Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τις υπηρεσίες Inalan - HCN


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε λοιπόν και η δική μου σειρά για να βάλω οπτική ίνα μετά από χρόνια κοροϊδ... εννοούσα συνεργασία με εκείνη την ωραία μεγαλοεταιρία με τα κόκκινα χρωματάκια και είμαι σε δίλημμα. Ηcn η Inalan; Γενικά θα ήθελα τις γνώμες από πελάτες των 2 εταιριών και αν αρκούν αυτά 3,5 tb από την Inalan για έναν απλό gamer - user. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα να πω οτι δεν ειμαι πελατης καποιας απο των δυο εταιριων , αλλα εχω φιλο που ειναι στην ιναλαν εδω και καιρο. Η χρηση που κανει ειναι στυλ "οικογενειακων αναγκων" , δηλ σερφαρισμα , τα παιδια ΥΤ βιντεος , να κατεβασει καμμια ταινια συχνα πυκνα να δουν , εμαιλς , κλπ . Τα κλασικα δηλ.
Με αυτην την χρηση λοιπον , δεν εχει φτασει ποτε στο οριο το οποιο ειναι οχι 3.5ΤΒ αλλα , "Στα οικιακά πακέτα ισχύει μηνιαία χρήση 10% του συνολικού όγκου χρήσης του δικτύου (έως 7 TB Download/ έως 7 ΤΒ Upload)". Δηλαδη 7ΤΒ πανω και 7ΤΒ κατω. Θεωρω λιγο δυσκολο να πιαστουν αυτα τα νουμερα με νορμαλ χρηση , ακομα και με ονλαιν gaming. Μονο αν εχει καποιος Torrent seedbox ξερωγω και ανεβοκατεβαζει αρχεια 24/7. Ή αν η δουλεια του περιλαμβανει να στελνει και να λαμβανει αρχεια πολλων γιγα σε καθημερινη βαση.

Δεν ξερω επ'ακριβως τι bandwidth χρησιμοποιει ενα ονλαιν παιχνιδι , αλλα δεν ξερω.. μου φαινεται πολυ δυσκολο να χτυπησει αυτα τα ορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Αρχικα να πω οτι δεν ειμαι πελατης καποιας απο των δυο εταιριων , αλλα εχω φιλο που ειναι στην ιναλαν εδω και καιρο. Η χρηση που κανει ειναι στυλ "οικογενειακων αναγκων" , δηλ σερφαρισμα , τα παιδια ΥΤ βιντεος , να κατεβασει καμμια ταινια συχνα πυκνα να δουν , εμαιλς , κλπ . Τα κλασικα δηλ.
Με αυτην την χρηση λοιπον , δεν εχει φτασει ποτε στο οριο το οποιο ειναι οχι 3.5ΤΒ αλλα , "Στα οικιακά πακέτα ισχύει μηνιαία χρήση 10% του συνολικού όγκου χρήσης του δικτύου (έως 7 TB Download/ έως 7 ΤΒ Upload)". Δηλαδη 7ΤΒ πανω και 7ΤΒ κατω. Θεωρω λιγο δυσκολο να πιαστουν αυτα τα νουμερα με νορμαλ χρηση , ακομα και με ονλαιν gaming. Μονο αν εχει καποιος Torrent seedbox ξερωγω και ανεβοκατεβαζει αρχεια 24/7. Ή αν η δουλεια του περιλαμβανει να στελνει και να λαμβανει αρχεια πολλων γιγα σε καθημερινη βαση.

Δεν ξερω επ'ακριβως τι bandwidth χρησιμοποιει ενα ονλαιν παιχνιδι , αλλα δεν ξερω.. μου φαινεται πολυ δυσκολ

Επειδή τώρα αυτό με το όριο στο up/down με έχει βάλει σε σκέψη για την κίνηση μου και δεν είμαι καθόλου γνώστης, τα ονλαιν παιχνίδια η οι streaming πλατφόρμες κατεβάζουν δεδομένα; Επίσης υπάρχουν απώλειες στην ταχύτητα η είναι ακριβώς όπως ισχυρίζονται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, glc είπε

τα ονλαιν παιχνίδια η οι streaming πλατφόρμες κατεβάζουν δεδομένα;

Για video streaming, πολύ χοντρικά γιατί τα νούμερα παίζουν από πλατφόρμα σε πλατφόρμα, να περιμένεις περίπου 700MB με 1GB/ώρα για 480p, 1,5 με 3GB/ώρα για HD, και 7 με 15GB/ώρα για 4Κ.

 

Το να παίζεις online παιχνίδια δεν τρώει πολλά δεδομένα, στην χειρότερη γύρο στα 200MB/ώρα. Όμως, αν μέσα στον μήνα κατεβάζεις και 5 παιχνίδια των 100GB το κάθε ένα για παράδειγμα, θα τρως 500GB δεδομένα μόνο για αυτό.

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι είναι λίγο περιοριστικό αυτό με την όγκο-χρέωση, αλλά ένας μέσος άνθρωπος δεν νομίζω ότι δεν καλύπτει τις ανάγκες του με αυτά που δίνει η inalan.

Επεξ/σία από Sudowoodo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glc είπε

Επειδή τώρα αυτό με το όριο στο up/down με έχει βάλει σε σκέψη για την κίνηση μου και δεν είμαι καθόλου γνώστης, τα ονλαιν παιχνίδια η οι streaming πλατφόρμες κατεβάζουν δεδομένα; Επίσης υπάρχουν απώλειες στην ταχύτητα η είναι ακριβώς όπως ισχυρίζονται;

Τα παντα μετακινουν δεδομενα. Ακομα και μια σελιδα να φορτωσεις , καποια ελαχιστα kbytes/mbytes μετακινουνται μεταξυ του σερβερ της σελιδας και του υπολογιστη σου. Για ονλαιν παιχνιδια τα ειπε χοντρικα ο συμφορουμιτης. Οταν λες streaming πλατφορμα ? Να stream-αρεις εσυ ή εννοεις τιποτα netflix ? Ο,τι και να εννοεις , ολα οπως ειπα μετακινουν δεδομενα. 
Η ταχυτητα ειναι ακριβως , μην σου πω και παραπανω , απο αυτη που προσφερεται. Μιλαμε για οπτικη ινα μεχρι το σπιτι σου. Τελευταια φορα που πηγα απο το σπιτι του φιλου μου και τραβηξα ενα speedtest ετσι για τον χαβαλε , εβγαλε 240/240 , σε 200/200 γραμμη ...

34 λεπτά πριν, Sudowoodo είπε

Η αλήθεια πάντως είναι ότι είναι λίγο περιοριστικό αυτό με την όγκο-χρέωση, αλλά ένας μέσος άνθρωπος δεν νομίζω ότι δεν καλύπτει τις ανάγκες του με αυτά που δίνει η inalan.

Ειναι περιοριστικο , κυριως σε κατι ψυχαναγκαστικους οπως ειμαι εγω , δεν νοιωθω καλα να ξερω οτι υπαρχει οριο... Αλλα οπως λες και συ , με νορμαλ χρηση , δεν πιανονται τα ορια αυτα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να σας περιγράψω την εμπειρία μου με την inalan.
Στα χαρτιά ακούγεται πολύ καλή, αλλά στην πράξη κάπου το χάνουν.
Έκανα αίτηση για 200/200 τον Ιανουάριο που μας πέρασε.
Υποτίθεται πως έχει κάλυψη στην περιοχή μου, και μου είχαν πει οτι σε 1- 1,5 μήνα το πολύ θα έχει ενεργοποιηθεί.
Παραμύθια. Είναι Μέσα Μαΐου και δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα.
Τους πήρα πάλι τηλέφωνο και κάτι μου έλεγαν οτι έχει αλλάξει ο τρόπος που λειτουργούν, και το πάνε ανα οικοδομικό τετράγωνο και άλλα ακαταλαβίστικα.
Στο δια ταύτα, δεν ξέρουν πότε θα μπορέσουν να ενεργοποιήσουν τη γραμμή.
Όπως καταλαβαίνετε δεν σχημάτισα και την καλύτερη εικόνα για την εταιρία.
Λίγο άρπα κόλλα, λίγο κομπογιαννίτες, λίγο δεν βαριέσαι..... λίγο άντε γεια.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 17/5/2022 στις 11:07 ΠΜ, egoeimai είπε

Να σας περιγράψω την εμπειρία μου με την inalan.
Στα χαρτιά ακούγεται πολύ καλή, αλλά στην πράξη κάπου το χάνουν.
Έκανα αίτηση για 200/200 τον Ιανουάριο που μας πέρασε.
Υποτίθεται πως έχει κάλυψη στην περιοχή μου, και μου είχαν πει οτι σε 1- 1,5 μήνα το πολύ θα έχει ενεργοποιηθεί.
Παραμύθια. Είναι Μέσα Μαΐου και δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα.
Τους πήρα πάλι τηλέφωνο και κάτι μου έλεγαν οτι έχει αλλάξει ο τρόπος που λειτουργούν, και το πάνε ανα οικοδομικό τετράγωνο και άλλα ακαταλαβίστικα.
Στο δια ταύτα, δεν ξέρουν πότε θα μπορέσουν να ενεργοποιήσουν τη γραμμή.
Όπως καταλαβαίνετε δεν σχημάτισα και την καλύτερη εικόνα για την εταιρία.
Λίγο άρπα κόλλα, λίγο κομπογιαννίτες, λίγο δεν βαριέσαι..... λίγο άντε γεια.

Είμαι σε περιοχή του "έως 24" στο κέντρο της Αθήνας. Από το μακρινό 2013 μου είχαν πει ότι "θα" μπει VDSL. Όσο περνούσαν τα χρόνια και μέχρι σήμερα βλέπω διαφημίσεις fiber fiber και fiber to the home και πράσινα άλογα (εγώ είμαι μωβ μονόκερος δεν πιάνομαι 🤭). Γενικώς έχω χορτάσει άφθονο paperlaunch τόσο που πλησιάζει ακόμη και την Nvidia άνετα. Η διαθεσιμότητα στη περιοχή ακόμη κολλημένη στο "έως 24" που πιάνω μεταβίας 13 με 12Mbps. Για inalan δεν το συζητώ, δεν είμαι καν στη κάλυψη δικτύου, και αν θα φτάσει θα είναι στο έτος "έως 24" μετά από υπερβολικά πολύ τύχη.. Πιθανολογώ ότι θα τους προλάβουνε οι άλλοι πάροχοι, ήδη την ογκοχρέωση την αφαίρεσαν αφού είδαν ότι τρόμαζε κόσμος. Η wind σε μένα ήδη έσκαψε πριν 1 μήνα οπτικές και προχωράει, μπορεί φέτος να δούμε πολιτισμό και φώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην inalan εδώ και δυο χρόνια περίπου. Έβαλα το πακέτο 100Mbps στα 28ευρώ και πριν ένα χρόνο το αναβάθμισα στα 200Mbs με 18μηνο συμβόλαιο στα ίδια λεφτά. Μέχρι στιγμής στα δυο χρόνια κανα δυο-τρείς φορές κόπηκε το internet για κάνα δεκάλεπτο με τέταρτο απογευματινές ώρες πάντα και μετά ξανά ήρθε κανονικά και ακόμη μια φορά όταν έκαναν έργα με το αέριο έκοψαν ένα καλώδιο οπτικής ίνας τους πήρα τηλέφωνο και σε λιγότερο από 45 λεπτά ήταν ξανά συνδεμένο. Εκτός από αυτά πότε δεν ξανά είχα κανένα πρόβλημα ούτε καθυστερήσεις "lag" και η ταχύτητα πάντα 200Mbps και παραπάνω. Δουλεύουν όλα κανονικά και Gaming και streaming και VOIP και ότι άλλο θες χωρίς κανένα πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/6/2022 στις 6:56 ΜΜ, blastar είπε

Είμαι στην inalan εδώ και δυο χρόνια περίπου. Έβαλα το πακέτο 100Mbps στα 28ευρώ και πριν ένα χρόνο το αναβάθμισα στα 200Mbs με 18μηνο συμβόλαιο στα ίδια λεφτά. Μέχρι στιγμής στα δυο χρόνια κανα δυο-τρείς φορές κόπηκε το internet για κάνα δεκάλεπτο με τέταρτο απογευματινές ώρες πάντα και μετά ξανά ήρθε κανονικά και ακόμη μια φορά όταν έκαναν έργα με το αέριο έκοψαν ένα καλώδιο οπτικής ίνας τους πήρα τηλέφωνο και σε λιγότερο από 45 λεπτά ήταν ξανά συνδεμένο. Εκτός από αυτά πότε δεν ξανά είχα κανένα πρόβλημα ούτε καθυστερήσεις "lag" και η ταχύτητα πάντα 200Mbps και παραπάνω. Δουλεύουν όλα κανονικά και Gaming και streaming και VOIP και ότι άλλο θες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Καλησπέρα ρωτάω και εσένα μπλασταρ και γενικά. Ο γείτονας μου έβαλε ιναλαν και μου είπε τα καλύτερα για ταχύτητα ίντερνετ (ακόμα και σε upload) αλλά μου είπε πως πολύ συχνά έχει θέματα όταν μιλάει στο τηλέφωνο καθώς στην ιναλαν είναι με την μέθοδο μέσω ίντερνετ. Είχες κάποιο πρόβλημα ή παρεμβολές όταν μιλάς? Ακούγεται καθαρά? Έχει κανείς άλλος εμπειρία από ιναλαν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, costacurta είπε

Καλησπέρα ρωτάω και εσένα μπλασταρ και γενικά. Ο γείτονας μου έβαλε ιναλαν και μου είπε τα καλύτερα για ταχύτητα ίντερνετ (ακόμα και σε upload) αλλά μου είπε πως πολύ συχνά έχει θέματα όταν μιλάει στο τηλέφωνο καθώς στην ιναλαν είναι με την μέθοδο μέσω ίντερνετ. Είχες κάποιο πρόβλημα ή παρεμβολές όταν μιλάς? Ακούγεται καθαρά? Έχει κανείς άλλος εμπειρία από ιναλαν?

 

Όχι κανένα πρόβλημα απολύτως. Αλλά εγώ μετέφερα το νούμερο μου στην modulus πριν βάλω την inalan (συνεργάζεται με την inalan ούτος η άλλως) και πήρα δικό μου εξοπλισμό VOIP αξίας 30E της Grandstream. Με το που πήγα στην inalan δεν παρατήρησα καμία διαφορά στο VOIP, δέχομαι και κάνω κλήσεις κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα (ακόμα και τα γ@*&%#* διαφημίστηκα σε ώρες κοινής ησυχίας). Τώρα αν το πάρεις ως πακέτο τηλεφωνίας μαζί με το internet δεν νομίζω να έχεις καμία διαφορά, ισα ισα που γλυτώνεις και τις εξτρά συσκευές.

Επεξ/σία από blastar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2022 στις 11:07 ΠΜ, egoeimai είπε

Να σας περιγράψω την εμπειρία μου με την inalan.
Στα χαρτιά ακούγεται πολύ καλή, αλλά στην πράξη κάπου το χάνουν.
Έκανα αίτηση για 200/200 τον Ιανουάριο που μας πέρασε.
Υποτίθεται πως έχει κάλυψη στην περιοχή μου, και μου είχαν πει οτι σε 1- 1,5 μήνα το πολύ θα έχει ενεργοποιηθεί.
Παραμύθια. Είναι Μέσα Μαΐου και δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα.
Τους πήρα πάλι τηλέφωνο και κάτι μου έλεγαν οτι έχει αλλάξει ο τρόπος που λειτουργούν, και το πάνε ανα οικοδομικό τετράγωνο και άλλα ακαταλαβίστικα.
Στο δια ταύτα, δεν ξέρουν πότε θα μπορέσουν να ενεργοποιήσουν τη γραμμή.
Όπως καταλαβαίνετε δεν σχημάτισα και την καλύτερη εικόνα για την εταιρία.
Λίγο άρπα κόλλα, λίγο κομπογιαννίτες, λίγο δεν βαριέσαι..... λίγο άντε γεια.

και σε μένα τα ίδια προβλήματα μενω Μεταμόρφωση ούτε 50 μέτρα από το κατάστημα τους περίμενα  6 μήνες μόνο και μόνο για να μου δείξει που θα βάλω το κουτί και μετά βαρέθηκα μου και πρότεινε ο πάροχος μου ο κλασικός με 2 ευρώ παραπάνω να μου βάλη100σταρα από πενηντάρα και προς το παρόν είμαι εντάξει, Πού να περιμένω ένα χρόνο για την εγκατάσταση!.

μιλούσα με έναν άλλον φίλο μου από Θεσσαλονίκη και το βάλαμε μέσα σε δύο εβδομάδες Είναι ανάλογα την περίπτωση,

πιο συγκεκριμένα ανάρτηση στη συγκεκριμένη περιοχή δρόμο!

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ειδα σημερα αφισα στην πορτα μου για ιναλαν εχουμε καποιο νεο πλεον καλυπτει βυρωνα εδω που ειμαι

και μαλιστα δινει 50% αν μπω πρωτος στη πολυκατοικια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...