Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2022


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mindreader είπε

Περυσι εχασα τη μητερα μου, η οποια ηταν κατω των 70 ετων, οποτε 'εγραφε' αγορες με ηλεκτρονικο τροπο/καρτα, για χτισιμο αφορολογητου στην φορολογικη δηλωση με τον πατερα μου. 

Ο πατερας μου, και περυσι και φετος, ειναι πανω απο 70 ετων, και φετος (εχει διαγραφει η μανα μου απο τα στοιχεια της ααδε, θα γινει ειδικη χειρογραφη-μαλλον δηλωση απο τον λογιστη), του βγαζει να πληρωσει τρελο ποσο για φορο!

Δεν αλλαξε απολυτως τιποτε απο περυσι, η μονη αλλαγη που επηλθε, ηταν η απωλεια της μητερας μου. Ο πατερας μου ποτε τα τελευταια χρονια δεν εκανε χρηση καρτας για το αφορολογητο. Γιατι ειναι ανω των 70 και δεν υποχρεουνταν.

Πως ομως τωρα βγαζει μεγαλο ποσο να πληρωσει φορο; Δεν μπορει να παει αλλου το μυαλο μου, μονο στη μανα μου και τη χρηση καρτας - που ο πατερας μου δεν εκανε χρηση οπως ειπα λογω ηλικιας.

Τι γινεται ρε παιδια, μηπως μπορει να καταλαβει κανεις;

:(

 

Δεν έκανε χρήση της κάρτας η μητέρα σου ? 

ΥΓ. Στην περισυ δηλαδή που αφορούσε το 2021, τι είχε συμβεί. Τότε υπήρχε υποχρεώση κάρτας και από τους 2.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Βιάζεσαι. Εδώ πέρυσι ο ΕΦΚΑ κάπου στον Ιούνιο ανέβασε της αποδοχές του επιδόματος ασθενείας.   

εμ κρατούσαν 120 κάθε μήνα χ 12 μήνες στη πρακτική.

Υπολογίζω επιστροφή 1440 ευρώ. Είναι να μην βιάζεσαι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περυσι καναμε τις φορολογικες δηλωσεις για το 2021. Εγω στο σπιτι που μενω ειχα για το 2021 την ψιλη κυριοτητα και η μανα μου την επικαρπια. Ετσι κι εγω δηλωσα οτι μενω σε σπιτι με Δωρεαν παραχωρηση (απο τη μανα μου)

Η μανα μου πεθανε τον Μαρτη του 2022 και απο τοτε πέρασε σε μενα η πλήρη κυριοτητα του σπιτιου

Επομενως φετος στη δηλωση για το 2022 θα πρεπει να δηλωσω οτι εμενα 3 μηνες με δωρεαν παραχωρηση και 9 μηνες ιδιοκατοικηση

Την μεταβολή στο Ε9 την εχω κανει απο τον περασμενο Απριλη

Το θεμα ειναι οτι στη νεα δηλωση δεν με αφηνει να τροποποιησω την κατοικια στην δωρεαν παραχωρηση και στους μηνες γιατι λεει οτι χρησιμοποιηθηκε για την αιτηση Market pass και δεν μπορει να διορθωθει

Τι κανουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alfeios είπε

Περυσι καναμε τις φορολογικες δηλωσεις για το 2021. Εγω στο σπιτι που μενω ειχα για το 2021 την ψιλη κυριοτητα και η μανα μου την επικαρπια. Ετσι κι εγω δηλωσα οτι μενω σε σπιτι με Δωρεαν παραχωρηση (απο τη μανα μου)

Η μανα μου πεθανε τον Μαρτη του 2022 και απο τοτε πέρασε σε μενα η πλήρη κυριοτητα του σπιτιου

Επομενως φετος στη δηλωση για το 2022 θα πρεπει να δηλωσω οτι εμενα 3 μηνες με δωρεαν παραχωρηση και 9 μηνες ιδιοκατοικηση

Την μεταβολή στο Ε9 την εχω κανει απο τον περασμενο Απριλη

Το θεμα ειναι οτι στη νεα δηλωση δεν με αφηνει να τροποποιησω την κατοικια στην δωρεαν παραχωρηση και στους μηνες γιατι λεει οτι χρησιμοποιηθηκε για την αιτηση Market pass και δεν μπορει να διορθωθει

Τι κανουμε;

Πότε προσπαθησες ?

Χθες ?

15 λεπτά πριν, alfeios είπε

Περυσι καναμε τις φορολογικες δηλωσεις για το 2021. Εγω στο σπιτι που μενω ειχα για το 2021 την ψιλη κυριοτητα και η μανα μου την επικαρπια. Ετσι κι εγω δηλωσα οτι μενω σε σπιτι με Δωρεαν παραχωρηση (απο τη μανα μου)

Η μανα μου πεθανε τον Μαρτη του 2022 και απο τοτε πέρασε σε μενα η πλήρη κυριοτητα του σπιτιου

Επομενως φετος στη δηλωση για το 2022 θα πρεπει να δηλωσω οτι εμενα 3 μηνες με δωρεαν παραχωρηση και 9 μηνες ιδιοκατοικηση

Την μεταβολή στο Ε9 την εχω κανει απο τον περασμενο Απριλη

Το θεμα ειναι οτι στη νεα δηλωση δεν με αφηνει να τροποποιησω την κατοικια στην δωρεαν παραχωρηση και στους μηνες γιατι λεει οτι χρησιμοποιηθηκε για την αιτηση Market pass και δεν μπορει να διορθωθει

Τι κανουμε;

Η τροποποίηση, πως προκύπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Μην κάνεις τροποποίηση.

Κανονικη εγγραφή κάνε 

Κάνω κανονική εγγραφή. Μετά πατάω μεταφορά στη δήλωση και περνάει αυτό που έχει. Όχι τη δική μου εγγραφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, alfeios είπε

Κάνω κανονική εγγραφή. Μετά πατάω μεταφορά στη δήλωση και περνάει αυτό που έχει. Όχι τη δική μου εγγραφή 

Αυτό που έχει δεν αφορά το 2021 ?

ΥΓ. Δεν ξέρω που ανακατεύεται το power pass που έγραψες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό που έχει δεν αφορά το 2021 ?

ΥΓ. Δεν ξέρω που ανακατεύεται το power pass που έγραψες .

Αυτό που έχει αφορά το 2021 σωστά. Τώρα όμως δηλώνουμε για το 2022 κι έχει αλλάξει.

Όταν μπήκα πρώτη φορά στον αναδυόμενο πίνακα με το ακίνητο μου έγραφε τερμα δεξιά Δεν μπορεί να τροποποιηθεί. Έχει χρησιμοποιηθεί για αίτηση Market pass. Τώρα γράφει απλά Δεν μπορεί να τροποποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alfeios είπε

Αυτό που έχει αφορά το 2021 σωστά. Τώρα όμως δηλώνουμε για το 2022 κι έχει αλλάξει.

Όταν μπήκα πρώτη φορά στον αναδυόμενο πίνακα με το ακίνητο μου έγραφε τερμα δεξιά Δεν μπορεί να τροποποιηθεί. Έχει χρησιμοποιηθεί για αίτηση Market pass. Τώρα γράφει απλά Δεν μπορεί να τροποποιηθεί.

Αυτό δεν καταλαβαίνω.

Η αίτηση market pass , δεν αφορούσε το 2021 ?

16 λεπτά πριν, alfeios είπε

Αυτό που έχει αφορά το 2021 σωστά. Τώρα όμως δηλώνουμε για το 2022 κι έχει αλλάξει.

Όταν μπήκα πρώτη φορά στον αναδυόμενο πίνακα με το ακίνητο μου έγραφε τερμα δεξιά Δεν μπορεί να τροποποιηθεί. Έχει χρησιμοποιηθεί για αίτηση Market pass. Τώρα γράφει απλά Δεν μπορεί να τροποποιηθεί.

Μήπως έκανες τροποποίηση το 2021 για το market pass?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό δεν καταλαβαίνω.

Η αίτηση market pass , δεν αφορούσε το 2021 ?

Μήπως έκανες τροποποίηση το 2021 για το market pass?

Ναι. Η αίτηση για το market pass αφορούσε το 2021

Ναι σωστά αναγράφεται το σπίτι για 2021

 

Τώρα θέλουμε να το τροποποιήσουμε για τη δήλωση που αφορά το 2022

Ναι, τροποποίηση έκανα στη δήλωση Ε9 τον Απρίλιο του 2022 και έκανε συνένωση της Χιλής κυριότητας με την επικαρπία λόγω θανάτου του κατόχου της επικαρπίας

Τίποτα άλλο δεν εκανα

Δίορθωση: Σε ολα τα προηγούμενα μηνυματα που εγραψα οπου αναφερω market pass επρεπε να γραψω power pass. Μπέρδεψα τα κουπόνια2023_04_02_11_19_43_Window.png.5cd6cdeb7e68fc7d10bcb07e2e08e9f3.png

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως γινεται τοσα χρονια μετα και παλι να ειναι γεματο bugs το ταξις? Πηγα να κανω την δηλωση, πανω πανω που λεει τα στοιχεια(πινακας 1), ποτε δεν μου ζητησε να συμπληρωσω τηλεφωνο. Το ειδα και στις προηγουμενες δηλωσεις,δεν ειχε κατι συμπληρωμενο. Τωρα μου εχει συμπληρωμενο το σταθερο του λογιστη που ειχα πριν 10 χρονια,ενω και στο μητρωο επικοινωνιας και στα στοιχεια επικοινωνιας του ταξις εχω βαλει το δικο μου αριθμο. Φυσικα αν κανεις να το διορθωσεις πανω στο ε1 δεν σε αφηνει. Διορθωνεται καπως μεσω του ταξις και εχω χασει επεισοδιο?

Επεξ/σία από antonios1988_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/5/2023 στις 4:04 ΜΜ, antonios1988_ είπε

Πως γινεται τοσα χρονια μετα και παλι να ειναι γεματο bugs το ταξις? Πηγα να κανω την δηλωση, πανω πανω που λεει τα στοιχεια(πινακας 1), ποτε δεν μου ζητησε να συμπληρωσω τηλεφωνο. Το ειδα και στις προηγουμενες δηλωσεις,δεν ειχε κατι συμπληρωμενο. Τωρα μου εχει συμπληρωμενο το σταθερο του λογιστη που ειχα πριν 10 χρονια,ενω και στο μητρωο επικοινωνιας και στα στοιχεια επικοινωνιας του ταξις εχω βαλει το δικο μου αριθμο. Φυσικα αν κανεις να το διορθωσεις πανω στο ε1 δεν σε αφηνει. Διορθωνεται καπως μεσω του ταξις και εχω χασει επεισοδιο?

Συνηθισμενα φαινομενα, στη μανα μου στο πινακα 1 αναγραφεται αλλη διευθυνση σπιτιου απο αυτη που δηλωνεται στον πινακα 5. Νομιζω οτι για να διορθωθουν τετοια θεματακια πρεπει να πας απο την εφορια.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...