Προς το περιεχόμενο

DLM δημιουργει προβλημα στη γραμμη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα,σημερα ειναι η μερα που θα ερχοταν ο τεχνικος,παιρνω το πρωι τηλεφωνο μου λενε θα σας παρει σημερα για ραντεβου,μετα απο κανα δυωρο η γραμμη κανει ρεσταρτ και ειναι οπως δεν ηταν ποτε τα τελευταια 5 χρονια,20 mbps δεν επιανα ποτε και ο τεχνικος αφαντος μεχρι στιγμης ουτε καν για ραντεβου,τωρα τι γινεται και το τι κανουν μονο αυτοι ξερουν.

γγ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί να ήταν ανάθεση στο Α/Κ και όχι στο σπίτι. Έπρεπε να στο πει όμως όποιος μίλησε μαζί σου!
Όπως και να έχει θα μπει για 2 μέρες για παρακολούθηση και αν πάει καλά θα σε καλέσουν για να κλείσουν την βλάβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να δουμε τι θα γινει και ποσο θα κρατησει,εκτος και αν οντως ηρθε τεχνικος και επειδη γνωριζε το θεμα επειδη ερχετε παντα ο ιδιος μαλλον το εδωσε στο α/κ κατευθειαν δεν ξερω,θα το παρακολουθω και βλεπουμε πως παει.Α εντομεταξυ και η δευτερη γραμμη ειναι τζαμι σημερα.Ευχαριστω στην παρεα εδω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα με πηραν τηλεφωνο να κλεισουμε ραντεβου για αυριο,οποτε σημερα δεν ηρθε κανεις,τωρα το πως φτιαχτηκαν οι γραμμες δεν ξερω μαλλον ηρθαν τα φαντασματα παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα,ηρθε τελικα σημερα ο τεχνικος,του λεω απο χθες το πρωι η γραμμη ειναι καλα,εκανε καποιες μετρησεις και τα σχετικα μου λεει δεν εχει τπτ η γραμμη κλασικα,εντομεταξυ απο οτι ειδε και αυτος η γραμμη φτιαχτηκε 8 η ωρα το πρωι οποτε δεν ηταν dlm,οποτε καλα μυριζομουν οτε,τωρα το τι ακριβως δε ξερει κανεις απο οτι φενεται και το ριχνουν ολα οτι ειναι dlm,κολημενο dlm ισως?δεν μου φενεται λογικο γραμμη χωρις ερρορ και αποσυνδεσεις για μια βδομαδα uptime τουλαχιστον να περνει dlm,η γραμμη πλεον εχει μαχ 22 απιστευτα πραγματα γτ ποτε δεν ειχα πανω απο 17 18,τελοσπαντων το παρακολουθω και βλεπουμε ελπιζω να κρατησει και να μην παει σε 2 μερες 12.

66.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DLM δεν είναι σίγουρα αυτό μπορώ να στο πω με βεβαίοτητα.
Μακάρι λοιπόν για σταθερότητα, αν και για μένα βάση προιστορίας με τέτοιες βλάβες κάτι έκανε ο ΟΤΕ από Α/Κ και δεν ενημέρωσε την VF, συχνό φαινόμενο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι τα ιδια,ομως στην μια γραμμη μονο για την ωρα,μετα απο τοσεσ μερες χωρις καμια αποσυνδεση και χωρις ερρορς ξυπναω σημερα και βλεπω uptime 12 ωρες οποτε καπου στα ξημερωματα παλι εκανε ρεσταρτ μονο του το ρουτερ και εχει ακριβως την ιδια ταχυτητα παλι 12288 οπως ειχε και πριν μερες,και οταν λεω την ιδια ταχυτητα εννοω ακριβως την ιδια χωρις να αλαξει ουτε ενα κιλοβπς,να ειναι τυχαιο δεν νομιζω ουτε ενα στο δις αρα κατι γινεται και κατι ειναι υποπτο αρκετα.βαζω και τα στατς πλεον της γραμμης.

 

Link Status Up 
Modulation Type ADSL_2plus 
Actual Rate(Up/Down) 987/12288 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 1067/15656 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 10.5/11.2 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 9.8/19.5 dB 
Output Power(Up/Down) 9.3/18.8 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 4/32 
Interleave Delay(Up/Down) 7/5 ms 
INP(Up/Down) 0.8/0.5 symbols 
Profile N/A 
Showtime Start 12 h 25 min 34 s 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 0/20 
FEC Errors(Up/Down) 0/10984 

Πηρα παλι τηλεφωνο,εντομεταξυ ενα μπαχαλο γινεται,επειδη εχουμε 2 γραμμες ιντερνετ τα ειχαν μπερδεψει ολα,μου ελεγε ο τεχνικος απο το τηλεφωνο εχουν σβησει τα λαμπακια στο ρουτερ? λεω οχι,λεω μηπως κανετε τις αλλαγες για την αλλη γραμμη? μου λεει οχι εχω τη σωστη απο οτι γραφει εδω,μπαινω εγω μεσα στο ρουτερ της αλλης γραμμης και βλεπω uptime 2  λεπτα,του λεω η αλλη γραμμη εκανε ρεσετ οχι αυτη και μ λεει εχουν μπερδεψει τα νουμερα εδω,κλαιω.τελικα μου εκλεισε ραντεβου για τεχνικο απο δευτερα παλι.πανε ελα πανε ελα στο τελος θα δουν οτι δεν αξιζει να πηγαινοερχονται και θα βαλουν καφαο εξω απο  το σπιτι μου,η αλλη γραμμη παντως παιζει καλα 19 με 22 max,τωρα τι παιζει με αυτην και να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα δεν ξερω εφοσον ειναι στο ιδιο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το ότι είναι ίδιο σπίτι δεν είναι και σίγουρο ότι έχει την ίδια όδευση, δεν το λέω με σιγουριά αλλά μου έχουν τύχει να έχω βλάβες στο ίδιο κτήριο, ίδιο όροφο, διπλανή πόρτα και ο ένας να είναι μια χαρά και ο άλλος διακοπή και τελικά έξω από το box στην κολώνα ο ένας πήγαινε στο άλλο καφαο και ο άλλος σε διαφορετικό.
Γενικά τα βάζουν όπου έχουν κενό και δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για να πάνε στο ίδιο πχ αν είσαι σε τέτοια κατάσταση.
Και γενικά όταν έχεις στο ίδιο ΑΦΜ 2 ή και πιο πολλά νούμερα θέλει προσοχή από τον agent να ανοίξει την βλάβη για το σωστό. Έχω κάνει και εγώ τέτοια λάθη, κρίμα που δεν μπορώ να σας έβαζα καμιά φωτογραφία να δείτε τι βλέπει ο agent και το πόσο εύκολο είναι να γίνει τέτοιο λάθος όταν είναι πολλοί αριθμοί στο ίδιο ΑΦΜ ^^
Εκεί μπορεί σε συνεννόηση μαζί σου να κλείσει την βλάβη στο λάθος νούμερο και να κάνει νέα στο σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Καλά το ότι είναι ίδιο σπίτι δεν είναι και σίγουρο ότι έχει την ίδια όδευση, δεν το λέω με σιγουριά αλλά μου έχουν τύχει να έχω βλάβες στο ίδιο κτήριο, ίδιο όροφο, διπλανή πόρτα και ο ένας να είναι μια χαρά και ο άλλος διακοπή και τελικά έξω από το box στην κολώνα ο ένας πήγαινε στο άλλο καφαο και ο άλλος σε διαφορετικό.
Γενικά τα βάζουν όπου έχουν κενό και δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για να πάνε στο ίδιο πχ αν είσαι σε τέτοια κατάσταση.
Και γενικά όταν έχεις στο ίδιο ΑΦΜ 2 ή και πιο πολλά νούμερα θέλει προσοχή από τον agent να ανοίξει την βλάβη για το σωστό. Έχω κάνει και εγώ τέτοια λάθη, κρίμα που δεν μπορώ να σας έβαζα καμιά φωτογραφία να δείτε τι βλέπει ο agent και το πόσο εύκολο είναι να γίνει τέτοιο λάθος όταν είναι πολλοί αριθμοί στο ίδιο ΑΦΜ ^^
Εκεί μπορεί σε συνεννόηση μαζί σου να κλείσει την βλάβη στο λάθος νούμερο και να κάνει νέα στο σωστό.

Εντομεταξυ επειδη τον ξαναρωτησα αν βλεπει το σωστο νουμερο μου ειπε τον σωστο αριθμο οποτε καποια αντιστοιχιση του αριθμου με το ρουτερ ειχαν λαθος να φανταστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σημερα ηρθε παλι ο τεχνικος κανεις τις μετρησεις τις αρχικες οπως παντα μου λεει η γραμμη δεν παιρνει τα προφιλ,του εχουμε 6 σνρ και παιρνει 9,μετα μου λεει βαση attenouation 20 ο οτε μου δεινει 13 mbps,λεω η γραμμη επιανες 17 και περα απο αυτο η γραμμη ειναι κλειδωμενη σε μια συγκεκριμενη ταχυτητα,περνει τον οτε τηλεφωνο επιτοπου και του δινει καποια στοιχεια και ρωταει τον οτε αν η γραμμη εχει dlm παλι,μετα απο λιγο λεει δεν εχω συστημα δεν μπορω να δω,και εμεις περιμενουμε τωρα να εχουμε fiber και παπακια στην ελλαδα,τελος παντων κλεινει το τηλεφωνο και μ λεει παμε λιγο κατω στο κουτι του οτε γτ κατι δεν του αρεσε,το μηχανημα του κλειδωνε ακριβως την ιδια ταχυτητα με οτι εβλεπα εγω στο ip του ρουτερ,παμε κατω στο κουτι ακριβως η ιδια ταχυτητα,μετα παει σε μια κολωνα που εχει αλλο ενα κουτι και μετα παει υπογεια το καλωδιο,μετραει και εκει ακριβως την ιδια ταχυτητα,τωρα περιμενω να το δουν απο τον οτε οταν θα εχουν συστημα χαχαχαχα,εντομεταξυ μου λεει ο τεχνικος βρηκα γτ εχεις τοση μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα στις 2 συνδεσεις,την γραμμη λεει που ποιανει 21 mbps στην δινουν κανονικα απο την οδο σου,την αλλη γραμμη στην δινουν απο αλλο box που λογικα κανει γυρα κανα τετραγωνο και μετα περνω εγω ιντερνετ οποτε λογικα η μια γραμμη περναει 2 συνδεσεις και παει στο κεντρο ενω η αλλη περναει απο κανα 15 boxακια που λογικα το καθενα απο αυτα εχει μεσα απο 32 οικογενειες απο σκαραβεους που λιγο λιγο τρωνε τις καλωδιωσεις απο την εποχη του ote conex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα γύρα τετράγωνο κάνει υπόγειο και φτάνει σε ένα box μετά στο box που έχει η κολόνα έξω από το σπίτι και μετά έρχεται στο σπίτι.  

Έπαιρνα από το box από την κολόνα έξω από το σπίτι αλλά χάλασε το υπόγειο σκαψανε αλλά δεν το φτιάξανε δεν κατάλαβα γτ.. Τεσπα.. 

Υπομονή θέλει...και κερασε και τπτ τα παιδιά αν σου είναι εύκολο και λογικά θα στο φτιαξουν👍

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μεχρι να πεσει κεραυνος επερνα απο το box εξω απο το σπιτι μου,ειχε καει και εμενα το υπογειο και μετα μου εβαλαν καινουργια κολωνα και περνω απο την απεναντι μερια του δρομου εδω και κανα 5 χρονια,εντομεταξυ ερχονται τοτε να παρουν αδεια για να καρφοσουν το καλωδιο του οτε στο μπαλκονι μου ,φαντασου τωρα ε  μου ειπε ο εργολαβος αν δεν μας δωσεις αδεια δεν θα εχει ιντερνετ ολο το τετραγωνο αχαχαχαχαχαχχα ε τελος παντων το βαζουν και μου λενε προχειρα θα μπει λεει μεχρι να σκαψουν ε εδω και 5 χρονια τουλαχιστον ετσι ειναι με εναερια καλωδια σαν κωλιεδες πανω απο σκεπες και τον δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickGR2020 είπε

εντομεταξυ μου λεει ο τεχνικος βρηκα γτ εχεις τοση μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα στις 2 συνδεσεις,την γραμμη λεει που ποιανει 21 mbps στην δινουν κανονικα απο την οδο σου,την αλλη γραμμη στην δινουν απο αλλο box που λογικα κανει γυρα κανα τετραγωνο και μετα περνω εγω ιντερνετ οποτε λογικα η μια γραμμη περναει 2 συνδεσεις και παει στο κεντρο ενω η αλλη περναει απο κανα 15 boxακια που λογικα το καθενα απο αυτα εχει μεσα απο 32 οικογενειες απο σκαραβεους που λιγο λιγο τρωνε τις καλωδιωσεις απο την εποχη του ote conex.

Δεν τα είπα και πιο πάνω για το πως πάει η καλωδίωση ακόμα και στον ίδιο όροφο;

Στις 20/5/2022 στις 9:55 ΜΜ, comfuzio είπε

Καλά το ότι είναι ίδιο σπίτι δεν είναι και σίγουρο ότι έχει την ίδια όδευση, δεν το λέω με σιγουριά αλλά μου έχουν τύχει να έχω βλάβες στο ίδιο κτήριο, ίδιο όροφο, διπλανή πόρτα και ο ένας να είναι μια χαρά και ο άλλος διακοπή και τελικά έξω από το box στην κολώνα ο ένας πήγαινε στο άλλο καφαο και ο άλλος σε διαφορετικό.
Γενικά τα βάζουν όπου έχουν κενό και δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για να πάνε στο ίδιο πχ αν είσαι σε τέτοια κατάσταση.

 

4 ώρες πριν, nickGR2020 είπε

Λοιπον σημερα ηρθε παλι ο τεχνικος κανεις τις μετρησεις τις αρχικες οπως παντα μου λεει η γραμμη δεν παιρνει τα προφιλ,του εχουμε 6 σνρ και παιρνει 9,μετα μου λεει βαση attenouation 20 ο οτε μου δεινει 13 mbps,λεω η γραμμη επιανες 17 και περα απο αυτο η γραμμη ειναι κλειδωμενη σε μια συγκεκριμενη ταχυτητα,περνει τον οτε τηλεφωνο επιτοπου και του δινει καποια στοιχεια και ρωταει τον οτε αν η γραμμη εχει dlm παλι,μετα απο λιγο λεει δεν εχω συστημα δεν μπορω να δω,και εμεις περιμενουμε τωρα να εχουμε fiber και παπακια στην ελλαδα,τελος παντων κλεινει το τηλεφωνο και μ λεει παμε λιγο κατω στο κουτι του οτε γτ κατι δεν του αρεσε,το μηχανημα του κλειδωνε ακριβως την ιδια ταχυτητα με οτι εβλεπα εγω στο ip του ρουτερ,παμε κατω στο κουτι ακριβως η ιδια ταχυτητα,μετα παει σε μια κολωνα που εχει αλλο ενα κουτι και μετα παει υπογεια το καλωδιο,μετραει και εκει ακριβως την ιδια ταχυτητα,τωρα περιμενω να το δουν απο τον οτε οταν θα εχουν συστημα χαχαχαχα

Λογικά πήρε στο backdesk για να το δώσουν βλάβη ΟΤΕ και δεν θα πήρε ο ίδιος τον ΟΤΕ, η σελίδα του ΟΤΕ για βλάβες είναι ώρες ώρες για κλάματα! Να θες να δώσεις βλάβη για συνδυαστικό ραντεβού (όπου έχει και όριο στην ώρα για την δήλωση) και να μην λειτουργεί η σελίδα τους! Κλάμα!

Τώρα για το DLM που είπες σίγουρα μίλαγε με backdesk VF για να το κλείσουν, ο ΟΤΕ δεν μπορεί να κλείσει το DLM σε άλλον πάροχο, δεν έχει πρόσβαση για αρχή. 

Το είχα πει και λίγες μέρες πιο πριν, πρέπει να έχουν κάνει λάθος αντιστοίχιση στο mirror στο Α/Κ, δεν παίζει σενάριο να πω εγώ ότι αλλάζω προφίλ στην γραμμή σου και να μην γίνει, κάπου τα έχουν συνδέσει λάθος (εκτός και αν είναι χαλασμένη η κάρτα στο DSLAM-δεν μου έτυχε-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η γραμμη δουλευει καλα και καθε μερα να τους περνω τηλεφωνο και να τους λεω αλαξτε με προφιλ τα αλαζει τα προφιλ,το προβλημα ειναι οταν γινεται αυτο το παραξενο που μου κλειδωνει την ταχυτητα και μετα για καποιες μερες δεν περνει ρυθμισεις,εχω βαρεθει πλεον δεν ξερω,ασ πουμε σημερα ειπε εκεινος δεν δουλευει το συστημα εκλεισε και τωρα τι,τι αλλαξε τπτ.Αυριο νομιζω ειναι να με παρει και ο εκπροσωπος,να του πω αυτο για την αντιστοιχηση στο Α/Κ? να το ελεγξουν?παντως εδω ο τεχνικος μου ειπε αν δεν πεσει η ταχυτητα κατω απο τα 7 Mbps δεν μπορει να δηλωσει βλαβη στον οτε,εγω θα δοκιμασω παλι να τους πω να κανουν εναν ελεγχο απο τον οτε και βλεπουμε αν συμφονισουν.Τι αλλο μπορω να κανω για να δεχτουν να το ελεγξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ έχει ένα εργαλείο που το λέει mrar, σε αυτό βάζεις τα stats της γραμμής (ο τεχνικός όχι εσύ) και σου βγάζει ένα νούμερο σε mbps αν είσα κάτω από αυτό τότε μπορεί να πάει για χαμηλό sync σαν βλάβη ΟΤΕ, εσύ είσαι πάνω από αυτό οπότε δεν μπορεί να πάει σαν βλάβη ΟΤΕ με αυτό το σύμπτωμα τουλάχιστον.
Θες να μου στείλεις σε πριβέ το νούμερο του τικετ για να το δω με τα παιδιά στο 2nd αν μπορούμε να το πάμε για λάθος αντιστοιχία; Αυτό τουλάχιστον είναι ότι μπορώ να καταλάβω από το έχει γραφτεί εδώ, να δει τουλάχιστον κάποιος που ξέρω την όλη ιστορια (δεν θα μου την κοινοποιήσει GDPR γαρ) και να το δει τι μπορεί να γίνει για λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...