Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Fedora


Neural_handshake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να το γυρίσω και εγώ σε Fedora , μιας και έχει τα βασικά απο default όπως wayland, pipewire , btrfs .

Βέβαια πήρα πρώτη κρυάδα με 4 γίγα (!) για ενημερώσεις και έχω δρόμο μπροστά για ρύθμιση timeshift και hibernation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, korakios είπε

Είπα να το γυρίσω και εγώ σε Fedora , μιας και έχει τα βασικά απο default όπως wayland, pipewire , btrfs .

Βέβαια πήρα πρώτη κρυάδα με 4 γίγα (!) για ενημερώσεις και έχω δρόμο μπροστά για ρύθμιση timeshift και hibernation

Περιμενε το βραδυνο ωραριο για να συνδεθεις με την dialup ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστης fedora από το 2017 και όποιο άλλο distro κι αν έχω δοκιμάσει μετά τα fedora δε με ικανοποιεί. Δοκίμασα popOs, opensuse, Ubuntu, mint κα αλλά κανένα δε με βόλεψε τόσο.

Λατρεύω που παίρνουν πρώτα τις νεότερες εκδόσεις χωρίς να σπάνε. Μοναδικό μείον που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν φτιάχνεται είναι η ταχύτητα του dnf που καθυστερεί αρκετά σε σχέση με apt.

Τα τελευταία χρόνια έχει αυξηθεί και πολύ η διαθεσιμότητα πακέτων για fedora. Παλιά ορισμένα πράγματα δυσκολεύουν να τα εγκαταστήσεις λόγω έλλειψης rpm πακέτου. Πλέον σχεδόν ό,τι υπάρχει για Ubuntu υπάρχει και για fedora αλλά ακόμα κι αν αυτό δεν ισχύει με το flatpak πια μπορείς να έχεις οριακά τα πάντα (προτιμώ βέβαια να το αποφεύγω).

Προσωπικά τα προτείνω σε όλους. Μόλις τα μάθεις και τα συνηθίσεις δεν τα αλλάζεις για καμία άλλη διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, BEOD είπε

Πλέον σχεδόν ό,τι υπάρχει για Ubuntu υπάρχει και για fedora αλλά ακόμα κι αν αυτό δεν ισχύει με το flatpak πια μπορείς να έχεις οριακά τα πάντα (προτιμώ βέβαια να το αποφεύγω).

επειδή προσωπικά πλέον προτιμώ flatpak ακόμα και για αριθμομηχανή , έχεις καμια εμπειρία με το flatpak της Fedora για firefox που δεν παίζει με vaapi ?

Απο rpm κομπλέ και τελικά πανέυκολο να βάλεις και τους κλειστούς codecs (αν είναι δυνατόν να τα πετάξει μετά απο τόσα χρόνια λες και θα είχε θέμα)

Παραδόξως το flatpak του Firefox απο το flathub παίζει μια χαρά , αλλά έχει θέμα με το scrolling και ψάχνω μπας και βγάλω άκρη με το flatpak FF της fedora

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, BEOD είπε

Χρήστης fedora από το 2017 και όποιο άλλο distro κι αν έχω δοκιμάσει μετά τα fedora δε με ικανοποιεί. Δοκίμασα popOs, opensuse, Ubuntu, mint κα αλλά κανένα δε με βόλεψε τόσο.

Λατρεύω που παίρνουν πρώτα τις νεότερες εκδόσεις χωρίς να σπάνε. Μοναδικό μείον που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν φτιάχνεται είναι η ταχύτητα του dnf που καθυστερεί αρκετά σε σχέση με apt.

Τα τελευταία χρόνια έχει αυξηθεί και πολύ η διαθεσιμότητα πακέτων για fedora. Παλιά ορισμένα πράγματα δυσκολεύουν να τα εγκαταστήσεις λόγω έλλειψης rpm πακέτου. Πλέον σχεδόν ό,τι υπάρχει για Ubuntu υπάρχει και για fedora αλλά ακόμα κι αν αυτό δεν ισχύει με το flatpak πια μπορείς να έχεις οριακά τα πάντα (προτιμώ βέβαια να το αποφεύγω).

Προσωπικά τα προτείνω σε όλους. Μόλις τα μάθεις και τα συνηθίσεις δεν τα αλλάζεις για καμία άλλη διανομή.

Είχα δώσει πολλές ευκαιρίες στην συγκεκριμένη διανομή μέχρι το 2012...Την παράτησα γιατι καθυστερούσε ελεεινα η εγκατάσταση και η αναβάθμιση ενός πακέτου και γιατί έβγαζε προβλήματα με μία κάρτα ηχου που είχα (dmx6fire pci) και δεν κατάλαβα ποτέ τι έφταιγε... Επίσης γενικά είχε αργή ανταπόκριση σε σχέση με debian και gentoo που δούλευα τότε. ¨Ασχετο αλλά την ίδια κακιά εντύπωση μου έκανε και το opensuse. Τώρα διαβάζω σε πολλά φόρα καλά λόγια και πως είναι η απόλυτη gnome διανομή. Αν θυμάμαι καλά ήταν και η πρώτη που έφερε το gnome 3 και το gnome 4...Μεγαλώσαμε για συνεχείς πειραματισμούς και αλλαγές σε διανομές αλλά ως γνήσιοι λινουξάδες έχουμε το μικρόβιο της δοκιμής μέσα μας! Δεν ξέρω βέβαια τι είναι αυτό που θα "κερδίσω"! Εσείς τι γουστάρετε στην Fedora?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rearshooter είπε

Είχα δώσει πολλές ευκαιρίες στην συγκεκριμένη διανομή μέχρι το 2012...Την παράτησα γιατι καθυστερούσε ελεεινα η εγκατάσταση και η αναβάθμιση ενός πακέτου και γιατί έβγαζε προβλήματα με μία κάρτα ηχου που είχα (dmx6fire pci) και δεν κατάλαβα ποτέ τι έφταιγε... Επίσης γενικά είχε αργή ανταπόκριση σε σχέση με debian και gentoo που δούλευα τότε. ¨Ασχετο αλλά την ίδια κακιά εντύπωση μου έκανε και το opensuse. Τώρα διαβάζω σε πολλά φόρα καλά λόγια και πως είναι η απόλυτη gnome διανομή. Αν θυμάμαι καλά ήταν και η πρώτη που έφερε το gnome 3 και το gnome 4...Μεγαλώσαμε για συνεχείς πειραματισμούς και αλλαγές σε διανομές αλλά ως γνήσιοι λινουξάδες έχουμε το μικρόβιο της δοκιμής μέσα μας! Δεν ξέρω βέβαια τι είναι αυτό που θα "κερδίσω"! Εσείς τι γουστάρετε στην Fedora?

Προσωπικά μ αρέσει η νοοτροπία του distro σχετικά με το να είναι όλα open χωρίς βέβαια να σε περιορίζει (εδώ και αρκετό καιρό πλέον) από το να βάλεις και proprietary  πράγματα. Επίσης όπως είπα μ αρέσει επίσης το γεγονός ότι έχει bleeding edge πακέτα που δε σπάνε το σύστημα και δε φοβάμαι να κάνω update.

Αν παω σε άλλο "stable" distro ξενερώνω που πρέπει να περιμένω για να πάρω τις νεότερες εκδόσεις όταν υπάρχει το fedora που τις χρησιμοποιεί ήδη απροβληματιστα. Και να τονίσω το stable εδώ γιατί με arch και manjaro δεν ψήνομαι να μπλέξω γιατί δε θέλω να αφιερώσω τόσο χρόνο να φτιάχνω σπασμένα dependencies και προβληματάκια που αρκετές φορές προκύπτουν ακόμα και με απλά installs ή updates.

4 ώρες πριν, korakios είπε

επειδή προσωπικά πλέον προτιμώ flatpak ακόμα και για αριθμομηχανή , έχεις καμια εμπειρία με το flatpak της Fedora για firefox που δεν παίζει με vaapi ?

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με αυτό καθώς όπου έχω τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω rpm το προτιμώ και πλέον βρίσκω σχεδόν τα πάντα σε rpm. Καλό το flatpak αν δεν παρέχεται ειδικό πακέτο για fedora.

Τα τελευταία 3-4 χρόνια βέβαια έχει αυξηθεί σημαντικά και αυξάνεται όλο και περισσότερο η διάθεση rpm πακέτων από τους παροχους λογισμικού.

Ωστόσο γιατί να βάλεις το Firefox με flatpak αφού έρχεται ήδη έτοιμο με το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, BEOD είπε

Ωστόσο γιατί να βάλεις το Firefox με flatpak αφού έρχεται ήδη έτοιμο με το σύστημα;

Απλά γούστο είναι ,τα flatpak προχωράνε με ραγδαίους ρυθμούς , πριν μήνες εκτός του οτι είχαν τραγικά λάθη σε σετάρισμα δικαιωμάτων φακέλων , είχαν ότι να´ναι theme κτλ , τώρα πολύ κομπλέ

δεν καίγομαι για την ασφάλεια του sandboxed απλά μου αρέσει η ιδέα να βγάζουν οι developers τις εφαρμογές τους με λιγότερη μανούρα και ο χρήστης γλυτώνει απο 3d party repos και αλχημείες

Βέβαια έχει δρόμο ακόμα η φάση , θα γράψω σε άλλο θέμα ένα σοβαρό πρόβλημα που παρουσιάζεται για την επικοινωνία εφαρμογών μεταξύ τους

Στις 18/12/2022 στις 9:42 ΜΜ, rearshooter είπε

Είχα δώσει πολλές ευκαιρίες στην συγκεκριμένη διανομή μέχρι το 2012...Την παράτησα γιατι καθυστερούσε ελεεινα η εγκατάσταση και η αναβάθμιση ενός πακέτου και γιατί έβγαζε προβλήματα με μία κάρτα ηχου που είχα (dmx6fire pci) και δεν κατάλαβα ποτέ τι έφταιγε... Επίσης γενικά είχε αργή ανταπόκριση σε σχέση με debian και gentoo που δούλευα τότε. ¨Ασχετο αλλά την ίδια κακιά εντύπωση μου έκανε και το opensuse. Τώρα διαβάζω σε πολλά φόρα καλά λόγια και πως είναι η απόλυτη gnome διανομή. Αν θυμάμαι καλά ήταν και η πρώτη που έφερε το gnome 3 και το gnome 4...Μεγαλώσαμε για συνεχείς πειραματισμούς και αλλαγές σε διανομές αλλά ως γνήσιοι λινουξάδες έχουμε το μικρόβιο της δοκιμής μέσα μας! Δεν ξέρω βέβαια τι είναι αυτό που θα "κερδίσω"! Εσείς τι γουστάρετε στην Fedora?

τα έγραψα ποιο πάνω wayland , pipewire (το gnome μου είναι παντελώς αδιάφορο) , btrfs και zram απο defaults, δλδ είναι αρκετά μοντέρνα και φρέσκια διανομή .

edit η εγκατάσταση πακέτων και ενημερώσεις παραμένουν αργές δυστυχώς

Βέβαια έχω φάει ήττα που δεν υποστηρίζει το timeshift λόγω default άλλης ονομασίας των partition που κάνει και σα νιούμπας 2 φορές το μάμησα. όταν τα άλλαξα μετά την εγκατάσταση (edit δικό μου λάθος)

Μετά ακολούθησα οδηγό που αλλάζεις χειροκίνητα το partiotioning αλλά μετά απο update του grub μαμήθηκε  (edit : δικιά μου μλκ , μιας και έκανα λάθος στην εντολή που για αρκετές εκδόσεις έχει αλλάξει σε sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg και όχι /EFI κτλ)

Τώρα πάλι έχω χειροκίνητα partitioning αλλά προς το παρών δεν πειράζω τίποτα σημαντικό , απλά να εγκατασταθεί το timeshift και btrfs-grub και μετά κάνω snapshots και παρτάρω χωρίς φόβο κάνοντας ένα απλό restore στη χειρότερη

Edit: Τελικά δε δουλεύει σωστά το btrfs grub και η παλιά έκδοση Timeshift της Fedora , άσε που ήθελε πολύ ψάξιμο μιας και αλλάξανε πολλά απο την 36 έκδοση . Επίσης όταν παίρνω snapshot κάνει αρκετή ώρα χωρίς λόγο και αιτία

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, korakios είπε

τα έγραψα ποιο πάνω wayland , pipewire (το gnome μου είναι παντελώς αδιάφορο)

To gnome μπορει να σου ειναι παντελως αδιαφορο , αλλα ειναι το μονο που λειτουργει με το wayland τελεια. Ακομα και το KDE που ειναι το 2ο που ερχεται κοντα σε λειτουργικοτητα στο θεμα του wayland εχει ακομα αρκετα θεματα σε σημειο να ειναι , για μενα τουλαχιστον , deal breaker.
 

15 ώρες πριν, korakios είπε

edit η εγκατάσταση πακέτων και ενημερώσεις παραμένουν αργές δυστυχώς

Nαι ειναι αληθεια δυστυχως. Μετριαζεται το κακο με κατι deltarpms και max_parallel_downloads και fastestmirror αλλα και παλι. Εκει που θες να τσεκαρεις αν υπαρχει ενα πακετο , τραβαει ενα refresh στα repos χωρις λογο και αιτια και για μια μαλακια περιμενεις 2-3 λεπτα.

Fedora ειναι συγχρονη και μοντερνα διανομη και η καλυτερη υλοποιηση του gnome. Φερνει και ενσωματωνει πρωτοποριακα features και καταφερνει να ειναι σταθερη και bleeding edge. Εχει θεμα με τα free/proprietary software οπως φανηκε και τελευταια με τα codecs αλλα και γενικοτερα απο την σταση που κραταει ολα αυτα τα χρονια. Αν πεθανει αυριο το rpmfusion , εχει χαντακωθει σε μεγαλο βαθμο η διανομη. Απο θεμα πακετων , θα μπορουσε να ειχε και περισσοτερα ...  

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη χρυση η Fedora αλλα οταν πας να βαλεις software δεν ,πηγα να βαλω το sytemdgenie που δεν ειναι κ τπτ φοβερα εξωτικο κ δεν υπηρχε + διαφορα αλλα που εψαχνα κ δεν εβρισκα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

καλη χρυση η Fedora αλλα οταν πας να βαλεις software δεν ,πηγα να βαλω το sytemdgenie που δεν ειναι κ τπτ φοβερα εξωτικο κ δεν υπηρχε + διαφορα αλλα που εψαχνα κ δεν εβρισκα 

Eννοειται οτι η καλυτερη λυση για πολυ software ειναι το Arch και Αrch-based διανομες.
Το github ειναι παιχνιδακι. Βαζεις flatpacks και snap κι αντε γεια.
Καμια διανομη Fedora, Debian, Ubuntu, kι η αλλη με τη σαυρα (που ξεχναω τωρα) δε μπορει να συγκριθει.

Τωρα να μου πεις, "γιατι να βαλω Φεδορα?"
Ξερω γω? Κι εγω που την εχω σε 2 μηχανηματα απορω με τον εαυτο μου.😳
Nobara εχω βασικα. Fedora-based.
Πηγα να κανω "sudo update-grub" κι εφαγα χυλο.
Googl-αρω την εντολη. Τι να δω? Δεν καταλαβαινα τιποτα.
Τ' αφησα ετσι.
Ειμαι γω για Φεδορα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, korakios είπε

syslog δε βλέπω να έχει η Fedora , ποιο είναι αντίστοιχο ?

Έφαγα ένα πάγωμα στα καλά καθούμενα και ήθελα να δω τι έπαιξε

Υπαρχει μια εφαρμογη "logs". Για τσεκαρε την να δεις αν σε βολευει. Επισης τα crash-αρισματα εμφανιζονται στην εφαρμογη "Problem Reporting".
 

6 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

καλη χρυση η Fedora αλλα οταν πας να βαλεις software δεν ,πηγα να βαλω το sytemdgenie που δεν ειναι κ τπτ φοβερα εξωτικο κ δεν υπηρχε + διαφορα αλλα που εψαχνα κ δεν εβρισκα 

Ειπαμε , θα μπορουσε να ειχε και περισσοτερα. Το systemdgenie βλεπω οτι υπαρχει σε 3rd party repos. Επισης μην ξεχνας οτι ειναι για KDE , που σημαινει οτι θα κουβαλησει και μερικα kde-related dependencies , σε περιπτωση που τρεχεις την κλασικη εκδοση με το gnome το λεω αυτο.
 

5 ώρες πριν, Le Perv είπε

Πηγα να κανω "sudo update-grub" κι εφαγα χυλο.
Googl-αρω την εντολη. Τι να δω? Δεν καταλαβαινα τιποτα.
Τ' αφησα ετσι.

Το update-grub , σε οποια διανομη υπαρχει ειναι ενα σκριπτ που καλει το grub-mkconfig ή grub2-mkconfig (αναλογως πως το ονομαζει η καθε διανομη).
Αρα , στο Fedora , μπορεις να κανεις update το grub ως εξης :
 

sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

(Ριξε μια ματια οτι οντως ειναι σε αυτον τον φακελο το grub.cfg. Στην Fedora εγκατασταση που εχω , εκει ειναι παντως.)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mphxths είπε

Αρα , στο Fedora , μπορεις να κανεις update το grub ως εξης :
 

sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

(Ριξε μια ματια οτι οντως ειναι σε αυτον τον φακελο το grub.cfg. Στην Fedora εγκατασταση που εχω , εκει ειναι παντως.)

Με τρομαξε τοσο που ειδα τη λεξη mkcofig.
Λεω
"δε ξερω τι παω να κανω".
"Τι ειναι αυτο? Δε θελω να φτιαξω το config αρχειο. Μια ενημερωση του cfg ζητησα"
"Ασε μη καταστρεψω το grub και μεινω με το grub rescue στο χερι"
"Δε το μπορω το grub rescue. Δε θα μπορω να το σωσω με τιποτα"

Κι ετσι το εγραψα στα @@ μου. Δεν ασχολουμαι. Δε με ενδιαφερει.
Aλλαζω απο Fedora σε Ubuntu μεσω F11 (σε καποιες μητρικες F12)
Kαι καλα εκανα. Δε τρεχω εντολες που δεν ξερω τι κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...