Προς το περιεχόμενο

DLM δημιουργει προβλημα στη γραμμη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νουμερο τικετ δεν ξερω σοβαρα πιο απο τα 3 που εχω ειναι γτ καθε φορα εβγαζαν αλλο,αν δεν γινει και αυτο που μου ειπαν τωρα θα σου τα στειλω και τα 3 και δες τα,με πηρε ο εκπροσωπος πριν λιγο και μ λεει εγινε καποια αλλαγη λεω οχι η  γραμμη δεν περνει ρυθμισεις ,μου αλλαζει σνρ σε 6 ,το ρουτερ περνει 9 με κλειδωμενη ταχυτητα,μου λεει μισο να το γυρισουμε σε fast path,το ρουτερ λεει ιντερλιβντ και παλι,μου λεει μετα μισο λεπτο να το τσεκαρω στην διαχειριση,με περνει μετα και μου λεει οι ρυθμισεις απο εμας φευγουν απλα δεν φτανουν στο ρουτερ,λεει τωρα θα μου στειλει ενα αλλο μοντελο και να το δοκιμασουμε εγω εχω το h267n τωρα και γενικα παντα αυτο εστελναν.του ειπα και αυτα για την λαθος αντοιστιχια και μηπςσ ειναι θεμα καρτας μου λεει δεν νομιζω,οποτε τωρα περιμενω το ρουτερ και βλεπουμε.παντως εγω δεν νομιζω να φταιει το ρουτερ γτ απο εδω ο τεχνικος το εβαλε σε adsl g me max 8mbps και την πηρε την ρυθμιση .και μου διαβεβεωσε κιολας οτι dlm δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε σημερα το νεο ρουτερ,πρωτη φορα μου το στελνουν αυτο h268Q,το εβαλα πανω και παλι 13312 ακριβως το ιδιο ακριβως ομως οποτε κατι παιζει,τωρα περιμενω να με καλεσει παλι εκπροσωπος,το μονο που αλαξε ειναι οτι φανηκαν τα μεγιστα της γραμμης τωρα καπου στα 17 οπως ηταν και πριν οταν δουλεβε καλα η γραμμη και απο οτι ειδα το Noise ειναι 11.5 τωρα,με το προηγουμενο ηταν 9.5 σε φενομενικο 6 σνρ προφιλ παντα ε απο οτι λενε οτι δινουν αυτοι αλλα μαλλον καπου χανετε αυτο .

 

Link Status Up 
Modulation Type ADSL_2plus 
Actual Rate(Up/Down) 1018/13312 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 1139/16972 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 9.6/11.5 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 11.4/19.3 dB 
Output Power(Up/Down) 9.3/18.6 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 8/32 
Interleave Delay(Up/Down) 8/4 ms 
INP(Up/Down) 1.5/0.5 symbols 
Profile N/A 
Showtime Start 0 h 32 min 20 s 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/28
Επεξ/σία από nickGR2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σου στείλανε το νέο router, όσο ήμουν στην VF δεν το είχαμε και δεν το ξέρω σαν συσκευή.
Για το ticket ID όποιο και από τα 3 και να στείλεις μπορούν να βρουν το κεντρικό νούμερο και να πάνε στο πιο πρόσφατο, it is up to you αν θες να βοηθήσω και γω με κάποιον τρόπο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,ωραια αν δεν γινει τιποτα θα σου το στειλω,με πηρε μολις ο εκπροσωπος παλι και μου λεει οτι στελνει τεχνικο στο dslam επτελους μετα απο τοσες μερες,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον σημερα πηγε ο τεχνικος στο dslam γτ ηταν νεκρη τελειως η γραμμη ουτε dsl αναβε για κανα 15λεπτο το πολυ,ακομα δεν εχουν επικοινωνησει μαζι μου παντως μπορει ακομα να το κοιτανε,παντως δεν αλλαξαν και πολλα μεχρι τωρα,η γραμμη απλα κλειδωσε 1 mbit παραπανω και δεν κουνιετε ουτε kbps πανω η κατω,snr παλι οτι θελει βαζει,εντομεταξυ επεσε και το max της γραμμης στα 14 εκει που ηταν 17,δεν ξερω τοσο κοντινο κλειδωμα actual και μαξ ειναι λογικο?πολυ παραξενα πραγματα συμβαινουν.

 

Link Status Up 
Modulation Type ADSL_2plus 
Actual Rate(Up/Down) 1010/14054 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 1018/14055 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 11.6/8.7 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 11.5/19.7 dB 
Output Power(Up/Down) 11.3/18.9 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 4/32 
Interleave Delay(Up/Down) 7/4 ms 
INP(Up/Down) 0.9/0.3 symbols 
Profile N/A 
Showtime Start 1 h 25 min 50 s 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 0/136 
FEC Errors(Up/Down) 0/50556
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το θεμα ηταν απο το dslam μαλλον,τωρα το τι δεν ξερω και το ποσο θα κρατησει βλεπουμε χαχαχαχα,με πηρε ο εκπροσωπος και μου αλλαξε το προφιλ σε 6 σνρ ,η γραμμη το πηρε και πλεον εχω τα στατς που ειχα,οποτε το βλεπω τωρα πως θα παει,σας ευχαριστω ολους οσους βοηθησατε,comfuzio σε κανα 10 ημερο να περιμενεις μηνυμα χαχαχαχα τοσο πιστευω θα κρατησει.

Link Status Up 
Modulation Type ADSL_2plus 
Actual Rate(Up/Down) 1021/16694 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 1180/18408 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 9.9/6 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 11.5/19.1 dB 
Output Power(Up/Down) 11.3/18.5 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 8/64 
Interleave Delay(Up/Down) 8/7 ms 
INP(Up/Down) 1.7/0.5 symbols 
Profile N/A 
Showtime Start 0 h 1 min 11 s 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ωρες uptime και δεν πανε και πολυ καλα τα πραγματα ηδη,αρκετα crc και snr 4

 

Link Status Up 
Modulation Type ADSL_2plus 
Actual Rate(Up/Down) 1021/16694 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 1180/17416 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 9.9/4.7 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 11.5/19.1 dB 
Output Power(Up/Down) 11.3/18.2 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 8/64 
Interleave Delay(Up/Down) 8/7 ms 
INP(Up/Down) 1.7/0.5 symbols 
Profile N/A 
Showtime Start 4 h 28 min 18 s 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 0/27308 
FEC Errors(Up/Down) 0/7612

Πλεον δεν φορτωνει και σελιδες κανει μικροδιακοπες χωρις να πεσει η συνδεση απλα δεν φορτωνουν βιντεο και μπενω παλι και βλεπω snr 2  

Link Status Up 
Modulation Type ADSL_2plus 
Actual Rate(Up/Down) 1021/16694 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 1180/16856 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 9.9/2.8 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 11.5/19.1 dB 
Output Power(Up/Down) 11.3/18.7 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 8/64 
Interleave Delay(Up/Down) 8/7 ms 
INP(Up/Down) 1.7/0.5 symbols 
Profile N/A 
Showtime Start 4 h 32 min 28 s 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 0/29702 
FEC Errors(Up/Down) 0/18965 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχεις πολλά CRC βλέπω, λογικά δεν το κλείσανε το ΤΤ, πρέπει να σου είπαν ότι θα το κοιτάνε για 2-3 μέρες και θα σε καλέσουν Δευτέρα, αν δεν σε καλέσουν Δευτέρα πάρε εσύ μετά της 9 το πρωί και ζήτα να έρθει πάλι τεχνικός.
Από την πλευρά σου κάνε μια αλλαγή του καλωδίου που πάει από router σε πρίζα και αν μπορείς μείνει για 2-3 ώρες πχ χωρίς σταθερό, να είναι σκέτο το router. 

Το λέω γιατί μου έτυχε και τελικά ήταν το splitter που είχε ο πελάτης αν και καινούριο που το πήρε από κατάστημα της περιοχής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι θυμαμαι μου ειπε να το δω πως παει τωρα δεν ξερω αν εννοουσε οτι θα το βλεπουν και αυτοι,ισως.σπλιτερ δεν εχω,απο σημερα θα βγαλω και το σταθερο,το καλωδιο ειναι καινουργιο cat 6sftp μονοκοματο με κλιπσακια απο ρουτερ σε κουτι οτε στο μπαλκονι χωρις μπριζες τπτ.παντως σημερα που σηκωθηκα αναβε κοκκινο το ιντερνετ αλλα μετα ξαναεγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nickGR2020 είπε

Απο οτι θυμαμαι μου ειπε να το δω πως παει τωρα δεν ξερω αν εννοουσε οτι θα το βλεπουν και αυτοι,ισως.σπλιτερ δεν εχω,απο σημερα θα βγαλω και το σταθερο,το καλωδιο ειναι καινουργιο cat 6sftp μονοκοματο με κλιπσακια απο ρουτερ σε κουτι οτε στο μπαλκονι χωρις μπριζες τπτ.παντως σημερα που σηκωθηκα αναβε κοκκινο το ιντερνετ αλλα μετα ξαναεγινε.

ηλεκτρομαγνητικος θορυβος ειναι ,και αν ειναι απο εξω απο την οικια δυσκολα θα το βρεις φιλε μου ,ειχα τετοιο χουνερι το 14 απο της 8 το βραδυ μεχρι τα ξημερωματα απο 20 που εδειχνε πανω απο 10 δεν ανεβαζε με χιλαδες λαθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι δεν αλλαξα κατι εκτως του ρουτερ απο μεριας μου και δεν ειχα ποτε τετοια θεματα ουτε κοκκινα λαμπακια ουτε αποσυνδεσεις εδω και πολλα χρονια,αυτο ξεκινησε οταν πηγε ο τεχνικος στο dlam απο οτι καταλαβαινω εκτως και αν ακομα ειναι υπο επιτηρηση το θεμα και ειναι καποιο ειδος ελεγχου,θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, nickGR2020 είπε

Το θεμα ειναι οτι δεν αλλαξα κατι εκτως του ρουτερ απο μεριας μου και δεν ειχα ποτε τετοια θεματα ουτε κοκκινα λαμπακια ουτε αποσυνδεσεις εδω και πολλα χρονια,αυτο ξεκινησε οταν πηγε ο τεχνικος στο dlam απο οτι καταλαβαινω εκτως και αν ακομα ειναι υπο επιτηρηση το θεμα και ειναι καποιο ειδος ελεγχου,θα δειξει.

φιλε μονο με αλλαγη μοντεμ θα βρεις λυση, να εχει αντοχη στον ηλεκτ.θορυβο, τοτε εβαλα ενα netgear D7000 και μου ελυσε το προβλημα προσωρινα .fast path οπως ειναι τωρα δεν προκειται να δουλεψει ποτε ,πες στον παροχο να σου ανεβασει το snr κοντα στο 12 .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, nickGR2020 είπε

Το ρουτερ ειναι 3 ημερων,με σνρ 12 θα εχω 10 mbps....δεν ειναι σε φαστ η γραμμη.

φίλε μου έτσι έχουν τα πράγματα δυστυχώς, συγνώμη αν σου κακοφαινωνται αλλά δεν υπάρχει ανώδυνη λύση,και εγώ έτσι ήμουν τότε όπως λες, για χρόνια χωρίς προβλήματα και σίγουρα δεν έφταιγε η τεχνικός που σκάλισε την καμπίνα,άλλαξα εταιρεία συνεχίστηκε μέχρι που άλλαξα εξοπλισμό προσωρινά και βρήκα την πηγή που δημιουργούσε το πρόβλημα αργότερα μετά από τρελό ψάξιμο εκτός οικίας ήταν το πρόβλημα και αφού είχα χαλάσει 600 ευρώ περίπου μέσα και έξω από το σπίτι σε καλωδιώσεις cat 7 ftp θωρακισμένες . καινούργιο σπίτι και γκρέμισα τους τοίχους για να περάσω καινούργιες γραμμές,μπριζες κτλ 😂

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,μεχρι σημερα η γραμμη δειχνει ενταξει φτου φτου

Link Status Up 
Modulation Type ADSL_2plus 
Actual Rate(Up/Down) 1021/16925 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 1176/18356 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 9.7/5.3 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 11.5/19.1 dB 
Output Power(Up/Down) 11.3/18.5 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 8/64 
Interleave Delay(Up/Down) 8/7 ms 
INP(Up/Down) 1.7/0.5 symbols 
Profile N/A 
Showtime Start 8 h 33 min 43 s 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 0/116 
FEC Errors(Up/Down) 0/47348
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...