Προς το περιεχόμενο

επιλογή soundbar


madnifestah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα.. ψάχνω άμεσα για καινούριο soundbar μιας και το παλιο συστημα μας άφησε χρόνους και δεν ηταν και της προκοπής... 

η tv είναι η sony kd-55xf7096

ο χώρος είναι μικρός

το budget θέλω να είναι στα 300-350 το πολύ (για την ώρα) 

η χρήση θα είναι για Netflix Μόνο. 

σκέφτομαι για την JBL 2.1 deepbass που βγαίνει έμμεσα στα ~271 

η την XIAOMI Soundbar 3.1ch στα 254. 

υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

να εξαντλίσω το budget για κάτι σαν την LG SPD7Y με την δυνατότητα να μπούν τα SPK8 στο μέλλον; θα έχει νόημα σε τόσο μικρο χώρο; 

 

20220424_224135.jpg

20220424_224314.jpg

20220424_224515.jpg

Επεξ/σία από madnifestah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2022 στις 10:57 ΜΜ, madnifestah είπε

 

να εξαντλίσω το budget για κάτι σαν την LG SPD7Y με την δυνατότητα να μπούν τα SPK8 στο μέλλον; θα έχει νόημα σε τόσο μικρο χώρο

Ναι εχει μια χαρα νοημα. Εχω παρόμοιο χώρο κ εχω βαλει την LG sn7y μαζι με τα spk8. δεν μετανιωσα ουτε λεπτο απο τα 150 που εδωσα για να παρω τα πισω ηχεια(μπορεις να τα βρεις και φθηνοτερα αλλα βιαζομουν).

βαζεις τα spk8 σε βασεις πισω δεξια και αριστερα του καναπε να στοχευουν προς την μεση του καναπε(το σημειο που θα καθεσαι). Σε ταινιες και σειρες που υποστηριζουν φουλ το dolby atmos θα σου αλλαξουν την εμπειρια προβολης. πχ, βλεπω το Ηalo και εχω παθει πλάκα με τον ηχο απο τα πίσω ηχεία. εχουν κανει τρομερη δουλεια στο surround.

Επεξ/σία από kallair
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Kallair φίλε μου.

Η προσθήκη των δύο πίσω ηχείων παίζει μεγάλο ρόλο στη απόδοση του συστήματος και κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχουν σε κάθε σοβαρή υλοποίηση home cinema και όχι μόνο.

Σε καμία περίπτωση η απόκτηση των πίσω ηχείων είναι κίνηση χωρίς νόημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Κάπως έτσι είναι ο χώρος που έχω και εγώ μια 55" τηλεόραση.

Μέχρι τώρα η Creative Stage 2.1 v1 μου έκανε και κάνει ακόμα τίμια την δουλειά του.

Όμως μιας και δεν πιάνω τις "ψιλές" λέω να κάνω μια μικρή επένδυση.

Δεν είμαι τόσο φαν, απλά αυτό το λίγο θα ήθελα να το χαρώ λίγο παραπάνω.

Υπάρχει κάτι πιο οικονομικό σχετικά με τις προτάσεις που έχουν αναφέρει?

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το ηχητικό κομμάτι, νομίζω ότι η τηλεόραση είναι σε χαμηλό ύψος και πρέπει να ανέβει κάποια εκατοστά, με μια σταθερή βάση τοίχου. Αν το κάνεις αυτό, αποκτάς και αέρα για να βάλεις κάτι αξιόλογο κάτω από την τηλεόραση. Προσωπικά θα επέλεγα δυο αυτοενισχυόμενα ηχεία και ένα dac με δυνατότητα τηλεχειρισμού για την ένταση. Με τα ίδια χρήματα θα πάρεις ήχο που θα απέχει πολύ από τον ήχο μια ηχομπαρας ίδιας τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tasos2012 είπε

Πέρα από το ηχητικό κομμάτι, νομίζω ότι η τηλεόραση είναι σε χαμηλό ύψος και πρέπει να ανέβει κάποια εκατοστά, με μια σταθερή βάση τοίχου. Αν το κάνεις αυτό, αποκτάς και αέρα για να βάλεις κάτι αξιόλογο κάτω από την τηλεόραση. Προσωπικά θα επέλεγα δυο αυτοενισχυόμενα ηχεία και ένα dac με δυνατότητα τηλεχειρισμού για την ένταση. Με τα ίδια χρήματα θα πάρεις ήχο που θα απέχει πολύ από τον ήχο μια ηχομπαρας ίδιας τιμής.

Η τηλεόραση βρίσκεται σε βάση τοίχου.

Έχεις μήπως κάποια πρόταση να τα δω?

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, kormos είπε

Η τηλεόραση βρίσκεται σε βάση τοίχου.

Έχεις μήπως κάποια πρόταση να τα δω?

Μφχ

Το σχόλιο πήγαινε στον φίλο που άνοιξε το θέμα και έχει βάλει και φωτός......για αυτόν είπα ότι είναι χαμηλά η τηλεόραση. Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι ένα dac smsl sanskrit 10th MKII (με πλήρη τηλεχειρισμό σε ένταση,mute,επιλογή εισόδων) μαζί με ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα presonus Eris E5.Η σύνδεση γίνεται με οπτικό ψηφιακό καλώδιο με την τηλεόραση και η τροφοδοσία από μία από τις 3 usb της τηλεόρασης. Καμία σχέση με ηχομπάρες στα ίδια χρήματα,ειδικά σε μουσικό υλικό είναι η μέρα με τη νύχτα.

Επεξ/σία από tasos2012
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Στις ταινίες όμως παίζει σημαντικό ρόλο το dolby που με τα presonus δεν θα το έχει.

 

όπως επίσεις και το κεντρικό ηχείο (μιλάμε για 3.1.2 ηχομπάρα) για τους διαλόγους.

όπως και το sub 8" που έχει η sn8y 

αν έβαζα και την μουσική στην εξίσωση ένα συστημα με 2 bookself και ενισχυτη σίγουρα θα ήταν Nobrainer 

αλλά για μουσική βολεύομαι με τα edifier s880db που εχω στο γραφείο, και για τα είδη που ακούω είναι άψογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2022 στις 8:16 ΜΜ, tasos2012 είπε

Το σχόλιο πήγαινε στον φίλο που άνοιξε το θέμα και έχει βάλει και φωτός......για αυτόν είπα ότι είναι χαμηλά η τηλεόραση. Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι ένα dac smsl sanskrit 10th MKII (με πλήρη τηλεχειρισμό σε ένταση,mute,επιλογή εισόδων) μαζί με ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα presonus Eris E5.Η σύνδεση γίνεται με οπτικό ψηφιακό καλώδιο με την τηλεόραση και η τροφοδοσία από μία από τις 3 usb της τηλεόρασης. Καμία σχέση με ηχομπάρες στα ίδια χρήματα,ειδικά σε μουσικό υλικό είναι η μέρα με τη νύχτα.

Καλημέρα, 

Χρήσιμες οι πληροφορίες και ας πήγαινε στον TS 🙂

Μια πληροφορία, να υποθέσω Ελλάδα δεν υπάρχουν για αγορά αυτά...?

Μφχ

Επεξ/σία από kormos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα το dac όχι,αλλά υπάρχει στο amazon.de και στο audiophonics.fr,ευρωπαικά δηλαδή άρα όχι τελωνείο.Τα ηχεία υπάρχουν,όπως βέβαια και άλλες επιλογές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasos2012 είπε

Καλημέρα το dac όχι,αλλά υπάρχει στο amazon.de και στο audiophonics.fr,ευρωπαικά δηλαδή άρα όχι τελωνείο.Τα ηχεία υπάρχουν,όπως βέβαια και άλλες επιλογές.

Καλημέρα και πάλι,

Ωραία, θα ρίξω μια ματιά πάλι.

Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...