Προς το περιεχόμενο

Drivers ήχου, μπορεί κάποιος να εξηγήσει;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φόρουμ,

πριν μερικές εβδομάδες είχα προβλήματα με τους drivers της κάρτας δικτύου μου (εδω) και αφού λυθηκε εκείνο το θέμα, έγινε φορμάτ κλπ ξαφνικά είχα προβλήματα με τον ήχο. Χάθηκε ο Audio Manager (αυτος) και είχα διακοπές στον ήχο. Κάτι μικροδιακοπές στο ξεκάρφωτο πολύ ενοχλητικές. Έκανα φορμάτ σήμερα μετά απο 10 ημέρες υπομονής και πάλι μου έκανε ναζάκια.

Σύμφωνα με το CPU-Z έχω την 970Α-UD3P (REV02  - REV40). Αν δεν κανω λάθος πηγαίνω εδω: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-970A-UD3P-rev-2x/support#support-dl-driver

Βλέπω 2 drivers

Realtek HD Audio Driver
Win10 RS3\RS4 supported.
VERSION [8447] 2018/05/30

Realtek HD Audio Driver
[R4.31] 2015/08/25

Φαίνεται πως ο τελευταίος είναι του 2018. Κατεβάζω εκείνον τίποτα πουθενά ο Audio Manager. Κατεβάζω τον δευτερο του 2015, κανω εγκατάσταση, τίποτα πουθενά ο audio manager. Το cd της μητρικής εν το μεταξύ μου πετάει κάτι άκυρα error (mount γίνεται δεν το εχω σε φυσική μορφή)

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι κατεβάζω απο drivers και που θα βρούμε τον audio manager; εχω κουμπωμένα ηχεία σε άλλες θύρες εκτός απο ακουστικά και δεν μπορώ να τα δουλεψω εδω και 2 εβδομάδες.

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα θα πας στην διαχειρηση συσκευων των win  και θα κανεις unistall το realtek audio  drivers , επανεκκινηση τον υπολογιστη σου και βαζεις τον audio manager τον κατεβαζεις απο το λινκ που σε βαζω https://www.filehorse.com/download-realtek-hd-audio-manager/

κατεβαζεις τον παλιο που ειναι 400+mb

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο δουλεψε:

Go to C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA. 2) Double-click on RtkNGUI64.exe. Then you'll open Realktek HD audio manager.

Τι νταγκλάδες βαρει το pc μου δε μπορώ να καταλάβω.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

Edit:

Εγκυκλοπαιδικές σημειώσεις

Οι 2 τελευταίες εκδόσεις στο site της gigabyte είναι:

2018/05/30 > εγκαθιστά 6.0.1.8447
2015/08/25 > εγκαθιστά 6.0.1.7553

Η έκδοση που εγκαθιστά το CD (6.0.1.7553) καθώς και ο τελευταίος οδηγός ΔΕΝ εμφανίζουν φάκελο C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA

To download ομως 25/8/2015 που είναι παλι 6.0.1.7553, εμφανίζει φάκελο C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA

Άντε βγαλε ακρη...

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Το δουλευει αλλος εκτος απο σενα το pc?

Οχι. Τα προβλήματα ξεκίνησαν μετά το προηγούμενο θέμα με την ξαφνική εξαφάνιση της κάρτας δικτύου. Έπειτα εκανα το φορματ, πέρασα τον οδηγό που είπες και ας πούμε πως δουλεψαν ολα. Αλλά είχα διακοπές στον ήχο. Έκανα ξανά φορματ (μετά απο low level format του δίσκου σε περίπτωση που έχει πιάσει κάτι) και αμέσως με την εγκατάσταση των windows είχα δίκτυο χωρίς κανέναν οδηγό... Μαγικό;

Λοιπόν καθίστε γύρω απο τη φωτιά να σας πω για τους οδηγούς ήχου που δοκίμασα.

Έκδοση site 2018/05/30
Eγκαθιστά έκδοση οδηγού 6.0.1.8447
Στο device manager αναφέρει τον οδηγό ως: Realtek(R)Audio
ΔΕΝ εγκαθιστά Audio Manager
 
Έκδοση site 2015/08/25 (που είναι και στο cd)
Eγκαθιστά έκδοση οδηγού 6.0.1.7553
Στο device manager αναφέρει τον οδηγό ως: Realtek High Definition Audio
Εγκαθιστά Audio Manager, απλά εμφανίζει τον φάκελο μετά την 2η επανεκκίνηση
Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostas88KG είπε

Οχι. Τα προβλήματα ξεκίνησαν μετά το προηγούμενο θέμα με την ξαφνική εξαφάνιση της κάρτας δικτύου. Έπειτα εκανα το φορματ, πέρασα τον οδηγό που είπες και ας πούμε πως δουλεψαν ολα. Αλλά είχα διακοπές στον ήχο. Έκανα ξανά φορματ (μετά απο low level format του δίσκου σε περίπτωση που έχει πιάσει κάτι) και αμέσως με την εγκατάσταση των windows είχα δίκτυο χωρίς κανέναν οδηγό... Μαγικό;

Λοιπόν καθίστε γύρω απο τη φωτιά να σας πω για τους οδηγούς ήχου που δοκίμασα.

Έκδοση site 2018/05/30
Eγκαθιστά έκδοση οδηγού 6.0.1.8447
Στο device manager αναφέρει τον οδηγό ως: Realtek(R)Audio
ΔΕΝ εγκαθιστά Audio Manager
 
Έκδοση site 2015/08/25 (που είναι και στο cd)
Eγκαθιστά έκδοση οδηγού 6.0.1.7553
Στο device manager αναφέρει τον οδηγό ως: Realtek High Definition Audio
Εγκαθιστά Audio Manager, απλά εμφανίζει τον φάκελο μετά την 2η επανεκκίνηση

Ναι ενταξει στο ειπα και πιο πριν οτι πρεπει να κανεις επανεκκινηση , το τελευταιο διαστημα δεν θυμαμαι ακριβως ποσο καιρο εχει στους παλιους drivers  της Realtek , η εταιρεια τα εχει παρατησει και κανονιζει να βαζει δικους της η microsoft , αυτο θα προσεχεις αν εχεις προβληματα με οδηγους , να μη μπερδευεται η microsoft , θα κοιτας παντα πρωτα μεσα απο την διαχειρηση με τι οδηγους λειτουργει η συσκευη , το πιο σωστο ειναι αν δεις microsoft  να τα απενεργοποιησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι που επίσης δεν καταλαβαίνω είναι γιατι πριν τα προβληματα ο manager ετρεχε μονος του ενω τώρα θελει manual εκίνησης.

Αναγκαστικά με πατέντα πήγα run > shell:startup και έβαλα εδω C:\Users\Kostas\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup μια συντόμευση για το "C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA\RtkNGUI64.exe"

Απλα κλείνω το παράθυρο στην εκίνηση. Τελος παντων. Τουλάχιστον δουλευει.

 

edit: τι εννοείς τα εχει παρατήσει;

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostas88KG είπε

Κάτι που επίσης δεν καταλαβαίνω είναι γιατι πριν τα προβληματα ο manager ετρεχε μονος του ενω τώρα θελει manual εκίνησης.

Αναγκαστικά με πατέντα πήγα run > shell:startup και έβαλα εδω C:\Users\Kostas\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup μια συντόμευση για το "C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA\RtkNGUI64.exe"

Απλα κλείνω το παράθυρο στην εκίνηση. Τελος παντων. Τουλάχιστον δουλευει.

Βαλτον να τρεχει με την εκκινηση απο τις ρυθμισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Βαλτον να τρεχει με την εκκινηση απο τις ρυθμισεις

Startup apps δε μου εχει κάποια επιλογή προσθήκης custom αρχείου για εκκίνηση. Για αυτο το έκανα "πατέντα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kostas88KG είπε

Startup apps δε μου εχει κάποια επιλογή προσθήκης custom αρχείου για εκκίνηση. Για αυτο το έκανα "πατέντα".

οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2022 στις 1:01 ΠΜ, Kostas88KG είπε

Έκανα ξανά φορματ και αμέσως με την εγκατάσταση των windows είχα δίκτυο χωρίς κανέναν οδηγό... Μαγικό;

Έχω κι εγώ δύο κάρτες δικτύου με το ίδιο chip και δουλεύουν αυτόματα χωρίς τους drivers. Για δοκιμή όμως έκανα και μια εγκατάσταση τους drivers* που έδωσε στο προηγούμενο θέμα ο triplex1 και συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά. Επίσης, αν θέλετε, κλείστε από το bios την ενσωματωμένη κάρτα δικτύου. 

*

Spoiler

Μ' αυτό τον τρόπο:

1821427199_(351).png.1a08ca1b17dd360313a99b702b19b26f.png

 

Στις 24/3/2022 στις 1:10 ΠΜ, triplex1 είπε

κανονιζει να βαζει δικους της η microsoft

Για να το αποφύγετε αυτό@Kostas88KGόταν κάνετε την εγκατάσταση των Windows και εγκαθιστάτε τους drivers να μην έχετε συνδεδεμένο το internet. Μετά την επανεκκίνηση μπορείτε να το συνδέσετε.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...