Προς το περιεχόμενο

Σημερινός τρόπος ζωής, γυμναστική και διατροφή


Gingerbread

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, Slither είπε

Kαλησπερα,αρκετοι απο εμας στην περιοδο της καραντινας,της υποχρεωτικης κλεισουρας,λογω καταπιεσης η και ψυχολογικης πιεσης γενικοτερα,βαλαμε περιττα κιλα,ειτε γιατι παραγγελναμε junk food delivery,ειτε γιατι εκλεισαν τα γυμναστηρια και δεν ξαναπηγαμε μετα.

Προσωπικα,εβαλα πανω απο 12 κιλα μεσα σε 1 χρονο και δεν μπορω να τα χασω,τι σε διατροφολογο πηγα και μου εβγαλε προγραμμα γευματα,τι περπατημα,βαρη στο σπιτι κλπ,εφαρμογες για ελεγχο στο κινητο και διαφορα αλλα,απλα απετυχα.

1.Δεν μπορω να κρατησω αυτοπειθαρχια,λεω κατι και μετα απο 1-2 εβδομαδες δεν συνεχιζω να το τηρω,πχ διατροφη η αποφυγη γευματων η τροφων που προσθετουν πολλες θερμιδες.

2.Ενθουσιαζομαι στην αρχη,μετα πεφτει η διαθεση,το κινητρο χανεται,ερχεται στασιμοτητα η πισωγυρισμα.

3.Προσπαθησα να εφαρμωσω calorie deficit,το καταφερα για λιγο καιρο και επειτα το παρατησα.

4.Εχω καταπιεση απο το σπιτι μου,γονεις κλπ,"πως εγινες ετσι,εισαι χοντρος,τι πατσαδες κρεμονται,ομορφοι χαρακτηρισμοι δλδ...¨

Θα χρειαστω ενα πλανο απωλειας περιττου βαρους και καψιμο περιττου λιπους,οχι για να γινω φετες,δεν με ενδιαφερει αυτο,απλα για να επανελθω στα φυσιολογικα κιλα μου και να αισθανομαι υγιης.

Οι guru της γυμναστικης,της διατροφης και της αυτοπειθαρχιας τι μπορουν να προτεινουν,η L-Carnitine ειναι μυθος οτι βοηθαει εστω και λιγο στο καψιμο του λιπους η απευθυνεται αποκλειστικα σε ατομα που ακολουθουν υψηλης εντασης ασκησεις και τα σχετικα.

 

Μιας και δυσκολεύεσαι, όπως δυσκολευόμουν κι εγώ, δες το κανάλι του Dr. Sten Ekberg στο YouTube. Εύχομαι να σου αλλάξει τη ζωή όπως άλλαξε τη δική μου από τότε που τον ανακάλυψα. 

Εξηγεί με πολύ απλό τρόπο θέματα διατροφής, και θα δεις πως ανατρέπονται και δεν ισχύουν πολλά πράγματα που ακούς κάθε μέρα για υγιεινή διατροφή.

Πολλά πράγματα που γράφτηκαν και σε αυτό το νήμα, αν και με καλή πρόθεση, είναι λάθος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεκινήστε από εύκολα πράγματα τα οποία μπορείτε να συντηρήσετε και να εντάξετε στη καθημερινότητά σας. Παραδείγματα:

- πίνετε καφέδες με ζάχαρη? --> βάζετε στέβια αντί για ζάχαρη
- πίνετε coca cola? --> πιείτε coke zero / stevia
- όταν πάτε στο super market, αγοράστε ψωμί για τοστ, καπνιστή γαλοπούλα σε φέτες, και τυρί με χαμηλά λοιπαρά. Ετοιμάστε τοστάκια / κολατσιό για όλη τη βδομάδα. Είναι χρήσιμο όταν πεινάτε να έχετε έτοιμο κάτι decent, αντί να ψάχνετε τι σαβούρα θα βρείτε μπροστά σας να φάτε.

Το σημαντικό είναι οι αλλαγές να γίνονται introduce σταδιακά, και να γίνονται συνήθειες. Έχω δει πολλούς γνωστούς να ξεκινάνε από το πουθενά διπλές προπονήσεις γυμναστήριο, ταυτόχρονα με αυστηρές δίαιτες, και φυσικά δε μπορούν να τα συντηρήσουν με αποτέλεσμα να καίγονται / τα παρατάνε σε δυο το πολύ βδομάδες.

Επεξ/σία από harconst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, harconst είπε

ξεκινήστε από εύκολα πράγματα τα οποία μπορείτε να συντηρήσετε και να εντάξετε στη καθημερινότητά σας. Παραδείγματα:

- πίνετε καφέδες με ζάχαρη? --> βάζετε στέβια αντί για ζάχαρη
- πίνετε coca cola? --> πιείτε coke zero / stevia
- όταν πάτε στο super market, αγοράστε ψωμί για τοστ, καπνιστή γαλοπούλα σε φέτες, και τυρί με χαμηλά λοιπαρά. Ετοιμάστε τοστάκια / κολατσιό για όλη τη βδομάδα. Είναι χρήσιμο όταν πεινάτε να έχετε έτοιμο κάτι decent, αντί να ψάχνετε τι σαβούρα θα βρείτε μπροστά σας να φάτε.

Το σημαντικό είναι οι αλλαγές να γίνονται introduce σταδιακά, και να γίνονται συνήθειες. Έχω δει πολλούς γνωστούς να ξεκινάνε από το πουθενά διπλές προπονήσεις γυμναστήριο, ταυτόχρονα με αυστηρές δίαιτες, και φυσικά δε μπορούν να τα συντηρήσουν με αποτέλεσμα να καίγονται / τα παρατάνε σε δυο το πολύ βδομάδες.

θα συμφωνήσω πως πολλοί αρχάριοι στην ''βιασύνη'' τους κανουν τραγικά λάθη, επέτρεψε μου να διαφωνήσω όμως στη διατροφή που προτείνεις καθώς έχω μαλώσει με 2-3 διατροφολόγους ανα τα χρόνια για τέτοιου είδους προτάσεις. καταρχάς υπαρχουν ερευνες που δειχνουν οτι η στεβια ειναι καρκινογονος ουσια σε μεγαλες ποσοτητες.

2ρον τα αναψυκτικα με γλυκαντικα ανεβαζουν το ζαχαρο σχεδον το ιδιο σαν να εχουν ζαχαρη μεσα,οποτε καλο ειναι να αποφεύγονται εντελώς αλλα σίγουρα ειναι προτιμότερα συγκρητικά με τα κανονικά, παν μετρον άριστον!

3ον στο σουπερμαρκετ ειναι ελαχιστες οι τροφές που πραγματικά αξίζουν για να πεις οτι τρως ΄΄σωστα΄΄, οι προτασεις μου ειναι ξηροι καρποι,ταχίνι (αν και εχει θερμιδες πολλες ειναι θρεπτικό),γιαουρτι,αυγα,ρυζι,ζυμαρικα ολικης αλεσης,λαχανικα,μέλι (και το μελι ακομη μονο συγκεκριμενα απο παραγωγους οχι του εμποριου που ειναι φουλ στη ζαχαρη).

 

το γραφω με ολο το σεβασμο, και επειδη τα γραπτα μενουν και μπορει αυριο μεθαυριο να το δει κανενας αρχαριος και να ακολουθησει τη συμβουλη σου, εξηγω πως στα ψωμια του τοστ βαζουν δεκαδες συντηρητικά χημικά για να συντηρίσουν τη γευση και την υφη του για αρκετές μέρες, η γαλοπούλα και γενικά όλα τα αλαντικά του εμπορίου εχουν τεράστιες ποσότητες αλατιού και έχουν υποστεί επεξεργασία σε τόσο μεγάλο βαθμό που τα όποια θρεπτικα συστατικά είχαν, μειώθηκαν δραματικά που δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να καταναλώνονται.

 

το κλειδί είναι να κάνεις μια διτροφή και ενα πρόγραμμα γυμναστικής οπου μπορείς να ακολουθήσεις μακροχρόνια και φυσικά πάνω απο όλα να μην το ονομάσεις ''κανω δίαιτα'' αλλα το σωστό, οπου είναι ''κάνω διατροφή''.

ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας, στο μυαλο διαιτα= κάτι παροδικό, ενω αντιθέτως διατροφή = κάτι μόνιμο.

 

καλη βδομάδα σε όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2022 στις 2:32 ΜΜ, filip123go είπε

Αν κάνεις σωστή διατροφή (3-1 εβδομάδες η ακόμα καλύτερα 2-2,) δεν φτάνεις σε πλατό. Επίσης πολύς κόσμος γυμνάζεται λάθος... Πχ η αερόβια γυμνασττική κάνει 10.000 καλά στον αργανισμό, αλλά για μείωση βάρους είναι κακή επιλογή.. Όταν θέλεις να χάσεις βάρος πρέπει να αυξήσεις τους μύες σου (ουσιαστικά εκεί κάνεις τις καύσεις. Οι μύες είναι από μόνοι τους πολύ ενεργοβόροι, μόνο και μόνο για να τους συντηρήσει το σώμα σου θέλει "δουλεια", γι αυτό μέσα σε 15 μέρες αν δεν τους γυμνάσεις, αρχίζουν και "ξεφουσκώνουν"). 
Επίσης, όταν φτάνεις σε πλατό στην αερόβια, πρέπει να τρέξεις πιο γρήγορα η να κάνεις περισσότερη ώρα. Όταν φτάσεις σε πλατό στα βάρη, απλά προσθέτεις περισσότερο βάρος..

Χωρίς να έχω διαβάσει όλο το θέμα, θα ηθελα να επισημάνω ότι το bold είναι μια αρκετά σημαντική ανακρίβεια, που μπορεί να αποθαρύνει κιόλας αρκετούς απ το να μπουν στο δρόμο της απώλειας βάρους.

Έχει βρεθεί πως για κάθε καθαρό κιλό μυικής μάζας που προσθέτεις ο μεταβολισμός αυξάνεται κατα... 6-14 θερμίδες. Δηλαδή ένας μέσος άνθρωπος που δεν έχει γυμναστεί συστηματικά, αν ξεκινήσει βάρη, διατροφή και καταφέρει να βάλει 10 καθαρά κιλά μυες (που βέβεια θα συνοδεύονται και από κάποιο λίπος), πράγμα πολύ δύσκολο που απαιτεί πολύ χρόνο και σαν εικόνα σώματος είναι η μέρα με τη νύχτα... αυτό θα αυξήσει το μεταβολισμό του κατά ~100 μόνο θερμίδες τίποτα δηλαδή.

Ναι η ίδια η προπόνηση με βάρη θα κάψει κάποιες θερμίδες αλλά γενικά το cardio, δηλαδή ακόμα και απλό περπάτημα 4-5 χλμ (οσο περισσότερες φορές τη βδομάδα τόσο το καλύτερο) είναι η πιο σίγουρη μέθοδος για να επιταχύνεις την απώλεια βάρους αν και η διατροφή είναι in-check.

Η συστηματική προπόνηση με βάρη είναι απο τα καλύτερα πράγματα που μπορεις να κάνεις για τον εαυτό σου. Αλλά αν το βλέπεις απλά σαν αγγαρεία που πρέπει να υποστείς επειδή δεν σου αρέσει πια να βλέπεις τον εαυτό σου με σκεμπέδες, αποκλείεται να το ακολουθήσεις αρκετά για να δεις πραγματικά αποτελέσματα.

Πρέπει να την δείς οτι η προπόνηση έχει και να σου δώσει πράγματα. Αυτό που λένε πολλοί ότι μετά απο 10 ώρες δουλειά έχει μόνο σουβλάκι και Survivor γιατι τι κουράγειο να βρεις να πας γυμναστήριο, ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που παμε κάποιοι και σηκώνουμε σιδερα. Επειδή μετα απο όλα τα σκατά της ημέρας πας σου αδειάζει το κεφάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2022 στις 9:43 ΠΜ, maparios είπε

 

2ρον τα αναψυκτικα με γλυκαντικα ανεβαζουν το ζαχαρο σχεδον το ιδιο σαν να εχουν ζαχαρη μεσα,οποτε καλο ειναι να αποφεύγονται εντελώς αλλα σίγουρα ειναι προτιμότερα συγκριτικά με τα κανονικά, παν μετρον άριστον!

Λαθος εχουν οσες θερμιδες γραφουν ελαχιστες.

Εχασα 20 κιλα σε 2 μηνες κανοντας αεροβια ασκηση 800 θερμιδες την ημερα μεσημερι, τρωγοντας ενα γευμα την ημερα (one plate που ειναι η extreme μορφη της διαλειμματικης διαιτας, μαζι με ενα μπωλ σαλατα με λιγο λαδι που μειωνει την ορεξη αυξανοντας τον ογκο του στομαχου και βοηθαει τις κενωσεις) αργα το βραδυ, και τις υπολοιπες ωρες επινα μονο αναψυκτικα και καφε με γλυκαντικα (η καφεινη με βοηθουσε να αποδιδω γιατι η διαιτα σε ριχνει, και ανεβαζει ελαφρα και το μεταβολισμο).

Μη βαζετε πολλα καρπουζια σε μια μασχαλη, και απωλεια βαρους με αεροβια, και μυικη ενδυναμωση δε γινεται. Οταν κανετε απωλεια βαρους καντε αεροβια και οταν ειστε στη φαση της συντηρησης του βαρους προσθεστε τη μυικη ενδυναμωση.

Ναι χανεις και μυς κατα τη διαιτα αλλα ελαχιστους σε σχεση με το λιπος.

Πολλοι πανε σε διαιτολογους για να χασουν βαρος και τους προτεινουν γευματα καθε 3 ωρες, λαθος και ετσι ειναι πολυ ευκολο να παρεις βαρος, αν τρως καθε τοσο η ινσουλινη ανεβαινει συνεχεια και δεν αφηνει να περασει ο οργανισμος σε καταβολισμο λιπους.

Αν ειστε πολυ παχεις προτιμηστε ποδηλατο ή περπατημα σε διαδρομο, αποφυγετε τρεξιμο αλλιως τα γονατα, μεση θα αρχισουν να διαμαρτυρονται. Καντε και κανα μπανιο τωρα το καλοκαιρι. Περα απο τη γυμναστικη, η εκθεση στον ηλιο ανεβαζει την τεστοστερονη και μαζι και το μεταβολικο ρυθμο.

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα έχω καταλάβει όσο χρόνια έχω ασχοληθεί με την άθληση όχι αποκλειστικά με το χάσιμο βάρους αλλά με το να αισθάνομαι καλά και μετά όλα ταλλα

όλες τις διατροφές που συστήνουν δεν δουλεύουν το ίδιο σε όλα τα άτομα,ολες οι ασκήσεις του κόσμου δεν δουλεύουν το ίδιο σε όλους ...όποτε θέλει και λίγο ψάξιμο από μας τι μας χαλάει και τι όχι γενικά τι δουλεύει για μας καλύτερα.... δεν διαγράφω τις δίαιτες και τις διατροφές αλλά  είναι σα καταναγκαστικά έργα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Λαθος εχουν οσες θερμιδες γραφουν ελαχιστες.

Εχασα 20 κιλα σε 2 μηνες κανοντας αεροβια ασκηση 800 θερμιδες την ημερα μεσημερι, τρωγοντας ενα γευμα την ημερα (one plate που ειναι η extreme μορφη της διαλειμματικης διαιτας, μαζι με ενα μπωλ σαλατα με λιγο λαδι που μειωνει την ορεξη αυξανοντας τον ογκο του στομαχου και βοηθαει τις κενωσεις) αργα το βραδυ, και τις υπολοιπες ωρες επινα μονο αναψυκτικα και καφε με γλυκαντικα (η καφεινη με βοηθουσε να αποδιδω γιατι η διαιτα σε ριχνει, και ανεβαζει ελαφρα και το μεταβολισμο).

Μη βαζετε πολλα καρπουζια σε μια μασχαλη, και απωλεια βαρους με αεροβια, και μυικη ενδυναμωση δε γινεται. Οταν κανετε απωλεια βαρους καντε αεροβια και οταν ειστε στη φαση της συντηρησης του βαρους προσθεστε τη μυικη ενδυναμωση.

Ναι χανεις και μυς κατα τη διαιτα αλλα ελαχιστους σε σχεση με το λιπος.

Πολλοι πανε σε διαιτολογους για να χασουν βαρος και τους προτεινουν γευματα καθε 3 ωρες, λαθος και ετσι ειναι πολυ ευκολο να παρεις βαρος, αν τρως καθε τοσο η ινσουλινη ανεβαινει συνεχεια και δεν αφηνει να περασει ο οργανισμος σε καταβολισμο λιπους.

Αν ειστε πολυ παχεις προτιμηστε ποδηλατο ή περπατημα σε διαδρομο, αποφυγετε τρεξιμο αλλιως τα γονατα, μεση θα αρχισουν να διαμαρτυρονται. Καντε και κανα μπανιο τωρα το καλοκαιρι. Περα απο τη γυμναστικη, η εκθεση στον ηλιο ανεβαζει την τεστοστερονη και μαζι και το μεταβολικο ρυθμο.

αυτα γινονται συνηθως οταν εισαι νεος.

αν εισαι πχ 55 ετων κ 90,100 κιλα, ειναι πολυ δυσκολο να τρως 1 φορα τη μερα κ 800! θερμιδες αθληση καθε μερα

εκτος αμα σε τραβαει αλογο

ο οργανισμος συχνα χανει αυτες τις δυνατοτητες

κ για να καψεις 800 θερμιδες σκαρφαλωνεις πχ ...σχεδον 2ωρες σκαλοπατια ή κατι αντιστοιχο μαζι με διαλειμματα, κ μετα μπορει να πεινασεις κιολας, δεν ειναι τοσο απλο

παντως εκανες πολυ πολυ δυνατη προσπαθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2022 στις 12:37 ΜΜ, lyda94 είπε

Εγώ θα πω ότι είναι και λίγο θέμα καθημερινότητας. Με τον άντρα μου πλέον τον τελευταίο καιρό δουλεύουμε 10ωρα σε φουλ πιεστικές δουλειές. Αν και εδώ και 2 περίπου χρόνια κάνουμε πέρσοναλ, τον τελευταίο καιρό, όχι πέρσοναλ, ούτε να σηκωθούμε από τον καναπέ δεν θέλουμε. Γυρνάμε πτώματα στο σπίτι και προφανώς θέλουμε να φτιάξουμε κάτι γρήγορο να φάμε και να ξεκουραστούμε. Δεν υπάρχει χρόνος να κάτσω να φτιάξω πχ φακές ή φασολάκια.  Η γυμνάστρια είναι έτοιμη να μας πυροβολήσει με τόσα μαθήματα που της έχουμε ακυρώσει! Θα μου πεις, αν ήθελες θα μπορούσες. Ναι ισχύει, αλλά σε καταβάλει η καθημερινότητα τόσο που δεν έχεις και τη διάθεση. Και εδώ, για μένα, μπαίνει και η κουλτούρα. Αν από μικροί είχαμε μάθει και από το σχολείο και από εξωσχολικές δραστηριότητες, το πόσο σημαντική είναι η γυμναστική και τα οφέλη της στη θεωρία, αλλά και να γυμναζόμαστε 2-3 φορές την εβδομάδα στην πράξη, θα είχε γίνει κτήμα όλων μας και η συνολική κατάσταση θα ήταν καλύτερη.

Με δικαιολογείς. Γι' αυτό είναι καλό που οι άνθρωπο μοιράζονται ανοιχτά τα προβλήματα τους. Ζήτω το Forum.

 

 

Είμαι 9 ώρες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την ημέρα και 8 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα Σάββατα καθιστός σε ένα γραφείο, με 24 άδειες το έτος.

Καλύπτω 3 πόστα, και αν στο ενδιάμεσο μπω μέσα στο ταμείο, τα βάζω και όλα απ' τη τσέπη μου (άρα και πνευματικός πόλεμος για το ζήτημα κούραση).

 

Τον τελευταίο καιρό (3 έτη) παρατηρώ πως πέτυχα στη δουλειά μου και απέτυχα στο προσωπικό τομέα - αρκετά. Κοιτάζω κυρίως να κοιμηθώ ή να είμαι οριζόντια στον ελεύθερο χρόνο. Δε μιλάμε για γυμναστική, για ΠΑΡΕΑ με τους φίλους μου που τους αγαπώ και δεν θέλω.

Από χθες, σε μια από τις χειρότερες εποχές που προβλέπω πως έρχεται από Σεπτέμβρη.. σκέφτομαι έντονα να μεταβώ σε άλλη εργασία από εκεί που έχω γίνει υπεύθυνος σε όλα.

 

Και να έπαιρνα 1000€ θα με ξεκούραζε η ιδέα έστω. 800 εκ των οποίων 200 @ χέρι και ότι συνεπάγεται απ΄ αυτό.

 

Ευχηθείτε μου καλή τύχη και επιτυχία, δε θα σκάσω, ο τολμών δε νικά..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Με δικαιολογείς. Γι' αυτό είναι καλό που οι άνθρωπο μοιράζονται ανοιχτά τα προβλήματα τους. Ζήτω το Forum.

 

 

Είμαι 9 ώρες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την ημέρα και 8 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα Σάββατα καθιστός σε ένα γραφείο, με 24 άδειες το έτος.

Καλύπτω 3 πόστα, και αν στο ενδιάμεσο μπω μέσα στο ταμείο, τα βάζω και όλα απ' τη τσέπη μου (άρα και πνευματικός πόλεμος για το ζήτημα κούραση).

 

Τον τελευταίο καιρό (3 έτη) παρατηρώ πως πέτυχα στη δουλειά μου και απέτυχα στο προσωπικό τομέα - αρκετά. Κοιτάζω κυρίως να κοιμηθώ ή να είμαι οριζόντια στον ελεύθερο χρόνο. Δε μιλάμε για γυμναστική, για ΠΑΡΕΑ με τους φίλους μου που τους αγαπώ και δεν θέλω.

Από χθες, σε μια από τις χειρότερες εποχές που προβλέπω πως έρχεται από Σεπτέμβρη.. σκέφτομαι έντονα να μεταβώ σε άλλη εργασία από εκεί που έχω γίνει υπεύθυνος σε όλα.

 

Και να έπαιρνα 1000€ θα με ξεκούραζε η ιδέα έστω. 800 εκ των οποίων 200 @ χέρι και ότι συνεπάγεται απ΄ αυτό.

 

Ευχηθείτε μου καλή τύχη και επιτυχία, δε θα σκάσω, ο τολμών δε νικά..;

το σωμα μετα τα 35 αμα το ζοριζεις κ δεν κανεις καλη διατροφη, κίνηση κ παχυνεις, συντομα τα τιναζει κ αν παθει μπουκωματα ζημιες χοληστερινες υπερταση προδιαβητη κλπ για να συνελθει θελει πολλη  προσπαθεια 

αν βουλωσουν αρτηριες αγγεια κλπ, δεν ξεμπερδευει ευκολα, ειδικα στα 50,60 κλπ

εμφραγματα παθησεις καρδιακα υπερταση κλπ επηρεαζονται παρα πολυ απο φαγητο, δλδ παχυσαρκια

κ μετα συχνα ουτε γιατροι κ διαιτολογοι δεν τα αντιμετωπιζουν καλα, κ αυτοι απο αυτα πηγαινουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι θελουν το γρηγορο αποτελεσμα και σιγουρα αυτο ειναι ενα λαθος που κανουμε,πουσαρουμε το σωμα μας στην αρχη υπερβολικα, μετα απο λιγους μηνες δεν εχουμε δυναμεις να συνεχισουμε ενα προγραμμα διατροφης σε συνδιασμο με γυμναστικη,οποτε ερχεται η απογοητευση γιατι αποτυχαμε στον στοχο.

Ντρεπομαι να βγω για "ποτο" και να παρω red bull zero οταν οι φιλοι μου θα πιουν κοκτειλαρες και ποταρες,χωρις αυτοι να ειναι καν υπερβαροι.Η να παρω σοδα λεμονι η μπυρα ανευ.

Δεν ειμαι τυπος ο οποιος αν δεν βγει μια μερα απο το σπιτι του θα παθει αμοκ η θα τρελαθει,στα lockdown εκανα το εξης απλο,περπατημα και μετριας εντασης τζοκινγκ σε συνδιασμο με μια basic light διατροφη,δηλαδη εκοψα τα junk,ελλατωσα την ζαχαρη και τα αναψυκτικα,τα βαρια βραδυνα γευματα,1 δυνατο πρωινο για να μου δινει δυναμη,1 μεσημεριανο κανονικης ποσοτητας,απογευμα 1 σαλατα και προς βραδυ φρουτα η γιαουρτι σε συνδιασμο με ξηρους καρπους.

Δεν εβαλα καποιο deadline,οτι πρεπει να χασω τοσα κιλα σε τοσο διαστημα,το αφησα φλου,ειχα πεσει 8-10 κιλα σε 2,5 μηνες.Τωρα μου φαινεται βουνο να το επαναλαβω αυτο,φταινε διαφορα,η κακη ψυχολογια κατα διαστηματα,η κουραση που βγαινει απο τη δουλεια,η ελλειψη ορεξης/διαθεσης που σημαινει ξεκιναω,μετα σταματαω,ξεκιναω παλι κλπ.

 

Επεξ/σία από Slither
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω βάλει τους τελευταίους μήνες κοντά στα 15 κιλά έχω χοληστερίνη, τριγλυκερίδια και λίπος στο συκώτι, το φαγητό είναι διέξοδος από την βαρετή ρουτίνα της καθημερινότητας!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas-mits είπε

Έχω βάλει τους τελευταίους μήνες κοντά στα 15 κιλά έχω χοληστερίνη, τριγλυκερίδια και λίπος στο συκώτι, το φαγητό είναι διέξοδος από την βαρετή ρουτίνα της καθημερινότητας!!

Και εγώ μια από τα ίδια.
Αφού δεν κάνω σεξ, ξεσπάω στο φαϊ.

Μια απόλαυση έχω και εγώ, δεν θα την κόψω προκειμένου να ζήσω 5 χρόνια παραπάνω. Άσε, που, δεν ξέρω εάν το έχεις παρατηρήσει, όμως οι λεπτοί είναι πολύ συχνά κομπλεξικοί επειδή καταπιέζουν τον εαυτό τους και δεν τρώνε κάτι όσο και να το λιγουρεύονται. Και μετά βγάζουν όλη τη μοχθηρία τους σε εμάς που ξέρουμε να χαιρόμαστε τη ζωή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσει η γυμναστική όσο μου αρέσει και το φαγητό.

Κυρίως κάνω βάρη στο σπίτι και κάποιες μέρες πάω για περπάτημα.Δεν έχω τέλειο σώμα και δεν με νοιάζει.Προσπαθω να κρατιέμαι στα κιλά μου για να μου κάνουν τα ρούχα μου.

Γυμνάζομαι επειδή το θεωρώ διασκέδαση.Αλλά και τρώω για τον ίδιο λόγο.Δεν θέλω να στερούμαι τίποτα!Το κακό είναι ότι είμαι λαίμαργος ,αλλά το φαι είναι απόλαυση.

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί όλοι συνδυάζουν την δίαιτα με την γυμναστική,κι όταν κουράζονται σταματάνε και τα 2 αντί για το 1 από τα 2.

Επεξ/σία από Fronimitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είτε το θέλουμε είτε όχι, θα πρέπει να τρώμε. Κάθε μέρα, μέχρι να ψοφήσουμε.

Είναι προς το ιδιοτελές και προσωπικό συμφέρον μας λοιπόν να προσπαθήσουμε να βρούμε ένα τρόπο για να ρυθμίσουμε το πως, τι και πόσο τρώμε.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...