Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, azazil1190 said:

Δεν νομίζω η γενιά αυτή να κάτσει ποτέ να ασχοληθεί ιδιαιτέρα με φόρουμ κτλ.ουτε να μπει σε διαδικασία ανταλλαγής  απόψεων όταν έρθει η ώρα.(9 χρόνων είναι ακόμα) Οπότε μέχρι να έρθει η ώρα αυτή ,εάν έρθει έχουμε μέλλον μπροστά μας.

2 hours ago, akoinonitos said:

Να με εχεις στο νου σου  οταν ερθει η ωρα :)

1 hour ago, Πέτρος said:

Ξεδιάντροπος...επειδή με πρόλαβες!

Spoiler

Εδω θα μαστε και εμεις και αλλοι απο δω για αυτον και αλλους...testers που ερχονται 😉 αν το θελουν... Θεου ( ή  whoever τελοσπαντων) επιτρεποντως. 

 

Anyway...Lets move on 🫡

 

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/4/2024 στις 9:50 ΜΜ, elpenor είπε

Δεν τις έχουν overvoltage, έχουν το voltage που πρέπει ώστε να είναι σίγουροι ότι όλες οι κάρτες θα είναι σταθερές. Από εκεί και πέρα αν κάποιος είναι τυχερός μπορεί η κάρτα του να σηκώνει αρκετό undervolt.

Επίσης είναι πολύ συνηθισμένο στα παιχνίδια που παίζει κάποιος η κάρτα να φαίνεται μια χαρά με το undervolt και στο μέλλον να ανακαλύψει ότι δεν ήταν 100% stable.

Φιλε μου αν δεις  οι 6800xt σε σχεδιάγραμμά που εχει δώσει η ιδια η AMD σε τι τάσεις έχουν σχεδιαστεί να δουλεύουν!!!
931mv οι founder boost clock 2250mhz
993mv οι Top υλοποίησης  boost clock 2360mhz 

Το εχω δοκιμάσει τόσο στην δικια μου οσο και σε άλλες 4 6800xt σε ολες το 993mv στα 2360mhz
δουλέψανε και ολες καθίσανε εκει τουλαχιστων 1 χρονο τωρα!.
Με underclock στα 2250mhz δουλέψαν ανετά ολες και στα 931mv.
Προφανος και υπάρχουν και 6800xt που δεν θα αντέξουν τοσο "undervolte'' που απλα αν δεν ειχαν ανοχη στην ταση θα θεωρουταν ελλατωματικες και αυτες που δεν αντεχουν  ακομα και στα 1150mv  κλειδώνουν καποια core και μειονουν συχνωτιτα αναλογα το ποσο αποτελεσματικο ειναι καταλιγει σε 6900xt-6800xt-6800-6700xt-6700-6600xt-6600 (εννωειται οτι καποια εχουν death core η δεν αντεχουν την συχνωτιτα ετσι οποτε )!
gpu οπως 6950xt-6750xt-6650xt ειναι απλα chip που ξεχωρισαν εναντι των αλλων why not 6850xt οι αλλες ειταν σχετικα μακρια η μια με την αλλη 6600xt vs 6700xt 25% διαφωρα 6700xt vs 6800 25% διαφωρα ομως 6800xt vs 6900xt δεν ειχανε ουτε 10% διαφωρα ολες οι 6x50xt ειχαν παρει ενα 10% απ τις non 50xt με αλλα λογια η 6900xt θα εχανε την αξια της αν εβγαινε 6850xt!
δινουν ανοχη γιατι δεν γινετε αλλιως !!! απλα οσο περισωτερη ανοχη δωσουν τοσο περισωτερα χρηματα θα βγαλουν και τοσες λιγοτερες  θα θεωριθουν ελλατωματικες

r/Amd - 6800 XT tweaking for efficiency - frequencies, power and voltages

Επεξ/σία από KAROLSHELLONIOMION23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

1440p + fsr? 🤔 Πως ειναι visually? Επισης καρτα 980 / 2800 ή καπου εκει κλασσικα?

Το fsr το βαζει μονο του δεν κοιταξα αν μπορειε να το βγαλεις στο benchmark, visually μετριο ,τπτ το ουαου, καρτα 1010mv 2700min -2800max το ετρεξα στα 960mv αλλα κρασαρε και μετα το εβαλα στο σιγουρο 1010mv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασα το xess 1.3 με το modακι στο horizon...

Το ultra του  σε 4k ( 1.3x ) κραταει οριακα 60αρι στην 7800xt (ολα τερμα εκτος απο τα clouds και shadows)  και λειτουργει πολυ καλα.

Ενταξει προφανως δεν χαμηλωνει πολυ την αναλυση σε σχεση με το quality, (που ειναι 1.5 x ), οποτε ειμαι πολυ ικανοποιημενος αφου δεν ειναι και θεοβαρο το συγκεκριμενο game.

Το συνιστω full.

Δλδ

HFW 4k με 7800xt --> xess 1.3 + ultra quality = 60+ fps σταθερα με πολυ καλο visual αποτελεσμα... Τα απαιδευτα ματια μου δεν ειδαν καποια διαφορα απο native...

( edit: και η καρτα uv - oc )

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...