Προς το περιεχόμενο

Λειτουργικό για HP Mini 210


John_D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα HP Mini 210 με INTEL Atom 270 / 2gb ram / 256 GB HDD 2,5". Αρχικά είχε windows 7 που σταδιακά αναβαθμίστηκαν σε 10. Θέλω να το δώσω στο γιό μου να βλέπει youtube αλλά όλα σέρνονται και ανοίγουν μετά από πολύ ώρα και το youtube κολλάει συνέχεια.

Τι θα μπορούσα να βάλω ώστε απλά να ανοίγει ένα browser χωρίς να κολλάει τόσο πολύ; Ίσως κάποια έκδοση linux; Δεν πιστεύω ότι αξίζει καμία αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, John_D είπε

 Δεν πιστεύω ότι αξίζει καμία αναβάθμιση.

Μα καμμία απολύτως.
Mε μονοπύρηνο Atom, 2gb ram και πιθανότατα sata δίσκο ότι λειτoυργικό και να του βάλεις το ίδιο ακριβώς θα σέρνεται στο youtube.

Δώσε καλύτερα κάνα tablet στο παιδί αν είναι μικρό.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ο επεξεργαστης του ειναι πολυ αδυναμος για να ανταπεξελθει στα σημερινα δεδομενα και τις σαπιες σελιδες που ειναι τιγκα στο javascript. Επισης, ειναι 32bit μονο, που σημαινει οτι και λινουξ να βαλεις, θα δυσκολευτεις να βρεις σημερα μια 32αρα διανομη.

Το πιο απλο πραγμα που μπορεις να κανεις με το συγκεκριμενο εινια να του βαλεις μια διανομη σαν το lakka και να παιζεις εκει παλια παιχνιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, John_D είπε

Ίσως κάποια έκδοση linux;

δε ξέρω τι υποστήριξη έχουν Δοκίμασε μήπως  http://www.slackware.com/install/sysreq.php

https://puppylinux-woof-ce.github.io/

https://www.makeuseof.com/tag/5-lightweight-linux-distros-ideal-intel-atom-processor-pc/

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, John_D είπε

Έχω ένα HP Mini 210 με INTEL Atom 270 / 2gb ram / 256 GB HDD 2,5". Αρχικά είχε windows 7 που σταδιακά αναβαθμίστηκαν σε 10. Θέλω να το δώσω στο γιό μου να βλέπει youtube αλλά όλα σέρνονται και ανοίγουν μετά από πολύ ώρα και το youtube κολλάει συνέχεια.

Τι θα μπορούσα να βάλω ώστε απλά να ανοίγει ένα browser χωρίς να κολλάει τόσο πολύ; Ίσως κάποια έκδοση linux; Δεν πιστεύω ότι αξίζει καμία αναβάθμιση.

Θα σου πρότεινα να το γυρίσεις σε Windows 7 Starter.

Μια χαρά για άλλη χρήση θα τα βγάλει πέρα

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, John_D είπε

Έχω ένα HP Mini 210 με INTEL Atom 270 / 2gb ram / 256 GB HDD 2,5". Αρχικά είχε windows 7 που σταδιακά αναβαθμίστηκαν σε 10. Θέλω να το δώσω στο γιό μου να βλέπει youtube αλλά όλα σέρνονται και ανοίγουν μετά από πολύ ώρα και το youtube κολλάει συνέχεια.

Τι θα μπορούσα να βάλω ώστε απλά να ανοίγει ένα browser χωρίς να κολλάει τόσο πολύ; Ίσως κάποια έκδοση linux; Δεν πιστεύω ότι αξίζει καμία αναβάθμιση.

https://www.bodhilinux.com/download/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπανε το linux είναι ελαφρυ το web όμως οχι δεν παίζει τόσο ρολο πλέον το λειτουργικό αλλά οι εφαρμογές που τρέχεις, μεγάλη παρανόηση που καλά κρατεί ακόμα

αυτά γίνονται router , adblockes, proxies αν ξέρεις και διάφορα home network πραγματάκια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aris_ είπε

όπως είπανε το linux είναι ελαφρυ το web όμως οχι δεν παίζει τόσο ρολο πλέον το λειτουργικό αλλά οι εφαρμογές που τρέχεις, μεγάλη παρανόηση που καλά κρατεί ακόμα

αυτά γίνονται router , adblockes, proxies αν ξέρεις και διάφορα home network πραγματάκια 

Μη βιαζεσαι Αρη , πλακωσαν οι εμποροι πιο μπροστα!!!

🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Μη βιαζεσαι Αρη , πλακωσαν οι εμποροι πιο μπροστα!!!

🙂

πλακα πλακα ...εχω ενα dual atom, φόρτωσα xp και το συνδέω με τον συναγερμο που παίρνει μόνο serial και θέλει το software μια υπηρεσία από db της acces αρχαία, σε win7 κρεμάει σε νεότερα ούτε καν ανοίγει 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Δεν πρέπει να έκανες και πολλές δοκιμές του υπολογιστή «dual atom» με τα Win7.

- Εάν ξέρεις ποια διανομή να βάλεις και πώς να την «ελαφρώσεις» μόνος σου μπορεί να είναι καλύτερα από τα XP σε μερικές εργασίες, ειδικά αν υπάρχει SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...