Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2022


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορώ να δηλώσω φιλοξενούμενος σε δωρεάν παραχωρημενη κατοικία που έχει παραχωρήσει η μητέρα μου στην αδερφή μου? Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία σε περίπτωση που 2 από τους 12 μήνες κάποιος ήταν μισθωτός με μπλοκακι, ενώ τους υπόλοιπους 10  μήνες κανονικά μισθωτός αφού πρώτα έγινε διακοπή εργασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως κάθε χρόνο περίμενετε κανα μηνα να βγουν τα bugs και οι παραλείψεις που καθε χρόνο υπάρχουν στο σύστημα για να μην μπλέκετε με τροποποιητικες. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι ποια ημερομηνία οι εργοδότες δηλώνουν τις (ετήσιες) αποδοχες των εργαζομένων;

Μπορει ενας εργαζόμενος να δει αν και τι δηλωσε ο εργοδότης του χωρις να ξεκινήσει την διαδικασία υποβολής δήλωσης;

Επεξ/σία από iageogr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα και αυτα, μου βγαινει να πληρωσω ~500 ευρω επιπλεον φορο επειδη μου λειπουν γυρω στις 2000 ευρω απο ηλεκτρονικες αγορες. Τι επιλογες εχω για να μην πληρωσω αυτο το ποσο?

1) Τα κοινοχρηστα που πληρωνω με ηλ. καταθεση στο λογαριασμο του γραφειου που τα αναλαμβανει δεν φαινονται, αν κι οταν τους πηρα τηλεφωνο εκαναν μαλλον τους κινεζους οτι ο λογαριασμος τους ειναι οντως επαγγελματικος. Απο εκει φανταζομαι μπορω να δηλωσω επιπλεον 700 ευρω~

2) Το οικογενειακο εξοχικο εχει αρκετα εξοδα τα οποια συνηθως τα πληρωνει η μανα μου απευθειας ενιοτε με ηλεκτρονικα μεσα και οι υπολοιποι συμμετεχουμε με το μεριδιο μας πληρωνοντας αυτην, . Αν το δηλωσω ως πρωτη ή δευτερη κατοικια για το ετος, θα μπορω να δικαιολογησω και απο εκει ενα ποσο κοινοχρηστων? Το λεω γιατι τεχνικα δεν ειναι κοινοχρηστα αφου η ιδιοκτησια ειναι 1...

3) Τα εξοδα προς αγορα μετοχων/ομολογα κτλπ δεν δικαιολογουνται ως ηλεκτρονικες αγορες. Τα εξοδα προς αγορα κρυπτονομισματων ομως, τα οποια συνηθως γινονται με τραπεζικη καταθεση ενος ποσου στα ανταλλακτηρια πρωτα, μπορουν να δικαιολογηθουν ως τζογος? (ας πουμε οτι δεν ηταν κερδοφορος τζογος...)

4) Συμφωνα με τη νομοθεσια, ως ηλεκτρονικες πληρωμες θεωρονται και υπηρεσιες πληρωμων που κανεις π.χ. στο ταμειο σε καποια υπηρεσια πληρωμων οπου εκ των πραγματων δεν μετρανε προς το αφορολογητου σου (π.χ. φανταζομαι πληρωμη λογαριασμων ΔΕΗ μεσα Viva Payments σε πρατηριο ΕΚΟ). Εχει κανεις εικονα τι αλλες δαπανες θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν προς αυτη την κατευθυνση?

 

Υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο να μου γινει ελεγχος αν το συστημα εχει καταγραψει π.χ. 6χιλιαρικα ηλεκτρονικων πληρωμων κι εγω δηλωσω 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δοκιμάσει κανείς αν μπορεί να δηλωθεί για αυτή τη περίπτωση το ίδιο ακίνητο δωρεάν παραχωρημένο σε δυο ατομα; Λογικά πρέπει να γίνεται.. δηλαδή οι γονείς να παραχωρούν δωρεάν ακίνητο σε 2 παιδιά και κάθε ένα από αυτά να το αναφέρει στην φορολογική δήλωση 

20 hours ago, eidikos33 said:

Μπορώ να δηλώσω φιλοξενούμενος σε δωρεάν παραχωρημενη κατοικία που έχει παραχωρήσει η μητέρα μου στην αδερφή μου? Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο

 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους, μήνα που να έχουμε μόνο ευχάριστες ειδήσεις.

  Αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει. Η μητέρα μου έκανε κοινή φορ. δήλωση με τον πατέρα μου. Δεν δουλεύει και δεν έχει εισοδήματα, συνεπώς ο πατέρας μου δήλωνε σύνταξη, ενοίκιο και φυσικά έξοδα. Αυτοκίνητο/ακίνητα δεν υπήρχαν, μονο κάτι κτήματα στο χωριό αλλά αυτά δηλωνόντουσαν στο Ε9, όχι στο Ε1.

   Ο πατέρας μου πέθανε τον Οκτώβριο του 2021 και η ερώτηση τώρα είναι, η μητέρα μου θα πρέπει να κάνει πλέον μόνη φορ. δήλωση? Τον Δεκέμβριο του 2021 πληρώθηκε 1η φορά κύρια σύνταξη από την μεταβίβαση λόγω θανάτου. Έξοδα πολλά δεν έχει από τον Οκτώβριο έως τελος του χρόνου, διότι τα έκανε ο πατέρας μου για το 2021 έως τον Οκτώβριο που πέθανε. Επίσης για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο πρέπει να δηλώσει το ενοίκιο? Εμένα ως φιλοξενούμενη ποιος θα με δηλώσει? (γιατί γνωστοί που έχουν περάσει παρόμοιο σκηνικό με θάνατο γονέα μου είπαν πως για τον πατέρα μου θα πρέπει να υποβάλλω κανονικά χειρόγραφη δήλωση για το 2021 προς την αρμόδια ΔΟΥ).

  Πολλές οι απορίες, αλλά δεν έχουμε λογιστή. Επειδή δεν έχουμε περιουσιακά στοιχεία ή κάτι περίπλοκο, κάναμε μόνοι μας τις δηλώσεις τόσα χρόνια και δεν χρειάστηκε ποτέ.

Επεξ/σία από manzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, manzana είπε

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους, μήνα που να έχουμε μόνο ευχάριστες ειδήσεις.

  Αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει. Η μητέρα μου έκανε κοινή φορ. δήλωση με τον πατέρα μου. Δεν δουλεύει και δεν έχει εισοδήματα, συνεπώς ο πατέρας μου δήλωνε σύνταξη, ενοίκιο και φυσικά έξοδα. Αυτοκίνητο/ακίνητα δεν υπήρχαν, μονο κάτι κτήματα στο χωριό αλλά αυτά δηλωνόντουσαν στο Ε9, όχι στο Ε1.

   Ο πατέρας μου πέθανε τον Οκτώβριο του 2021 και η ερώτηση τώρα είναι, η μητέρα μου θα πρέπει να κάνει πλέον μόνη φορ. δήλωση? Τον Δεκέμβριο του 2021 πληρώθηκε 1η φορά κύρια σύνταξη από την μεταβίβαση λόγω θανάτου. Έξοδα πολλά δεν έχει από τον Οκτώβριο έως τελος του χρόνου, διότι τα έκανε ο πατέρας μου για το 2021 έως τον Οκτώβριο που πέθανε. Επίσης για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο πρέπει να δηλώσει το ενοίκιο? Εμένα ως φιλοξενούμενη ποιος θα με δηλώσει? (γιατί γνωστοί που έχουν περάσει παρόμοιο σκηνικό με θάνατο γονέα μου είπαν πως για τον πατέρα μου θα πρέπει να υποβάλλω κανονικά χειρόγραφη δήλωση για το 2021 προς την αρμόδια ΔΟΥ).

  Πολλές οι απορίες, αλλά δεν έχουμε λογιστή. Επειδή δεν έχουμε περιουσιακά στοιχεία ή κάτι περίπλοκο, κάναμε μόνοι μας τις δηλώσεις τόσα χρόνια και δεν χρειάστηκε ποτέ.

Καταρχάς συλληπητήρια.

Πήγαινε σε ένα λογιστή να σου λύσει όλες τις απορίες. Αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manzana είπε

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους, μήνα που να έχουμε μόνο ευχάριστες ειδήσεις.

  Αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει. Η μητέρα μου έκανε κοινή φορ. δήλωση με τον πατέρα μου. Δεν δουλεύει και δεν έχει εισοδήματα, συνεπώς ο πατέρας μου δήλωνε σύνταξη, ενοίκιο και φυσικά έξοδα. Αυτοκίνητο/ακίνητα δεν υπήρχαν, μονο κάτι κτήματα στο χωριό αλλά αυτά δηλωνόντουσαν στο Ε9, όχι στο Ε1.

   Ο πατέρας μου πέθανε τον Οκτώβριο του 2021 και η ερώτηση τώρα είναι, η μητέρα μου θα πρέπει να κάνει πλέον μόνη φορ. δήλωση? Τον Δεκέμβριο του 2021 πληρώθηκε 1η φορά κύρια σύνταξη από την μεταβίβαση λόγω θανάτου. Έξοδα πολλά δεν έχει από τον Οκτώβριο έως τελος του χρόνου, διότι τα έκανε ο πατέρας μου για το 2021 έως τον Οκτώβριο που πέθανε. Επίσης για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο πρέπει να δηλώσει το ενοίκιο? Εμένα ως φιλοξενούμενη ποιος θα με δηλώσει? (γιατί γνωστοί που έχουν περάσει παρόμοιο σκηνικό με θάνατο γονέα μου είπαν πως για τον πατέρα μου θα πρέπει να υποβάλλω κανονικά χειρόγραφη δήλωση για το 2021 προς την αρμόδια ΔΟΥ).

  Πολλές οι απορίες, αλλά δεν έχουμε λογιστή. Επειδή δεν έχουμε περιουσιακά στοιχεία ή κάτι περίπλοκο, κάναμε μόνοι μας τις δηλώσεις τόσα χρόνια και δεν χρειάστηκε ποτέ.

Συλλυπητηρια. Διακοπη αφμ του πατερα σου στην εφορία (μπειτε και κατεβάστε όλες τις δηλώσεις και εκκαθαριστικα των τελευταίων 6 ετών, και το Ε9 γιατί τώρα με την ταυτοποίηση που κάνουν μπορεί να μην έχετε εύκολη προσβαση). Για τον πατέρα σου χειρόγραφη δήλωση με ότι έλαβε μέχρι την ημερομηνία του θανάτου του π.χ. 26/10 (σύνταξη, ενοίκια). Η μητερα χωριστή δηλωση (τα αναλογούντα ποσα συνταξης χηρείας θα δηλωθούν στους μήνες που ανήκουν άσχετα αν τα πήρε μετά) . Τα υπόλοιπα ενοίκια του ετους εκπροθεσμη δήλωση της μίσθωσης από τους κληρονόμους αν δεν έχει γίνει και τα ποσά στα δικα τους Ε2. Δεν είμαι λογιστης, αλλά έχω κάνει για συγγενείς μου δηλώσεις.

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...