Προς το περιεχόμενο

Διαγνωστικό για Mac


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, epinki είπε

Σωστή η πρόταση το φίλου @atheatos, όμως για να δεις τι "παίζει" στο σύστημα σου θα πρέπει επιπλέον να προσφύγεις στο EtreCheck.

Τι παραπάνω, ακριβώς και όχι αοριστολογίες, μπορεί να δει κανείς που δεν μπορεί να το δει με ό,τι εργαλεία έχει ήδη πάνω το MacOS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrKo είπε

Τι παραπάνω, ακριβώς και όχι αοριστολογίες, μπορεί να δει κανείς που δεν μπορεί να το δει με ό,τι εργαλεία έχει ήδη πάνω το MacOS;

Επειδή τυχαίνει να έχω προσφύγει πολλές φορές στο EtreCheck, κατά τη γνώμη μου, πρόκειται για ένα εξαιρετικό διαγνωστικό εργαλείο που σε ένα snapshot απεικονίζει με κάθε λεπτομέρεια το hard & software του μηχανήματος ή την κατάσταση τους αν θέλεις, κάτι που δεν είναι σε θέση να κάνουν τα εργαλεία του macOS.

Στο δίκτυο μπορεί να βρει κανείς μόνο θετικές αναφορές, ενώ για παράδειγμα στις Apple Support Communities συνιστάται κατά κόρο όταν τα πράγματα "σκουραίνουν".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, epinki είπε

Επειδή τυχαίνει να έχω προσφύγει πολλές φορές στο EtreCheck, κατά τη γνώμη μου, πρόκειται για ένα εξαιρετικό διαγνωστικό εργαλείο που σε ένα snapshot απεικονίζει με κάθε λεπτομέρεια το hard & software του μηχανήματος ή την κατάσταση τους αν θέλεις, κάτι που δεν είναι σε θέση να κάνουν τα εργαλεία του macOS.

Στο δίκτυο μπορεί να βρει κανείς μόνο θετικές αναφορές, ενώ για παράδειγμα στις Apple Support Communities συνιστάται κατά κόρο όταν τα πράγματα "σκουραίνουν".

 

Sorry, αλλά η ερώτησή μου ήταν τι **συγκεκριμένα** κάνει το etrecheck που δεν μπορεί κανείς να κάνει με τα εργαλεία που ήδη δίνει το MacOS. Γιατί μπορεί κανείς να δει με κάθε λεπτομέρεια το "hard & software του μηχανήματος ή την κατάστασή τους" χρησιμοποιώντας τα UNIX-based (ή κάποια adaptations τους που έχει το MacOS) εργαλεία, ή το UI front end που δίνει το MacOS για τα ίδια ακριβώς εργαλεία. 

Αλλά το "hard & software του μηχανήματος ή την κατάστασή τους" είναι αοριστολογία. Έχεις κάτι **συγκεκριμένο** να παραθέσεις; Θα με ενδιέφερε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrKo είπε

Αλλά το "hard & software του μηχανήματος ή την κατάστασή τους" είναι αοριστολογία. Έχεις κάτι **συγκεκριμένο** να παραθέσεις; Θα με ενδιέφερε. 

"Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις".

Προτείνω να το τρέξεις στο μηχάνημα σου, οπότε θα έχεις πλέον μια σαφή εικόνα των δυνατοτήτων του. 🙂

Σε διαβεβαιώνω δε ότι είναι απόλυτα ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, epinki είπε

"Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις".

Προτείνω να το τρέξεις στο μηχάνημα σου, οπότε θα έχεις πλέον μια σαφή εικόνα των δυνατοτήτων του. 🙂

Σε διαβεβαιώνω δε ότι είναι απόλυτα ασφαλές.

Συνεχίζεις να απαντάς με αοριστολογίες, υποθέτοντας ότι δεν το έχω τρέξει. Νομίζω θα ήταν πιο έντιμο να πεις "δεν ξέρω". Εκτός και εάν ξέρεις, οπότε θα ήθελα να δω μία απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DrKoΜια στιγμή παρακαλώ·

Έχουμε διαφορετικές απόψεις όσο αφορά στην χρηστικότητα του EtreCheck. Κανένα πρόβλημα, δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα. 

Όμως σε τελική ανάλυση όποιος έχει θέμα θα κρίνει αν θα στραφεί στο EtreCheck ή τις UNIX based εντολές κλπ. που προτείνεις. Και δεν μας πέφτει λόγος επ' αυτού. Τόσο απλά είναι τα πράγματα.

Όσο αφορά στο προσβλητικό "πιο έντιμο κλπ" που προβοκάρει σε διένεξη το αγνοώ και σταματώ εδώ την περαιτέρω συμμετοχή μου στη συζήτηση.   

Πάντως -για διευκόλυνση τυχόν ενδιαφερόμενων φίλων- τι θα έλεγες να δώσεις how-to της αναφοράς σου ;

"Γιατί μπορεί κανείς να δει με κάθε λεπτομέρεια το "hard & software του μηχανήματος ή την κατάστασή τους" χρησιμοποιώντας τα UNIX-based (ή κάποια adaptations τους που έχει το MacOS) εργαλεία, ή το UI front end που δίνει το MacOS για τα ίδια ακριβώς εργαλεία". 

Πιστεύω ότι θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον. 

Επεξ/σία από epinki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι "hardware diagnostics routines" που παρέχονται από τη λειτουργία εκκίνησης διαγνωστικών είναι αρκετά ολοκληρωμένες, αλλά δεν είναι ασυνήθιστο να αποτυγχάνουν να διαγνώσουν πλήρως προβλήματα υλικού που μπορούν να εντοπίσουν τα πιο προηγμένα εσωτερικά διαγνωστικά της Apple. Αυτό μπορεί να ισχύει, για παράδειγμα, για πρώιμα προβλήματα προσαρμογέα γραφικών (early graphics adaptor problems) στα iMac, τα οποία συχνά περνούν τους τακτικούς διαγνωστικούς ελέγχους.

Ορισμένα hardware tests, ιδιαίτερα αυτά για συστήματα αποθήκευσης, παραμένουν αδύναμα: οι ενδείξεις διάγνωσης SMART του δίσκου εξακολουθούν να μην υποστηρίζονται στις περισσότερες εξωτερικές συσκευές αποθήκευσης, ιδίως σε μονάδες συνδεδεμένες μέσω USB.

Το DriveDx και άλλα βοηθητικά προγράμματα ανοίγουν πρόσβαση σε ένα πολύ ευρύτερο φάσμα ενδείξεων SMART και άλλων διαγνωστικών δεικτών.

https://binaryfruit.com/drivedx

Ωστόσο καμία εφαρμογή ή εργαλείο δεν μπορεί να ελέγξει όλη τη μνήμη RAM.
Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν φαίνεται να υπάρχει καμία εναλλακτική γραμμή εντολών που να ελέγχει τη μνήμη RAM και είναι αμφίβολο εάν θα μπορούσε να εκτελεστεί κάποια σε Mac με τσιπ T2.
Αν και δεν μπορεί να ελέγξει όλη τη μνήμη RAM, το ATOMIC όχι μόνο ελέγχει περισσότερο από άλλα εργαλεία, αλλά εκτελεί τις πιο εξαντλητικές δοκιμές που απαιτούνται για την πρόκληση διακοπτόμενων σφαλμάτων (intermittent faults), κάτι για το οποίο ακόμη και τα εργαλεία εντολών δεν φαίνονται ικανά.
Εάν θέλουμε να ελέγξουμε σωστά τη μνήμη, αυτή τη στιγμή ο μόνος καλός τρόπος για να το κάνουμε είναι με αυτό το App.

https://www.micromat.com/products/atomic/

Υπάρχει βέβαια και το απόλυτο διαγνωστικό εργαλείο, που χρησιμοποιούν οι μηχανικοί της Apple: το sysdiagnose, το οποίο είναι command shell tool. Εκτελεί σχεδόν κάθε ρουτίνα ανίχνευσης επιδόσεων και προβλημάτων που διαθέτει το OS X –και υπάρχουν πολλά από αυτά– και παράγει αρκετά megabyte εξόδου.

Εδώ όμως υπάρχουν δύο τινά:

1) Αυτό το εργαλείο δημιουργεί αρχεία που επιτρέπουν στην Apple να διερευνήσει προβλήματα στον υπολογιστή μας (για δική της χρήση και για να βελτιώνει τα προϊόντα της). Τα αρχεία περιέχουν προσωπικές πληροφορίες ή σχετίζονται με τους λογαριασμούς μας iCloud, συμπεριλαμβανομένων, ενδεικτικά, του ονόματός μας, των σειριακών αριθμών της συσκευής μας, όνομα συσκευής, όνομα χρήστη, διεύθυνση email και ρυθμίσεις email, διαδρομές αρχείων, ονόματα αρχείων, τις διευθύνσεις IP του υπολογιστή μας και πληροφορίες σύνδεσης δικτύου.

Αυτές οι πληροφορίες χρησιμοποιούνται από την Apple σύμφωνα με την πολιτική απορρήτου της (www.apple.com/privacy) και δεν είναι κοινόχρηστες με καμία άλλη εταιρεία. Με τη χρήση αυτού του εργαλείου και στέλνοντας τα αποτελέσματα στην Apple, συναινούμε στην Apple να χρησιμοποιεί τα περιεχόμενα αυτών των αρχείων για τη βελτίωση των προϊόντων της.

2)Δεν είναι για τον απλό χρήστη. Πρέπει να έχουμε την ικανότητα να γνωρίζουμε πού να κοιτάξουμε και πώς να ερμηνεύσουμε τα αποτελέσματά του.

Η εντολή είναι αυτή (είναι ακίνδυνη για τον Mac): 

sudo sysdiagnose –f ~/Desktop/

(Θα χρειαστεί πιστοποίηση, enter, και ίσως και ένα 2ο enter, και θα πάρει λίγο χρόνο να εκτελεστεί)

Με την ολοκλήρωση ανοίγει ένα παράθυρο Finder που δείχνει τη θέση του αρχείου εξόδου του, το οποίο στη συνέχεια μπορεί να αποσυμπιεστεί.

Υ γ: Και το EtreCheck δεν είναι κακό. Έχει και την δυνατότητα να αφαιρέσει τυχόν ιούς με το που τους εντοπίσει.

Επεξ/σία από macodin
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, macodin είπε

Υ γ: Και το EtreCheck δεν είναι κακό. Έχει και την δυνατότητα να αφαιρέσει τυχόν ιούς με το που τους εντοπίσει.

Εξαιρετική η συνολική προσέγγιση σου,  φίλε μου.👍

Παραμένω στο EtreCheck, που βοήθησε αποτελεσματικά φίλους και φίλους μου να ξεπεράσουν τα προβλήματα τους.

Κατά τη γνώμη μου είναι "foolproof", δηλαδή απλό στη χρήση του ακόμη και στον πιο αδαή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε περίπτωση που δεν έγινε κατανοητό, το "sysdiagnose" είναι μία απλή εντολή στο "Terminal.app" του Mac. Την ξαναγράφω:

sudo sysdiagnose –f ~/Desktop/

Επεξ/σία από macodin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/4/2022 στις 12:30 ΜΜ, userino είπε

-ποιο χρησιμοποιείται και προτείνεται για σάρωση και διάγνωση προβλημάτων;

Για να παίρνεις συγκεκριμένες και σωστές απαντήσεις, θα πρέπει να κάνεις συγκεκριμένες και σωστές ερωτήσεις, επίσης. :)
Σε ενδιαφέρει η διάγνωση προβλημάτων του Hardware ή η διάγνωση προβλημάτων του Software; Και τι ακριβώς; Κάτι συγκεκριμένο ή γενικά σε ενδιαφέρουν τα διαγνωστικά εργαλεία; Σε ενδιαφέρει να μάθεις ποια εργαλεία έρχονται μαζί με το Mac σου και κατ' επέκταση με το macOS ή τα 3rd party apps & utilities;

Μια σωστή αλλά όχι ολοκληρωμένη απάντηση, σου έδωσε ο φίλος @atheatos. To Apple Diagnostics αφορά μόνο τα reports που αφορούν το Hardware.

Το EtreCheck που πρότεινε ο φίλος @epinki μπορεί να δώσει μια συγκεντρωτική αναφορά σε θέματα που αφορούν το Hardware αλλά κυρίως το macOS. Μπορείς να δεις λεπτομέρειες για το τι κάνει στη σελίδα του. Δες εδώ και εδώ.

Φίλε @DrKo δεν χρειάζεται να είσαι τόσο επιθετικός όταν ρωτάς κάτι. Και μάλιστα επιθετικός με έναν άνθρωπο που δεν τον ξέρεις καν προφανώς ή τον ξέρεις μερικώς. Πρώτα απ' όλα δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να σου απαντήσει και πόσο μάλιστα αναλυτικά και κατ' απαίτηση! Αν ήξερες καλά το macOS και τα εργαλεία του (ή τα ξέρεις) και επίσης όπως λες έχεις τρέξει το EtreCheck θα μπορούσες να καταλάβεις και από μόνος σου τις διαφορές σε σχέση με τα εγγενή εργαλεία του macOS.
Malware λοιπόν (και συγκεκριμένα adware) δεν μπορείς να εντοπίσεις και να απομακρύνεις με κανένα από τα εργαλεία του ίδιου του macOS. Όπως επίσης και orphan files. Εκτός και κάθεσαι και ξεψειρίζεις μόνος σου το macOS.

Γιώργο (φίλε giodis) με το νέο σου nickname @epinki, ασχολείσαι χρόνια ολόκληρα με τα Mac και το macOS. Ενώ έχεις συνομιλήσει με εκατοντάδες mac users και γνωρίζεις αρκετά πράγματα, ωστόσο, μιλάς την ξύλινη γλώσσα των πολιτικών. Λέγε τα πράγματα πιο απλά και κατανοητά να σε καταλαβαίνουν τα παιδιά και κυρίως τα νέα παιδιά. Ξέρω ότι θέλεις να βοηθάς και σου αρέσει αυτό το πράγμα. Είναι το χόμπι σου, εξού και το blog που διατηρείς χρόνια.
Έτσι όπως τα λες και τα μπερδεύεις, υπάρχει μια κάποια δυσκολία και στο τέλος δημιουργούνται και παρεξηγήσεις.

Φίλε @macodin εάν δεν διάβαζα επί σειρά ετών τον Howard και το blog του The Eclectic Light Company, θα πίστευα πραγματικά ότι έχεις δικές σου προσωπικές γνώσεις για όλα αυτά που έγραψες.
Εάν για το sysdiagnose, έβαζες τον παρακάτω σύνδεσμο https://eclecticlight.co/2016/02/06/the-ultimate-diagnostic-tool-sysdiagnose/, θα ήταν πιο εύκολο. Όλες σου οι φράσεις είναι copy/paste από το συγκεκριμένο άρθρο.
Μιλάς δε για εργαλεία εξειδικευμένα, όπως το Atomic, το οποίο και ακριβό είναι για να το αποκτήσει κανείς και είναι μόνο για Intel-base Macs. Εάν ο άλλος έχει Apple Silicon;

image.png.e650efed47fb990eafccfd8bce1a2cb1.png

Λες κάποια χρήσιμα πράγματα, όπως π.χ. κάνεις αναφορά στο DriveDX που είναι ένα εργαλείο το οποίο δίνει αναφορές για τους δίσκους, κλπ, ή το διαγνωστικό μπορεί να έχει και λάθος ενδείξεις κλπ κλπ κλπ.
Ρώτησε ο άνθρωπος τέτοια εξειδικευμένα πράγματα; Απάντηση show off γνώσεων (που δεν πιστεύω ότι τις έχεις) περισσότερο κατά τη γνώμη όλα αυτά που έγραψες και χωρίς καμία πραγματική ουσία!
Τέλος, δεν μιλάμε πλέον για ιούς στους υπολογιστές αλλά για malware.

Επεξ/σία από Manwe
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε Manwe όντως δεν τις έχω τις γνώσεις αυτές και όντως πήρα ολόκληρα κομμάτια από τον Howard, (και όχι μόνο από αυτόν αλλά και από την ίδια την Apple), που τον εμπιστεύομαι απεριόριστα. Εάν όμως έβαζα κατευθείαν τα λινκ, τα οποία ήταν 3-4, θα έπρεπε αυτός που έκανε την ερώτηση να διάβαζε ολόκληρα κατεβατά Αγγλικά κείμενα, απομονώνοντας τα σημεία που τον ενδιαφέρουν από κάθε ένα ξεχωριστά. Να δηλώσω λοιπόν εδώ ότι τον διαβάζω και εγώ χρόνια, ως χομπίστας με τα Mac, δεν είμαι προγραμματιστής, και για το στήσιμο της απάντησης που έδωσα, μαζεύοντας κομμάτια απο 'δω και απο 'κει, μου πήρε κάποιο χρόνο ώστε να συμπυκνώσω τις πληροφορίες σε ένα σύντομο κείμενο.

Εάν δεις κάποιες άλλες απαντήσεις που έδωσα για την βοήθεια άλλων χρηστών,  τότε θα παρατηρήσεις ότι έδωσα κατευθείαν τα λινκ και σε κάποιο μάλιστα προέτρεψα να διαβαστεί μία κριτική ενός χρήστη για το πως το έλυσε (θελω να πω ότι δεν κάθησα να μεταφράσω την κριτική/λύση και να την δώσω ως δική μου).

Τέλος πάντων, επειδή έχεις και 'συ δίκιο στην κριτική που μου κάνεις, να ζητήσω συγγνώμη και να προσθέσω ότι την επόμενη φορά θα δίνω και τα λινκ από τα "κομμάτια" που χρησιμοποιώ.

Υ γ: έχε υπόψη σου ότι είμαι γραμμένος στο σάιτ περίπου 10 χρόνια και δεν σχολιάζω σχεδόν καθόλου, (ούτε και αλλού), οπότε δεν ξέρω και τους κανόνες.

Ευχαριστώ για την κριτική, χαίρομαι που το ξεκαθάρισα, υποθέτοντας πως θα το δουν και οι άλλοι σχολιαστές.

Επεξ/σία από macodin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...