Προς το περιεχόμενο

Ο πληθωρισμός φέρνει αυξήσεις τιμών σε υπολογιστές και πιθανώς στα κινητά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Κάποτε υπήρχαν τα ΜΜΕ να μας λένε να βγούμε στις πλατείες, σήμερα τα βρίσκουν όλα άψογα.

 

Ηταν μέχρι να βολευτουν και αυτοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, snips είπε

Α όχι όχι. Δεν παίζω.

Οι πλατείες είναι γεμάτες με νέους που πίνουν καφέ με 3.5€. Αλλά στην λάντζα, στο χωράφι και στο μυστρί λένε Ο Χ Ι, διότι είναι πλασμένοι για κάτι ανώτερο! Με τις ευλογίες των γονέων φυσικά που διαιωνίζουν αυτήν την κατάσταση. Δίνουν οι ηλίθιοι σε κάθε τεμπελόσκυλο και χαρτζιλίκι για να μην πάθει και ψυχολογικά το παιδί.

Δεν θα επεκταθώ σε πολλά. Υπάρχει στη Λάρισα Ιδιωτικό κέντρο αποκατάστασης που ψαχνει γενικά υπάλλήλους. Το μεγαλύτερο ποσοστό των Νοσηλευτών που πάνε για δοκιμή, τα βρίσκουν σκούρα, και παραιτούνται στον μήνα (το πολύ). Ποιοι; Αυτοί που ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ Νοσηλευτική. Δεν μπορούν οι Νοσηλευτές να ασχοληθούν με την τσουτσου του παππού και τις πάπιες! Όταν μπήκαν νοσηλευτική τους είπαν ότι θα κάθονται σε ένα γραφείο και θα αναλύουν την τιμή του Ethereum. Το όνειρο τους είναι να γίνουν ηθοποιοί και να δουλεύουν 4ώρο σε take away coffee shop.

Αυτοί είναι οι ψηφοφόροι που δεν ψηφίζουν βέβαια, διότι το να ψηφίζεις είναι και αυτό κάτι κατώτερο. Εϊπαμε αυτοί είναι πλασμένοι για κάτι ανώτερο. 

Ακρίβεια μέχρι να σβήσει ο Ήλιος. Ρεμπεσκέδες.

Αν ήταν έτσι όπως τα λες τα πράγματα τότε δεν θα ήταν γεμάτα τα δημόσια νοσοκομεία από νοσηλευτές που κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά με ακαθαρσίες, νυχτερινές βάρδιες κτλ.. Δεν θα σκοτώνονταν στο ΑΣΕΠ για τέτοιες θέσεις που κάθε άλλο παρά "τυπικές", "ρεμπεσκέδικες", "δημοσιοϋπαλληλικές" είναι. Ίσως να φταίει κάτι άλλο με το συγκεκριμένο κέντρο.

Αλλά τι να λέμε τώρα. Στην Ελλαδα θεωρείται ότι "παράγει"(από σχόλια στο capital.gr) π.χ. ο έλληνας υδραυλικός, δικηγόρος, λογιστής, οδοντοτεχνίτης κτλ. Άσχετα αν δεν φέρνει ΟΥΤΕ ένα ευρώ, γιεν, δολάριο κτλ. συνάλλαγμα από το εξωτερικό. Μόνο εισαγωγές(π.χ. σκρουτζομάγαζα) και ανακύκλωση του χρήματος από τα ελευθέρια επαγγέλματα είναι η "βαριά" μας βιομηχανία.

Γεγονός που εξηγεί γιατί είναι τόσο χαμηλοί μισθοί. Ενώ σε χώρες "εντάσεως κεφαλαίου"(προηγμένη βιομηχανική παραγωγή) όπου το εργατικό κόστος είναι ένα μικρό κλάσμα του συνολικού τα περιθώρια του εργοδότη να πληρώσει καλούς μισθούς είναι ασύγκριτα μεγαλύτερα. Εμείς όμως θέλουμε ευρώ, εισαγωγές, δανεισμό και τον λογαριασμό του χρέους στα κορόιδα που δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν(μισθωτοί, συνταξιούχοι).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Evangelos Anagnostou said:

Κάποτε υπήρχαν τα ΜΜΕ να μας λένε να βγούμε στις πλατείες, σήμερα τα βρίσκουν όλα άψογα.

Οποιος περιμενει το καναλι να του πει να αντιδρασει, ειναι αξιος της μοιρας του

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάντια, Ελλάδα (ειδικά) 13 χρόνια "κρίση" δεν υπάρχει αυτό πουθενά στην Ιστορία ούτε στη βιβλιογραφία. Η ξεφτίλα της ευρώπης είμαστε - μην πω και του πλανήτη.

Οι μισθοί και "παροχές" έχουν παγώσει στα... μέσα του '90 και το κόστος ζωής έχει εκτοτε εκτοξευθεί. Κατα τα άλλα θέλουμε Βουλη με τριακόσιους, κι οχι 100, πολιτικά γραφεία με 30 μετακλητούς, παλουκάρια κολλητάρια της εξουσίας σε θέσεις ΔΕΗ ΕΛΠΕ ΟΤΕ κλπ με 10 χίλιαρα το μήνα, επειδή τα ευλόγησε η "παράταξη" και αλλα τέτοια φαιδρά.
Αξιοι αξιότατοι της τύχης μας, δεν μπορώ να πω - γιατί ποτέ δεν κουνησαμε ΜΙΣΟ δαχτυλάκι αντίδρασης. Μα μισό!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2022 στις 9:51 ΜΜ, Arkin είπε

Εδω εχει παει η βενζινη 2.15 το ρευμα ειναι x3 απο πριν κατι μηνες και το ψωμι ισως περασει τα 2-3 ευρω τον επομενο καιρο. Κανεις δεν θα ασχοληθει να αγορασει νεο υπολογιστη η οτιδηποτε ειναι ειδος πολυτελειας οταν δεν μπορει να πληρωσει ΔΕΗ η να παει μια βολτα γιατι θα πρεπει να δωσει 30-40 ευρω σε βενζινες. Το 99% του κοσμου το τελευταιο πραγμα που τους νοιαζει σημερα ειναι η αγορα καποιου ακριβου υπολογιστη κινητου γενικα πραγματα 4-5ης αναγκης.

Εφτιαχνα κανα PC και το εδινα και εφευγε σε μια μερα μεσα πολλες φορες τωρα κοντα 2 μηνες ουτε τα κοιτανε ουτε καν να μου στειλουν "ειναι διαθεσιμο" κτλ. Δεν ειναι τυχαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Panzeras είπε

Εφτιαχνα κανα PC και το εδινα και εφευγε σε μια μερα μεσα πολλες φορες τωρα κοντα 2 μηνες ουτε τα κοιτανε ουτε καν να μου στειλουν "ειναι διαθεσιμο" κτλ. Δεν ειναι τυχαιο.

Οταν υπαρχουν θεματα επιβιωσης κανεις δεν θα κοιταξει να φτιαξει ενα υπολογιστη να παρει ενα αμαξι να παει διακοπες. Με τη βενζινη στα υψη οι δρομοι εχουν αδειασει οι ανθρωποι κυκλοφορουν μονο για δουλεια που εκει ειναι αναγκαιο κακο να πεταξεις χρηματα για βενζινη. Χιλιαδες λογαριασμοι ΔΕΗ απληρωτοι τα ψωνια της βδομαδας εγιναν 2X εκει που ηθελες 50 για τα ιδια πραγματα θες 100. Αν δεν αλλαξει κατι αμεσα θα υπαρξει προβλημα βιοπορισμου για πολυ κοσμο ακομα και στις πιο αναπτυγμενες χωρες του κοσμου. Η καθε χωρα κοβει χρημα σαν να μην υπαρχει αυριο και λογικο ο πληθωρισμος να αυξανετε ραγδαια τα χρηματα μας καθε μερα αξιζουν ολο και λιγοτερα. Για μενα το κακο ξεκιναει απο οτι πολυ χρημα μαζευετε στα χερια λιγων οι οποιοι κατεχουν αρκετα τρις για να αλλαζουν την παγκοσμια οικονομια οπως αυτοι θελουν. Rothschild Rockefeller 2 απο τις οικογενειες που κυριαρχουν στην παγκοσμια οικονομια και απλα παιζουν με τα πιονια τους. Επειτα εταιριες οπως google apple MS που μαζευουν τεραστια αποθεματικα χρηματος δεν ειναι καλο. Το 1% του κοσμου περσι εβγαλε χρηματα που αντιστοιχουν στο 99% του υπολοιπου κοσμου. Η φτωχοποιηση ερχεται και δεν μπορω να σκεφτω πως μπορει να αλλαξει ολο αυτο με το τερμα καπιταλιστικο συστημα που εχουμε. Οι μεγαλοι ιερεις στο Αγιο Ορος τα ελεγαν πριν πολλα χρονια οτι θα ερθουν οι καιροι που θα εχουμε τα παντα αλλα δεν θα μπορουμε να τα αγορασουμε. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Οταν υπαρχουν θεματα επιβιωσης κανεις δεν θα κοιταξει να φτιαξει ενα υπολογιστη να παρει ενα αμαξι να παει διακοπες. Με τη βενζινη στα υψη οι δρομοι εχουν αδειασει οι ανθρωποι κυκλοφορουν μονο για δουλεια που εκει ειναι αναγκαιο κακο να πεταξεις χρηματα για βενζινη. Χιλιαδες λογαριασμοι ΔΕΗ απληρωτοι τα ψωνια της βδομαδας εγιναν 2X εκει που ηθελες 50 για τα ιδια πραγματα θες 100. Αν δεν αλλαξει κατι αμεσα θα υπαρξει προβλημα βιοπορισμου για πολυ κοσμο ακομα και στις πιο αναπτυγμενες χωρες του κοσμου. Η καθε χωρα κοβει χρημα σαν να μην υπαρχει αυριο και λογικο ο πληθωρισμος να αυξανετε ραγδαια τα χρηματα μας καθε μερα αξιζουν ολο και λιγοτερα. Για μενα το κακο ξεκιναει απο οτι πολυ χρημα μαζευετε στα χερια λιγων οι οποιοι κατεχουν αρκετα τρις για να αλλαζουν την παγκοσμια οικονομια οπως αυτοι θελουν. Rothschild Rockefeller 2 απο τις οικογενειες που κυριαρχουν στην παγκοσμια οικονομια και απλα παιζουν με τα πιονια τους. Επειτα εταιριες οπως google apple MS που μαζευουν τεραστια αποθεματικα χρηματος δεν ειναι καλο. Το 1% του κοσμου περσι εβγαλε χρηματα που αντιστοιχουν στο 99% του υπολοιπου κοσμου. Η φτωχοποιηση ερχεται και δεν μπορω να σκεφτω πως μπορει να αλλαξει ολο αυτο με το τερμα καπιταλιστικο συστημα που εχουμε. Οι μεγαλοι ιερεις στο Αγιο Ορος τα ελεγαν πριν πολλα χρονια οτι θα ερθουν οι καιροι που θα εχουμε τα παντα αλλα δεν θα μπορουμε να τα αγορασουμε. 

Πανδημιες, πολεμοι, κυρωσεις ολα ειναι η αφορμη για αυτα που βλεπουμε να γινονται. Η αληθεια ειναι αυτη που λες και δυστηχως ποναει αλλα ειναι η αληθεια. Οταν ακομα και σε μια μικρη εταιρια ο μετοχος θελει τα κερδη του να αυξανονται ενω ο υπαλληλος δουλευει με σταθερο μισθο σε ενα κοσμο που ολα ακριβαινουν ευκολα καταλαβαινει καποιος το προβλημα. Απλα η χωρα μας δεν επανηλθε ποτε απο τη κριση και ειναι πολυ πιο ευαλωτη απο αλλες δυτικες χωρες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Panzeras είπε

Πανδημιες, πολεμοι, κυρωσεις ολα ειναι η αφορμη για αυτα που βλεπουμε να γινονται. Η αληθεια ειναι αυτη που λες και δυστηχως ποναει αλλα ειναι η αληθεια. Οταν ακομα και σε μια μικρη εταιρια ο μετοχος θελει τα κερδη του να αυξανονται ενω ο υπαλληλος δουλευει με σταθερο μισθο σε ενα κοσμο που ολα ακριβαινουν ευκολα καταλαβαινει καποιος το προβλημα. Απλα η χωρα μας δεν επανηλθε ποτε απο τη κριση και ειναι πολυ πιο ευαλωτη απο αλλες δυτικες χωρες. 

Αν δεν γίνουν ρυζικες αλλαγές στο παγκόσμιο οικονομικό σύστημα να μπει ένας κόφτης στα φοβερά υπερκέρδη κάποιων μεγάλων δεν πρόκειται να φτιάξει τίποτα ποτέ. Η Ελλάδα έχει κρίση από το 2008 και όμως βλέπεις κόσμο με κινητά 1500 ευρώ γενικά η Ελλάδα ανέκαθεν ζούσε με δανεικά χρήματα. Δάνειο για διακοπές για αυτοκίνητο δάνειο για τα πάντα. Δεν είμαστε τυχαία πρωτοι στους καφέδες και γενικά στο ωχ αδερφέ μου μότο. Πάντα σε σύγκριση με άλλες δυτικές χώρες γιατι σε παγκόσμια κλίμακα υπάρχουν πολύ χειρότερες όπως Κολομβία Βραζιλία κουβα Βενεζουέλα που έχουν πιάσει πάτο δεν μιλά για Αφρική εκεί ανέκαθεν τους ήθελαν να μην έχουν να φάνε ώστε να περνουν τα πετρέλαια τους χωρίς πρόβλημα. Ο πόλεμος μαζί με covid έκαναν τα πράγματα ακόμα χειρότερα όπως σωστά γράφεις και έχουμε φθάσει σε οικονομικό τελμα. Αυτοί που φταίνε δεν θα πληρώσουν ποτέ πάντως στην Ελλάδα οι νέοι πληρώνουν τώρα τις παχυλες συντάξεις τους και αυτά που έφαγαν τα χρυσά χρόνια. Το πράγμα μπάζει από παντού η Ελλάδα είναι κυριολεκτικά ένα βαρέλι χωρίς πάτο. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, loukia888 είπε

...οι πλατείες είναι γεμάτες ή μη με νέους-δεν ξέρω αν νέοι είναι π.χ. ο 50άρης που μένει με την μητέρα του και δεν κάνει απολύτως τίποτα=προσωπικά στους νέους τον κατατάσσω=μπορεί να έχει και σχέση π.χ. 25 ετών κοπέλα πολύ απλά γιατί "κουβαλάνε" τα ίδια μυαλά... πληρώνουν και πάνω από 3,5 ευρά για καφέ, γιατί κάτι "ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΡΕΣ" το παίζουνε βιομήχανοι του καφέ, με 10 άτομα προσωπικό κάτω των 30ετών με 3 ευρά μισθό την ώρα και λένε επίσης πως είναι η ραχοκοκαλία της οικονομία της Ελλάδος=δεν μηδενίζω ότι όλοι είναι έτσι... ελπίζω να τα ακούσατε αυτά;;; Επίσης ας ξεχωρίσουμε τους αστούς, από τα country boy and girl!!! Άλλο παιδιά του χωριού και άλλο της πόλης... διαφορετική κουλτούρα... από την δεκαετία του 1970 ας μην πάω πιο πίσω γιατί μπορώ να το κάνω... οι περισσότεροι νέοι του χωριού κάηκε να έρθει στην αττική και την θεσσαλονίκη=δεν είναι τυχαίο ότι 6,5 εκατομμύρια άνθρωποι είναι σε αυτές τις 2 πόλεις... αντί να κάτσει στον τόπο του να ασχοληθεί με τα αγροτικά, την κτηνοτροφία, την αλιεία... οκ κάποιοι θα έχουν τον φούρνο, τις καφετέριες, τα συνεργεία, κ.τ.λ. έφυγαν!!! ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ 'ΣΤΕΛΛΑ'... εως ένα σημείο περί ανωτερότητας έχετε δίκιο, όμως ας δούμε όμως την ρίζα του προβλήματος!!! Όσα παιδιά γεννιούνται στα χωριά αν θέλουνε καλό είναι να ασχοληθούνε με τον πρωτογενή τομέα, πολύ δύσκολο παιδιά της πόλης να φύγουν και να πάνε στο χωριό να ασχοληθούνε με πρωτογενή τομέα κάποιο πάρα πολύ μικρό ποσοστό το κάνει και κάποιοι έχοντας χρήμα στην πόλη πάνε στο χωριό και πέρνουν άτομα για 10 ευρώ από πιο φτωχικές χώρες και το παίζουν επιχειρηματίες... με μισθούς πείνας στο χωριό και εργόσημα, με όχι σταθερή δουλειά, με πιο βαριά δουλειά από τα 3ευρά στα καφέ εργασία, και άλλα πολλά δεν γίνεται χαΐρι προκοπή... λαθη σε επιλογή επαγγέλματος γίνονται αντί να πας μουσική, πας μηχανολόγος ηλεκτρολόγος, κ.τ.λ. μπορείς να αλλάξεις... επίσης ας πάρουν στα σοβαρά και αυτοί που διδάσκουν στα παιδιά το τι θα ακολουθήσουν όταν μεγαλώσουν, ως ευθύνη και όχι 'ΚΑΙ ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΜΕΝΑ'... το σπίτι και όχι ας κάνουνε κάνα πλούσιο γάμο να ξεφορτωθούμε τα παιδιά, κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.

Η ακρίβεια δεν έρχεται μόνο για αυτούς τους λόγους έρχεται και γιατί σαν έθνος οι προηγούμενοι- οι νυν είναι 'ΚΛΑΣΟΜΠΑΝΙΕΡΕΣ' και δεν αγωνίζονται για τίποτα στη ζωή τους, και άλλα πολλά...

...στα περισσότερα συμφωνούμε... όμως φταίνε οι παλιοί και αν θέλουν οι νυν τους τιμωρούνε και ας είναι και 120 ετών!!! Δεν σημαίνει ότι επειδή γερνάς γίνεσαι έξυπνος, δεν φέρεις πια ευθύνες, κ.τ.λ.

...είναι και από εκεί, όμως σε κάποιες χώρες ανάλογα των προσόντων τους πληρώνονται δυτικά... στην ελλάδα εφόσον δεν μπορείς να πληρώσεις γιατρό καθηγητή, πάρε πακιστανό=δεν τον υποτιμώ, κ.τ.λ. να τον δίνεις 1000ευρά μεικτά το μήνα... οι όποιοι έλληνες θα πάνε εξωτερικό για περισσότερα χρήματα, κ.τ.λ. όταν όμως ξυπνήσει και ο πακιστανός και δει ότι τα 1000ευρά δεν φτάνουν να ζήσει στην ελλάδα, τότε βλέπουμε... μπορεί να στέλνει στην χώρα του και το παιδί να είναι σε ιδιωτικό σχολείο, όμως αυτός εδώ στη χώρα με 2+ευρώ η βενζίνη-αμόλυβδη, μάλλον θα αισθάνεται για εξωγήινος, κ.τ.λ.

...συμφωνούμε στα περισσότερα... η παιδεία και η υγεία-ηλικιωμένοι=διότι και μεις θα γεράσουμε, μπορεί να φτάσουμε και 130 ετών... ας υπάρχουν άτομα... τα οποία αγαπάνε παιδιά και ηλικιωμένους και όχι από ανάγκη, κ.τ.λ. δεν είναι σώφρων, κ.τ.λ. να μην σε αγαπάνε, να σε κακοποιούνε, κ.τ.λ. επειδή είσαι είτε νέος, είτε πολύ γέρος για να αντιδράσεις...

Δεν συμφωνώ στο ότι έχουνε ευθύνες οι ηλικιωμένοι, διότι τους ανάγκασε η κατάσταση έτσι ώστε να κάνουν αυτές τις επιλογές. Για να σου δώσω ένα πρακτικό παράδειγμα με εμένα αλλά και για άλλους να καταλάβεις τι εννοώ και μετά να το γενικευσω. 

Στα ΜΜΜ πρέπει να πληρωνουμε εισιτήριο. Κάθε φορά που είναι να μπούμε γκρινιάζει η μάνα μου να χτυπήσουμε εισιτήριο για να μην μπει ελεγκτής και φάμε πρόστιμο, εγώ όμως ειδικά στα λεωφορεία δεν χτυπάω πλέον. Ποιος είναι ο λόγος; Σε κάθε λεωφορείο που μπαίνω ούτε οι μισοί δεν χτυπούσαν, μην πω για κάτι Χριστούγεννα και εορτές που είχανε κλείσει όλα δεν είχα φορτισμένη την κάρτα και επέλεξα να μην πάω στο τραπέζι, σε άλλη εορτή πάω να μπω και από τα 50 άτομα του λεωφορείου ζήτημα αν είχανε χτυπήσει εισιτήριο οι 3, ε ξέρεις κάτι; Κουραστικα να είμαι εγώ ο σωστός και το κορόιδο, και δεν είναι το θέμα μου αν έχω λεφτά που προφανώς και έχω. Είτε να βάλουνε εισπρακτορες με μπάρα είτε να κλείσουν, εγώ δεν θα κάθομαι να πληρώνω άλλο. Ε παρόμοιο σκεπτικό απέκτησαν και οι παλαιότεροι. 

Άλλο πάλι παράδειγμα. Ανήκω στην κατηγορια των ΑμΕΑ και περνάω από επιτροπές, τώρα τα πράγματα έχουνε βελτιωθεί, που να έβλεπες τι γινόταν παλιά με λάθη γιατρών, εσκεμμένα παραβλψη φακέλων και γνωματεύσεων με αποτέλεσμα κόψιμο του ασθενούς με χαμηλό ποσοστό να μην μπορεί να πάρει το επιδομα. Γνωστη μου λοιπον που είχε τέτοιο πρόβλημα και την ταλαιπωρούσαν και δεν της περίσσευαν λεφτά για τα παράβολα, μάλιστα της έχει τύχει να της την πέσει και γιατρός της επιτροπής, εβαλε μέσον για να έχει σίγουρο ότι κάτι θα πάρει, κόντεψε να βγαλει ίδιο ποσοστό με εμένα που είμαι πολύ βαρύτερη περιπτωση και δεν εργάζομαι ενώ αυτή μπορεί και εργάζεται, να την κατηγορήσω τώρα για αυτό που έκανε; Δεν μπορώ να της πω τίποτα.

Αφού το ίδιο το κράτος δεν φροντίσει να είναι αξιοκρατικο, ο πολίτης κοιτάει αθέμιτους τρόπους για να αμβλύνει τις συνέπειες της μη ισονομιας και αξιοκρατίας. 

Ανέφερα μόνο δύο παραδείγματα, μπορώ να αναφέρω δεκάδες άλλα, αντίστοιχα θέματα είχανε και οι παλαιότεροι, και θα έχουν και οι επόμενες γενιές, για αυτό η καλύτερη λύση είναι η φυγή στο εξωτερικό. Δεν γίνεται να κάθεσαι μια ζωή να είσαι τύπος και υπογραμμος απέναντι στους νόμους, στο κράτος, αυτό να μην κάνει κάτι να τιμωρήσει όσους παραβιάζουν τον νόμο και να φέρει αξιοκρατία και ισονομια.

Οσο για τα χωράφια και τα παιδιά της πολης, έχω γνωστό μου που δοκίμασε να φύγει επαρχία για δουλειές στα χωράφια, στην Αθήνα ήταν μηχανικός αυτοκινητων και ήταν άνεργος. Εκεί που πήγε ο εργοδότης που μάλιστα ήταν και γνωστος συγγενών του, τον προσέβαλλε μπροστά σε κόσμο, πλήρωνε οπότε ήθελε, ωράρια πολυ παραπάνω από το συμφωνηθέν, πελαγωσε και έφυγε σε λίγους μήνες, καλύτερα να μοιράζεις φυλλάδια δίπλα από το σπίτι σου παρά αυτό. Άλλη φίλη μου είχε δοκιμάσει να πάει πάλι επαρχία τις εποχές πριν τα μνημόνια, σε ταβέρνα σε νησί, αντιμετωπισε περίπου τα ίδια συν μια σεξιστικη συμπεριφορά. Καλύτερα στο μέρος σου και στο πατρικό με χαμηλότερο μισθό παρα αυτό που είναι χάσιμο χρόνου. Η επαρχία αξίζει μόνο αν σου έχει μείνει πατρική και οικογενειακή περιουσία και θες να επιστρέψεις εκεί για να την αξιοποιήσεις και να ζήσεις. 

Γνωρίζω φυσικά και άλλες περιπτώσεις χωρίς τα παραπάνω προβλήματα που δοκίμασαν αλλά επέλεξαν την Αθήνα λόγω καλύτερων αμοιβων. Γενικά στα 5 άτομα που θα πάνε επαρχία, 1 με 2 θα στεριωσουν από τον δικό μου κύκλο. 

4 ώρες πριν, Ghost.Dog είπε

Κατάντια, Ελλάδα (ειδικά) 13 χρόνια "κρίση" δεν υπάρχει αυτό πουθενά στην Ιστορία ούτε στη βιβλιογραφία. Η ξεφτίλα της ευρώπης είμαστε - μην πω και του πλανήτη.

Οι μισθοί και "παροχές" έχουν παγώσει στα... μέσα του '90 και το κόστος ζωής έχει εκτοτε εκτοξευθεί. Κατα τα άλλα θέλουμε Βουλη με τριακόσιους, κι οχι 100, πολιτικά γραφεία με 30 μετακλητούς, παλουκάρια κολλητάρια της εξουσίας σε θέσεις ΔΕΗ ΕΛΠΕ ΟΤΕ κλπ με 10 χίλιαρα το μήνα, επειδή τα ευλόγησε η "παράταξη" και αλλα τέτοια φαιδρά.
Αξιοι αξιότατοι της τύχης μας, δεν μπορώ να πω - γιατί ποτέ δεν κουνησαμε ΜΙΣΟ δαχτυλάκι αντίδρασης. Μα μισό!

Βουλη με 100 πολύ δύσκολο για πολλούς πρακτικούς λόγους. Θα μπορούσαμε να εξετάσουμε τους 200 όμως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/04/2022 at 11:57, snips said:

Υπάρχει στη Λάρισα Ιδιωτικό κέντρο αποκατάστασης που ψαχνει γενικά υπάλλήλους. Το μεγαλύτερο ποσοστό των Νοσηλευτών που πάνε για δοκιμή, τα βρίσκουν σκούρα, και παραιτούνται στον μήνα (το πολύ). Ποιοι; Αυτοί που ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ Νοσηλευτική. Δεν μπορούν οι Νοσηλευτές να ασχοληθούν με την τσουτσου του παππού και τις πάπιες! Όταν μπήκαν νοσηλευτική τους είπαν ότι θα κάθονται σε ένα γραφείο και θα αναλύουν την τιμή του Ethereum. Το όνειρο τους είναι να γίνουν ηθοποιοί και να δουλεύουν 4ώρο σε take away coffee shop.

Οι πιθανότητες είναι βέβαια να δίνουν βασικό, με ωράριο όσο κάτσει, ρεπό ανύπαρκτο και τα υπόλοιπα γνωστά. 

Όπως φυσικά δούλους ψάχνουν και στα χωράφια που ανέφερες. 

Αλλά προφανώς όποιος ψάχνει δουλειά πρέπει να δέχεται να τον εκμεταλλεύεται ο κάθε καραγκιόζης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν συμφωνώ στο ότι έχουνε ευθύνες οι ηλικιωμένοι, διότι τους ανάγκασε η κατάσταση έτσι ώστε να κάνουν αυτές τις επιλογές. Για να σου δώσω ένα πρακτικό παράδειγμα με εμένα αλλά και για άλλους να καταλάβεις τι εννοώ και μετά να το γενικευσω. 

Στα ΜΜΜ πρέπει να πληρωνουμε εισιτήριο. Κάθε φορά που είναι να μπούμε γκρινιάζει η μάνα μου να χτυπήσουμε εισιτήριο για να μην μπει ελεγκτής και φάμε πρόστιμο, εγώ όμως ειδικά στα λεωφορεία δεν χτυπάω πλέον. Ποιος είναι ο λόγος; Σε κάθε λεωφορείο που μπαίνω ούτε οι μισοί δεν χτυπούσαν, μην πω για κάτι Χριστούγεννα και εορτές που είχανε κλείσει όλα δεν είχα φορτισμένη την κάρτα και επέλεξα να μην πάω στο τραπέζι, σε άλλη εορτή πάω να μπω και από τα 50 άτομα του λεωφορείου ζήτημα αν είχανε χτυπήσει εισιτήριο οι 3, ε ξέρεις κάτι; Κουραστικα να είμαι εγώ ο σωστός και το κορόιδο, και δεν είναι το θέμα μου αν έχω λεφτά που προφανώς και έχω. Είτε να βάλουνε εισπρακτορες με μπάρα είτε να κλείσουν, εγώ δεν θα κάθομαι να πληρώνω άλλο. Ε παρόμοιο σκεπτικό απέκτησαν και οι παλαιότεροι. 

Άλλο πάλι παράδειγμα. Ανήκω στην κατηγορια των ΑμΕΑ και περνάω από επιτροπές, τώρα τα πράγματα έχουνε βελτιωθεί, που να έβλεπες τι γινόταν παλιά με λάθη γιατρών, εσκεμμένα παραβλψη φακέλων και γνωματεύσεων με αποτέλεσμα κόψιμο του ασθενούς με χαμηλό ποσοστό να μην μπορεί να πάρει το επιδομα. Γνωστη μου λοιπον που είχε τέτοιο πρόβλημα και την ταλαιπωρούσαν και δεν της περίσσευαν λεφτά για τα παράβολα, μάλιστα της έχει τύχει να της την πέσει και γιατρός της επιτροπής, εβαλε μέσον για να έχει σίγουρο ότι κάτι θα πάρει, κόντεψε να βγαλει ίδιο ποσοστό με εμένα που είμαι πολύ βαρύτερη περιπτωση και δεν εργάζομαι ενώ αυτή μπορεί και εργάζεται, να την κατηγορήσω τώρα για αυτό που έκανε; Δεν μπορώ να της πω τίποτα.

Αφού το ίδιο το κράτος δεν φροντίσει να είναι αξιοκρατικο, ο πολίτης κοιτάει αθέμιτους τρόπους για να αμβλύνει τις συνέπειες της μη ισονομιας και αξιοκρατίας. 

Ανέφερα μόνο δύο παραδείγματα, μπορώ να αναφέρω δεκάδες άλλα, αντίστοιχα θέματα είχανε και οι παλαιότεροι, και θα έχουν και οι επόμενες γενιές, για αυτό η καλύτερη λύση είναι η φυγή στο εξωτερικό. Δεν γίνεται να κάθεσαι μια ζωή να είσαι τύπος και υπογραμμος απέναντι στους νόμους, στο κράτος, αυτό να μην κάνει κάτι να τιμωρήσει όσους παραβιάζουν τον νόμο και να φέρει αξιοκρατία και ισονομια.

Οσο για τα χωράφια και τα παιδιά της πολης, έχω γνωστό μου που δοκίμασε να φύγει επαρχία για δουλειές στα χωράφια, στην Αθήνα ήταν μηχανικός αυτοκινητων και ήταν άνεργος. Εκεί που πήγε ο εργοδότης που μάλιστα ήταν και γνωστος συγγενών του, τον προσέβαλλε μπροστά σε κόσμο, πλήρωνε οπότε ήθελε, ωράρια πολυ παραπάνω από το συμφωνηθέν, πελαγωσε και έφυγε σε λίγους μήνες, καλύτερα να μοιράζεις φυλλάδια δίπλα από το σπίτι σου παρά αυτό. Άλλη φίλη μου είχε δοκιμάσει να πάει πάλι επαρχία τις εποχές πριν τα μνημόνια, σε ταβέρνα σε νησί, αντιμετωπισε περίπου τα ίδια συν μια σεξιστικη συμπεριφορά. Καλύτερα στο μέρος σου και στο πατρικό με χαμηλότερο μισθό παρα αυτό που είναι χάσιμο χρόνου. Η επαρχία αξίζει μόνο αν σου έχει μείνει πατρική και οικογενειακή περιουσία και θες να επιστρέψεις εκεί για να την αξιοποιήσεις και να ζήσεις. 

Γνωρίζω φυσικά και άλλες περιπτώσεις χωρίς τα παραπάνω προβλήματα που δοκίμασαν αλλά επέλεξαν την Αθήνα λόγω καλύτερων αμοιβων. Γενικά στα 5 άτομα που θα πάνε επαρχία, 1 με 2 θα στεριωσουν από τον δικό μου κύκλο. 

Βουλη με 100 πολύ δύσκολο για πολλούς πρακτικούς λόγους. Θα μπορούσαμε να εξετάσουμε τους 200 όμως. 

Δε θα συνιστούσα να βασιστείς πως επειδή δεν χτυπάνε εισητηριο δεν πληρώνουν κιόλας. Μπορεί να έχουν μηνιαία κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν συμφωνώ στο ότι έχουνε ευθύνες οι ηλικιωμένοι, διότι τους ανάγκασε η κατάσταση έτσι ώστε να κάνουν αυτές τις επιλογές. Για να σου δώσω ένα πρακτικό παράδειγμα με εμένα αλλά και για άλλους να καταλάβεις τι εννοώ και μετά να το γενικευσω. 

Στα ΜΜΜ πρέπει να πληρωνουμε εισιτήριο. Κάθε φορά που είναι να μπούμε γκρινιάζει η μάνα μου να χτυπήσουμε εισιτήριο για να μην μπει ελεγκτής και φάμε πρόστιμο, εγώ όμως ειδικά στα λεωφορεία δεν χτυπάω πλέον. Ποιος είναι ο λόγος; Σε κάθε λεωφορείο που μπαίνω ούτε οι μισοί δεν χτυπούσαν, μην πω για κάτι Χριστούγεννα και εορτές που είχανε κλείσει όλα δεν είχα φορτισμένη την κάρτα και επέλεξα να μην πάω στο τραπέζι, σε άλλη εορτή πάω να μπω και από τα 50 άτομα του λεωφορείου ζήτημα αν είχανε χτυπήσει εισιτήριο οι 3, ε ξέρεις κάτι; Κουραστικα να είμαι εγώ ο σωστός και το κορόιδο, και δεν είναι το θέμα μου αν έχω λεφτά που προφανώς και έχω. Είτε να βάλουνε εισπρακτορες με μπάρα είτε να κλείσουν, εγώ δεν θα κάθομαι να πληρώνω άλλο. Ε παρόμοιο σκεπτικό απέκτησαν και οι παλαιότεροι. 

Άλλο πάλι παράδειγμα. Ανήκω στην κατηγορια των ΑμΕΑ και περνάω από επιτροπές, τώρα τα πράγματα έχουνε βελτιωθεί, που να έβλεπες τι γινόταν παλιά με λάθη γιατρών, εσκεμμένα παραβλψη φακέλων και γνωματεύσεων με αποτέλεσμα κόψιμο του ασθενούς με χαμηλό ποσοστό να μην μπορεί να πάρει το επιδομα. Γνωστη μου λοιπον που είχε τέτοιο πρόβλημα και την ταλαιπωρούσαν και δεν της περίσσευαν λεφτά για τα παράβολα, μάλιστα της έχει τύχει να της την πέσει και γιατρός της επιτροπής, εβαλε μέσον για να έχει σίγουρο ότι κάτι θα πάρει, κόντεψε να βγαλει ίδιο ποσοστό με εμένα που είμαι πολύ βαρύτερη περιπτωση και δεν εργάζομαι ενώ αυτή μπορεί και εργάζεται, να την κατηγορήσω τώρα για αυτό που έκανε; Δεν μπορώ να της πω τίποτα.

Αφού το ίδιο το κράτος δεν φροντίσει να είναι αξιοκρατικο, ο πολίτης κοιτάει αθέμιτους τρόπους για να αμβλύνει τις συνέπειες της μη ισονομιας και αξιοκρατίας. 

Ανέφερα μόνο δύο παραδείγματα, μπορώ να αναφέρω δεκάδες άλλα, αντίστοιχα θέματα είχανε και οι παλαιότεροι, και θα έχουν και οι επόμενες γενιές, για αυτό η καλύτερη λύση είναι η φυγή στο εξωτερικό. Δεν γίνεται να κάθεσαι μια ζωή να είσαι τύπος και υπογραμμος απέναντι στους νόμους, στο κράτος, αυτό να μην κάνει κάτι να τιμωρήσει όσους παραβιάζουν τον νόμο και να φέρει αξιοκρατία και ισονομια.

Οσο για τα χωράφια και τα παιδιά της πολης, έχω γνωστό μου που δοκίμασε να φύγει επαρχία για δουλειές στα χωράφια, στην Αθήνα ήταν μηχανικός αυτοκινητων και ήταν άνεργος. Εκεί που πήγε ο εργοδότης που μάλιστα ήταν και γνωστος συγγενών του, τον προσέβαλλε μπροστά σε κόσμο, πλήρωνε οπότε ήθελε, ωράρια πολυ παραπάνω από το συμφωνηθέν, πελαγωσε και έφυγε σε λίγους μήνες, καλύτερα να μοιράζεις φυλλάδια δίπλα από το σπίτι σου παρά αυτό. Άλλη φίλη μου είχε δοκιμάσει να πάει πάλι επαρχία τις εποχές πριν τα μνημόνια, σε ταβέρνα σε νησί, αντιμετωπισε περίπου τα ίδια συν μια σεξιστικη συμπεριφορά. Καλύτερα στο μέρος σου και στο πατρικό με χαμηλότερο μισθό παρα αυτό που είναι χάσιμο χρόνου. Η επαρχία αξίζει μόνο αν σου έχει μείνει πατρική και οικογενειακή περιουσία και θες να επιστρέψεις εκεί για να την αξιοποιήσεις και να ζήσεις. 

Γνωρίζω φυσικά και άλλες περιπτώσεις χωρίς τα παραπάνω προβλήματα που δοκίμασαν αλλά επέλεξαν την Αθήνα λόγω καλύτερων αμοιβων. Γενικά στα 5 άτομα που θα πάνε επαρχία, 1 με 2 θα στεριωσουν από τον δικό μου κύκλο. 

Βουλη με 100 πολύ δύσκολο για πολλούς πρακτικούς λόγους. Θα μπορούσαμε να εξετάσουμε τους 200 όμως. 

...έτσι όπως τα θέτεις έχεις και συ δίκιο... κανείς δεν γεννιέται μεγάλος... άρα φταίμε όλοι για τις όποιες επιλογές που κάναμε νεότεροι... και βέβαια σαν λαός είμαστε οι περισσότεροι 'ΜΠΡΟΣ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ Γ@ΜΕΙΣ'... παρτάκηδες... ας μην αναλύσω τις 4 κατηγορίες ελλήνων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, petran79 είπε

Δε θα συνιστούσα να βασιστείς πως επειδή δεν χτυπάνε εισητηριο δεν πληρώνουν κιόλας. Μπορεί να έχουν μηνιαία κάρτα.

Είναι πάρα πολλοί για να έχουν όλοι αυτοί μηνιαία κάρτα. 

4 λεπτά πριν, loukia888 είπε

...έτσι όπως τα θέτεις έχεις και συ δίκιο... κανείς δεν γεννιέται μεγάλος... άρα φταίμε όλοι για τις όποιες επιλογές που κάναμε νεότεροι... και βέβαια σαν λαός είμαστε οι περισσότεροι 'ΜΠΡΟΣ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ Γ@ΜΕΙΣ'... παρτάκηδες... ας μην αναλύσω τις 4 κατηγορίες ελλήνων...

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι δεν υπήρξε ποτέ κοινωνική και συλλογική συνείδηση, οι οποίες συνέπειες αυτών μαθαίνονται, διαδίδονται και κληρονομουνται από γενια σε γενια, μεγαλώνουμε τα παιδικά μας χρόνια νομίζοντας ότι μέχρι να ενηλικιωθουμε και να ανοίξουμε τα φτερά μας μέσα στην κοινωνία όλα θα αλλάξουν και θα πάνε προς το καλύτερο, μετά βλέπουμε ότι δεν έγινε τίποτα. Τελικά τα βιώνουμε στο πετσί μας και όταν βλέπουμε πως δεν υπάρχει χρόνος για αλλαγή και προφανώς ένας θα κάτσει να βγάλει το φίδι από την τρύπα για όλους, προσαρμοζομαστε καταλλήλως με βάση τα δικά μας κριτήρια στο πως θα αντέξουμε και θα περάσουμε τα χρόνια μας στην υπόλοιπη ζωή μας ασχέτως του τι είναι νόμιμο. 

Παρτακιδες υπάρχουν σε όλο τον κόσμο. Να μην ζούνε εις βάρος των άλλων όμως, τα δυτικά κράτη έχουν τα δικά τους περιοριστικά και αποτρεπτικά μέτρα σε τέτοιες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Είναι πάρα πολλοί για να έχουν όλοι αυτοί μηνιαία κάρτα. 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι δεν υπήρξε ποτέ κοινωνική και συλλογική συνείδηση, οι οποίες συνέπειες αυτών μαθαίνονται, διαδίδονται και κληρονομουνται από γενια σε γενια, μεγαλώνουμε τα παιδικά μας χρόνια νομίζοντας ότι μέχρι να ενηλικιωθουμε και να ανοίξουμε τα φτερά μας μέσα στην κοινωνία όλα θα αλλάξουν και θα πάνε προς το καλύτερο, μετά βλέπουμε ότι δεν έγινε τίποτα. Τελικά τα βιώνουμε στο πετσί μας και όταν βλέπουμε πως δεν υπάρχει χρόνος για αλλαγή και προφανώς ένας θα κάτσει να βγάλει το φίδι από την τρύπα για όλους, προσαρμοζομαστε καταλλήλως με βάση τα δικά μας κριτήρια στο πως θα αντέξουμε και θα περάσουμε τα χρόνια μας στην υπόλοιπη ζωή μας ασχέτως του τι είναι νόμιμο. 

Παρτακιδες υπάρχουν σε όλο τον κόσμο. Να μην ζούνε εις βάρος των άλλων όμως, τα δυτικά κράτη έχουν τα δικά τους περιοριστικά και αποτρεπτικά μέτρα σε τέτοιες περιπτώσεις.

...η ελλάδα είναι μία κατηγορία από μόνη της... τα δυτικά κράτη απλά δεν έχουν τόσους πολλούς κουτοπόνηρους... κάποιοι είμαστε μαχητές και σε μεγάλη ηλικία εώς να αποσυρθούμε για να δούμε τι θα κάνουν οι νεότεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...