Προς το περιεχόμενο

Σημερινός τρόπος ζωής, γυμναστική και διατροφή


Gingerbread

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τη μια πατώνουμε στον έναν δείκτη μετά τον άλλον όσον αφορά τα ποσοστά παχυσαρκίας και από την άλλη δίπλα μας υπάρχουν περισσότερες υγιεινές επιλογές απότι παλαιότερα (ακόμα και σε γρήγορο φαγητό), γυμναστήρια άπειρα και φτηνότερα και έχωτην άισθηση ότι περισσότεροι γυμνάζουμε. Τα κροσφιτάδικα επίσης νομίζω ότι είναι αρκετά της μόδας. Άρα γιατί πάμε χάλια σε αυτό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει η λανθασμένη εντύπωση πως όταν γυμνάζεσαι δεν βάζεις κιλά, όπως επίσης και η λανθασμένη εντύπωση πως εαν τρως "υγιεινά" δεν βάζεις κιλά. Και φυσικά ο μύθος ότι πρέπει να πεινάσεις για να χάσεις κιλά. 

Αυτά τα 3 φτάνουν.

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης εγώ αμφιβάλλω ότι τρώμε υγιεινά. όσο περνάνε τα χρόνια όλο και περισσότερη σαβούρα και βιομηχανοποιημένο φαγητό καταναλώνουμε.

Εντάξει εμφανίζεται καμια μόδα για βιολογικά, vegan Και τέτοιες σαχλαμάρες αλλά δε νομίζω ότι μας σώζουν

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και με τους δυο σας. Βέβαια και πάλι θεωρώ πως κάποιος με κάποια λίγα παραπάνω κιλά και πάλι έχει σημαντικό κέρδος από τη γυμναστική και ίσως να έχει και καλύτερο ποσοστό λίπους ενδεχομένως; Δεν ξέρω. Για μενα η γυμναστική είναι τόσο σημαντική και τόσο παραγκωνισμένη από την πολιτεία. Για να παω κροσφιτ σκαω 50ρικο πχ. Αν υπήρχε μια σοβαρή κουλτούρα γυμναστικής/άσκησης που η γυμναστική να μην είναι ένα ενοχλητικό πράγμα 2ώρες την εβδομάδα στο σχολείο όπου κανννεις 3 γύρους τρέξιμο και κλωτσάς μια ξεφούσκωτη μπάλα και οι μισοί καπνίζουν στη γωνίια όλα θα ήταν καλύτερα.

Από την άλλη θεωρώ λάθος που προβάλλονται λάθος πρότυπα. Το ανορεκτικό πρότυπο έχει κατακεραυνωθεί αρκετά θα έλεγα, αλλά υπάρχουν και άλλα παθολογικά κατ'εμέ πρότυπα. Το πρότυπο του φουσκωτού/φουσκωτής που ξέρεις ότι κάνει abuse διάφορα boosters και της "body positive" που θεωρεί πως αν νιώθει καλά με το σώμα όλα καλά. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν σημαίνει βέβαια ότι κάποιος θα έπρεπε να νιώθει άσχημα με το σώμα του. Θα έπρεπε όμως να μπορούσε να λάβει την βοήθεια που χρειάζεται γιια να έχει σωστότερους δείκτες.

Τώρα στο κομμάτι των vegan, διαφωνώ αλλά είναι η επιλογή τους. Εφόσον χρειάζονται συμπληρώματα για να καλύψουν τις διατροφικές τους ανάγκες η διατροφή τους δεν είναι η τόσο φυσική που πιστεύουν ότι είναι.

Και κάτι ακόμα. Σαν φοιτητής βλέπω ασθενείς υπέρβαρυς που κανένας δεν τους το λέει (γιατρός). Θα μου πεις δεν το ξέρουν; Και αφού το ξέρουν γιατί δεν αλλάζει; Θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν μπορούσε κάποιος να μου πει οταν θα μουν γιατρός ότι ναι ξέρεις έχω θέμα με το βάρος μου μπορείς να με βοηθήσεις; Και εγώ να βοηθήσω ουσιαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το point είναι ότι, ναι, ξέρουν ότι έχουν θέμα με το βάρος τους, αλλά είναι διατεθειμένοι να κάνουν κάτι για ν' αλλάξει αυτό; Βλέπουμε τριγύρω μας τους ανθρώπους να παίρνουν τον δύσκολο δρόμο; Να μοχθούν για κάτι; Ποιος δεν θα πάρει τον παράδρομο; Ποιος θα επιλέξει την ευκολία του; Ποιος θα επιλέξει το μέτρο; Δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται παράξενο, ειλικρινά. Έναν τρόπο ζωής που είναι δεμένος με έννοιες όπως συνέπεια, πειθαρχία κλπ, είναι επόμενο να τον επιλέγουν οι λίγοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Βέβαια και πάλι θεωρώ πως κάποιος με κάποια λίγα παραπάνω κιλά και πάλι έχει σημαντικό κέρδος από τη γυμναστική και ίσως να έχει και καλύτερο ποσοστό λίπους ενδεχομένως;

Καλά σίγουρα βοηθάει η γυμναστική.! Εγώ μέχρι τα 30 μου με 1 ώρα αερόβια την ημέρα πέθαινα στο φαγητό. Ούτε έχανα , αλλά ούτε έβαζα. Μετά ήρθε βέβαια ο Κοβιντ και γ@μηθηκε η φάση. Και όταν και η δουλειά σου είναι φουλ καθιστική, άστα να πάνε.... Τώρα έχω από τον Δεκέμβρη και έχω μπει σε ένα πρόγραμμα πάλι...

3 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Βλέπουμε τριγύρω μας τους ανθρώπους να παίρνουν τον δύσκολο δρόμο; Να μοχθούν για κάτι;

Το ότι είναι δύσκολο να χάσεις κιλά είναι μύθος του παρελθόντος. Εγώ στη διατροφή που κάνω έχω μέσα τοστ με 30 γραμμάρια Μερέντας κάθε μέρα (σε αυτό το iteration) και γενικώς δεν έχω πεινάσει... Ίσα ίσα, που σκάω στο φαγητό. Χάνω 1.5 με 2 κιλά το μήνα. Λίγα; Ναι, πιθανώς, θα μπορούσα να χάνω και περισσότερα. Αλλά είναι full personal διατροφή. Σε φάση, σήμερα ξυπνάω και θέλω να φάω σούσι ή σουβλακι. Παίρνω τηλ τον διατροφολόγο και του λέω "θέλω να φάω αυτό" και μου διαμορφώνει το πρόγραμμα της υπόλοιπης εβδομάδας κατάλληλα. Προφανώς δεν μπορείς να το κάνεις αυτό κάθε μέρα. Αλλά γενικώς , δεν μου έχει λείψει κάτι τόσους μήνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους παχύσαρκους, αγύμναστους, αδρανείς, με κακή διατροφή βλέπω, βλέπω άλλους τόσους που κάνουν γυμναστήριο ή διάφορα αθλήματα και προσέχουν τι τρώνε και τι πίνουν.

Άρα δεν ξέρω αν συνολικά είναι τόσο χάλια τα πράγματα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, filip123go είπε

Το ότι είναι δύσκολο να χάσεις κιλά είναι μύθος του παρελθόντος. Εγώ στη διατροφή που κάνω έχω μέσα τοστ με 30 γραμμάρια Μερέντας κάθε μέρα (σε αυτό το iteration) και γενικώς δεν έχω πεινάσει... Ίσα ίσα, που σκάω στο φαγητό. Χάνω 1.5 με 2 κιλά το μήνα. Λίγα; Ναι, πιθανώς, θα μπορούσα να χάνω και περισσότερα. Αλλά είναι full personal διατροφή. Σε φάση, σήμερα ξυπνάω και θέλω να φάω σούσι ή σουβλακι. Παίρνω τηλ τον διατροφολόγο και του λέω "θέλω να φάω αυτό" και μου διαμορφώνει το πρόγραμμα της υπόλοιπης εβδομάδας κατάλληλα. Προφανώς δεν μπορείς να το κάνεις αυτό κάθε μέρα. Αλλά γενικώς , δεν μου έχει λείψει κάτι τόσους μήνες..

Ναι, έχεις δίκιο. Κι εγώ είμαι υπέρ της flexible diet. Κι εδώ θέλει μέτρο, όμως. Αυτό προσπαθώ να πω οι περισσότεροι δεν νοιάζονται καν. Τους είναι βουνό, βαρετό. Πολλοί δεν έχουν καν την όρεξη να ψάξουν και να μάθουν. Πρέπει κι αυτά να τους τα δώσεις μασημένα. Κι αν τ' ακολουθήσουν, και για πόσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι 46 χρονων τον οκτωμβριο του 21 ειμουν 96 κιλα.Σημερα που μιλαμε ειμαι 78.Πως? Σταματησα την λαιμαργια μου περπατημα καθημερινα μια μιση ωρα και φουλ καλη ψυχολογια.Ουτε διατροφολογους ουτε γυμναστηρια.Θελω να πω οτι ολλα ειναι θεμα ψυχολογιας και διαθεσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου διαβασα προσφατα ενα αρθρο π λεει για τα επεξεργασμενα συστατικα που χρησιμοποιουνται αφειδως, πχ γραφουν 0 ζαχαρη αλλα χρησιμοποιουν κπ αλλος ειδος γλυκοζης/φρουκτοζης. τελευταια κοιτω τους δεικτες υγιεινηες ποιοτητας π εχουν κπ προϊόντα (Α,Β,C,D).

βεβαια το παν ειναι η ποσοτητα, το ειδος και φυσικα η ασκηση οπως λετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aslanG7 είπε

Ειμαι 46 χρονων τον οκτωμβριο του 21 ειμουν 96 κιλα.Σημερα που μιλαμε ειμαι 78.Πως? Σταματησα την λαιμαργια μου περπατημα καθημερινα μια μιση ωρα και φουλ καλη ψυχολογια.Ουτε διατροφολογους ουτε γυμναστηρια.Θελω να πω οτι ολλα ειναι θεμα ψυχολογιας και διαθεσης.

Οι διατροφολόγοι υπάρχουν για να σου δώσουν συμβουλές, κατεύθυνση και να σε παρακολουθούν στην πορεία σου αλλά και στη διατήρηση. Δε σημαίνει ότι δενμπορείς χωρίς αυτούς, απλά συνήθως το κόστος σε κάνει να το σκέφτεσαι. Τώρα η γυμναστική είναι άλλη υπόθεση. Το περπάτημα συνδυάζει πολλά καλά. Αλλά δεν είναι πλήρες σαν άσκηση και αν θες και ένα ωραίο σώμα δεν θα στο κάνει το περπάτημα όπως το γυμναστήριο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Οι διατροφολόγοι υπάρχουν για να σου δώσουν συμβουλές, κατεύθυνση και να σε παρακολουθούν στην πορεία σου αλλά και στη διατήρηση. Δε σημαίνει ότι δενμπορείς χωρίς αυτούς, απλά συνήθως το κόστος σε κάνει να το σκέφτεσαι. Τώρα η γυμναστική είναι άλλη υπόθεση. Το περπάτημα συνδυάζει πολλά καλά. Αλλά δεν είναι πλήρες σαν άσκηση και αν θες και ένα ωραίο σώμα δεν θα στο κάνει το περπάτημα όπως το γυμναστήριο.

Συμφωνο σε αυτα που λες το θεμα σε μενα ειναι οτι αισθανομαι πολυ καλλα με το σωμα μου αλλα κυριως με την ψυχολογια μου γιατι το εβαλα σαν τροπο ζωης στον ευατο μου για αυτο τονιζω οτι πρωτα πρεπει να τα εχουμε καλλα με τον ευτο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πω ότι είναι και λίγο θέμα καθημερινότητας. Με τον άντρα μου πλέον τον τελευταίο καιρό δουλεύουμε 10ωρα σε φουλ πιεστικές δουλειές. Αν και εδώ και 2 περίπου χρόνια κάνουμε πέρσοναλ, τον τελευταίο καιρό, όχι πέρσοναλ, ούτε να σηκωθούμε από τον καναπέ δεν θέλουμε. Γυρνάμε πτώματα στο σπίτι και προφανώς θέλουμε να φτιάξουμε κάτι γρήγορο να φάμε και να ξεκουραστούμε. Δεν υπάρχει χρόνος να κάτσω να φτιάξω πχ φακές ή φασολάκια.  Η γυμνάστρια είναι έτοιμη να μας πυροβολήσει με τόσα μαθήματα που της έχουμε ακυρώσει! Θα μου πεις, αν ήθελες θα μπορούσες. Ναι ισχύει, αλλά σε καταβάλει η καθημερινότητα τόσο που δεν έχεις και τη διάθεση. Και εδώ, για μένα, μπαίνει και η κουλτούρα. Αν από μικροί είχαμε μάθει και από το σχολείο και από εξωσχολικές δραστηριότητες, το πόσο σημαντική είναι η γυμναστική και τα οφέλη της στη θεωρία, αλλά και να γυμναζόμαστε 2-3 φορές την εβδομάδα στην πράξη, θα είχε γίνει κτήμα όλων μας και η συνολική κατάσταση θα ήταν καλύτερη.

Επεξ/σία από lyda94
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να το μαθαίναμε από μικροί στο σχολείο. Εγώ ήμουν τυχερός γιατί ήμουν σε άθλημα από μικρός, κάτι που με βοήθησε πολύ. Τα οφέλη είναι πολλπαλά και γωστά. Ίσως λανθασμένα η γυμναστική αντιμετωπίζεται σαν κάτι "προαιρετικό". Δεν αντιμετωπίζεται σαν κάτι που είναι απαραίτητο για το σώμα μας. Αλλά το σώμα μας εξελικτικά έχει φτιαχτεί για να κινείται όχι να αδρανεί. Φυσικά και φταίνε και οι δουλειές που αυτό είναι μια τεράστια συζητήση.

Πλέον έχουμε εναλλακτικές τύπου stevia οι οποίες για εμένα είναι ημίμετρα. Γιατί και το κεικ με στέβια έχει βούτυρο πχ. Μας χρειάζεται ισορροπία η οποία πρέπει να κατακτηθεί. Δηλαδή όσοι δεν έχουμε θέμα με τ βάρος μας δεν περνάμε όλη τη μέρα να λιγουρευόμαστε γλυκα. Αυτή η "κρίση" συμβαίνει το πρώτο διάστημα που κάνει κάποιος διατροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Θα έπρεπε να το μαθαίναμε από μικροί στο σχολείο. Εγώ ήμουν τυχερός γιατί ήμουν σε άθλημα από μικρός, κάτι που με βοήθησε πολύ. Τα οφέλη είναι πολλπαλά και γωστά. Ίσως λανθασμένα η γυμναστική αντιμετωπίζεται σαν κάτι "προαιρετικό". Δεν αντιμετωπίζεται σαν κάτι που είναι απαραίτητο για το σώμα μας. Αλλά το σώμα μας εξελικτικά έχει φτιαχτεί για να κινείται όχι να αδρανεί. Φυσικά και φταίνε και οι δουλειές που αυτό είναι μια τεράστια συζητήση.

Πλέον έχουμε εναλλακτικές τύπου stevia οι οποίες για εμένα είναι ημίμετρα. Γιατί και το κεικ με στέβια έχει βούτυρο πχ. Μας χρειάζεται ισορροπία η οποία πρέπει να κατακτηθεί. Δηλαδή όσοι δεν έχουμε θέμα με τ βάρος μας δεν περνάμε όλη τη μέρα να λιγουρευόμαστε γλυκα. Αυτή η "κρίση" συμβαίνει το πρώτο διάστημα που κάνει κάποιος διατροφή.

Ναι, ήσουν τυχερός γιατί το έχεις μάθει από μικρός και το συνεχίζεις. Ξέρω πολλούς, όμως, που αν και έκαναν αθλήματα μικροί γιατί τους είχε πάει η μαμά και ο μπαμπάς, τώρα ούτε να ανέβουν τις σκάλες δεν μπορούν.  Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα της αδράνειας και τα προβλήματα της εμφανίζονται αργότερα. 

Οι εναλλακτικές αυτές, αν και όντως μπορεί να είναι ωφέλιμες, είναι και λίγο ψευδαίσθηση. Ναι, χαίρομαι που βάζω καστανή ζάχαρη στο καφέ μου και πίνω coca zero, αλλά η zero έχει ένα σωρό άλλα μέσα που δεν ωφελούν τον οργανισμό. Έχω στο μυαλό μου ότι α δες, κάνω 2 καλά στο σώμα μου. Το να κάνω αυτά τα 2, όμως, αλλά ταυτόχρονα κάνω 1000 άλλα, δεν θα με ωφελήσει κάπου σημαντικά. 

Όσο για τα γλυκά, ευτυχώς είμαι από τους ανθρώπους που δεν τρελαίνονται για τα γλυκά. Θα φάω αν μου το φέρει κάποιος, αλλά σπάνια θα κάνω κίνηση να αγοράσω εγώ. Αντίθετα, δώσε μου πατατάκια και άσε με να ζήσω για πάντα με αυτά. Και όχι δεν θα πάρω τα πατατάκια στο φούρνο ή με λιγότερο αλάτι ή κλπ. Άσε που αν δεν έχεις θέμα με το βάρος σου, σκέφτεσαι έλα μωρέ σιγά τι θα μου κάνει? Δεν έχω θέμα με το βάρος μου, ίσα ίσα έχω χάσει και κιλά λόγω κούρασης και εργασίας τον τελευταίο καιρό, αλλά αν ζω με σαβούρες, δεν κάνω καλό στο σώμα μου. 

Έχουμε την τύχη να έχουμε από τις πιο υγιεινές διατροφές στον πλανήτη παραδοσιακά, αλλά την έχουμε καταστρέψει. Θες λόγω ανοίγματος αγορών, θες λόγω τρόπου ζωής πλέον που δεν μας επιτρέπει να την ακολουθούμε? Σίγουρα αν κάτσω να σκεφτώ, θα βρω και άλλους λόγους. Θεωρώ ότι πλέον αυτή η ισορροπία πλέον έχει χαθεί και δεν θα τη βρούμε ξανά, αν δεν γίνει κάτι ραγδαίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...