Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα ARM laptop chips της Qualcomm, ανταγωνιστές των Apple M1 chips, έρχονται το 2023


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Το να χαντακώνεις έναν επεξεργαστή από το να τον αξιοποιείς είναι ότι η νύκτα για την μέρα…

Σαν τελικό καταναλωτή δεν σε νοιάζει. Τι θα πεις δηλαδη, ο Ψ επεξεργαστής  ειναι πολυ πιο αργος απο τον Χ αλλα θα παρω τον Ψ γιατι φταίει το λειτουργικό που σερνεται? Οχι βεβαια, απλα θα παρεις τον Χ. Ολα τα υπόλοιπα (nm, software optimizations και οτιδήποτε αλλο) ειναι means to an end, το end ειναι οι επιδοσεις και αυτες κοιτάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Σαν τελικό καταναλωτή δεν σε νοιάζει. Τι θα πεις δηλαδη, ο Ψ επεξεργαστής  ειναι πολυ πιο αργος απο τον Χ αλλα θα παρω τον Ψ γιατι φταίει το λειτουργικό που σερνεται? Οχι βεβαια, απλα θα παρεις τον Χ. Ολα τα υπόλοιπα (nm, software optimizations και οτιδήποτε αλλο) ειναι means to an end, το end ειναι οι επιδοσεις και αυτες κοιτάμε. 

Καμία σχέση…

θα πεις, μιας και είμαστε σε τεχνολογικό site, ότι είναι άχρηστοι που ενώ έχουν ένα προϊόν που μπορεί να κάνει θαύματα αυτοί δεν μπορούν να τον αξιοποιήσουν…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καμία σχέση…

θα πεις, μιας και είμαστε σε τεχνολογικό site, ότι είναι άχρηστοι που ενώ έχουν ένα προϊόν που μπορεί να κάνει θαύματα αυτοί δεν μπορούν να τον αξιοποιήσουν…

Αυτό θα πεις στον γκισε την ωρα που πληρωνεις για να αγορασεις το Χ που είναι πιο γρήγορο. 

Το μ1 κανει θαυματα? Lol ρε συ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό θα πεις στον γκισε την ωρα που πληρωνεις για να αγορασεις το Χ που είναι πιο γρήγορο. 

Το μ1 κανει θαυματα? Lol ρε συ... 

Κοίτα ποτέ μου δεν έχω μπει σε κόντρες apple - windows κτλ, πρώτο apple που πήρα ειναι το αιρ-μ1 και πραγματικά

ακόμα θεωρώ ότι έκανα την πιο value for money αγορά για mid-range laptop για τα προγραμματα που ασχολουμαι εγώ τουλάχιστον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kapafrelis είπε

Κοίτα ποτέ μου δεν έχω μπει σε κόντρες apple - windows κτλ, πρώτο apple που πήρα ειναι το αιρ-μ1 και πραγματικά

ακόμα θεωρώ ότι έκανα την πιο value for money αγορά για mid-range laptop για τα προγραμματα που ασχολουμαι εγώ τουλάχιστον.

 

Το vfm εχει να κανει με το κοστος, το κοστος δεν ειναι τεχνολογικό κριτήριο μιας και απλα αλλαζει on a whim. Για το cpu καθεαυτο λεμε, αν μιλαμε τεχνολογικα που θέλει ο atix. Αν μιλαμε σαν καταναλωτές δεν εχω ιδεα, μπορει όντως το λαπτοπ που πηρες να έχει το καλυτερο vfm. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό θα πεις στον γκισε την ωρα που πληρωνεις για να αγορασεις το Χ που είναι πιο γρήγορο. 

Το μ1 κανει θαυματα? Lol ρε συ... 

Μπορείς να μου αποδείξεις που ο Intel Pentium Silver N6005, γιατί αυτό υποστηρίζει ο φίλος μας, είναι καλύτερος από έναν M1?

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Το vfm εχει να κανει με το κοστος, το κοστος δεν ειναι τεχνολογικό κριτήριο μιας και απλα αλλαζει on a whim. Για το cpu καθεαυτο λεμε, αν μιλαμε τεχνολογικα που θέλει ο atix. Αν μιλαμε σαν καταναλωτές δεν εχω ιδεα, μπορει όντως το λαπτοπ που πηρες να έχει το καλυτερο vfm. 

Κάτσε γιατί θα μας τρελάνεις μιλάς ως καταναλωτής σου απαντάει ο φίλος ως καταναλωτής και ρίχνεις το μπαλάκι σε εμένα? Σοβαρέψου!!!!

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, purespyros είπε

Συγγνώμη αλλά η Apple ήδη ετοιμάζει τα Μ2, αν έχω διαβάσει σωστά στο ίντερνετ, και θα τα παρουσιάσει του χρόνου. Δηλαδή η Qualcomm θα βγάλει επεξεργαστή το 2023 για να ανταγωνιστεί αυτόν του 2020;  Έξυπνο...

Που να δεις πόσο άργησε η AMD να βγάλει επεξεργαστές που να ανταγωνιστούν την Intel.... Κάλιο αργά όμως παρά ποτέ. Επίσης είναι 2 τα θετικά με την κίνηση της Qualcomm, πέραν ότι μπαίνει ένα ακόμη παίχτης στα ARM Desktop chips, μπαίνει ακόμη ένας στα Desktop chips. Όταν η AMD μπήκε ξανά στην αγορά καταφέραμε στα ίδια χρήματα που παίρναμε έναν Intel 4 core 4 threads να πάρουμε έναν 8 core 16 threads ! Πιστεύω ότι αν πετύχει αυτή η κίνηση θα ταρακουνήσει και την αγορά των Laptops 

12 ώρες πριν, andreoulios είπε

Τι πλεονεκτηματα έχουν τα ARM chips?

H ARM είναι η νέα αρχιτεκτονική η οποία έχει την δυνατότητα να κάνει τα CPUs να καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια αλλά ταυτόχρονα να έχουν υψηλές επιδόσεις. Παρόμοιες επιδόσεις έχουν Intel και AMD επεξεργαστές που καταναλώνουν 3 και 4 φορές περισσότερη ενέργεια και όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι πρόβλημα για έναν φορητό υπολογιστή.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου αποδείξεις που ο Intel Pentium Silver N6005, γιατί αυτό υποστηρίζει ο φίλος μας, είναι καλύτερος από έναν M1?

Κάτσε γιατί θα μας τρελάνεις μιλάς ως καταναλωτής σου απαντάει ο φίλος ως καταναλωτής και ρίχνεις το μπαλάκι σε εμένα? Σοβαρέψου!!!!

Δεν ειπα οτι ειναι, δεν ξερω αν ειναι καλυτερο. Εσυ του απαντησες θεωρώντας δεδομενο ότι ειναι, και πανω σε αυτό σχολιασα. Δεν μιλάω καν για intel vs apple, γενικα λεω το γιατι ενα προιον ειναι πιο αργο δεν πρεπει να σε απασχολει σαν καταναλωτη. Εσυ τη δουλεια σου θες να κανεις, οχι τενχοοικονομικη αναλυση. 

Φταιει η microsoft που μισει την χ εταιρεια και χαντακώνει τους επεξεργαστές της? Κομπλε, δεν με ενδιαφερει ομως, εγω θελω τον πιο γρηγορο επεξεργαστή. Φταιει η tsmc που εχει σαπια 10nm? Ουτε αυτο με ενδιαφέρει. Η ουσια ειναι οι επιδοσεις,οχι το πως τις καταφερνει

23 λεπτά πριν, manolis940 είπε

H ARM είναι η νέα αρχιτεκτονική η οποία έχει την δυνατότητα να κάνει τα CPUs να καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια αλλά ταυτόχρονα να έχουν υψηλές επιδόσεις. Παρόμοιες επιδόσεις έχουν Intel και AMD επεξεργαστές που καταναλώνουν 3 και 4 φορές περισσότερη ενέργεια και όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι πρόβλημα για έναν φορητό υπολογιστή.

Οχι ακριβώς. Ο 12900 μου στα 35w στο cbr23 ειναι πιο γρηγορος απο τον m1 επισης στα 35w. Εχω ανεβασει και νουμερα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Για τις επιδόσεις στα windows φταίνε τα windows, όχι τα τσιπάκια.

Τα windows χρειάζονται παραπάνω instructions από τον επεξεργαστή και είναι πιο αργά από τα άλλα λειτουργικά, ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι έχουν δυνατότητες που δεν τις έχει κανένα άλλο λειτουργικό.

Το πόσο χρήσιμες είναι αυτές οι δυνατότητες είναι κάτι που μπορεί να το κρίνει ο καθένας μόνος του ανάλογα με τις ανάγκες του.

Για να τα έχει επιλέξει σαν λειτουργικό η συντριπτική πλειονότητα των επαγγελματιών και σχεδόν το σύνολο αυτών που φτιάχνουν ΑΑΑ παιχνίδια σίγουρα δεν είναι άχρηστες δυνατότητες και μην νομίζεις ότι θα αλλάξει κάτι σύντομα.

Επί χρόνια πιέζουν την Intel να πάει από CISC σε RISC και πάντα το τμήμα marketing της λέει ότι βεβαίως θα πάμε, 20 χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει τίποτα και συνεχίζουν να έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο σε πωλήσεις, κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Αντίστοιχα είναι και τα πράγματα με τις γλώσσες προγραμματισμού, η Objective-C είναι μία κορυφαία γλώσσα προγραμματισμού, απίστευτα γρήγορη και efficient όπως ο M1. H JS/C# που χρησιμοποιούν τα περισσότερα windows apps και οι Χ86 είναι το ακριβώς το αντίθετο, όμως η ευκολία και οι δυνατότητες τους έχουν κερδίσει ένα πολύ μεγαλύτερο market share.

Τέλος αν η Intel αποφάσιζε να καταργήσει το backward combatibility και το SMT σίγουρα θα βελτίωνε πολύ τις ST επιδόσεις των CPU της άσχετα από την αρχιτεκτονική και τα instruction set που θα επίλεγε όμως ταυτόχρονα θα αχρήστευε άπειρα προγράμματα/βιβλιοθήκες και θα ανάγκαζε πολλούς επαγγελματίες να μείνουν με παλιό hardware με όλα τα προβλήματα που αυτό συνεπάγεται.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ειπα οτι ειναι, δεν ξερω αν ειναι καλυτερο. Εσυ του απαντησες θεωρώντας δεδομενο ότι ειναι, και πανω σε αυτό σχολιασα. Δεν μιλάω καν για intel vs apple, γενικα λεω το γιατι ενα προιον ειναι πιο αργο δεν πρεπει να σε απασχολει σαν καταναλωτη. Εσυ τη δουλεια σου θες να κανεις, οχι τενχοοικονομικη αναλυση. 

Φταιει η microsoft που μισει την χ εταιρεια και χαντακώνει τους επεξεργαστές της? Κομπλε, δεν με ενδιαφερει ομως, εγω θελω τον πιο γρηγορο επεξεργαστή. Φταιει η tsmc που εχει σαπια 10nm? Ουτε αυτο με ενδιαφέρει. Η ουσια ειναι οι επιδοσεις,οχι το πως τις καταφερνει

Η MS έκανε πατάτα με τους arm και δυστηχώς παρέσυρε και την Qualcomm ώστε να μην αναπτύξει τους επεξεργαστές της…

Μετά από τόσα χρόνια και ενώ θα έπρεπε να έχει έτοιμη την λύση λόγω εμπειρίας από τα windows phone & windows RT, αυτή κάθετε και ασχολείται με τα αχρείαστα windows 11. Τα windows όσο εξαρτούνται από την x86, ή μάλλον σωστότερα από την Intel, θα είναι ένα λειτουργικό δεινόσαυρος που εκμεταλλεύεται την δημοτικότητα των προηγούμενων δεκαετιών …

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Herald είπε

Οχι ακριβώς. Ο 12900 μου στα 35w στο cbr23 ειναι πιο γρηγορος απο τον m1 επισης στα 35w. Εχω ανεβασει και νουμερα. 

Ο 12900 έχει base power 65W και Max 202W. Τον συγκρίνεις με CPU που αντίστοιχα έχει 7W και 39W ?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Ο 12900 έχει base power 65W και Max 202W. Τον συγκρίνεις με CPU που αντίστοιχα έχει 7W και 39W ?

Τι σημασία έχει το base/max power όταν και τα δύο CPU είναι ρυθμισμένα να καταναλώνουν τα ίδια 35W max;

1 ώρα πριν, Herald είπε

Οχι ακριβώς. Ο 12900 μου στα 35w στο cbr23 ειναι πιο γρηγορος απο τον m1 επισης στα 35w. Εχω ανεβασει και νουμερα. 

Ναι αλλά ο 12900 σου είναι το καλύτερο bin από άπειρα SKU επεξεργαστών με τριπλάσια L1 cache και περισσότερους πυρήνες άρα και πολλαπλάσιο κόστος παραγωγής από τον M1. Μην μειώνουμε αυτό που έχει καταφέρει η Apple με τον M1, απλά όπως και ο 12900Κ είναι CPU που απευθύνονται σε λίγους, για διαφορετικούς λόγους βέβαια.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To intel cpu που ανέφερα είναι του Q1'21

και ναι , τα intel mobile με ανάλογο TDP ξεπερνούν ΕΥΚΟΛΑ αυτά που αναφέρει το άρθρο στα windows. 

Να μην μιλήσουμε για τα προηγούμενα μοντέλα arm της SD πως τρέχουν windows γιατί οι celeron της 10ετίας θα αυτοκτονήσουν.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, elpenor είπε

Τα windows χρειάζονται παραπάνω instructions από τον επεξεργαστή και είναι πιο αργά από τα άλλα λειτουργικά, ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι έχουν δυνατότητες που δεν τις έχει κανένα άλλο λειτουργικό.

Το πόσο χρήσιμες είναι αυτές οι δυνατότητες είναι κάτι που μπορεί να το κρίνει ο καθένας μόνος του ανάλογα με τις ανάγκες του.

Για να τα έχει επιλέξει σαν λειτουργικό η συντριπτική πλειονότητα των επαγγελματιών και σχεδόν το σύνολο αυτών που φτιάχνουν ΑΑΑ παιχνίδια σίγουρα δεν είναι άχρηστες δυνατότητες και μην νομίζεις ότι θα αλλάξει κάτι σύντομα.

Επί χρόνια πιέζουν την Intel να πάει από CISC σε RISC και πάντα το τμήμα marketing της λέει ότι βεβαίως θα πάμε, 20 χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει τίποτα και συνεχίζουν να έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο σε πωλήσεις, κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Αντίστοιχα είναι και τα πράγματα με τις γλώσσες προγραμματισμού, η Objective-C είναι μία κορυφαία γλώσσα προγραμματισμού, απίστευτα γρήγορη και efficient όπως ο M1. H JS/C# που χρησιμοποιούν τα περισσότερα windows apps και οι Χ86 είναι το ακριβώς το αντίθετο, όμως η ευκολία και οι δυνατότητες τους έχουν κερδίσει ένα πολύ μεγαλύτερο market share.

Τέλος αν η Intel αποφάσιζε να καταργήσει το backward combatibility και το SMT σίγουρα θα βελτίωνε πολύ τις ST επιδόσεις των CPU της άσχετα από την αρχιτεκτονική και τα instruction set που θα επίλεγε όμως ταυτόχρονα θα αχρήστευε άπειρα προγράμματα/βιβλιοθήκες και θα ανάγκαζε πολλούς επαγγελματίες να μείνουν με παλιό hardware με όλα τα προβλήματα που αυτό συνεπάγεται.

Εκτός από το γεγονός πως η Objective C δεν χρησιμοποιείται και πολύ πλέον κατατάσσεται σταθερά στις χειρότερες γλώσσες από τους χρήστες του StackOverflow. Δεν ξέρω πως έφτασες στο συμπέρασμα ότι είναι καλή γλώσσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nikosgalis said:

Βλέπεις να βγαίνει ο Μ1, να παίρνεις ένα μηχάνημα με τόσο μεγάλη αλλαγή αρχιτεκονικής και να παίζουν σωστά και όλες οι παλιές εφαρμογές βασισμένες σε Intel chips.

Ίσως κάνω λάθος, μιας και δεν ασχολούμαι με Apple πέρα από διάβασμα ειδήσεων από περιέργεια, αλλά θυμάμαι παράπονα με πράγματα που δεν έπαιζαν σωστά τουλάχιστον τον πρώτο καιρό κυκλοφορίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...