Προς το περιεχόμενο

Internet για 6 μήνες χωρίς σταθερό.


logica1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα μια βοήθεια από όσους γνωρίζουν. Σε λίγες μέρες φευγω για δουλειά σεζόν στην Κρήτη. Και σκέφτομαι να κατεβασω κ το pc μου κάτω. Οπότε ψαχνομαι για το ποια λυση να βρω για το ίντερνετ. Η χρήση κλασσικά καμμία ταινιουλα κανα YouTube video λιγo browsing κ λίγο gaming world of warships... Σταθερό δεν παιζει. Σκεφτόμουνα τη λυση USB stick αλλά βλεπω τσιμπημενες πολύ τις τιμές 100GB €80 το μεγαλύτερο πακέτο αλλά προσωρινά μη διαθέσιμο κ εχω μπερδευτεί.(https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20356936) Κοίταξα κ για δορυφορικό ένα απλό 24/3 στα €18 το μήνα αλλά θέλει λέει €99 εξοπλισμό κ συμβαση 24 μηνες! Εντομεταξη το κινητό μου είναι Frog κ κατά διαστήματα δίνει κάτι συμφέρουσες προσφορές. Για ΣΚ. Για απεριόριστα για κάποιο διάστημα (περυσι το καλοκαιρι) κ σξεφτομουν κ τη λυση να συνδέομαι από το κινητό μου (άλλο ψάξιμο εκεί μιας κ δεν έχω ασύρματο Wi-Fi στο pc μου). Ξέρει κάποιος τα κατατοπία ώστε να βρω μια λύση; η το ξεχναω το θεμα του να παρω τον υπολογιστη μαζί μου; Σας ευχαριστω πολυ εκ τω προτερων όσους με διαφωτησετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, logica1 είπε

Θα ήθελα μια βοήθεια από όσους γνωρίζουν. Σε λίγες μέρες φευγω για δουλειά σεζόν στην Κρήτη. Και σκέφτομαι να κατεβασω κ το pc μου κάτω. Οπότε ψαχνομαι για το ποια λυση να βρω για το ίντερνετ. Η χρήση κλασσικά καμμία ταινιουλα κανα YouTube video λιγo browsing κ λίγο gaming world of warships... Σταθερό δεν παιζει. Σκεφτόμουνα τη λυση USB stick αλλά βλεπω τσιμπημενες πολύ τις τιμές 100GB €80 το μεγαλύτερο πακέτο αλλά προσωρινά μη διαθέσιμο κ εχω μπερδευτεί.(https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20356936) Κοίταξα κ για δορυφορικό ένα απλό 24/3 στα €18 το μήνα αλλά θέλει λέει €99 εξοπλισμό κ συμβαση 24 μηνες! Εντομεταξη το κινητό μου είναι Frog κ κατά διαστήματα δίνει κάτι συμφέρουσες προσφορές. Για ΣΚ. Για απεριόριστα για κάποιο διάστημα (περυσι το καλοκαιρι) κ σξεφτομουν κ τη λυση να συνδέομαι από το κινητό μου (άλλο ψάξιμο εκεί μιας κ δεν έχω ασύρματο Wi-Fi στο pc μου). Ξέρει κάποιος τα κατατοπία ώστε να βρω μια λύση; η το ξεχναω το θεμα του να παρω τον υπολογιστη μαζί μου; Σας ευχαριστω πολυ εκ τω προτερων όσους με διαφωτησετε...

Αν έχεις σχετικά καινούριο Android κινητό, έχει USB tethering και δεν χρειάζεσαι WIFI στο pc. Στο iphone δεν ξέρω αν έχει τέτοια δυνατότητα.

Επεξ/σία από apostolos22
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, logica1 είπε

 Σκεφτόμουνα τη λυση USB stick αλλά βλεπω τσιμπημενες πολύ τις τιμές 100GB €80 το μεγαλύτερο πακέτο αλλά προσωρινά μη διαθέσιμο κ εχω μπερδευτεί.

https://www.vodafone.gr/eshop/internet-pantou-mobile-broadband/giga-wifi-on-the-spot-me-karta-sim/c-200128/

Limited time offer
Giga Boost 200GB για 30 μέρες
μόνο 19,90€
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον θα πας να δουλέψεις σεζόν Κρήτη, η λογική λέει πως θα μείνεις είτε σε δωμάτιο ξενοδοχείου ή σε δωμάτιο/διαμέρισμα που δεν προορίζεται για μακροχρόνια ενοικίαση, αλλά για τουρίστες. Τα παραπάνω στις περισσότερες περιπτώσεις, μεταξύ των παροχών που προσφέρουν, συνήθως διαθέτουν και δωρεάν ίντερνετ. Επομένως, ίσως να μη χρειαστεί κάποια ενέργεια αγοράς/συνδρομής από μεριάς σου.

Τώρα, όσον αφορά το ότι ο σταθερός σου δεν διαθέτει ασύρματη κάρτα δικτύου, υπάρχουν δύο λύσεις.

Η μία έχει μηδενικό κόστος και είναι η εξής. Αφού συνδέσεις το android (αν όντως έχεις android) κινητό σου στο wifi, το συνδέεις και με usb στον υπολογιστή κι ενεργοποιείς το usb tethering από τις ρυθμίσεις (άρα το κινητό αναλαμβάνει το ρόλο της ασύρματης κάρτας). Θα σου "δεσμεύει" όμως το κινητό σου το γεγονός πως θα είναι συνδεδεμένο συνέχεια με έναν υπολογιστή.

Η δεύτερη, σαφώς καλύτερη λύση, έχει ένα ελάχιστο κόστος και είναι η αγορά μιας ασύρματης usb κάρτας δικτύου. Θα την συνδέσεις στον υπολογιστή, θα εγκαταστήσεις τους drivers της, αν δεν την αναγνωρίσει αυτόματα, και είσαι έτοιμος,
Υπάρχουν και φτηνότερες, με κάτω από 5 ευρώ, αλλά εγώ μάλλον θα πήγαινα σε μία από τις δύο παρακάτω.
Η πρώτη
https://www.skroutz.gr/s/13792910/TP-LINK-TL-WN722N-v3-Ασύρματος-USB-Αντάπτορας-Δικτύου-με-Αποσπώμενη-Κεραία-150Mbps.html
ή
https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wn722n-150mbps-high-gain-wireless-n-usb-adapter-p-PER.612420

Η δεύτερη
https://www.skroutz.gr/s/13937392/TP-LINK-TL-WN822N-v5-Ασύρματος-USB-Αντάπτορας-Δικτύου-300Mbps.html
ή
https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wn822n-300mbps-high-gain-wireless-usb-adapter-p-PER.612464

Εδώ θα βρεις κι άλλες να διαλέξεις. (Βάζω και του eshop, καθώς, αν έχεις πιο σημείο παραλαβής κοντά σου, πολλές βγαίνουν οικονομικότερες.)
https://www.skroutz.gr/c/2002/network_adapters/f/548018/asyrmati.html
https://www.e-shop.gr/ypologistes-wifi-eksoplismos-usb-list?table=PER&category=WIRELESS&filter-2112=1

Αν πάλι δεν υπάρχει δωρεάν ίντερνετ εκεί που θα μείνεις, η λύση της Vodafone που προτάθηκε παραπάνω είναι η πιο αξιόλογη.
 

Επεξ/σία από Vista32
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια. Το κινητο που εχω ειναι LG G6. Μπορει να ειναι παλιο αλλα αποτι κοιταξα εχει USB Tethering και μαλιστα λειτουργησε. Πηρε μια χαρα Internet o υπολογιστης.  

Τωρα οσο για το πακετο ιντερνετ το Frog εχει το GIGA DAY MAX το οποιο δινει 6GB για 1 ευρο. Νομιζω πως και καθε μερα εαν βαζω ενα τετοιο πακετακι θα ειμαι καλυμενος με 45 ευρω το μηνα. (που δεν θα βαζω καθε μερα). Μια ταινιουλα θα ειναι γυρω στα 1.75GB - 2.5 GB οποτε τα 6 θα μου ειναι αρκετα και για λιγο Youtube και για λιγο gaming (το οποιο εχει αμηλετεα καταναλωση) 

ασε που υπαρχει και το GIGA WEEKEND που δινει παλι 6 GB για το ΣΚ με 2 ευρο. 

Πακέτα FROG Για Ημέρα – ΣΚ – Εβδομάδα – Μήνα | FROG MOBILE

Οποτε οποτε θελω μια καθημερινη ενεργοποιω το πρωτο και καθε ΣΚ το δευτερο. 

Οποτε λεω να παιξω μπαλιτσα με αυτο τον τροπο. 

Τι λετε? καλα το σκεφτομαι?

Επισης μια αλλη απορια που εχω ειναι οτι υπαρχει και η υπηρεσια PLAY NOW UNLIMITED η οποια δινει απεριοριστα GB για streaming σε διαφορες πλατφορμες (μεταξυ αλλων Youtube, Netflix) με 15 ευρω το μηνα. 

Πακέτα Internet για Video, Music, Social & Chatting Apps | FROG MOBILE

Εαν ενεργοποιησω αυτη την υπηρεσια θα μπορω να την χρησιμοποιησω με το NETFLIX απο το PC ? (Microsoft Edge) μεσω usb tethering ή αυτο "βλεπει" μονο το Netflix του κινητου απο το android app του? Ξερει κανεις?  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τελος να ρωτησω κατι σχετικο/ασχετο. Ειχα παρει ενα καλωδιο USB C to USB (κανονικο) 2μετρα για να ειμαι ποιο ανετος να φορτιζω το κινητο. Το οποιο ενω λειτουργουσε μια χαρα με το φορτιστη, εαν το εβαζα στο PC δεν το αναγνωριζε το τηλ. 

Αγορασα προσφατα ενα θερμομετρο ψησιματος το οποιο φορτιζει με ενα πολυ μικρο καλωδιακι usb το οποιο ειναι USB C σε κανονικο. Με αυτο το καλωδιακι το pc βλεπει μια χαρα το κινητο μου κ απο εκει ενεργοποιησα και το tethering. 

Οποτε θελω να παρω ενα 2 μετρο καλωδιο για το κινητο αλλα δεν θελω να την πατησω παλι κ να μη μου αναγνωριζει το pc το κινητο. Εχουν καποια τεχνολογια επανω τα καλωδιακια που αναγραφεται και δεν το εχω προσεξει ωστε να προσεξω ποιο να αγορασω? η απλα εκεινο το 2μετρο που ειχα παρει ηταν ελατωματικο? 

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν κατεβαζεις καμποσες ταινιες απο τωρα να τις παρεις μαζι σου σε ενα στικακι και να μην καταναλωνεις εκει τα GB αερα πατερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cu της Vodafone δίνει απεριόριστα data ημερησίως και εβδομαδιαία. Δηλαδή σύνολο με 39€ unlimited για ένα μήνα. Βέβαια το θέμα είναι οι ταχύτητες στην περιοχή που θα είσαι.

Spoiler

1176224347_Screenshot_20220427-2003182.png.10f12de2979c863aacb084dc96888f3f.png1917956307_Screenshot_20220427-2003312.png.d264618fc23d6ff56e4220998b44540b.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, logica1 είπε

Τελος να ρωτησω κατι σχετικο/ασχετο. Ειχα παρει ενα καλωδιο USB C to USB (κανονικο) 2μετρα για να ειμαι ποιο ανετος να φορτιζω το κινητο. Το οποιο ενω λειτουργουσε μια χαρα με το φορτιστη, εαν το εβαζα στο PC δεν το αναγνωριζε το τηλ. 

Αγορασα προσφατα ενα θερμομετρο ψησιματος το οποιο φορτιζει με ενα πολυ μικρο καλωδιακι usb το οποιο ειναι USB C σε κανονικο. Με αυτο το καλωδιακι το pc βλεπει μια χαρα το κινητο μου κ απο εκει ενεργοποιησα και το tethering. 

Οποτε θελω να παρω ενα 2 μετρο καλωδιο για το κινητο αλλα δεν θελω να την πατησω παλι κ να μη μου αναγνωριζει το pc το κινητο. Εχουν καποια τεχνολογια επανω τα καλωδιακια που αναγραφεται και δεν το εχω προσεξει ωστε να προσεξω ποιο να αγορασω? η απλα εκεινο το 2μετρο που ειχα παρει ηταν ελατωματικο?

Στα micro-USB καλώδια υπάρχουν κάποια που υποστηρίζουν μόνο φόρτιση (υπάρχουν μόνο δύο καλώδια στο εσωτερικό τους) και άλλα που υποστηρίζουν και φόρτιση και μεταφορά δεδομένων (θα δούμε πως περιέχουν τέσσερα καλώδια, αν ανοίξουμε το εξωτερικό περίβλημά τους, ένα ζεύγος για φόρτιση κι ένα για τη μεταφορά των δεδομένων). Πιθανότατα να ισχύει κάτι ανάλογο και στα type-C, οπότε, αν πάρεις άλλο, καλό είναι να κοιτάξεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κι αν αναγράφεται κάπου η δυνατότητα για μεταφορά δεδομένων.
Αυτό για την περίπτωση που δεν βλέπει καν ο υπολογιστής σου το κινητό, ούτε σαν χώρο αποθήκευσης ούτε σαν τίποτα, και απλά το φορτίζει. Αν σου βγάζει άγνωστη συσκευή ή πως δεν εγκαταστάθηκε σωστά, δοκίμασε και σε άλλη θύρα USB (π.χ. μπροστινές αντί πίσω, usb2 αντί usb3 κλπ). Μου έτυχε πολύ πρόσφατα να μην αναγνωρίζει σωστά ο σταθερός υπολογιστής το κινητό (σε κάποιες από τις usb3 θύρες, οι οποίες δουλεύουν μια χαρά με οποιαδήποτε άλλη συσκευή). Σε άλλες πάλι το έβλεπε κανονικά και το αναγνώριζε. Δεν ασχολήθηκα περισσότερο καθώς έκανα τη δουλειά μου, αλλά θα το ξαναδώ κάποια στιγμή. Πιθανότατα με διαφορετικό καλώδιο να το έβλεπε σωστά σε όλες.

Επεξ/σία από Vista32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Το cu της Vodafone δίνει απεριόριστα data ημερησίως και εβδομαδιαία. Δηλαδή σύνολο με 39€ unlimited για ένα μήνα. Βέβαια το θέμα είναι οι ταχύτητες στην περιοχή που θα είσαι.

  Απόκρυψη περιεχομένων

1176224347_Screenshot_20220427-2003182.png.10f12de2979c863aacb084dc96888f3f.png1917956307_Screenshot_20220427-2003312.png.d264618fc23d6ff56e4220998b44540b.png

 

Πολύ ενδιαφέρον. Σε ευχαριστω πολύ. Θα το εχω υποψιν μου. Θα ξεκινησω να χρησιμοποιω το Frog μου κ εαν δω ότι δεν μου φτανει τότε θα παρω μια cu καρτούλα από εκεί. Έχει δυνατές προσφορές για ιντερνετ η Vodafone ε? Δεν το περίμενα... 

7 ώρες πριν, lector είπε

Γιατι δεν κατεβαζεις καμποσες ταινιες απο τωρα να τις παρεις μαζι σου σε ενα στικακι και να μην καταναλωνεις εκει τα GB αερα πατερα;

Εχω σταματήσει να κατεβαζω ταινίες. Πλεον τις στριμαρω. Εξάλλου να κατεβασω τόσες ταινίες που να με καλυψουν για ένα τόσο μεγάλο διάστημα (6μηνες) ειναι αδύνατο. Καθώς υπαρχουν κ πολλές που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακομα. Το να ξοδευω 1.5 ευρω κάθε φορα που θα θελω να δω μια ταινιουλα κ να χαζεψω λιγο ίντερνετ κλπ δεν μου φαίνεται δυσβάσταχτο. (Δεδομένου οτι μιλάμε για ιντερνετ χωρίς σταθερό χωρίς παγιο. Χωρίς αλλο εξοπλισμό απλά από το κινητο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2022 στις 4:19 ΠΜ, logica1 είπε

Θα ήθελα μια βοήθεια από όσους γνωρίζουν. Σε λίγες μέρες φευγω για δουλειά σεζόν στην Κρήτη. Και σκέφτομαι να κατεβασω κ το pc μου κάτω. Οπότε ψαχνομαι για το ποια λυση να βρω για το ίντερνετ. Η χρήση κλασσικά καμμία ταινιουλα κανα YouTube video λιγo browsing κ λίγο gaming world of warships... Σταθερό δεν παιζει. Σκεφτόμουνα τη λυση USB stick αλλά βλεπω τσιμπημενες πολύ τις τιμές 100GB €80 το μεγαλύτερο πακέτο αλλά προσωρινά μη διαθέσιμο κ εχω μπερδευτεί.(https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20356936) Κοίταξα κ για δορυφορικό ένα απλό 24/3 στα €18 το μήνα αλλά θέλει λέει €99 εξοπλισμό κ συμβαση 24 μηνες! Εντομεταξη το κινητό μου είναι Frog κ κατά διαστήματα δίνει κάτι συμφέρουσες προσφορές. Για ΣΚ. Για απεριόριστα για κάποιο διάστημα (περυσι το καλοκαιρι) κ σξεφτομουν κ τη λυση να συνδέομαι από το κινητό μου (άλλο ψάξιμο εκεί μιας κ δεν έχω ασύρματο Wi-Fi στο pc μου). Ξέρει κάποιος τα κατατοπία ώστε να βρω μια λύση; η το ξεχναω το θεμα του να παρω τον υπολογιστη μαζί μου; Σας ευχαριστω πολυ εκ τω προτερων όσους με διαφωτησετε...

από περιεγεια εκεί που θα πας δεν έχει free wifi ???σε ερημια πας???αν επιτρεπεται που πας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να αγοράσεις ασύρματη κάρτα, εφόσον υπάρχει δωρεάν Wifi. Η συστηματική χρήση του κινητού με tethering να ξέρεις πως θα καταστρέψει τη μπαταρία του πολύ σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, vdanasto είπε

Καλύτερα να αγοράσεις ασύρματη κάρτα, εφόσον υπάρχει δωρεάν Wifi. Η συστηματική χρήση του κινητού με tethering να ξέρεις πως θα καταστρέψει τη μπαταρία του πολύ σύντομα.

Εαν είχε Wi-Fi αυτό θα έκανα. Δεν το συζητάμε. Όμως δεν θα Έχει. Όσο για την μπαταρία; Έχει κλείσει 5ετια το κινητό. Κ φέτος θα ειναι η τελευταια του χρόνια. Οπότε δεν με αγχωνει αυτό. Σε ευχαριστω για την επισημανση οστωσο γιατί δεν την ήξερα αυτή την πληροφορία. 

17 ώρες πριν, kostasbm είπε

από περιεγεια εκεί που θα πας δεν έχει free wifi ???σε ερημια πας???αν επιτρεπεται που πας???

Οχι δεν θα εχει free WiFi. Σε ενα μικρο χωριό της Κρήτης σε ενα απλο σπιτάκι θα μένω. Όχι σε κάποιο ξενοδοχιακο συγκρότημα με ανέσεις κλπ...  

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...