Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση προϊόντων με χαρακτηριστικά και επιλογή του σωστού μέσω φιλτρων


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά δεν ήξερα πως να το γράψω το ρημάδι το θέμα. 

Φέρνουμε στην εταιρία αρκέτα docking stations type-c με δίαφορες εξόδους /εισόδους πχ vga/hdmi/lan/type-a κλπ

Θέλω να τα καταχωρήσω όλα σε μια λίστα με ολα τα χαρακτηριστικά τους ώστε αν ενας πελάτης μου λέει 

θέλω vga/hdmi 2 usb και lan να πατάω αυτά τα choices και να μου βγάζει αυτά που περιέχουν τα συγκεκριμέα outputs/inputs

access δεν ξέρω. κατι πιο απλό? απλά δεν ξέρω πως να το περιγράψω στα αγγλικά για να βρω οδηγίες να το φτιάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, masteripper είπε

No Access...no Party...so simple

Καποιο παράδειγμα έστω η καπως να το περιγραφω για να το φτιάξω βήμα βήμα? Εχω access . Καλό ειναι να φτιαξω κατι επιτελους σε αυτην. παραπεταμενη την εχω τοσα χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαστικά θέλει και αυτό 1 τόσο δα λίγο κόπο.

Μπορει να βγεί μπακάλικα με το να κάνεις 1 πίνακα με τα docking station και τα χαρακτηριστικά τους (ατομικά το καθένα)

μετά θα τροφοδοτήσεις μια continuous form και κάθε φορά θα κάνεις δεξί κλικ και θα φιλτράρεις 

π.χ θα σου βγει κάτι σε

 ID        name          Usb 3.0   HDMI    Lan

1         Dock1             √            √

2         Dock2                           √             √

3         Dock3             √                           √

Οπότε θα πηγαίνεις και θα σου λέει ο πελάτης "τσάκω 1 με USB 3.0 και Lan"

Θα πηγαίνεις στον πίνακα σου ή στην φόρμα (είμαι λίγο fan των forms .... :)

Δεξί κλικ στην στήλη με το USB 3.0 ...ψάχνεις αυτά που είναι true

Σου γυρνάει 

1         Dock1             √            √

3         Dock3             √                           √

Ακόμα 1 δεξί κλικ στην στήλη Lan για True και καθάρισες... δίνεις το docking station

Reset  το φίλτρο και είμαστε έτοιμοι για τον επόμενο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να γινει και σε απλο excel με τον τροπο που περιεργαψε ο masteripper

Καθε προιον σε μια γραμμη, ολα τα χαρακτηριστικα ως στηλες και 1 εφοσον ενα προιον εχει το χαρακτηριστικο 0 αν οχι

Και φιλτραρεις για τα 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, archer100 είπε

Μπορει να γινει και σε απλο excel με τον τροπο που περιεργαψε ο masteripper

Καθε προιον σε μια γραμμη, ολα τα χαρακτηριστικα ως στηλες και 1 εφοσον ενα προιον εχει το χαρακτηριστικο 0 αν οχι

Και φιλτραρεις για τα 1

Ευχαριστω πολύ παιδια. Θα το κάνω μάλλον σε excel , ειχα φτιαξει κατι στο παρελθον ετσι , θα το ξαναδοκιμασω

13 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Ευχαριστω πολύ παιδια. Θα το κάνω μάλλον σε excel , ειχα φτιαξει κατι στο παρελθον ετσι , θα το ξαναδοκιμασω

EDIT. Ευκολάκι σε excel...2 λεπτα μου πηρε με 3 εγγραφες

Ευχαριστώ θερμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες είναι sql ερώτημα; Στην access στα ελληνικά μάλλον ερώτημα στα αγγλικά query και στο excel φίλτρα.

Αν το θες για σένα excel είναι οκ. Αν είναι πολλά τα data access. Αν το θες για πολλούς χρήστες άλλη DB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k33theod είπε

Αυτό που λες είναι sql ερώτημα; Στην access στα ελληνικά μάλλον ερώτημα στα αγγλικά query και στο excel φίλτρα.

Αν το θες για σένα excel είναι οκ. Αν είναι πολλά τα data access. Αν το θες για πολλούς χρήστες άλλη DB

Απλά προσπαθώ να βρω κατα καιρούς τρόπους να κάνω και την δική μου ζωή ευκολότερη και των συναδέλφων. Οταν σου ζητάει πελάτης πχ docking station αντίστοιχο ενός dell (για διαγωνισμό) αφού βρήκα τα specs του dell έπρεπε να ψάξω μεταξυ αρκετων προϊοντων για να βρω αντίστοιχο

Το βρήκα μεν αλλά πήγα και εφτιαξα και το excel, έχω κανει 20 εγγραφές και έβαλα και το dell μέσα σαν έξτρα και μια χαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...