Προς το περιεχόμενο

85mm vs 35mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ γιαυτό έλεγα τον 85mm γιατί τα 35 κουτσά στραβά τα έχω στον κιτ..

Όσον αφορά τώρα το να βρω σε τί εστιακό μήκος μου αρέσει να τραβάω είναι δύσκολη απάντηση, μιας και όλοι οι φακοί έχουν την χρησιμότητα τους και την γοητεία τους. Έχοντας δουλέψει δικούς μου φακούς στα προηγούμενα κροπ συστήματα μου σε crop και FF (55-200, 17-50, 70-300, 28-70, 50 prime, 35 prime, 18-55 κλπ) αλλά και δοκιμάσει φίλων σε κροπ και FF (18-135, 70-200, 15-30, 24-70 κλπ κλπ) μπορώ να πω ότι δεν μπορώ να καταλήξω εύκολα στο με τί ακριβώς θέλω να τραβάω και τέλος...δηλαδή, δε μπορώ να πω ότι με έναν 24-70 είμαι καλλυμένος ή με 50mm prime δε ζητάω κάτι άλλο από τη ζωή μου κλπ.

 

Προσωπικά μου έχουν λυθεί τα χέρια με τον 18-150mm. Κουβαλάω πλέον μόνο αυτόν και έχω αγοράσει και φουλ σετ μαγνητικά φίλτρα για την δική του διάσταση. Είναι ο φακός αυτός που μόνος του θα μπορούσε να με κάνει να κρατήσω την Μ50. Από όλες τις εξορμήσεις που έχω κάνει είναι ελάχιστες οι φορές που σκέφτηκα πως χρειάζομαι κάτι κάτω απο 18mm (28,8 FF eq) ή 150mm (240mm FF eq). Επίσης ποιοτικά οι φώτο που βγάζει είναι σαφώς ανώτερες του κιτ φακού. Βέβαια το είδος της φωτογραφίας που προτιμώ δεν θέλει πολύ ανοικτά διαφράγματα, οπότε με καλύπτει. 

Δεδομένου πως σου αρέσει ποιοτικά ο κιτ που έχεις και είναι σταθερού ζουμ, μήπως θα σε βόλευε κάποιος ποιοτικός σουπερ ζουμ για να κουβαλάς μόνο έναν; 

Θέλεις απαραίτητα κάποιον γρήγορο Prime για συγκεκριμένο λόγο;  Θα βγάζεις φώτο που απαιτούν να έχει όσο το δυνατόν ανοικτό διάφραγμα;

Βγαίνει κάποιος super zoom για την μηχανή σου; Δες το λίγο σαν πρόταση. Μπορεί να σε καλύπτει.

 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, highpriest είπε

Προσωπικά μου έχουν λυθεί τα χέρια με τον 18-150mm. Κουβαλάω πλέον μόνο αυτόν και έχω αγοράσει και φουλ σετ μαγνητικά φίλτρα για την δική του διάσταση. Είναι ο φακός αυτός που μόνος του θα μπορούσε να με κάνει να κρατήσω την Μ50. Από όλες τις εξορμήσεις που έχω κάνει είναι ελάχιστες οι φορές που σκέφτηκα πως χρειάζομαι κάτι κάτω απο 18mm (28,8 FF eq) ή 150mm (240mm FF eq). Επίσης ποιοτικά οι φώτο που βγάζει είναι σαφώς ανώτερες του κιτ φακού. Βέβαια το είδος της φωτογραφίας που προτιμώ δεν θέλει πολύ ανοικτά διαφράγματα, οπότε με καλύπτει. 

Δεδομένου πως σου αρέσει ποιοτικά ο κιτ που έχεις και είναι σταθερού ζουμ, μήπως θα σε βόλευε κάποιος ποιοτικός σουπερ ζουμ για να κουβαλάς μόνο έναν; 

Θέλεις απαραίτητα κάποιον γρήγορο Prime για συγκεκριμένο λόγο;  Θα βγάζεις φώτο που απαιτούν να έχει όσο το δυνατόν ανοικτό διάφραγμα;

Βγαίνει κάποιος super zoom για την μηχανή σου; Δες το λίγο σαν πρόταση. Μπορεί να σε καλύπτει.

 

Αυτός που έχω δει να βγαίνει στη μηχανή μου είναι ο 24-200 f4-6.3. Θα ήταν καλή περίπτωση κάποια στιγμή δίνοντας τον 24-50 και πηγαίνοντας εκεί (κανα 900αρι τον βρίσκεις από εξωτερικό) αλλά ναι, θα ήθελα και μου χρειάζεται ένας γρήγορος Prime και είναι προτεραιότητα μου ένας τέτοιος. Βγάζω πολύ το μπέμπη μέσα στο σπίτι και καταλαβαίνεις χρειάζεται να έχω κάποιον αρκετά φωτεινό.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις τον αντάπτορα, παίζουν και af-s 28-300 κάπου στα 500€ μεταχειρισμένοι . Όλοι καλά λόγια έγραφαν για αυτό το φακό . Και άλλο πράγμα 28-300 . Η canon υπερτερεί λίγο στο θέμα αυτό , για το rf έβγαλε 24-240 . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν έχεις τον αντάπτορα, παίζουν και af-s 28-300 κάπου στα 500€ μεταχειρισμένοι . Όλοι καλά λόγια έγραφαν για αυτό το φακό . Και άλλο πράγμα 28-300 . Η canon υπερτερεί λίγο στο θέμα αυτό , για το rf έβγαλε 24-240 . 

Η Canon έχει μπλέξει τα μπούτια της με τα συστήματα της. Αυτή την στιγμή έχει 4 συστήματα, εκ των οποίων έχει καταργήσει αυτό για το οποίο έχει το 80% των κατόχων μηχανές αλλά και τεράστια ποικιλία φακών. Το EF σύστημα. Αν αυτό δεν είναι "πυροβολώ τα πόδια μου", τότε δεν ξέρω τι είναι.

Από εκεί και πέρα έχει το EF-S που οκ, έχει μια ικανοποιητική ποικιλία φακών, και τέλος τα συστήματα RF και EF-M που υποτίθεται αφορούν της τελευταίας τεχνολογίας μηχανές της, τα οποία όμως ούτε ποικιλία φακών έχουν, ούτε ταιριάζει το ένα με το άλλο ώστε κάποιος κάτοχος EOS-M μηχανής που ίσως αποφασίσει κάποια στιγμή να αναβαθμιστεί σε RF να μπορεί να αγοράσει φακούς που θα ταιριάξουν σε όλα τα συστήματα. 

 

 

Πραγματικά....δεν την καταλαβαίνω την Canon. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η canon που το έκανε αυτό . Όλες οι εταιρείες αποφάσισαν να σκοτώσουν τις dslr. Κατά συνέπεια και τα αντίστοιχα mount τους. Οπότε στο παιχνίδι αυτό , μπήκε και η canon . Τις dslr τις συνεχίζει μόνο η pentax , που δεν έχει ακάθρεπτο σύστημα. Επειδή έβλεπαν ότι η κόντρα mirrorless-dslr μπορεί να κράταγε δεκαετίες και τελικά να κέρδιζαν οι dslr έδρασαν δυναμικά, σκότωσαν τον έναν αντίπαλο , οπότε οι mirrorless μόνες χωρίς αντίπαλο , κέρδισαν . Μαζί με την canon , σκότωσε η nikon to f mount , πολύ πριν η ... sony το a-mount κτλ . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Δεν είναι η canon που το έκανε αυτό . Όλες οι εταιρείες αποφάσισαν να σκοτώσουν τις dslr. Κατά συνέπεια και τα αντίστοιχα mount τους. Οπότε στο παιχνίδι αυτό , μπήκε και η canon . Τις dslr τις συνεχίζει μόνο η pentax , που δεν έχει ακάθρεπτο σύστημα. Επειδή έβλεπαν ότι η κόντρα mirrorless-dslr μπορεί να κράταγε δεκαετίες και τελικά να κέρδιζαν οι dslr έδρασαν δυναμικά, σκότωσαν τον έναν αντίπαλο , οπότε οι mirrorless μόνες χωρίς αντίπαλο , κέρδισαν . Μαζί με την canon , σκότωσε η nikon to f mount , πολύ πριν η ... sony το a-mount κτλ . 

Όταν το κάνει η Sony που το μερίδιο αγοράς της σε μηχανές με καθρέφτες είναι ελάχιστο, ενώ αντίθετα επένδυσε να είναι πρωτοπόρος στις mirrorless, έχει νόημα, μιας και δεν κάνει ζημιά στην αγορά της.

Όταν το κάνει η Canon που έχει ποσοστό στις dslr όσο όλες οι άλλες εταιρίες μαζί, και παράλληλα τα mirrorless συστήματα της είναι ακόμη κουτσά, είναι ζόρικο. Ήδη μετά την ανακοίνωση βλέπει μεγάλη πτώση στα οικονομικά της μεγέθη.

Για την Nikon δεν το συζητώ. Το ότι παράτησε τις Dslr για mirrorless μπορεί να της στοιχίσει ακόμη και την επιβίωση της. Απλά δεν ήταν έτοιμη 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony έκανε την αγορά να θέλει mirrorless . Αναγκάστηκαν και οι δύο άλλοι να ακολουθήσουν . Θα έμεναν τελείως εκτός αγοράς. Πολλοί οι παράγοντες που δημιούργησαν την κατάσταση . Έπαιξαν μεγάλο ρόλο και οι βλογκερς . Eπηρέασαν κόσμο. Αποφάσισαν να κάνουν τις φωτογραφικές όπως τις κονσόλες. Ανά 5-6 χρόνια να τα πετάς όλα και να αγοράζεις ξανά τα ίδια για την επόμενη γενιά. Αν δεν έφευγαν από τη μέση οι dslr,  δεν θα μπορούσαν να επικρατήσουν οι mirrorless . Δες βαθμολογία στο imaging εδώ  κι εδώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας:

 

1A3E5BF2-081E-4F20-A695-7C475C9BC8A7.jpeg

περιμενουμε εντυπώσεις τοσο απο ποιοτητα , οσο και αν σου αρέσει, αν σου εκανε τελικα, Vs τα 85mm ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bc00l είπε

περιμενουμε εντυπώσεις τοσο απο ποιοτητα , οσο και αν σου αρέσει, αν σου εκανε τελικα, Vs τα 85mm ...

Η λογική μου λέει πως τα 35mm μου είναι πιο βολικά τώρα, γιατί βγάζω και σε εσωτερικούς χώρους και ο 85 θα ήταν κάπως δύσκολος. Εχω τα 35mm στον κιτ, ναι, αλλά με f5 και ανεβασμένο iso, οπότε εδώ θα παίζω σε πιο χαμηλό iso και θα κερδίζω κάτι στην εικόνα.

Να πω την αλήθεια, από το λίγο που τον δούλεψα, περίμενα κάτι παραπάνω σε ''ποιότητα'' εικόνας, αλλά ίσως εγώ να ζητάω πολλά και να είναι μια χαρά. Είναι νωρίς για εντυπώσεις.

Ένα δείγμα όπως βγήκε από τη μηχανή, απλά export σε jpeg σε 2mb μέγεθος, για να μπορεί να ανέβει εδώ.

DSC_2727.jpg.58b3d1d83b7297cff5d92abf1f0e95fe.jpg

 

ΥΓ: To Lens Hood χάλια μαύρα.. το βάζεις και το γυρίζεις για να κουμπώσει και νιώθεις να τρίβεται πλαστικό με πλαστικό. Το είχε εξαρχής κουμπωμένο στον φακό πάνω μέσα στο κουτί (πολύ καλή συσκευασία). Το έβγαλα και το έβαλα 2 φορές (πολύ προσεκτικά αλλά ήθελε τρελή δυσκολία) και έφυγε κάπου το χρώμα στις βόλτες εκεί που έχει ο φακός... τραγικό..

IMG_7251.jpg.0feba2a085c168dd11c03b440ea32754.jpg

 

H ποιοτητα κατασκευης του φακου γενικά πάρα πολύ καλή! 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από το φακό. Αρκετά λεπτομερης ακομα και στο 1.8.
Έχω βγάλει πολλές φωτογραφίες το μικρό και μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα και έχει και αρκετό θόλωμα αν πας κοντά, πολύ περισσότερο από ότι περίμενα. Μόνο θέμα (όχι ιδιαίτερα σημαντικό αλλά οκ...) που θα ήθελα είναι να μπορεί να εστιάσει και από λίγο πιο κοντά και όχι απο 40 εκατοστά και πάνω... ο 40mm f2 nikon z πχ εστιάζει από 29εκ.

Σίγουρα καλύτερη επιλογή το 35 από το 85 στην παρούσα φάση που είμαι. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Βάζω και 2 δείγματα στο 1.8, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο edit:

Viltrox 35mm 1.8 z test shot 1

 

Viltrox 35mm 1.8 z test shot 2

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...