Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Δημόσια διαβούλευση για επιλογή router από τον χρήστη και όχι τον πάροχο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Όχι.
 

Διαβάζοντας και στην παράγραφο 1

 

Με άλλα λόγια, στην xDSL το προσδιορίζει πρακτικά στην πρίζα (διορθώστε με αν κάνω λάθος), ενώ στην FTTH το προσδιορίζει ανάμεσα ONT και router.

Συμφωνώ με ότι λες, πλην του πρώτου σημείου.

Που γράφει μέσα στο κείμενο για δικαίωμα εξοπλισμού επιλογής του χρήστη εάν ΔΕΝ είναι γραμμή FTH ή για χρήση mediabox (μιλάω για γραμμές POTS/ISDN με VoIP και γραμμές με VoIP μέσω χαλκού, οι περιπτώσεις 3 και 4 στο παράρτημα της διαβούλευσης του 2021, οι οποίες δεν αναφέρονται ρητά στην τωρινή διαβούλευση)????

Επεξ/σία από sv398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, sv398 said:

Συμφωνώ με ότι λες αλλά πλην του πρώτου σημείου.

Που γράφει μέσα στο κείμενο για δικαίωμα εξοπλισμού επιλογής του χρήστη εάν ΔΕΝ είναι γραμμή FTH ή για χρήση mediabox (μιλάω για γραμμές POTS/ISDN με VoIP και γραμμές με VoIP μέσω χαλκού, οι περιπτώσεις 3 και 4 στο παράρτημα της διαβούλευσης του 2021, οι οποίες δεν αναφέρονται ρητά στην τωρινή διαβούλευση). 

Μήπως η παρούσα διαβούλευση είναι συμπληρωματική εκείνης του 2021 για να καλυφθούν απλώς αυτές οι έξτρα περιπτώσεις; Θα ήταν χαζό να τα ακυρώσουν τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Μήπως η παρούσα διαβούλευση είναι συμπληρωματική εκείνης του 2021 για να καλυφθούν απλώς αυτές οι έξτρα περιπτώσεις; Θα ήταν χαζό να τα ακυρώσουν τελείως.

Είναι συνέχεια της. Αν διαβάσεις τα αποτελέσματα της διαβούλευσης του 2021 στη σελίδα 12 θα δείς ότι είναι το ίδιο κείμενο με την τωρινή.

Για γραμμές που δεν είναι FTH και δεν αφορούν mediaboxes λένε στη σελίδα 13 "Επιπρόσθετα, σύμφωνα με το ισχύον νομικό πλαίσιο, για να επιτραπεί στους χρήστες η χρησιμοποίηση εξοπλισμού τερματικών της επιλογής τους, είναι αναγκαίο να γίνουν γνωστά και προσιτά τα χαρακτηριστικά των διεπαφών του δημόσιου δικτύου στην οποία πρόκειται να συνδεθεί ο τερματικός εξοπλισμός. Οι πάροχοι θα πρέπει να δημοσιεύουν οποιεσδήποτε προδιαγραφές του εξοπλισμού τερματικών οι οποίες πρόκειται να συνδεθούν, άμεσα ή έμμεσα, με το δημόσιο δίκτυο, και προς το σκοπό αυτό η ΕΕΤΤ θα προβεί σε πρόταση τροποποίησης του Κανονισμού Γενικών Αδειών προκειμένου να εξειδικεύσει τις κατάλληλες διατάξεις για τη διαδικασία δημοσίευσης και ενημέρωσης των προτύπων και την οποία θα θέσει σε Δημόσια Διαβούλευση." αλλά αυτό σημαίνει νέα διαβούλευση για να τα πρότυπα  εξοπλισμού η οποία δεν έχει γίνει από όσο ξέρω.

Άρα για να επιτραπεί η επιλογή του χρήστη σε εξοπλισμό πρέπει να γίνει και άλλη διαβούλευση για να καταλήξουν στο πως θα μαθαίνουμε τα χαρακτηριστικά του εξοπλισμού για να κάνουμε αυτή την επιλογή.

Επεξ/σία από sv398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sv398 είπε

Άρα για να επιτραπεί η επιλογή του χρήστη σε εξοπλισμό πρέπει να γίνει και άλλη διαβούλευση για να καταλήξουν στο πως θα μαθαίνουμε τα χαρακτηριστικά του εξοπλισμού για να κάνουμε αυτή την επιλογή.

Μπα, το έχουν έτοιμο. Βασικός κανόνας είναι ο κανονισμός έγχυσης ισχύος και φάσματος και μετά βάζει ο καθένας μια σελίδα στο site του στους όρους χρήσης τις προδιαγραφές. Υπήρχε στον ΟΤΕ αλλά δεν βλέπω να λειτουργεί το link τώρα. Το κομμάτι του xDSL θα καλύπτεται από την ΕΕΤΤ και μετά θα προσθέσουν πχ τα πρότυπα για το VoIP.

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP801-008FEK.pdf

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SkyNet είπε

Το δίνει κανονικότατα.

Οποτε, εγώ μπορώ να έχω το voip με άλλο router εκτός από αυτό του ΟΤΕ; Μέχρι πριν κάτι μήνες το καλοκαίρι που ρώτησα κάποιους μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου το δώσουνε. Στον ΟΤΕ το μόνο που βρήκα είναι μια αίτηση που μπορώ να κάνω για να μου το δώσουν αλλά δεν αφορουσε ιδιώτες οικιακούς πελάτες. 

17 ώρες πριν, elpenor είπε

Έχω ακόμα το SMS που μου είχαν στείλει το SIP password για την σύνδεση του σπιτιού μου, το χρησιμοποιούσα για να έχω και το σταθερό στο zoiper του κινητού μου (φυσικά δουλέυει μόνο με το IP του σπιτιού). Το μόνο που τους είχα πει (κατά λέξη) είναι ότι έχω αγοράσει ένα wifi voip τηλέφωνο σαν αυτά που νομίζω είδα να πουλάνε και στο κατάστημα της Cosmote οπότε το χρειάζομαι και ότι είμαι προγραμματιστής οπότε δεν θα χρειαστώ κάποια βοήθεια για να το χρησιμοποιήσω.

Περιττό βέβαια σήμερα αφού με ένα search στο github/google/insomnia μπορείς να βρεις το routehak που το διαβάζει από μεγάλο μέρος των router των ISP στην Ελλάδα.

Γενικότερα το σταθερό σήμερα αρχίζει να μην έχει λόγο ύπαρξης για τους ιδιώτες..

Οκ. Οπότε μάλλον έχει αλλάξει αυτή η πολιτική και το δίνουνε. Θα κάνω μια προσπάθεια να μου το δώσουν και εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλό πήγανε να κάνουνε με τον διπλασιασμό Ταχύτητας "δωρεάν" απο την Cosmote και βγήκανε τα καλόπαιδα οι "συνάδελφοι"και το καθυστερούνε δικαστικά...Διαβουλεύσεις επι διαβουλεύσεων μόνο σε αυτή την Χώρα,χωρίς τις περισσότερες φορές να σκέφτονται πρακτικά το πιο εφικτό αλλά και απλό για να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος,όπως αναφέρθηκε και στήν προηγούμενη σελίδα,καθώς το τι ασχετοσύνη υπάρχει και τι προβλήματα μπορεί να δημιουργηθούνε για τον μέσο καταναλωτή φαίνεται να μην τους απασχολεί και τόσο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, comfuzio είπε

κάποιος agent

Πράκτορας; 

33 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Ενα καλό πήγανε να κάνουνε με τον διπλασιασμό Ταχύτητας "δωρεάν" απο την Cosmote και βγήκανε τα καλόπαιδα οι "συνάδελφοι"και το καθυστερούνε δικαστικά

Εγώ τηνΕ πήρα εψέ την αναβάθμιση πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω και εδω αλλα και σε διπλανά fora και φρίττω , Για καποιο λογο βλέπω οτι τη διαβούλευση αρκετοι τη πηραν με πολυ στραβο ματι ... 

Είμαι εγω ο τρελος που θελω να βαλω 100000 cisco σπιτι μου με αλλα 200000 τηλεφωνικά κεντρα και γνωρίζω πως να τα ρυθμίζω γιατί να μη μπορω να κανω ενα τηλεφωνο στον παροχο "ναι θελω τους κωδικους για  τη γραμμή ΜΟΥ , δε θελω support ξερω να τα ρυθμίζω " (ή ,καθώς το ακουσα κι αυτο " οι agents του support δε εχουν εκπαιδευτεί για αυτο " να εχουν ενα κουμπακι ξερωγω στο portal του ο καθε παροχος (οπως ο οτε για τους κωδικους PPP , αφου δινει κιολας SIP κωδικους , ας εχει κι κουμπακι για να μας αποσταλει κι ο αλλος ο κωδικος ... )   και να ξενοιάζω μια και καλη απο τα τρυπια CPE τους .. 

Είναι και από τη αλλη η κυρα μαρια απο τον 5ο που θελει να βλεπει τον ακη να κανει τα γεμιστά στο γιουτουμπι ,  εκει , φυσικα , να υπάρχουν οπως τωρα  συσκευες με χρησιδανειο που λίγο πολύ ελεώ TR-069 ειναι PnP  . Τη περνει απο το εκάστοτε κατάστημα , ερχετε και ο τεχνικος , κανει τη εγκατασταση αν τοσο δε μπορει να ακολουθήσει τα διαγράμματα , καλημέρα σας γεια σας 

Ουτε να υποχρεωσει τη τελευταια να μαθει για OSI/SIP/IPv4 κτλπ ουτε να υποχρεώσει εμενα να εχω μια συσκευη στο δυκτιο μου με ανύπαρκτη ασφάλεια (εχει περασει router παρόχου απο τα χερια μου , με ανοιχτο SSH στη wan με default πορτα , και 3ψιφιο root password .. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Οκ. Οπότε μάλλον έχει αλλάξει αυτή η πολιτική και το δίνουνε. Θα κάνω μια προσπάθεια να μου το δώσουν και εμένα. 

Έχουν περάσει πάνω από 2 1/2 χρόνια από τότε που μου το έστειλαν, μπορείς να έχεις εσύ δίκιο και να μην το δίνουν πλέον.

Από τη στιγμή που βγήκε το open source routerhak που διαβάζει το sip password με ένα click δεν βρίσκω λόγο να ενοχλήσω την Cosmote.

1 ώρα πριν, greek_pilot είπε

Διαβάζω και εδω αλλα και σε διπλανά fora και φρίττω , Για καποιο λογο βλέπω οτι τη διαβούλευση αρκετοι τη πηραν με πολυ στραβο ματι ... 

Είμαι εγω ο τρελος που θελω να βαλω 100000 cisco σπιτι μου με αλλα 200000 τηλεφωνικά κεντρα και γνωρίζω πως να τα ρυθμίζω γιατί να μη μπορω να κανω ενα τηλεφωνο στον παροχο "ναι θελω τους κωδικους για  τη γραμμή ΜΟΥ , δε θελω support ξερω να τα ρυθμίζω " (ή ,καθώς το ακουσα κι αυτο " οι agents του support δε εχουν εκπαιδευτεί για αυτο " να εχουν ενα κουμπακι ξερωγω στο portal του ο καθε παροχος (οπως ο οτε για τους κωδικους PPP , αφου δινει κιολας SIP κωδικους , ας εχει κι κουμπακι για να μας αποσταλει κι ο αλλος ο κωδικος ... )   και να ξενοιάζω μια και καλη απο τα τρυπια CPE τους ..

Δηλαδή έχεις δώσει ένα σκασμό χρήματα για να πάρεις σοβαρό εξοπλισμό, ταυτόχρονα θέλεις να μιλάς από το σταθερό και όχι από το κινητό που σίγουρα θα έχεις unlimited πρόγραμμα και ταυτόχρονα δεν θέλεις να δώσεις τα ελάχιστα χρήματα που ζητάει μία ανεξάρτητη voip εταιρεία για να σου δώσει μία καλύτερη υπηρεσία που θα δουλεύει από όλα τα IP.......

Έχω διαβάσει προσεχτικά όλα τα comments αλλά μάλλον δεν είμαι σε θέση να καταλάβω και ακόμα πιστεύω ότι όλο αυτό γίνεται χωρίς λόγο....

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να επισημάνω όπως συνέβη και σε ένας στο γραφείο η Κοτέ μας έδωσε αναβάθμιση Ρούπερτ διότι είμαστε χρόνια πελάτες αλλά μας ζήτησαν και ήδη χρέωσαν το παλιό! Υποτίθεται ότι το έδιναν δωρεάν για τα πρώτα 2 χρόνια συνδρομής. Με αλλά λόγια βγάλτε τα συμπεράσματα σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, elpenor said:

δεν θέλεις να δώσεις τα ελάχιστα χρήματα που ζητάει μία ανεξάρτητη voip εταιρεία για να σου δώσει μία καλύτερη υπηρεσία που θα δουλεύει από όλα τα IP.......

Να είχαμε πακετα μονο με internet , να το εκανα (που το εχω κανει στο φοιτητηκο μου σπίτι , με το 100ρι του οτε το φοιτητικο που δεν εχει ομιλια μεσα  τηλεφωνο απο τη modulus και raspiPBX )  , αλλα τωρα στα κανονικα πακετα μεσα στα 30-40€ ανα μηνα πληρώνω και τηλεφωνια , Δηλαδή θα πρέπει να πετάξω τη υπηρεσια αυτης της τηλεφωνιας και να παρω μια 2η ξεχωριστή ... 

Quote

Έχω διαβάσει προσεχτικά όλα τα comments αλλά μάλλον δεν είμαι σε θέση να καταλάβω και ακόμα πιστεύω ότι όλο αυτό γίνεται χωρίς λόγο....

Καθόλου χωρίς λογο , δεν θες να εχεις τη επιλογη να κανεις κατι; ακομη κι να μη το υλοποιήσεις ποτε ... 

 

Δε ξερω ποσοι απο εσας απαρακολούθητε τον Louis Rossmann . Αυτη η διαβούλευση ειναι ακριβως το ιδιο νομισμα με το Right2Repair . Οταν χαλασει πχ η μπαταρια απο το κινητο σου , δε σου βαζει κανεις το μαχαιρι στο λαιμο "θα πρεπει να το φτιαξεις μονος σου " (οπως και η διαβούλευση δε λεει "θα πρεπει να βαλεις δικο σου τερματικο εξοπλησμο " ) αλλα να εχεις τη επιλογη να πας στον OEM , στο partner το OEM στον μπαρμπα θαναση με το μαγαζί στη γωνια και ολοι να εχουν προσβαση στα ιδια ανταλλακτικά ,  (ετσι κι εσυ ΑΝ θες να βαλεις το δικο σου τερματικο εξοπλησμο  να εχεις τη δυνατοτητα ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Έχουν περάσει πάνω από 2 1/2 χρόνια από τότε που μου το έστειλαν, μπορείς να έχεις εσύ δίκιο και να μην το δίνουν πλέον.

Από τη στιγμή που βγήκε το open source routerhak που διαβάζει το sip password με ένα click δεν βρίσκω λόγο να ενοχλήσω την Cosmote.

Δηλαδή έχεις δώσει ένα σκασμό χρήματα για να πάρεις σοβαρό εξοπλισμό, ταυτόχρονα θέλεις να μιλάς από το σταθερό και όχι από το κινητό που σίγουρα θα έχεις unlimited πρόγραμμα και ταυτόχρονα δεν θέλεις να δώσεις τα ελάχιστα χρήματα που ζητάει μία ανεξάρτητη voip εταιρεία για να σου δώσει μία καλύτερη υπηρεσία που θα δουλεύει από όλα τα IP.......

Έχω διαβάσει προσεχτικά όλα τα comments αλλά μάλλον δεν είμαι σε θέση να καταλάβω και ακόμα πιστεύω ότι όλο αυτό γίνεται χωρίς λόγο....

 Ωραία, θα το δοκιμάσω και εγώ. Αυτό το λογισμικό που βλέπεις το pass εγκαθίσταται στα windows η τρέχει μόνο μέσω Linux με terminal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...