Προς το περιεχόμενο

Revolut SOS


mary2007lou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, mary2007lou said:

Από το πρωί διαβάζω αμέτρητες καταγγελίες κατά της Revolut με περιπτώσεις σαν την δική μου. Έλεος!!!

 

 

να πηρε η revolut τα χρηματα απιθανο.να τα εδωσε η εθνικη χωρις εντολη επισης απιθανο.οπως το λες καποιος μπηκε σε καποιο account ειτε της εθνικης ειτε της revolut και εκανε την μεταφορα.σε καθε περιπτωση θα πρεπει να σου ειχε αποσταλει otp. οταν κανω topup revolut φιλης πχ με εθνικη πρεπει να κανω authenticate την συναλλαγη για να γινουν top-up.οποτε το πρωτο που πρεπει να δεις ειναι με ποιο τροπο εγινε οτι εγινε.εγινε μεταφορα χρηματων απο χρηστη προς μια revolut?εγινε top up απο την Revolut.

??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε μεταφορά μετρητών από την ΕΤΕ με παραλήπτη την Revolut. Εν αγνοία μου, τυχαία το ανακάλυψα κι άμεσα μπλόκαρα λογαριασμούς και κάρτα, αλλά προφανώς ήταν αργά. Δεν έλαβα μήνυμα έγκρισης για την συναλλαγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mary2007lou είπε

Καλησπέρα σας. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τηλέφωνο άμεσης επικοινωνίας με την Revolut στην Ελλάδα; Η μόνη επιλογή που βλέπω είναι η επικοινωνία μέσω εφαρμογής, όμως δεν είμαι  πελάτης της κι εννοείται δεν έχω σκοπό να δώσω τα στοιχεία μου προκειμένου να μου λύσουν την απορία πως άδειασαν τον τραπεζικό μου λογαριασμό.

Δεν σου άδειασαν αυτοί το λογαριασμό. Κάποιος πήρε τα στοιχεία της κάρτας σου και σου τη χρέωσαν με αιτιολογία Revolut*1234 η οποία μπορεί καν να μην έχει σχέση με Revolut και την έγραψαν έτσι τη χρέωση για αποπλάνηση.

Τα λεφτά δεν έφυγαν μόνα τους και σίγουρα έδωσες εσυ πρόσβαση και κάνα κωδικό otp.
Κάνε αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα σου και καταγγελία στη ΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mary2007lou είπε

Καλησπέρα σας. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τηλέφωνο άμεσης επικοινωνίας με την Revolut στην Ελλάδα; Η μόνη επιλογή που βλέπω είναι η επικοινωνία μέσω εφαρμογής, όμως δεν είμαι  πελάτης της κι εννοείται δεν έχω σκοπό να δώσω τα στοιχεία μου προκειμένου να μου λύσουν την απορία πως άδειασαν τον τραπεζικό μου λογαριασμό.

Δεν υπάρχει περίπτωση η revolut να έκλεψε τα στοιχεία σου για να σου αδειάσει το λογαριασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ ότι έχω καταλάβει, κάποιος κατάφερε να μπει στον τραπεζικό σου λογαριασμό με κάποιο τροπο hacking όπως phishing mail, trojan pc, trojan mobile, sim swapping και δεν ξερω και γω τι αλλο μπορει να εχουν σκεφτει. Επισης αν θυμαμαι καλα καποιος που εχει τα στοιχεια της καρτα αναληψης και το pin (αυτα μπορει να τα εκλεψε απο pos ή atm) μπορει να κανει και επαναφορα κωδικου banking δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο. Παντως εκτελέστηκε εμβασμα εν αγνοια σου, αυτο ειναι το μονο σίγουρο. Αν δεν ειδες καποιο μαιλ γι αυτο το εμβασμα, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ακομη εχει προσβαση στα μαιλ σου και σβηνει οτι δε θες να δεις.

Τα χρήματα πήγαν σε κάποιον λογαριασμό revolut και προφανώς οι χάκερς τα έχουν κάνει ήδη ανάληψη από κάποιο ΑΤΜ.

Οι κινήσεις που πρέπει να κανείς τώρα είναι εκτός ότι πρέπει να τσεκάρεις τις συσκευές σου, να αλλάξεις κωδικούς παντού και αν μπορείς να μάθεις πως την πάτησες, να κανείς μήνυση σε κάποιο αστυνομικό τμήμα και με το χαρτί της μήνυσης είτε αυτεπάγγελτα, είτε μόνος σου να ζητήσεις εγγράφως από τη Revolut να μάθεις σε ποιον ανηκει το ακκουντ που πήγαν τα χρήματα.
Αφού έχεις τα στοιχεία του κατόχου, τον κυνηγάς νομικά για να τα πάρεις πίσω, αυτό δεν είναι εύκολο ειδικά αν είναι άφραγκος και είναι σε άλλη χώρα.
Ακόμη και στην Πειραιώς Ελλάδας να πήγαιναν τα χρηματα που έχασες, πάλι δε θα ήταν εύκολο να τα πάρεις πίσω.

Αν είναι μεγάλο το ποσό πάντως, κρίμα

Επεξ/σία από BMXakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λέτε αυτό. Στο "πηγαδάκι" που  κάναμε έξω από την ΓΑΔΑ(περιμένοντας την σειρά μας)  οι 2 στους 3 είχαν αυτήν την επωνυμία στα κιτάπια τους. Δεν λέω ότι η Revolut εξαπατά, δεν μπορώ να το πω γιατί δεν το ξέρω και θα πάρει χρόνο η έρευνα. Πιθανόν κάποιος άλλος το κάνει χρησιμοποιώντας το όνομα Revolut. Παρεμπιπτόντως συγχαρητήρια στους υπαλλήλους της ΔΗΕ. Κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους, με ευγένεια, υπομονή και στοχευμένο ερωτηματολόγιο. Δεν βιάζονται να σε "ξεπεράσουν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mary2007lou είπε

Μην το λέτε αυτό. Στο "πηγαδάκι" που  κάναμε έξω από την ΓΑΔΑ(περιμένοντας την σειρά μας)  οι 2 στους 3 είχαν αυτήν την επωνυμία στα κιτάπια τους. Δεν λέω ότι η Revolut εξαπατά, δεν μπορώ να το πω γιατί δεν το ξέρω και θα πάρει χρόνο η έρευνα. Πιθανόν κάποιος άλλος το κάνει χρησιμοποιώντας το όνομα Revolut. Παρεμπιπτόντως συγχαρητήρια στους υπαλλήλους της ΔΗΕ. Κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους, με ευγένεια, υπομονή και στοχευμένο ερωτηματολόγιο. Δεν βιάζονται να σε "ξεπεράσουν"

Βρηκατε να έχετε κάτι κοινό;Πχ όλοι απο λογαριασμο της ΕτΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...