Προς το περιεχόμενο

Up Hellas - Go For EAT προπληρωμένη κάρτα.


bob7greejkiver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα σας!

Χθες στη δουλειά, μου δώσανε έναν φάκελο που περιείχε μια κάρτα mastercard μέσα που έγραφε Go For Eat, η οποία συνδέεται με το Up Hellas app. Μου εξήγησαν στα γρήγορα ότι πρόκειται για κάρτα για αγορές τροφίμων (δεν περιορίζεται στα τρόφιμα σε κατοπινή δοκιμή μου, αφού από γνωστό σούπερμαρκετ, ψώνισα και μη τρόφιμα με αυτή, στην ίδια λίστα ψώνιων) σε συνεργαζόμενα καταστήματα κτλπ και ότι κάθε μήνα θα μου βάζουν 50 ευρώ και ότι αυτά δεν λήγουν και θα μπορούν να stackaroun κάθε μήνα , δλδ αν δεν ξοδέψω τπτ αυτό το μήνα , τον επόμενο μήνα θα έχω 100 ευρώ.  Κατέβασα το app μετά σπίτι και αφού έφτιαξα λογαριασμό με το e-mail μου και κωδικό, συνέδεσα μετά την κάρτα αυτή με επιτυχία. Eίδα στο app ακριβώς το υπόλοιπό μου στα 50 ευρώ λόγω πίστωσης από την εταιρεία που δουλεύω. Επίσης , κατάφερα με επιτυχία να τη συνδέσω στο κινητό μου μέσω Google Pay έτσι ώστε να χρησιμοποιώ το κινητό αντί για την κάρτα σε ανέπαφες συναλλαγές μου.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1) Πρόκειται για νέο είδος fintech? Ή μήπως μοιάζει πολύ στο Freedom Pass στη λογική του?

2) Yπάρχει κάποιος τρόπος να τη συνδέσω με το Paypal λογαριασμό μου? To paypal μου λέει ότι "We couldn’t confirm your info, Your card is still linked to your PayPal account, but you can’t use it for purchases until you confirm that you’re the owner. Try confirming again or contact the card issuer."  Λέτε να περιμένω μερικές μέρες ακόμα ή γενικά το paypal δεν θα τη δεχτεί?

Επίσης , το Curve δεν μου την βάζει επειδή λένε ότι δεν δέχονται gift cards ή prepaid cards.

Eπομένως , υπάρχει κάποιος τρόπος να εκμεταλλευτώ το balance και για ηλεκτρονικές αγορές ή γενικά οτιδήποτε άλλο εκτός από χρήση σε φυσικά καταστήματα που είναι τώρα? Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από bob7greejkiver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2022 στις 5:09 ΜΜ, bob7greejkiver είπε

1) Πρόκειται για νέο είδος fintech? Ή μήπως μοιάζει πολύ στο Freedom Pass στη λογική του?

είναι όπως η Edenred κάρτες της ticket restaurant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Στις 9/4/2022 στις 6:57 ΜΜ, jkoukos είπε

Είναι προπληρωμένη κάρτα για συγκεκριμένες συναλλαγές σε συνεργαζόμενα καταστήματα και πουθενά αλλού.

Α μόνο στους συνεργάτες όχι σε όλα τα σουπερμαρκετ κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2023 στις 9:51 ΜΜ, penny_gr είπε

Α μόνο στους συνεργάτες όχι σε όλα τα σουπερμαρκετ κτλ?

Το γράφει το site τους ότι περνάει όπου έχει φαγητό. Δεν έχω δοκιμάσει σε όλα τα σούπερ μάρκετ(τα μεγάλα τα αναφέρει και στην εφαρμογή) αλλά τις προάλλες αγόρασα από μαγαζί με παγωτά. Για την UP hellas λέω

Επεξ/σία από apostolos22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/04/2022 at 17:09, bob7greejkiver said:

Kαλησπέρα σας!

Χθες στη δουλειά, μου δώσανε έναν φάκελο που περιείχε μια κάρτα mastercard μέσα που έγραφε Go For Eat, η οποία συνδέεται με το Up Hellas app. Μου εξήγησαν στα γρήγορα ότι πρόκειται για κάρτα για αγορές τροφίμων (δεν περιορίζεται στα τρόφιμα σε κατοπινή δοκιμή μου, αφού από γνωστό σούπερμαρκετ, ψώνισα και μη τρόφιμα με αυτή, στην ίδια λίστα ψώνιων) σε συνεργαζόμενα καταστήματα κτλπ και ότι κάθε μήνα θα μου βάζουν 50 ευρώ και ότι αυτά δεν λήγουν και θα μπορούν να stackaroun κάθε μήνα , δλδ αν δεν ξοδέψω τπτ αυτό το μήνα , τον επόμενο μήνα θα έχω 100 ευρώ.  Κατέβασα το app μετά σπίτι και αφού έφτιαξα λογαριασμό με το e-mail μου και κωδικό, συνέδεσα μετά την κάρτα αυτή με επιτυχία. Eίδα στο app ακριβώς το υπόλοιπό μου στα 50 ευρώ λόγω πίστωσης από την εταιρεία που δουλεύω. Επίσης , κατάφερα με επιτυχία να τη συνδέσω στο κινητό μου μέσω Google Pay έτσι ώστε να χρησιμοποιώ το κινητό αντί για την κάρτα σε ανέπαφες συναλλαγές μου.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1) Πρόκειται για νέο είδος fintech? Ή μήπως μοιάζει πολύ στο Freedom Pass στη λογική του?

2) Yπάρχει κάποιος τρόπος να τη συνδέσω με το Paypal λογαριασμό μου? To paypal μου λέει ότι "We couldn’t confirm your info, Your card is still linked to your PayPal account, but you can’t use it for purchases until you confirm that you’re the owner. Try confirming again or contact the card issuer."  Λέτε να περιμένω μερικές μέρες ακόμα ή γενικά το paypal δεν θα τη δεχτεί?

Επίσης , το Curve δεν μου την βάζει επειδή λένε ότι δεν δέχονται gift cards ή prepaid cards.

Eπομένως , υπάρχει κάποιος τρόπος να εκμεταλλευτώ το balance και για ηλεκτρονικές αγορές ή γενικά οτιδήποτε άλλο εκτός από χρήση σε φυσικά καταστήματα που είναι τώρα? Ευχαριστώ!

μια απλη λυση υπαρχει για αυτο.πληρωνεις το super market καποιου και αυτος στα δινει μετρητα. καποια στιγμη κατι παρομοιο ειχα κανει με φιλο μου. μου εδωσε ticket restaurant αφου ετσι και αλλιως θα πηγαινα super market και του εδωσα cash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, apostolos22 είπε

Το γράφει το site τους ότι περνάει όπου έχει φαγητό. Δεν έχω δοκιμάσει σε όλα τα σούπερ μάρκετ(τα μεγάλα τα αναφέρει και στην εφαρμογή) αλλά τις προάλλες αγόρασα από μαγαζί με παγωτά. Για την UP hellas λέω

Έχει σχέση τί προϊόντα ψωνίσεις; η αρκεί να ναι από σουπερμάρκετ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, penny_gr said:

Έχει σχέση τί προϊόντα ψωνίσεις; η αρκεί να ναι από σουπερμάρκετ ;

δυσκολο να μπει περιορισμος τι μπορεις να παρεις.συνηθως εχει να κανει οτι ειναι supermarket

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ - πολύ γρήγορη ματιά, φαίνεται να είναι αντίστοιχη της Ticket Restaurant της Edenred. Πρακτικά είναι διατακτικές για τρόφιμα (κυρίως) που παλιά έβγαιναν σε κουπόνια και πλέον τις δίνουν σε μορφή κάρτας. Μέχρι τα 132 ευρώ το μήνα δεν δηλώνονται ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες. Ο περιορισμός δεν έχει να κάνει με τα είδη αλλά με τις συμβεβλημένες επιχειρήσεις (αν π.χ. ψωνίσεις στο σουπερμάρκετ, κανένας δεν θα ψάξει αν πήρες τυριά ή τηλεόραση), Συμβεβλημένα κατά κανόνα είναι σουπερμάρκετ, καφετέριες, εστιατόρια και άλλα καταστήματα τροφίμων. Η κάρτα είναι Mastercard άρα περνάει κανονικά σε POS. Εγώ προσωπικά την αδειάζω κάθε αρχή του μήνα που μου φορτίζει στο σουπερμάρκετ.

To balance δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς αλλού (ας πούμε εγώ δεν μπόρεσα να ψωνίσω από πλατφόρμα delivery), αλλά χλωμό μέσα στο μήνα να μη σου φεύγει ένα 50άρι σε σουπερμάρκετ, καφετέρια, εστιατόριο. Χάλασέ την εκεί αυτή, και ψωνίζεις τα υπόλοιπα με τη χρεωστική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Η εφαρμογή περιλαμβάνει χάρτη, όπου εφαρμόζοντας φίλτρα (ή και τίποτα), εντοπίζει κανείς τις συμβεβλημένες επιχειρήσεις (οι οποίες επί το πλείστον, είναι super market απ' ό,τι βλέπω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...