Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 hours ago, dtk-386 said:

Γιατί έχουν την παραπάνω συνδεσμολογία εφόσον δουλεύει και χωρίς φίλτρο;🤔

Με πρόλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 601
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/7/2022 στις 1:22 ΜΜ, dtk-386 είπε

Nα ρωτήσω κάτι: Στην τωρινή σύνδεση με το speedport entry 2 και στο vdsl50 και στο vdsl100 τώρα δεν έχω συνδέσει τα κυκλωμένα. Ολα δουλεύουν άψογα εδώ και 5 χρόνια. Είναι απαραίτητα στην σύνδεση του ZTE H1600? Φίλτρο για την ομιλία στην γραμμή δεν είναι? 

screenshot-75.png

αυτο ειναι για pstn γραμμη  εσυ εχει vdsl να φανταστω. ( πανω απο 50 mbps )  επισης αφου το rooter ειναι για voip βαζεις μια συσκευή τηλεφώνου στην εισοδο phone 1  του ZTE.  απο την εισοδο 2 μπορεις να δωσεις στην πριζα σου σε αλλες συσκευες του σπιτιου εφοσον  αυτη που εχεις και το rooter ειναι η πρωτη μπριζα. και εκει θα βαλεις φιλτρο . 1 στην μπριζα και πουθενα αλλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, arthur67 είπε

αυτο ειναι για pstn γραμμη  εσυ εχει vdsl να φανταστω. ( πανω απο 50 mbps )  επισης αφου το rooter ειναι για voip βαζεις μια συσκευή τηλεφώνου στην εισοδο phone 1  του ZTE.  απο την εισοδο 2 μπορεις να δωσεις στην πριζα σου σε αλλες συσκευες του σπιτιου εφοσον  αυτη που εχεις και το rooter ειναι η πρωτη μπριζα. και εκει θα βαλεις φιλτρο . 1 στην μπριζα και πουθενα αλλου. 

pstn γραμμή έχω.

δεν έχω voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Τι σκατα 😂. Προφανως παω παλι restart λογω errors (buffering yt), αλλα πιανω 50

image.png.8a0c726a56fe425f08340d0ed7cf6f41.png

Και μετα το restart παλι στα φυσιολογικα

image.png.94a84ee5727c46c8897b36eb485380f8.png

Kαι εγω το ειδα αυτο που λες, αλλα οσα λάθει καi να βγαζει δεν υπαρχει προβλημα , το αφησα επίτηδες για να δω.

Δεν ξερω αν ειναι πραγματικα τελικα τα error ? με restart μηδενίζουν και σε μενα.

Και σε ολα μια χαρα ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mariapad είπε

Kαι εγω το ειδα αυτο που λες, αλλα οσα λάθει καi να βγαζει δεν υπαρχει προβλημα , το αφησα επίτηδες για να δω.

Δεν ξερω αν ειναι πραγματικα τελικα τα error ? με restart μηδενίζουν και σε μενα.

Και σε ολα μια χαρα ειμαι.

Μπα όχι, σε εμένα κάθε φορά που βλέπω τα errors να αυξάνονται με κάθε refresh, έχω θέμα γενικά στο browsing. Πχ πριν κάνω το restart, έκανε μια ώρα να φορτώσει το ινσομνια ή και το YouTube έκανε buffering. Τεσπα, πιθανών πλέον να είναι η δικιά τους καλωδίωση και ίσως τσάμπα να σπαμμαρω το θέμα. Βέβαια, δεν είχα αυτό το πρόβλημα με το entry 2i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μπα όχι, σε εμένα κάθε φορά που βλέπω τα errors να αυξάνονται με κάθε refresh, έχω θέμα γενικά στο browsing. Πχ πριν κάνω το restart, έκανε μια ώρα να φορτώσει το ινσομνια ή και το YouTube έκανε buffering. Τεσπα, πιθανών πλέον να είναι η δικιά τους καλωδίωση και ίσως τσάμπα να σπαμμαρω το θέμα. Βέβαια, δεν είχα αυτό το πρόβλημα με το entry 2i

δώσε το πίσω και πάρε το Plus το συγκεκριμένο δεν κάνει για μακρινές αποστάσεις από καμπίνα/αστικό με χάλια χαλκό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2022 στις 1:07 ΠΜ, arthur67 είπε

τιποτα ιδιαίτερο, μια lan απο το speedport plus προς την lan 1 στο H1600 , και απο το H1600 φτιαχνεις δυο ξεχωριστά ssid ενα ssid 2.4 Ghz  και ενα 5.Ghz και εννοείται απενεργοποιείς στο wi -fi advance  to wi-fi band steering  ( επίσης ενεργο το ssid 1. 2.4 Ghz και ssid 5 . 5Ghz   το ενα απο τα δυο με διαφορετικο ονομα για να το βλεπεις ως ξεχωριστο ssid. πχ cosmote_5g το ssid 5 και το αλλο cosmote_2.4 στο ssid 1 . )  πρεπει τα καναλια 1-5 να τα κανεις on. Α και ξεχασα. στο h1600 αλλαζεις ip για να μην εχει την ιδια με το plus. δλδ 192.168.1.1 και στο h1600 πας στο local network --> LAN--> DHCP SERVER OFF , LAN IP πχ 192.168.1.20 subnet mask 255.255.255.0 , dhcp start address 192.168.1.2 και dhcp end ip address 192.168.1.254 . isp dns on .. ( αν εχεις αλλάξει στo plus και εχεις βαλει δικη σου ολα καλα. )

 

 

Καλησπέρα και πάλι φίλε μου! Αρχικά θέλω να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση σου.  Στις οδηγίες που μου έδωσες όταν λες να κάνω 2 ξεχωριστά ssid εννοείς καινουργια? ή να διαμορφώσω τα υπάρχον ssid1 και ssid5 (όνοματα και pass)?  Επισης στο μέσο του κειμένου αναφερεις:  "πρεπει τα καναλια 1-5 να τα κανεις on." εννοείς να κάνω ον το ssid1,ssid2.. μέχρι το ssid5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προσπαθώ να μπω στο my otenet firewall κλπ για να απενεργοποιησω το firewall και ειναι 503 unavailable.

To εχουν πλεον απενεργοποιημενο by default πλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το συγκεκριμένο router. Υπάρχουν στιγμές που ενώ δεν έχει Ίντερνετ ενώ τα λαμπάκια είναι πράσινα και στις ρυθμίσεις του ρουτερ λέει ότι έχω γραμμή δεν έχω Ίντερνετ και χρειάζεται ρεσταρτ. Το κάνει και σε κανέναν άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, medidia είπε

Έχω το συγκεκριμένο router. Υπάρχουν στιγμές που ενώ δεν έχει Ίντερνετ ενώ τα λαμπάκια είναι πράσινα και στις ρυθμίσεις του ρουτερ λέει ότι έχω γραμμή δεν έχω Ίντερνετ και χρειάζεται ρεσταρτ. Το κάνει και σε κανέναν άλλον;

 

1 ώρα πριν, sv8iik είπε

το κάνει σε εμένα , μαζι με αλλα πολλα περίεργα . τους ζητάω να ξανα πάρω το plus αλλα μου λενε δε γίνεται ..

Την επομενη φορα που θα το παθετε, δειτε αν αυξανονται τα crc errors με καθε refresh της σελιδας του οτε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

Την επομενη φορα που θα το παθετε, δειτε αν αυξανονται τα crc errors με καθε refresh της σελιδας του οτε

σε εμένα αυξάνονται κατα πολύ .. παλιότερα με το plus δεν ειχα κανένα θεμα. και ειχα 10mbps περισσότερα στο συγχρονισμό .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Την επομενη φορα που θα το παθετε, δειτε αν αυξανονται τα crc errors με καθε refresh της σελιδας του οτε

Όχι δεν αυξάνονται τα crc. Για 5 λεπτά είχα θέμα και μετά έφτιαξε χωρίς restart. Στις ρυθμίσεις όλο αυτό το διαστημα με εδειχνε συνδεμένο.

qqq.png.8b13a813e5f3e10e1a549b359d402581.png

Επεξ/σία από medidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...