Προς το περιεχόμενο

Skroutz και καταγγελίες από καταναλωτές


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, DeareN είπε

Ξέχασα φίλε μου να σου πω με όλα αυτά που έγιναν ότι το mail που τους έστειλα ήταν άκρως επιθετικό ότι θα κόψω skroutz plus κλπ , ίσως μέτρησε και το mail

Φαντάζομαι πως και αυτο ναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/4/2022 στις 8:50 ΠΜ, Silok είπε

Ντελιβεράς από σουβλακερί ποτέ δεν έχει αφήσει χαρτάκι που να λέει "δεν σας βρήκαμε" ενώ είναι όλο το σόι μέσα στο σπίτι.
Ούτε στέλνει sms που να λέει "περάσαμε αλλά δεν σας βρήκαμε,ελάτε να το πάρετε από το κωλομάγαζο μας γιατί σας έχουμε τελείως γραμμένους".
500 μέτρα είναι τα ΕΛΤΑ κούριερ από μένα κι όποτε έχω δέμα ο μάγκας πρώτα πάει κέντρο και στο γυρισμό ΑΝ προλάβει μου το παραδίδει.Έτσι έφτασε σε σημείο ένα δέμα να κάνει βόλτες 3 μέρες μέχρι που πήγα εγώ να το πάρω αλλά δυστυχώς ο "ντελιβεράς" το είχε ακόμη μαζί του για να γνωρίσει το δέμα μου καλύτερα την πόλη.
Θα του έδινα φιλοδώρημα με μεγάλη μου χαρά μια βρεγμένη σανίδα.

Κοιτα εχω παραιτηθεί και δεν εχω ασχοληθεί και με το θεμα,τωρα το δα την απαντηση. μαλλον δεν καταλαβαίνεις τι λεω η εισαι 17 18.. εγω φιλε κάνω καλά τη δουλειά μου. Δεν κοροϊδεύω. Οσο εκατσα αυτα που λες δεν τα εκανα. Οταν αναγκαστηκα να το κανω ζητησα 1000 ευρω μισθό και εφυγα. Επειδη σε αναγκαζουν να αφήσεις χαρτακι. Αν δεν αφησεις έχεις θεμα με τα ΕΛΤΑ μαμα. Δεν δέχονται επιστροφές. Στο μυαλο τους παίρνεις 70 δεματα και οσα δεν κάνεις βαλε χαρτακι,μονο που ετσι θελεις μια ωρα απλήρωτη υπερωρία. Οποτε νιωθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, theace7 είπε

Κοιτα εχω παραιτηθεί και δεν εχω ασχοληθεί και με το θεμα,τωρα το δα την απαντηση. μαλλον δεν καταλαβαίνεις τι λεω η εισαι 17 18.. εγω φιλε κάνω καλά τη δουλειά μου. Δεν κοροϊδεύω. Οσο εκατσα αυτα που λες δεν τα εκανα. Οταν αναγκαστηκα να το κανω ζητησα 1000 ευρω μισθό και εφυγα. Επειδη σε αναγκαζουν να αφήσεις χαρτακι. Αν δεν αφησεις έχεις θεμα με τα ΕΛΤΑ μαμα. Δεν δέχονται επιστροφές. Στο μυαλο τους παίρνεις 70 δεματα και οσα δεν κάνεις βαλε χαρτακι,μονο που ετσι θελεις μια ωρα απλήρωτη υπερωρία. Οποτε νιωθεις

Εσύ καλά ξηγήθηκες και μην το παίρνεις προσωπικά.
Και δεν είναι μόνο τα ELTA courrier.
Συμπτωματικά πρόσφατα περίμενα δέμα από elta courier κι έτυχε να έχω άδεια και να είμαι σπίτι.
Ξέμεινα από τσιγάρα και κατά τις 3 το μεσημέρι κατέβηκα να πάρω,μόλις άνοιξα την εξώπορτα είδα το παλληκάρι να γράφει χαρτάκι,ρωτάω για ποιόν είναι και λέει το επίθετό μου φυσικά ανήσυχος.
Του μιλάω σαν να απεθύνομαι σε 5χρονο.
"Το βλέπεις αυτό το κουδούνι που γράφει το επίθετό μου?"
Το χτυπάω και ακούστηκε μέχρι εκεί που είμασταν γιατί μένω και στον πρώτο όροφο.
Του δείχνω την ταυτότητα και του λέω "ορίστε,εγώ είμαι,δώσε μου το δέμα μου"
Αφού άλλαξε 15 χρώματα μου είπε σχεδόν μέσα από το στομάχι του πως δεν το έχει μαζί του.
Και ξέρω πως είναι ο γνωστός που μου έχει πει πως θα μου το φέρει όταν επιστρέψει από κέντρο "αν προλάβει".
Το έχει σαν τακτική με μένα και ίσως και με άλλους που είμαι όπως σου είπα 500-700 μέτρα μακρυά από την σπηλιά τους.
Εσυ λες πως όταν αναγκάστηκες να το κάνεις απλά έφυγες και καλά έκανες κατά τη γνώμη μου.
Ο άλλος οι άλλοι όμως που κάθισαν και ξέρουν ότι με δουλεύουν τότε σε κάθε ευκαιρία θα τ'ακούνε τα μπινελίκια τους.
Δηλαδή έτσι και μου πει εμένα ο εργοδότης μου να πηγαίνω να χέζω σε εξώπορτες κι εγώ το δεχτώ και το κάνω θα φταίει μόνο ο εργοδότης μου?
Σοβαρευτείτε μερικοί και σταματήστε την καραμέλα "φταίει η εταιρία,είναι η πολιτική της εταιρίας" και λοιπά πράσινα και μπλε άλογα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας! πριν περίπου 9 μέρες παρέλαβα απο έξυπνο καλάθι skroutz ένα κράνος και ενα μπουφάν μηχανής. Τα μεγέθη ομως δεν μου έκαναν και έτσι επέστρεψα τα προϊόντα με αίτημα αλλαγής στο μέγεθος (αντικατάσταση).

Τα προϊόντα έφτασαν την επόμενη το πρωί στα καταστήματα. εδώ και 7 μέρες δεν εχει γίνει ουτε νεα παραγγελία απο το skroutz ούτε αποστολή των νέων προϊόντων. Σε καθε επικοινωνία που εχω με το skroutz μου απαντούν με γενικότητες και ασάφειες. Κινδυνευω να χασω τα χρήματα μου; πόσο μπορεί να διαρκέσει η διαδικασία επαναποστολης; 

Μπορώ να κανω κατι αλλο; ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickholden είπε

καλησπέρα σας! πριν περίπου 9 μέρες παρέλαβα απο έξυπνο καλάθι skroutz ένα κράνος και ενα μπουφάν μηχανής. Τα μεγέθη ομως δεν μου έκαναν και έτσι επέστρεψα τα προϊόντα με αίτημα αλλαγής στο μέγεθος (αντικατάσταση).

Τα προϊόντα έφτασαν την επόμενη το πρωί στα καταστήματα. εδώ και 7 μέρες δεν εχει γίνει ουτε νεα παραγγελία απο το skroutz ούτε αποστολή των νέων προϊόντων. Σε καθε επικοινωνία που εχω με το skroutz μου απαντούν με γενικότητες και ασάφειες. Κινδυνευω να χασω τα χρήματα μου; πόσο μπορεί να διαρκέσει η διαδικασία επαναποστολης;

Μπορώ να κανω κατι αλλο; ευχαριστώ πολύ!

εχω κανει επιστροφες παντα αγορασμενες μεσα απο το skroutz, δεν νομιζω οτι θα χασεις τα λεφτα σου. τι σου απαντουν δηλαδη. εγω δεν εχει χρειαστει ποτε να μιλησω με καποιον, πατας το αιτημα επιστροφης, απαντας στις ερωτσεις και αυτο ειναι. Σιγουρα το πηρες μεσα απο το skroutz και οχι απο το μαγαζι που σου εβγαλε;

Μπορεις να διξεις μια επικοινωνια τι τους λες και τι σου απαντουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι η αγορά εγινε απο το καλαθι skroutz.

στο τηλέφωνο κάθε μέρα μου λενε οτι θα προωθήσουν το αίτημα στο τμήμα επιστροφών (με το οποίο δε μπορούν να επικοινωνήσουν αμεσα παρά μόνο μέσω συστήματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2023 στις 6:00 ΜΜ, DeareN είπε

Ακόμα βέβαια μετά από 2 επαναδιατυπώσεις η κριτική βρίσκεται σε απόρριψη δηλαδή δε φαίνεται.

Κουράστηκα και δε θα ασχοληθώ περαιτέρω, αν την ανεβάσουν καλώς, αν την απορρίψουν καλώς

Bingo, μολις περιεγραψες που στοχευει ξεκαθαρα αυτη η λογοκρισια που τη βαφτιζουν "επαναδιατυπωση".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό σας φαίνεται λογικό; Δηλαδή αν θελήσω να επιστρέψω εντος του 6μηνου την ηλ. μηχανή κουρέματος, όχι μόνο για να πάρω τα χρήματα μου αλλά ακόμα και για έλεγχο και αντικατάσταση επειδη σταμάτησε να λειτουργει το skroutz μου το απαγορεύει εκτός εαν η συσκευασία είναι κλειστή. Άραγε πως θα διαπιστώσω ότι η μηχανή ειναι ελαττωματική χωρίς να ανοίξω την συσκευασία και να την βάλω στην πρίζα; Κοιτώντας την;

1111.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sportis είπε

Αυτό σας φαίνεται λογικό; Δηλαδή αν θελήσω να επιστρέψω εντος του 6μηνου την ηλ. μηχανή κουρέματος, όχι μόνο για να πάρω τα χρήματα μου αλλά ακόμα και για έλεγχο και αντικατάσταση επειδη σταμάτησε να λειτουργει το skroutz μου το απαγορεύει εκτός εαν η συσκευασία είναι κλειστή. Άραγε πως θα διαπιστώσω ότι η μηχανή ειναι ελαττωματική χωρίς να ανοίξω την συσκευασία και να την βάλω στην πρίζα; Κοιτώντας την;

1111.JPG

Νομίζω πως εδώ έχεις να κάνεις με μια γενική αναφορά που έχει να κάνει με την επιστροφή γιατί άλλαξες γνώμη μέσα σε 14 ημέρες.

Οχι γιατί κάτι είναι χαλασμένο, προχωράς κανονικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως fail αυτο που φαινεται στο screenshot, πως διαλο δηλαδη θα καταλαβει καποιος οτι ενα προϊον ειναι ελαττωματικο εαν δεν εχει ανοιχτει η συσκευασια, θα το μυρισει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, sportis said:

Αυτό σας φαίνεται λογικό; Δηλαδή αν θελήσω να επιστρέψω εντος του 6μηνου την ηλ. μηχανή κουρέματος, όχι μόνο για να πάρω τα χρήματα μου αλλά ακόμα και για έλεγχο και αντικατάσταση επειδη σταμάτησε να λειτουργει το skroutz μου το απαγορεύει εκτός εαν η συσκευασία είναι κλειστή. Άραγε πως θα διαπιστώσω ότι η μηχανή ειναι ελαττωματική χωρίς να ανοίξω την συσκευασία και να την βάλω στην πρίζα; Κοιτώντας την;

Ναι,  τα κίτρινα γράμματα για την κλειστή συσκευασία είναι για τους 3 άλλους λόγους που δεν μπορείς πλέον να επιλέξεις επειδή έχουν περάσει 14 ημέρες.

Αν δεν είχαν περάσει 14 ημέρες κι επέλεγες έναν από τους 3 άλλους λόγους, δεν θα μπορούσες να το επιστρέψεις αν ήταν ανοιχτή η συσκευασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως τα λένε ειναι , εννοειτε οτι το παιρνουν κανονικα, εχω επιστρεψει switch κανονικά γιατι δεν ηταν αυτο που ελεγε στην περιγραφη (δεν ειχε leds)

και φυσικα οταν με πηραν τηλεφωνο για να κανονισουμε να ερθει να το παρει courrier της ειπα οτι ειναι ανοιχτο φυσικα αλλιως δεν θα το εβλεπα ποτε και μου λει ναι μαλιστα δεν υπαρχει κανενα προβλημα. 

10 ώρες πριν, sdikr είπε

Οχι γιατί κάτι είναι χαλασμένο, προχωράς κανονικά

δεν ειανι αναγκη να ειναι χαλασμενο, οι πρωτες 14 μερες ειναι κάνει για την δουλεια που λεει οτι κανει, ειναι μαυρο αντι για ροζ που παραγγειλα ενω το κουτι εχει αλλο χρωμα κτλ

Το χαλασμενο ειναι DOA και εχει και αλλη κατηγορια.

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικαίωμά σας να ακυρώσετε ή να επιστρέψετε μια παραγγελία

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm

14ήμερη περίοδος υπαναχώρησης

Στην ΕΕ έχετε το δικαίωμα να επιστρέψετε τα προϊόντα που αγοράσατε στο διαδίκτυο ή με άλλα μέσα εξ αποστάσεως πωλήσεων, όπως τηλεφωνικά, με ταχυδρομική παραγγελία ή από κατ΄ οίκον πωλητή, εντός 14 ημερών με πλήρη επιστροφή του ποσού που καταβάλατε. Μπορείτε να επιστρέψετε τις αγορές σας για οποιονδήποτε λόγο – ακόμη κι αν απλώς αλλάξατε γνώμη.

Πρέπει να επιστρέψετε τα αχρησιμοποίητα προϊόντα εντός 14 ημερών αφότου ενημερώσετε σχετικά τον έμπορο.

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, great είπε

οπως τα λένε ειναι , εννοειτε οτι το παιρνουν κανονικα, εχω επιστρεψει switch κανονικά γιατι δεν ηταν αυτο που ελεγε στην περιγραφη (δεν ειχε leds)

και φυσικα οταν με πηραν τηλεφωνο για να κανονισουμε να ερθει να το παρει courrier της ειπα οτι ειναι ανοιχτο φυσικα αλλιως δεν θα το εβλεπα ποτε και μου λει ναι μαλιστα δεν υπαρχει κανενα προβλημα. 

δεν ειανι αναγκη να ειναι χαλασμενο, οι πρωτες 14 μερες ειναι κάνει για την δουλεια που λεει οτι κανει, ειναι μαυρο αντι για ροζ που παραγγειλα ενω το κουτι εχει αλλο χρωμα κτλ

Το χαλασμενο ειναι DOA και εχει και αλλη κατηγορια.

Μόνο που εγώ σε αυτό που με κάνεις quote δεν μιλάω για τις 14 ημέρες,  αλλά δεν πειράζει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...