Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζω ότι πρόκειται περί βλάβης, αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ : από το πρωί, το led του internet του ΖΤΕ (το τρίτο) είναι σταθερά κόκκινο (δεν έχω internet και προφανώς δεν αποδίδεται ip). Έχει συμβεί ξανά σε κανένα; Δηλώθηκε βλάβη, κάποια στιγμή πρασίνισε (έλαβε ip) και μετά από 2' κοκκίνισε πάλι. Ήρθε μήνυμα από πΟΤΕ ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε και δηλώθηκε πάλι, από εμένα. Μέχρι και αυτή τη στιγμή, κόκκινο είναι. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 601
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
5 hours ago, gogas23 said:

Στην επιλογή internet μόνο τις επιλογές που βλέπετε με βγάζει. Δεν έχει πουθενά dsl link information κτλπ. Μόνο στο status information βλέπω down k up χωρίς όμως max rate.

Είσαι σε λάθος topic τότε μιας κι έχεις άλλο modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Λέω να κάνω αίτηση για αλλαγή του Speeport Plus με το ZTE. Τι λέτε, να το κάνω; Ποια η εμπειρία σας μέχρι τώρα;

Θα σου πρότεινα να περιμένεις να κάνει καμιά παραπάνω αναβάθμιση το Firmware και μετά να το πάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Λέω να κάνω αίτηση για αλλαγή του Speeport Plus με το ZTE. Τι λέτε, να το κάνω; Ποια η εμπειρία σας μέχρι τώρα;

θα σου δωσω μια συμβουλη και αν θες ακολουθα την, μην δινεις πισω το plus, περασε του το νεωτερο firmware OTE10 και θα ηρεμησεις, το ZTE αυτη τη στιγμη ειναι το πιο αχρηστο που εχει ο ΟΤΕ , μαζευει λαθη και επανεκκινει καθε λιγο, μεινε μακρυα του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, labrok είπε

θα σου δωσω μια συμβουλη και αν θες ακολουθα την, μην δινεις πισω το plus, περασε του το νεωτερο firmware OTE10 και θα ηρεμησεις, το ZTE αυτη τη στιγμη ειναι το πιο αχρηστο που εχει ο ΟΤΕ , μαζευει λαθη και επανεκκινει καθε λιγο, μεινε μακρυα του!

image.png.ed502746167a8a59542af488125e96c4.png

Το παραμικρό πρόβλημα δεν έχω με το ΖΤΕ. Έχω ξαναπεί, θέλει να'ναι οκ η γραμμή. 327 ώρες up time δεν το λες και "επανεκκινεί  κάθε λίγο".

Τα λάθη και το πως εμφανίζονται (τα FEC  ) είναι πρόβλημα του router και μαζεύονται και κάνουν restart μόνα τους μετά τα 64.000. Τα CRC μας απασχολούν κυρίως και εκεί παίζει ρόλο η γραμμή. Αν μαζεύεις CRC τότε υπάρχει ο αποσυγχρονισμός. Τα FEC δείχνουν πως λειτουργεί η αποσφαλμάτωση. Τα CRC είναι τα λάθη μεταξύ αποστολέα-παραλήπτη για να το πω μπακάλικα. Πολλά CRC σημαίνουν θόρυβο ή χαμηλές ταχύτητες και eventually, reboots.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

17 ώρες πριν, tommybertsen είπε

image.png.ed502746167a8a59542af488125e96c4.png

Το παραμικρό πρόβλημα δεν έχω με το ΖΤΕ. Έχω ξαναπεί, θέλει να'ναι οκ η γραμμή. 327 ώρες up time δεν το λες και "επανεκκινεί  κάθε λίγο".

Τα λάθη και το πως εμφανίζονται (τα FEC  ) είναι πρόβλημα του router και μαζεύονται και κάνουν restart μόνα τους μετά τα 64.000. Τα CRC μας απασχολούν κυρίως και εκεί παίζει ρόλο η γραμμή. Αν μαζεύεις CRC τότε υπάρχει ο αποσυγχρονισμός. Τα FEC δείχνουν πως λειτουργεί η αποσφαλμάτωση. Τα CRC είναι τα λάθη μεταξύ αποστολέα-παραλήπτη για να το πω μπακάλικα. Πολλά CRC σημαίνουν θόρυβο ή χαμηλές ταχύτητες και eventually, reboots.

εχω crc τα οποια δεν υπαρχουν οταν χρησιμοποιω το plus, το ZTE με καθε ανανεωση σελιδας μαζευει κοντα στα 5000 καθε φορα και απο οτι δειχνει και η κουβεντα ειναι αχρηστο! με το plus εχω σταθερη γραμμη 204Mbps σε Bridge 24 ωρες χωρις διακοπη . Τωρα εσυ απο τα δεδομενα που μας δινεις δειχνει οτι το dslam που εχεις συνδεθει δεν ειναι παραφορτωμενο και βρισκεται σχεδον μεσα στην αυλη σου, λογικο ειναι να μην σου βγαζει crc , εδω εχει θεμα κοσμος μετα απο τον διπλασιασμο του ΟΤΕ ο οποιος εριξε στα ταρταρα τα SNR , εσυ με το 12 που εχεις δειχνει οτι στην περιοχη σου δεν εγιναν ακομα οι περιβοητοι διπλασιασμοι, ασε τους πρωτα να γινουν κανε την γραμμη σου fastpath οπως οι περισσοτεροι απο εμας και ξαναπες μου μετα αν εχεις μηδενικα crc, Μεταξυ μας με τετοια αποσταση απο το καφαο καΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ θα επρεπε να εισαι 0 σε ολα, απαραδεκτο να εχεις εσυ που εισαι 50 μετρα απο το καφαο με interleave , 65000 fec , δηλαδη η συντριπτικη πλειοψηφια που δεν εχει ενα καφαο στην αυλη της τι θα επρεπε να εχει??

 

 

2022-08-18.png

2022-08-18 (1).png

Επεξ/σία από labrok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, labrok είπε

θα σου δωσω μια συμβουλη και αν θες ακολουθα την, μην δινεις πισω το plus, περασε του το νεωτερο firmware OTE10 και θα ηρεμησεις, το ZTE αυτη τη στιγμη ειναι το πιο αχρηστο που εχει ο ΟΤΕ , μαζευει λαθη και επανεκκινει καθε λιγο, μεινε μακρυα του!

Εμένα βγάζει αυτό Showtime Start 6 h 2 min 28 s

Εγώ που έδωσα πίσω το speedport plus γιατί στα καλά καθούμενα έκανε επανεκκίνηση και μου έβγαζε το κινητό ότι δεν το έβλεπε στο wi-fi τώρα στα ξαφνικά και μου άλλαξε ούτε με το ZTE h 1.600 και είναι μία χαρά το μόντεμ και εκεί που έπιανα 47 με το προηγούμενο τώρα αυτό πιάνει 50 στο speedtest μία χαρά είναι το modem απλώς περιμένουμε να βγάλουνε τα firmware updates ώστε να διορθωθούν οι αστοχίες που έχει το λογισμικό από κει και πέρα είναι καλό να γίνει το τελευταίο update όταν θα σταματήσει η υποστήριξη από τη ZTE οπότε να περιμένουμε

Επεξ/σία από BILL5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω άλλαξα χθες ρουτερ αλλά δεν θυμάμαι τα μοντέλα πήγα από το παλιό τοτ τετράγωνο της nova  στο καινούριο το πιο μεγάλο σορρυ αλλά δεν θυμάμαι κωδικούς κλπ  επειδή είμαι παντελώς άσχετος μπορείτε να μου πείτε με τι παίζει με τηβ γραμμή μου;

Screenshot_20220818-032006_Firefox.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, BILL5 είπε

Εμένα βγάζει αυτό Showtime Start 6 h 2 min 28 s

Εγώ που έδωσα πίσω το speedport plus γιατί στα καλά καθούμενα έκανε επανεκκίνηση και μου έβγαζε το κινητό ότι δεν το έβλεπε στο wi-fi τώρα στα ξαφνικά και μου άλλαξε ούτε με το ZTE h 1.600 και είναι μία χαρά το μόντεμ και εκεί που έπιανα 47 με το προηγούμενο τώρα αυτό πιάνει 50 στο speedtest μία χαρά είναι το modem απλώς περιμένουμε να βγάλουνε τα firmware updates ώστε να διορθωθούν οι αστοχίες που έχει το λογισμικό από κει και πέρα είναι καλό να γίνει το τελευταίο update όταν θα σταματήσει η υποστήριξη από τη ZTE οπότε να περιμένουμε

οταν ρυθμιζουμε ενα ρουτερ με wifi που εκπεμπει σε 2 μπαντες παντα κοιταμε αν το κινητο μας υποστηριζει 5Ghz ,αν ναι κοιταμε να ρυθμισουμε το ρουτερ στα καναλια 36-52 στην 5αρα και 1-11 στην 2.4 ,στην ευρωπη στην μπαντα των 2.4Ghz επιτρεπονται και τα καναλια 12-14 αλλα πολλα τηλεφωνα εχουν κλειδωσει να βλεπουν εως την 11, οποτε αν αυτοματα το ρουτερ παρει το καναλι 12-14 τοτε απλα δεν το βλεπει το κινητο σου!

Τωρα να σου πω για τα ΖΤΕ!! εχουν μαπα λογισμικο και δεν λειτουργουν σωστα σε μεγαλες ταχυτητες, ιδιως οταν το snr ειναι οριακο (οπως στην πλειοψηφια των καφαο που εχουν λαβει διπλασιασμο) τωρα αν εσεις εχετε 50αρα (η οποια εκ των πραγματων εχει υψηλο snr) και χαμηλο attenuation σε interleave γραμμη, δεν σημαινει οτι οι υπολοιποι με τις 200αρες με fastpath και σε καπως πιο απομακρυσμενα απο τα καφαο σπιτια ,θα πρεπει να στηριχτουμε στα δικα σας δεδομενα, εγω σαν τεχνικος μιλαω που τα εχω δοκιμασει ολα, και το smart και το plus αλλα και το ZTE! απο ολα τα plus ειναι το πιο αξιοπιστο!! το smart δεν κανει bridging και το ΖΤΕ κανει ενα καρο crc σε snr<9 db!

10 ώρες πριν, Ducatista είπε

Εγω άλλαξα χθες ρουτερ αλλά δεν θυμάμαι τα μοντέλα πήγα από το παλιό τοτ τετράγωνο της nova  στο καινούριο το πιο μεγάλο σορρυ αλλά δεν θυμάμαι κωδικούς κλπ  επειδή είμαι παντελώς άσχετος μπορείτε να μου πείτε με τι παίζει με τηβ γραμμή μου;

Screenshot_20220818-032006_Firefox.jpg

σε 23 ωρες 50000 fec δεν ειναι και λιγα, ιδιως αφου το snr σου ειναι >10 db! προφανως θα εχεις μικροπτωσεις στις ταχυτητες ,οχι αποσυνδεσεις μιας και τα fec ειναι λαθη που ανακτηθηκαν!! αν εχεις το plus βαλτο να δεις αν με αυτο εχεις καλυτερα στατιστικα!!

Επεξ/σία από labrok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ να σας πω την αλήθεια, της ίδιας άποψης είμαι. Εδώ και ενάμιση μήνα που το έχω, μόνο προβλήματα έχω δει. Χαμηλή ταχύτητα, έντονες βυθίσεις ταχύτητας (κάποιες στο όριο της επανεκκίνησης, κάποιες άλλες σε σημείο που να επανεκκινεί το μηχάνημα), άπειρα FEC, καθώς και CRC. Η μόνιμη κουβέντα ήταν αν έλεγξα την εσωτερική καλωδίωση. 

Προχθές λοιπόν, τρελάθηκε στην επανεκκίνηση και τις βυθίσεις. Δηλώθηκε βλάβη και δεν έγινε τίποτα.. Χθες το πρωί, το led του internet σταθερά κόκκινο μέχρι το απόγευμα. Πήρα τηλέφωνο, δηλώθηκε βλάβη. Ρωτώ εν τω μεταξύ, εάν οφείλεται σε γενική βλάβη της περιοχής και μου απάντησαν πως όχι. Στη μία το μεσημέρι, μου ήρθε μήνυμα ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε (το κόκκινο led εκεί, σταθερά). Ξανά τηλέφωνο, δήλωση βλάβης. Ρωτάω ξανά εάν είναι μεμονωμένη η βλάβη και μου απάντησαν ότι "... έτσι δείχνει, δεν έχουμε άλλες καταγραφές βλάβης στην περιοχή σας". Κάπου στις 17.00 λαμβάνω μήνυμα ότι "η βλάβη στην περιοχή σας αποκαταστάθηκε, παρακαλώ κάντε επανεκκίνηση του router" (καλτ). Φυσικά, επανεκκίνηση δεν έκανα - χαζός είμαι; - αφού από εχθές μέχρι και τώρα, είναι η πρώτη φορά με το ΖΤΕ που έχω αδιάλειπτο συγχρονισμό έως και τώρα που σας γράφω και μάλιστα με μηδέν λάθη CRC (επισυνάπτω και απόσπασμα οθόνης). 

Συμπέρασμα ουδέν.. 

Screenshot_20220818_145035_com.brave.browser_edit_175014715884753.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Και εγώ να σας πω την αλήθεια, της ίδιας άποψης είμαι. Εδώ και ενάμιση μήνα που το έχω, μόνο προβλήματα έχω δει. Χαμηλή ταχύτητα, έντονες βυθίσεις ταχύτητας (κάποιες στο όριο της επανεκκίνησης, κάποιες άλλες σε σημείο που να επανεκκινεί το μηχάνημα), άπειρα FEC, καθώς και CRC. Η μόνιμη κουβέντα ήταν αν έλεγξα την εσωτερική καλωδίωση. 

Προχθές λοιπόν, τρελάθηκε στην επανεκκίνηση και τις βυθίσεις. Δηλώθηκε βλάβη και δεν έγινε τίποτα.. Χθες το πρωί, το led του internet σταθερά κόκκινο μέχρι το απόγευμα. Πήρα τηλέφωνο, δηλώθηκε βλάβη. Ρωτώ εν τω μεταξύ, εάν οφείλεται σε γενική βλάβη της περιοχής και μου απάντησαν πως όχι. Στη μία το μεσημέρι, μου ήρθε μήνυμα ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε (το κόκκινο led εκεί, σταθερά). Ξανά τηλέφωνο, δήλωση βλάβης. Ρωτάω ξανά εάν είναι μεμονωμένη η βλάβη και μου απάντησαν ότι "... έτσι δείχνει, δεν έχουμε άλλες καταγραφές βλάβης στην περιοχή σας". Κάπου στις 17.00 λαμβάνω μήνυμα ότι "η βλάβη στην περιοχή σας αποκαταστάθηκε, παρακαλώ κάντε επανεκκίνηση του router" (καλτ). Φυσικά, επανεκκίνηση δεν έκανα - χαζός είμαι; - αφού από εχθές μέχρι και τώρα, είναι η πρώτη φορά με το ΖΤΕ που έχω αδιάλειπτο συγχρονισμό έως και τώρα που σας γράφω και μάλιστα με μηδέν λάθη CRC (επισυνάπτω και απόσπασμα οθόνης). 

Συμπέρασμα ουδέν.. 

Screenshot_20220818_145035_com.brave.browser_edit_175014715884753.jpg

αργα η γρηγορα θα κανει επανεκκινηση μονο του , οχι οτι θα αλλαξει κατι φυσικα, η αποψη μου ειναι οτι λογω ημερων οι πιο πολλοι λειπουν και εχουν ξεφορτωσει τα καφαο, οποτε οι υπολοιποι που μενουμε πισω βλεπουμε μια βελτιωση, ας περιμενουμε τον Σεπτεμβρη με το νεο lockdown να δουμε πως θα λειτουργησουν οι γραμμες μας υπο αυτη την πιεση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, labrok είπε

η αποψη μου ειναι οτι λογω ημερων οι πιο πολλοι λειπουν και εχουν ξεφορτωσει τα καφαο, οποτε οι υπολοιποι που μενουμε πισω βλεπουμε μια βελτιωση, ας περιμενουμε τον Σεπτεμβρη με το νεο lockdown να δουμε πως θα λειτουργησουν οι γραμμες μας υπο αυτη την πιεση!!

Σωστά, μόνο που θα έπρεπε να το δω αυτό και ανήμερα Δεκαπενταύγουστου που επιστρέψαμε (και την επόμενη, τη μεθεπόμενη και ούτω καθεξής). Στην περίπτωσή μου δεν συνέβη, το status της σύνδεσης ήταν Παναγία βόηθα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ducatista είπε

Εγω άλλαξα χθες ρουτερ αλλά δεν θυμάμαι τα μοντέλα πήγα από το παλιό τοτ τετράγωνο της nova  στο καινούριο το πιο μεγάλο σορρυ αλλά δεν θυμάμαι κωδικούς κλπ  επειδή είμαι παντελώς άσχετος μπορείτε να μου πείτε με τι παίζει με τηβ γραμμή μου;

Screenshot_20220818-032006_Firefox.jpg

Ρε παιδιά κάντε ένα κόπο και πείτε μου αν η γραμμή είναι οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...