Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Θέλω να το βάλω έξω στην ταράτσα για να έχει καλό σήμα και 249€ με 300€ δεν είναι μεγάλη διαφορά χμμ

https://www.germanos.gr/product/smarthome-diktuaka/mobile-internet/retail/tp-link-nx510v-5g-ax3000-wi-fi-6-router/?productId=20427593
 

βάζω και αυτό στην συζήτηση εγώ που μπυ πρότειναν τα παιδιά πιο πριν στο thread να δω αν το έχει δοκιμάσει κανείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 764
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά , μόλις παρέλαβα το ZTE MC801A και έχω να πω πως είμαι ευχαριστημένος αλλα και  παράλληλα  απογοητευμένος ,διότι παίζω παιχνίδια FPS και μου κάνει κατι περιεργα δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φταίει ,την ωρα που δεν εχει πολυ κινητικοτητα το 5G τις πρωινες ωρες δηλαδη εχω γυρω στα 400 DOWNLOAD  -  80 UP και 20-26 ping και ενω το τεστ σε κινητο αλλα και υπολογιστη δειχνει οσο εχω αναφερει προηγουμενως, με καλωδιο ethernet συνδεδεμενο στον υπολογιστη και παιζοντας cs 2 το Ping moy ειναι στα 65 και ψιλονιωθεις οτι κολλαει , τις απογευματινες ωρες το Download πεφτει στα 150-200 και UPLOAD στα 40-50 και πινγκ με σκαμπανεβασματα, γνωριζει καποιος αν μπορω καπως να το αλλαξω να γινει πιο χαμηλο -σταθερο το ping? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, raptiss είπε

Καλησπέρα παιδιά , μόλις παρέλαβα το ZTE MC801A και έχω να πω πως είμαι ευχαριστημένος αλλα και  παράλληλα  απογοητευμένος ,διότι παίζω παιχνίδια FPS και μου κάνει κατι περιεργα δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φταίει ,την ωρα που δεν εχει πολυ κινητικοτητα το 5G τις πρωινες ωρες δηλαδη εχω γυρω στα 400 DOWNLOAD  -  80 UP και 20-26 ping και ενω το τεστ σε κινητο αλλα και υπολογιστη δειχνει οσο εχω αναφερει προηγουμενως, με καλωδιο ethernet συνδεδεμενο στον υπολογιστη και παιζοντας cs 2 το Ping moy ειναι στα 65 και ψιλονιωθεις οτι κολλαει , τις απογευματινες ωρες το Download πεφτει στα 150-200 και UPLOAD στα 40-50 και πινγκ με σκαμπανεβασματα, γνωριζει καποιος αν μπορω καπως να το αλλαξω να γινει πιο χαμηλο -σταθερο το ping? 

Νομίζω ότι το πρόβλημα σου είναι θέμα ποιότητας σήματος. Στο κινητό σου το ίδιο ping βλέπεις και σε ποια ετιαρεία είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, motoboots είπε

Νομίζω ότι το πρόβλημα σου είναι θέμα ποιότητας σήματος. Στο κινητό σου το ίδιο ping βλέπεις και σε ποια ετιαρεία είσαι;

Καλημέρα φίλε μου, στο κινητό πότε δείχνει λιγότερο Ping ,αλλά  πότε ανεβοκατεβαίνει οπότε δε μπορώ να πω με σιγουριά γενικά σκαμπανεβάσματα, μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ? βρίσκομαι στην COSMOTE με vodafone δεν είχα καλό σήμα στο σπίτι οπότε και πήγα σε cosmote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει το router. Ειναι λογικο τις ωρες αιχμης η συμφορηση να ειναι μεγαλυτερη αρα χαμηλοτερες ταχυτητες και υψηλοτερο ping .Επισης το ping μεσο δεδομενων θα ειναι παντα υψηλοτερο και πιο ασταθης σε σχεση με μια σταθερη συνδεση , τουλαχιστον μεχρι να φερουν πραγματικο 5g οι εταιριες. 

65 ping παντως δεν ειναι τοσο τραγικο και δεν πιστευω οτι νιωθεις να κολλαει λογο αυτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δεν φταιει το router. Ειναι λογικο τις ωρες αιχμης η συμφορηση να ειναι μεγαλυτερη αρα χαμηλοτερες ταχυτητες και υψηλοτερο ping .Επισης το ping μεσο δεδομενων θα ειναι παντα υψηλοτερο και πιο ασταθης σε σχεση με μια σταθερη συνδεση , τουλαχιστον μεχρι να φερουν πραγματικο 5g οι εταιριες. 

65 ping παντως δεν ειναι τοσο τραγικο και δεν πιστευω οτι νιωθεις να κολλαει λογο αυτου

Το αρνητικό της υπόθεσης είναι οτι είναι ασταθές και το Download κάποιες φορές που κάνω τεστ μέχρι και το πρωί που δεν είναι πολύ κόσμος ξύπνιος μπορεί να μη πιάνει ούτε 100 και ας είναι στο ίδιο σημείο το ρουτερ, να πω οτι δεν εχω πειραξει τιποτα απλως εβαλα καλωδιο και συνδεθηκα μηπως πρεπει να αλλαξω κατι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με Cosmote είμαι σε ταχύτητες 450-600/60-90 και το ping καρφωμένο στο 17-18. Για αυτό σου λέω είναι θέμα λήψης. Δοκίμασε να αλλάξεις κάπως τη θέση του router, ακόμα και μια μικρή μετακίνηση μπορεί να επηρεάσει. Δοκίμασε επίσης να πας στο 5g Settings / Network selection και να βάλεις 5G NSA (πρέπει να κλείσεις το διακόπτη 5G για να κάνεις τη ρύθμιση).

image.png.f60a400f93530cf00f7cf7a4396241c3.png

Επεξ/σία από motoboots
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5G NSA δινει ενα latency με χαμηλοτερο τα 20ms τα οποια ειναι μια χαρα για gaming. Με το SA που ερχεται μεσα στο 2024 θα δουμε latency κατω απο 10ms και αντιστοιχα των οπτικων ινων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ότι με την σιμ του κινητου που ανοίγω τα δεδομένα πιάνω τρελές ταχυτητες και πιο σταθερά ping υπάρχει τροπος να βρω τις μπαντες που συνδεεται η σιμ του κινητου μου ετσι ωστε να πιασω το ιδιο σημα στο ρουτερ στην αλλη SIM?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raptiss είπε

το θέμα είναι ότι με την σιμ του κινητου που ανοίγω τα δεδομένα πιάνω τρελές ταχυτητες και πιο σταθερά ping υπάρχει τροπος να βρω τις μπαντες που συνδεεται η σιμ του κινητου μου ετσι ωστε να πιασω το ιδιο σημα στο ρουτερ στην αλλη SIM?

Κάνε band lock στο 4G τις 1+3+7 και 5G την 78 και δοκίμασε για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, papaleole είπε

Κάνε band lock στο 4G τις 1+3+7 και 5G την 78 και δοκίμασε για αρχή.

Καλησπέρα φιλε μου ,Με ποιον τρόπο γίνεται αυτό , το βιντεακι που δειχνει τον ιταλο με to browser ισχυει να δοκιμασω αυτον τον τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, raptiss είπε

Καλησπέρα φιλε μου ,Με ποιον τρόπο γίνεται αυτό , το βιντεακι που δειχνει τον ιταλο με to browser ισχυει να δοκιμασω αυτον τον τροπο?

Ναι με το script στον browser. 

Δες πρώτα σε ποιες συνδέεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papaleole είπε

Ναι με το script στον browser. 

Δες πρώτα σε ποιες συνδέεσαι. 

Μολις επιστρεψω απο δουλεια ελεγχω δοκιμαζω και σου στελνω φιλε μου σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...