Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνηση και Δάνειο συμβουλές


karydis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα στην ομάδα,  επειδη  βλέπω αρκετά πολλοι συμφορουμητες έχουν εμπειρία πήρα το θάρς να ρωτήσω για το δικό μου case. 

Σε πρώτη κατοικία θέλω να κάνω ανακαίνηση περίπου στα 15-18k και θα ήθελα να πάρω δάνειο για αυτά (κουζίνα, μπάνια, ντουλάπες, γκρεμισμα τοιχου κλπ). 

το ερώτημα μου έχει 2 σκέλη

1) με εισόδ 12k/έτος και με εγγυητη την μάνα μου 65 ετών με περίπου 15k/έτος, πιστεύετε να έχω πρόβλημα? Εχω κλείσει ραντεβου με την εθνικη που εχω την μισθοδοσία μου αλλά θέλω να παω οσο πιο ετοιμος γίνεται. 

2) επειδή ελαιοχρωματισμό και τοποθετηση πλακιδίων θα τα κάνουν συγγενείς μου, θα πρέπει να κόψουν οπωσδήποτε απόδειξη για το δάνειο (εννοώ χρειάζεται να κοπουν οπωσδήποτε παραστατικά) ή απλά έρχεται τεχνικός της τράπεζας και κάνει έλεγχο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Επεξ/σία από karydis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντελως τυχαία, σήμερα μίλησα με eurobank για πράσινο δάνειο και ενεργειακή αναβάθμιση της κατοικίας μου. Πληροφοριακά, δεν συμμετέχω σε καποιο πρόγραμμα επιδότησης τύπου Εξοικονομώ.

Στην δική μου περίπτωση ζητήθηκε δάνειο γύρω στα 10χιλ €. Θέλουν είτε εξασφάλιση με μέτρητα (δικά σου ή εγγυητής) ή διαφορετικά προσημείωση* ακινήτου 20+χιλ €. Ανάλογα την εξασφάλιση διαμορφώνεται και το επιτόκιο που αυτην την περίοδο είναι χαμηλα με αυξητικές τάσεις(όπως ολα).  

Απαιτούνται τιμολόγια/αποδείξεις για το 80% του ποσού του δανείου τα υπόλοιπα 20% μπορεί να είναι προσωπική δουλεια/υλικά (μαύρα). Δεν απαιτείται ενεργειακό πιστοποιητικό.

Διαφορετικά χωρίς αποδείξεις πας σε καθαρα καταναλωτικό και σε σφάζουν στο γόνατο με τους τόκους.

Οπως γνωρίζεις τα λατρεμένα μας μαστορια στις περισσότερες περιπτώσεις δίνουν προσφορές "μαύρες" χωρίς αποδείξη. Σε ερώτηση μου για έκδοση τιμολογίου μου είπαν κανα 2 οτι "πληρώνω το ΦΠΑ και μέρος της Φορολογίας Εισοδηματος του". 

*Στην προσημείωση απαιτούνται επιπλέον έξοδα (ασφαλιση κατοικιας, ζωής κτλ).

Δεν γνωρίζω/μπορώ να αξιολογήσω την πιστοληπτική σου ικανότητα.

Επεξ/σία από trelas007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, karydis είπε

σε ευχαριστώ πολύ για την αμεση απάντηση ... το 80% ρε γαμωτο δεν μου άρεσε αλλα αφου αυτό ειναι το σωστό-νομιμο ΟΚ.

 

Aν θες να παρεις ενα απλο καταναλωτικο δανειο (και οχι για καποιο προγραμα εξοικονομο) τοτε δεν χρειαζεσαι καμια αποδειξη απο τεχνιτες ,οταν και αν γινει εγκριση του δανειου πας και σηκωνεις μετρητα οτι χρειαζεσαι

 

Τωρα για το αν το εγκρινουν κανε αιτηση σε κανα 2 τραπεζες και δες τι παιζει σε δανεια και ορους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Aν θες να παρεις ενα απλο καταναλωτικο δανειο (και οχι για καποιο προγραμα εξοικονομο) τοτε δεν χρειαζεσαι καμια αποδειξη απο τεχνιτες ,οταν και αν γινει εγκριση του δανειου πας και σηκωνεις μετρητα οτι χρειαζεσαι

 

Τωρα για το αν το εγκρινουν κανε αιτηση σε κανα 2 τραπεζες και δες τι παιζει σε δανεια και ορους

λογικα το απλο καταναλωτικό ειναι πιο κοστοβόρο και θεωρω πιο δύσκολο.. ένα δάνειο σαν αυτό https://www.nbg.gr/el/idiwtes/daneia/stegastika-daneia/episkeuastika-daneia/estia-anakainisi καταλαβαίνω οτι είναι αυτό που χρειάζομαι. 

Έχω μπλεχτει ρε γμτ λίγο για την ιδανικότερη λυση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ζητάνε τιμολόγια. Από την στιγμή που τους πας προϋπολογισμό και τον εγκρίνουν, θα σου βγάλουν είτε 1 εκταμίευση είτε περισσότερες με την πρόοδο των εργασιών, αναλόγως τα λεφτά που θα τους ζητήσεις. Εκεί θα έρχεται μηχανικός της τράπεζας και αυτός αυτό που θέλει να βλέπει, είναι ότι οι εργασίες έγιναν σύμφωνα με τον προϋπολογισμό που τους πήγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Πράσινο δάνειο κατοικίας – Εξοικονόμηση ενέργειας

Εκταμιεύουμε αρχικά το 60% του ποσού του πράσινου δανείου. Από αυτό παρακρατούμε το συνολικό ποσό των εξόδων εξέτασης και έγκρισης της αίτησης δανείου.

Για να εκταμιεύσουμε το υπόλοιπο 40% του πράσινου δανείου, προσκομίζετε παραστατικά που πιστοποιούν την πρόοδο των εργασιών αναβάθμισης, π.χ. τιμολόγια προμηθευτών, υλικών και εργασιών.

Το ποσό που εκταμιεύεται κάθε φορά μεταφέρεται στον λογαριασμό που εξυπηρετεί το δάνειό σας για να χρηματοδοτήσετε τις εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης.

Το 80% του ποσού του δανείου θα πρέπει να αιτιολογείται με τιμολόγια παρεμβάσεων.

Οπως ακριβώς μου τα εστειλε η τράπεζα, δεν ξερω αν σε άλλες τράπεζες εχουν διαφορετική προσέγγιση,  θεωρώ αυτό είναι το σώστό.

Αν η τράπεζα σου δώσει 10χιλ € για θερμομόνωση και εσυ τα κανεις καρτες yugioh πως θα πιστοποιήσει ο μηχανικός της τράπεζας οτι η μόνωση είναι καινούργια και δεν προυπήρχε χωρίς τιμολόγιο ;

Προφανώς δεν είναι δυνατόν να επιβλέπει τις εργασίες μηχανικός της τράπεζας. Στην 2η περίπτωση μιλάμε καθαρα για καταναλωτικό δάνειο με μεγαλύτερο επιτόκιο.

Δεν ξερώ αν σε άλλες τράπεζες το προσεγγίζουν διαφορετικά.

Επεξ/σία από trelas007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trelas007 είπε

Οπως ακριβώς μου τα εστειλε η τράπεζα, δεν ξερω αν σε άλλες τράπεζες εχουν διαφορετική προσέγγιση,  θεωρώ αυτό είναι το σώστό.

Αν η τράπεζα σου δώσει 10χιλ € για θερμομόνωση και εσυ τα κανεις καρτες yugioh πως θα πιστοποιήσει ο μηχανικός της τράπεζας οτι η μόνωση είναι καινούργια και δεν προυπήρχε χωρίς τιμολόγιο ;

Προφανώς δεν είναι δυνατόν να επιβλέπει τις εργασίες μηχανικός της τράπεζας. Στην 2η περίπτωση μιλάμε καθαρα για καταναλωτικό δάνειο με μεγαλύτερο επιτόκιο.

Δεν ξερώ αν σε άλλες τράπεζες το προσεγγίζουν διαφορετικά.

εχει λογική συμφωνώ αλλα απο την άλλη σε ένα στεγαστικό δάνειο δεν τους ενδιαφέρει πόσο αγοράζεις το σπίτι αλλά ποια τιμή κοστολογεί ο μηχανικός τους. ετσι και εδω αφου υπάρχει τεχνικός έλεγχος πριν τότε ανάλογα τις εργασίες που κοστολογεί ο ίδιος τόσο είναι και το ύψος του δανείου (ελπίζω ο συλλογισμός μου να είναι ευστοχος χαχαχα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Maurikycli είπε

* να ζήσεις

Δηλαδή είναι άκρως απαραίτητη η ανακαίνιση αυτή τη στιγμή;

είναι θέμα αποφασης και όχι κατα πόσο είναι απαραίτητη η ανακαίνηση.. Αλλα δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει στο κύριο ερώτημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σχέση εφόσον ζητάς συμβουλή.

Τα υλικά ήδη έχουν αυξηθεί και αναμένονται νέες αυξήσεις καθώς έχει ανέβει κι άλλο το κόστος παραγωγής που δεν έχει περάσει στις τελικές τιμές.

Η γενική συμβουλή είναι να κάνεις την ανακαίνιση χωρίς δάνειο όταν βελτιωθούν τα οικονομικά σου ή μαζέψεις τα χρήματα ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος. Επίσης θα μπορούσες να την κάνεις τμηματικά.

Σε κάθε περίπτωση προτείνω αναβολή.

Βέβαια, αργότερα, μπορεί να μπούμε σε μια ακόμη κρίση που δεν θα δίνουν δάνεια και τα υλικά να ακριβυνουν ακόμη περισσότερο.

Δεν είναι εύκολη η απόφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2022 στις 1:47 ΜΜ, karydis είπε

λογικα το απλο καταναλωτικό ειναι πιο κοστοβόρο και θεωρω πιο δύσκολο.. ένα δάνειο σαν αυτό https://www.nbg.gr/el/idiwtes/daneia/stegastika-daneia/episkeuastika-daneia/estia-anakainisi καταλαβαίνω οτι είναι αυτό που χρειάζομαι. 

Ένα καταναλωτικό δάνειο δεν είναι αναγκαστικά πιο κοστοβόρο. Πρέπει να κάνεις σύγκριση και να υπολογίσεις οτι σε επισκευαστικό ή στεγαστικό θα χρειαστεί μηχανικό, δικηγόρο, ασφάλειες προσημείωση ακινήτου και μετά άρση της προσημείωσης όλα αυτά είναι έξοδα τα οποία δεν φαίνονται στον τόκο αλλά θα πρέπει να πληρωθούν. Συν η γραφειοκρατία. Στο καταναλωτικό έχεις μεγαλύτερο τόκο αλλά δεν έχεις τίποτα απο τα παραπάνω το ακίνητο δεν φορτώνεται με βάρη και μπορεί να βγει κ την ίδια μέρα .  Γενικά  σε έρευνα που είχα κάνει πριν 2-3 χρόνια καταναλωτικό δάνειο μέχρι 15000 έβγαινε περίπου ίδιο με στεγαστικό όσο ανεβαίνουν όμως τα ποσά και τα χρόνια αποπληρωμής συμφέρει το στεγαστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, JT71 είπε

Ένα καταναλωτικό δάνειο δεν είναι αναγκαστικά πιο κοστοβόρο. Πρέπει να κάνεις σύγκριση και να υπολογίσεις οτι σε επισκευαστικό ή στεγαστικό θα χρειαστεί μηχανικό, δικηγόρο, ασφάλειες προσημείωση ακινήτου και μετά άρση της προσημείωσης όλα αυτά είναι έξοδα τα οποία δεν φαίνονται στον τόκο αλλά θα πρέπει να πληρωθούν. Συν η γραφειοκρατία. Στο καταναλωτικό έχεις μεγαλύτερο τόκο αλλά δεν έχεις τίποτα απο τα παραπάνω το ακίνητο δεν φορτώνεται με βάρη και μπορεί να βγει κ την ίδια μέρα .  Γενικά  σε έρευνα που είχα κάνει πριν 2-3 χρόνια καταναλωτικό δάνειο μέχρι 15000 έβγαινε περίπου ίδιο με στεγαστικό όσο ανεβαίνουν όμως τα ποσά και τα χρόνια αποπληρωμής συμφέρει το στεγαστικό.

σε ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...