες ή το δίκτυο της cosmote κάποιες ώρες να είναι σε κορεσμό;

Με MR600 V2, 100% ποιότητα σήματος και αυτόματο κλείδωμα σε μπάντες, τις βραδινές ώρες παρατηρώ ταχύτητες αδιανότητα χαμηλές.

ενώ π.χ. μετά τις 2 πάει ακόμη και 120 down, και ο μ.ο. κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι 35-40, π.χ. στις 10 το βράδυ πέφτει ακόμη και κάτω από 5!

Μεγάλο το πρόβλημα... (δεν λύνεται ούτε μετά από restart).

 

Εξαρτάται που βρίσκεσαι ώρες αιχμής άμα είσαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή είναι δύσκολα, μόνο με παράπονα  στον ΟΤΕ μήπως ανεβάσουν το bandwidth, κάνε speedtest μόνο σου και μετά με 2 SIM ταυτόχρονα και θα καταλάβεις, νομίζω ισχύει για όλους τους παρόχους.

Δεν έχω καταλάβει κανένα περιορισμό 3 μήνες με cosmote sim, έχω πάντα 300-350 Mbps up (αν κουνήσω την εξωτερική κεραία 4 μέτρα θα έχω 750+)  είναι το βασικό δίκτυο του σπιτιού και είμαι πολύ ευχαριστημένος, όπως και στο κινητό  μου, σίγουρα υπάρχουν όμως περιοχές που μπορεί να είναι δύσκολα.
Μέχρι να λήξη η προσφορά extra sim :(

Επεξ/σία από konandrio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια ερώτηση:

Έχω το ZTE MC801A. Από τις 2 θύρες ethernet του φεύγουν 2 καλώδια: 1 για το tp-link x20 για να καλύπτει με wifi όλο το σπίτι (σετ των 2) και άλλο ένα για να δίνει ιντερνετ στις καμερες. Αυτό το 2ο, καλώς το έχω πάνω στο ZTE ή δίνει έξτρα "βάρος" στο μοντεμ και άρα θα ήταν καλύτερα να το κουμπώσω πάνω στο tp-link;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από sargus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...