Προς το περιεχόμενο

Θα κάνουν οι μελλοντικοί φορητοί υπολογιστές της Dell χρήση «custom» memory modules;


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλοι εσείς που μιλάτε για άρμεγμα μάλλον δεν έχετε δουλέψει ποτέ Dell Precision.  Είναι η κορυφή της ποιότητας στην κατηγορία φορητά Workstations και με μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης του εξοπλισμού τους. Είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε laptop. Όλα τα υπόλοιπα μπροστά τους είναι << Πράσινα δαμάσκηνα και ψιλές ελιές>> που έλεγε και ο αείμνηστος. Ά, και επίσης απευθύνονται σε επαγγελματίες με μεγάλα βαλάντια όπου θέμα αρμέγματος δεν υπάρχει. Όταν φτάσεις να διαθέσεις τόσα χρήματα για την αγορά ενός laptop δεν σε νοιάζει το πόσο θα κάνει παρά μόνο το να έχεις το δυνατότερο φορητό υπολογιστή που κυκλοφορεί στην αγορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, forgotten said:

Να πάνε απατα όλα όσα γίνονται με στόχο το άρμεγμα των καταναλωτών για να συνέλθουν αυτές οι εταιριες

σε μια αλλη ζωη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

ποτε δεν θα γινει αυτο. δεν συμφαιρει τις εταιριες. ουτε στα κινητα σε αφηνουν να αλλάξεις μπαταρια χωρις να εχεις ειδικες γνωσεις. οσα ειναι αδιαβροχα οκ αλλα ολα τα άλλα ειναι κλειστα για να τα πετας. να πουλάνε θέλουνε, αν μπορούσαν δεν θα σε άφηναν καν να τα επισκευασεις.

Ε εντάξει. Δεν θα την αλλάξεις εσύ την μπαταρία, θα το πας σε τεχνικό που ξέρει να στην αλλάξει και θα πληρώσεις το κάτι παραπάνω. Εγώ το έχω 3-4 χρόνια τώρα το δικό μου κινητό και ακόμα κρατάει καλά η μπαταρία. Πες να σκεφτώ μια αλλαγή στα 6 χρόνια αν σε όλα τα υπόλοιπα το κινητό φαίνεται καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Πυρ (και μανία) θα είναι το λάπτοπ με τέτοιες καταναλώσεις...

Θα δουλεύει με αυτές τις καταναλώσεις για μερικά δευτερόλεπτα και μετά θα κάνει throttle down στα watt του συστήματος ψύξης.

Τα οποία άντε βρες τα...

Ή αυτό πλέον πριν την αγορά λάπτοπ κοιτάμε benchmarks σε third-party site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Θέλουμε περισσότερη ταχύτητα!!!!!!!!!"

Η Dell, Apple, HP κτλ ακούνε και φτιάχνουν πολύ πιο δυνατά μηχανήματα.

"ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΡΑΜ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΛΕΒΕΤΕ"

Πρέπει να καταλάβετε ότι από ένα σημείο και μετά για μεγάλα άλματα στην τεχνολογία πρέπει να αφήσεις κάτι πίσω.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, anax111 είπε

Όλοι εσείς που μιλάτε για άρμεγμα μάλλον δεν έχετε δουλέψει ποτέ Dell Precision.  Είναι η κορυφή της ποιότητας στην κατηγορία φορητά Workstations και με μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης του εξοπλισμού τους. Είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε laptop. Όλα τα υπόλοιπα μπροστά τους είναι << Πράσινα δαμάσκηνα και ψιλές ελιές>> που έλεγε και ο αείμνηστος. Ά, και επίσης απευθύνονται σε επαγγελματίες με μεγάλα βαλάντια όπου θέμα αρμέγματος δεν υπάρχει. Όταν φτάσεις να διαθέσεις τόσα χρήματα για την αγορά ενός laptop δεν σε νοιάζει το πόσο θα κάνει παρά μόνο το να έχεις το δυνατότερο φορητό υπολογιστή που κυκλοφορεί στην αγορά.

Μαζί σου. Το ερώτημα είναι σε τί αποσκοπούν όλες αυτές οι custom κατασκευές. Έχουν καλύτερες επιδόσεις; Το άρθρο δεν γράφει κάτι τέτοιο. Οπότε, όπως είναι και λογικό, το μυαλό πηγαίνει στο άρμεγμα. 

Στα χρήματα των Dell precision, εφόσον στο επιτρέπουν οι επαγγελματικές σου εφαρμογές, πας σε Μ1. Κάνεις πιο γρήγορα τη δουλειά σου και σου μένουν και ρέστα… Αν δε στο επιτρέπουν, υπάρχουν και άλλες επιλογές στα χρήματα αυτά από άλλες εταιρείες. Αν δε θέλεις να κάνεις εφέ, αλλά δουλειά, έχεις επιλογές…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν απο 7 χρόνια πάντως ειχα αναστήσει ενα acer aspire αγοράζοντας μια κάρτα γραφικών mxm slot ... μια χαρά με βόλεψε αυτή η αρχιτεκτόνική...

Οσο για τις μνήμες , θα δημιουργηθεί πρόβλημα με την έννοια οτι οι συγκεκριμένες θα εχουν ενα κόστος +100% σε σχέση με τα παραδοσιακά sodimm

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasKri είπε

"Θέλουμε περισσότερη ταχύτητα!!!!!!!!!"

Η Dell, Apple, HP κτλ ακούνε και φτιάχνουν πολύ πιο δυνατά μηχανήματα.

"ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΡΑΜ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΛΕΒΕΤΕ"

Πρέπει να καταλάβετε ότι από ένα σημείο και μετά για μεγάλα άλματα στην τεχνολογία πρέπει να αφήσεις κάτι πίσω.

μπορεις  να αιτιολογησεις την ενεργεια της παραπανω εταιρειας και πως συνδεεται η αυξηση της ταχυτητας με την ειδικη κατασκευη της μνημης ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

μπορεις  να αιτιολογησεις την ενεργεια της παραπανω εταιρειας και πως συνδεεται η αυξηση της ταχυτητας με την ειδικη κατασκευη της μνημης ;

 

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω/υποστηρίξω τη μανία με τα πάντα integrated a la apple, ένας σημαντικός λόγος που οι M* επεξεργαστές είναι τόσο αποδοτικοί είναι το γεγονός πως η μνήμη είναι μέσα στο SOC, οπότε επικοινωνεί με τον επεξεργαστή και λοιπά υποσυστήματα πολύ πιο γρήγορα. Παρόλα αυτά εγώ προτιμώ ένα πιο βαρύ ή/και αργό laptop που είναι αναβαθμίσιμο απ το χρήστη όπως τα framework ή έστω τα περισσότερα thinkpads.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasKri είπε

"Θέλουμε περισσότερη ταχύτητα!!!!!!!!!"

Η Dell, Apple, HP κτλ ακούνε και φτιάχνουν πολύ πιο δυνατά μηχανήματα.

"ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΡΑΜ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΛΕΒΕΤΕ"

Πρέπει να καταλάβετε ότι από ένα σημείο και μετά για μεγάλα άλματα στην τεχνολογία πρέπει να αφήσεις κάτι πίσω.

ΜΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

μπορεις  να αιτιολογησεις την ενεργεια της παραπανω εταιρειας και πως συνδεεται η αυξηση της ταχυτητας με την ειδικη κατασκευη της μνημης ;

 

Ότι σου απάντησε ο φίλος.. Δεν έχω να προσθέσω παραπάνω σε αυτό που είπε.

8 λεπτά πριν, angmar είπε

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω/υποστηρίξω τη μανία με τα πάντα integrated a la apple, ένας σημαντικός λόγος που οι M* επεξεργαστές είναι τόσο αποδοτικοί είναι το γεγονός πως η μνήμη είναι μέσα στο SOC, οπότε επικοινωνεί με τον επεξεργαστή και λοιπά υποσυστήματα πολύ πιο γρήγορα. Παρόλα αυτά εγώ προτιμώ ένα πιο βαρύ ή/και αργό laptop που είναι αναβαθμίσιμο απ το χρήστη όπως τα framework ή έστω τα περισσότερα thinkpads.

Σέβομαι την άποψή σου και καταλαβαίνω αυτό που λες. Παρόλα αυτά, μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο παραπέρα τι εννοείς; Δηλαδή θα προτιμήσεις κάτι πιο αργό, πιο βαρύ και γενικά υποδεέστερο στην παρούσα κατάστασή του απλά και μόνο επειδή σε μερικά χρόνια θα μπορέσεις να προσθέσεις λίγη παραπάνω RAM και ίσως πας από 512GB στα 1ΤΒ δίσκο; Που σε αυτή την περίπτωση και πάλι θα έχεις υποδεέστερο μηχάνημα από ότι αν τα έβαζες εξ αρχής στο πιο αποδοτικό/ποιοτικό μηχάνημα. Ναι οκ θα σου βγει προφανώς πιο ακριβά στην αρχική αγορά και σίγουρα θα είναι πιο ακριβό να προσθέσεις 8gb integrated memory από ότι να πάρεις ένα 8gb dimm αλλά αν μιλάς για τέτοια αναβάθμιση μιλάς για ένα βάθος χρόνου 5 έτη+ (προσωπικά δεν έχει χρειαστεί να αναβαθμίσω κάποιο μηχάνημα νεότερο από 5 έτη).

Δηλαδή σε ένα μηχάνημα που θα χρησιμοποιείς και θα κάνεις την δουλειά σου για 5+ έτη δεν μπορείς να δικαιολογήσεις ένα έξτρα κόστος στην αρχική αγορά για να μην ξανασχοληθείς ποτέ μέχρι να σου αφήσει χρόνους; Και προφανώς θα είναι πολύ πιο αποδοτικό και πιθανώς γρήγορο ακόμα και αν κάνεις αναβάθμιση στο δεύτερο καθώς επεξεργαστή δεν νομίζω να σκοπεύεις να αλλάξεις σε ένα λαπτοπ.

Επίσης, αξίζει πιστεύω να επισημάνω, πως ο κόσμος που όντως θα κάνει μια αναβάθμιση είναι πολύ λίγος για να απασχολήσει την κάθε εταιρία. Κατά κύριο λόγο, αν είσαι επαγγελματίας, συνήθως κυνηγάς όσο μπορείς την τεχνολογία και για να είσαι εντός εγγυήσεων(πολύ βασικό) αλλά και για να κάνεις την δουλειά σου πιο γρήγορα και αποδοτικά διότι ο χρόνος είναι χρήμα. Στην άλλη όχθη, ο απλός κόσμος στην συντριπτική πλειοψηφία του δεν βλέπει τα λάπτοπ καν σαν αναβαθμίσιμα και ότι αγοράζει συνήθως ακριβώς το ίδιο ανακυκλώνει όταν χαλάσει. Τουλάχιστον αυτά παρατηρώ προσωπικά δουλεύοντας στο IT μεγάλης εταιρίας που έχω τον καθένα να μου λέει για τα προσωπικά του λάπτοπ κτλ. Δεν έχει έρθει κανείς να με ρωτήσει αν μπορεί να μπει παραπάνω δίσκος ή ραμ στο λάπτοπ του που δεν τραβάει, αλλά κυρίως ακουω ερωτήσεις τύπου "τι να αγοράσω για να κρατήσει 5+ χρόνια".

Εν τέλη για να κλείσω, θεωρώ πως τα λάπτοπ δεν πρέπει να τα βλέπουμε σαν αναβαθμίσιμους υπολογιστές γιατί δεν είναι. Λειτουργούν με μπαταρία και η αποδοτικότητα μετράει πολύ περισσότερο από την αναβαθμισιμότητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...