Προς το περιεχόμενο

Υπάλληλοι της Apple στηλιτεύουν την πολιτική work from home της εταιρείας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, filip123go said:

Βλέπω ότι υπάρχει μεγάλος αντίλογος...

Απλά θα σας πω τι συμβαίνει στον τομέα μου (software engineer) στην Ελλάδα. 

Αρχικά, να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Ναι, είμαστε full περιζήτητοι σε Ελλάδα και εξωτερικό. Ειδικά οι senior που είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. 

Ναι, με ένα job hopping, μπορούμε να πάρουμε και 200 και 300 και 1000€ παραπάνω χρήματα.

Ναι, εάν ψάξουμε για καινούρια δουλειά, κατά πάσα πιθανότητα θα βρούμε με περισσότερα χρήματα, σε λιγότερο από 1 μήνα.

...

Ισχύει ότι σαν χώρα έχουμε κάποιο επίπεδο στην παιδεία (μην γελάτε θα σας μαλώσω :P ) αλλά αν το μέτρο σύγκρισης σου είναι κάποια χώρα που οι άνθρωποι μπορεί να μην συνεχίσουν καν το λύκειο γιατί πρέπει να δουλέψουν για να επιβιώσουν...

ΥΓ: Οι σενιορς δεν είναι καθόλου μετρημένοι στα δάχτυλα. Μήπως εννοούσες project leaders και πάνω?

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, RaNd είπε

Το remote προυποθέτει και πολύ καλό "support" - συμπαράσταση  απο το team που ανήκεις, και αυτό αργεί να φανεί.

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Ευτυχώς εχω τύχει σε πάρα πολύ καλό team.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, randomcat είπε

Οπότε εσύ ήσουν κατά του να δουλεύουν οι υπάλληλοί σου ("τα τζιμάνια") από το σπίτι τους, επειδή ΔΕΝ σου "καλοάρεσε" το WFH, και όταν έφυγαν επειδή απαίτησες να γυρίσουν στο γραφείο... εσύ πήγες και τους αντικατέστησες με remote WFH υπαλλήλους από το Upwork!

Μάλλον οι πρώην υπάλληλοί σου δεν έφυγαν απλά επειδή δεν γούσταραν να γυρίσουν στο γραφείο, αλλά επιπλέον επειδή δεν γούσταραν εσένα που δεν τους σεβόσουν αφού -μεταξύ άλλων- δεν επέτρεψες το WFH σε εκείνους που ήδη δούλευαν για εσένα για κάποιο διάστημα, αλλά αμέσως έσπευσες και το συμφώνησες ως μοντέλο εργασίας με αγνώστους!

Οπότε αυτό που μοιράστηκες μαζί μας, μάλλον είχε να κάνει με έπαρση, και δικό σου entitlement στις επαγγελματικές σχέσεις αλλά και στον προσωπικό τους χρόνο μιας και δεν σε απασχολεί ο χρόνος που καταναλώνουν από την προσωπική τους ζωή στο πήγαινε-έλα για να σου κάνουν τη δουλειά, και ότι "κοιτάξτε να δείτε που είχαν απαιτήσεις οι υπάλληλοί μου και εγώ τους αντικατέστησα γρήγορα και στο 1/3 του κόστους".

Μπράβο σου. Τελικά θες οι υπάλληλοί σου να δουλεύουν WFH (και συνεπώς να είναι ευχαριστημένοι) ή όχι; Δεν νομίζω ότι έγινε κατανοητό.

Spoiler

Πραγματικά ο ορισμός του "fuck logic". Αντε να τον έχεις αυτόν τον άθρωπο αφεντικό και να προσπαθείς να συνεννοηθείς μαζί του.   Για να δούμε αν θα μας πει την εταιρεία του, μιας και είναι τόσο περίφανος. 

 

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, randomcat είπε

Οπότε εσύ ήσουν κατά του να δουλεύουν οι υπάλληλοί σου ("τα τζιμάνια") από το σπίτι τους, επειδή ΔΕΝ σου "καλοάρεσε" το WFH, και όταν έφυγαν επειδή απαίτησες να γυρίσουν στο γραφείο... εσύ πήγες και τους αντικατέστησες με remote WFH υπαλλήλους από το Upwork!

Ναι αλλά στο 1/3 με 12 μισθούς. Έτσι θα το δεχότανε!
Εδώ γκρίνιαξε ότι εν καιρώ πανδημίας χωρίς να υπάρχει ακόμα φαρμακευτική αντιμετώπιση ενός υγειονομικού προβλήματος του επιβάλανε να μη μαντρώνει τους εργαζομένους του...

Επεξ/σία από mordred
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

εισαι ο πιο μαγκας εδω μεσα. Γιατι μιλαμε εχεις κερδος χιλιαδες ευρω τον χρονο. Και ολα θα ειναι στην τσεπη σου.

Οι ινδοι και οι βραζιλιανοι θα παρουν ολες τισ δουλειες..και εδω ακομα θα ζηταμε 14 μισθους (εδω γελαμε)

Εσύ μπορεί να λες ότι θες, η πραγματικότητα όμως είναι ότι το “θέλω remote και δεν γυρνάω γραφείο” δουλεύει και για τις 2 πλευρές. Όχι μόνο τη μια. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και λέμε για Apple, κυκλοφόρησε πριν περίπου ένα μήνα 😁

Αναφορά σε κείμενο

Because when you stick together — and your devices work together — you’ll always find a way, in the office or not.

 

Τα λέει η ίδια η Apple δηλαδή 🤣

Επεξ/σία από butters
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, randomcat είπε

Οπότε εσύ ήσουν κατά του να δουλεύουν οι υπάλληλοί σου ("τα τζιμάνια") από το σπίτι τους, επειδή ΔΕΝ σου "καλοάρεσε" το WFH, και όταν έφυγαν επειδή απαίτησες να γυρίσουν στο γραφείο... εσύ πήγες και τους αντικατέστησες με remote WFH υπαλλήλους από το Upwork!

Μάλλον οι πρώην υπάλληλοί σου δεν έφυγαν απλά επειδή δεν γούσταραν να γυρίσουν στο γραφείο, αλλά επιπλέον επειδή δεν γούσταραν εσένα που δεν τους σεβόσουν αφού -μεταξύ άλλων- δεν επέτρεψες το WFH σε εκείνους που ήδη δούλευαν για εσένα για κάποιο διάστημα, αλλά αμέσως έσπευσες και το συμφώνησες ως μοντέλο εργασίας με αγνώστους!

Οπότε αυτό που μοιράστηκες μαζί μας, μάλλον είχε να κάνει με έπαρση, και δικό σου entitlement στις επαγγελματικές σχέσεις αλλά και στον προσωπικό τους χρόνο μιας και δεν σε απασχολεί ο χρόνος που καταναλώνουν από την προσωπική τους ζωή στο πήγαινε-έλα για να σου κάνουν τη δουλειά, και ότι "κοιτάξτε να δείτε που είχαν απαιτήσεις οι υπάλληλοί μου και εγώ τους αντικατέστησα γρήγορα και στο 1/3 του κόστους".

Μπράβο σου. Τελικά θες οι υπάλληλοί σου να δουλεύουν WFH (και συνεπώς να είναι ευχαριστημένοι) ή όχι; Δεν νομίζω ότι έγινε κατανοητό.

Ο κάθε «εγώ» λοιπόν προφανώς θα κοιτάξει το συμφέρον του, όπως το συμφέρον τους κοίταξαν και οι υπάλληλοι και  ΦΥΓΑΝΕ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, δεν τους έδιωξα εγώ, επειδή ΑΠΑΙΤΗΣΑΝ να παραμείνουν remote workers. 

Η συμφωνία μας λοιπόν ήταν συγκεκριμένη, και παραιτήθηκαν επειδή ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ να την τηρήσουν. 

Απτη στιγμή λοιπόν που η εταιρεία «ο εγώ που λες» έκρινε ότι κάνει τη δουλειά της και με άλλους τρόπους, θα το κάνει.

Ετσι δουλεύει η οικονομία, και η ζωή στο σύνολο. 

Μπορείτε να με κράξετε όσο θέλετε. Η πραγματικότητα όμως είναι αυτή που ωμά παρέθεσα. 

9 λεπτά πριν, mordred είπε

Ναι αλλά στο 1/3 με 12 μισθούς. Έτσι θα το δεχότανε!
 

Ενώ όταν ο υπάλληλος φεύγει για 100€ παραπάνω και σε κρεμάει στη μέση του project όλα είναι καλά ε; 

Άστο οκ, μην απαντήσεις.

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Ο κάθε «εγώ» λοιπόν προφανώς θα κοιτάξει το συμφέρον του, όπως το συμφέρον τους κοίταξαν και οι υπάλληλοι και  ΦΥΓΑΝΕ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, δεν τους έδιωξα εγώ, επειδή ΑΠΑΙΤΗΣΑΝ να παραμείνουν remote workers. 

Η συμφωνία μας λοιπόν ήταν συγκεκριμένη, και παραιτήθηκαν επειδή ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ να την τηρήσουν. 

Απτη στιγμή λοιπόν που η εταιρεία «ο εγώ που λες» έκρινε ότι κάνει τη δουλειά της και με άλλους τρόπους, θα το κάνει.

Ετσι δουλεύει η οικονομία, και η ζωή στο σύνολο. 

Μπορείτε να με κράξετε όσο θέλετε. Η πραγματικότητα όμως είναι αυτή που ωμά παρέθεσα. 

Ενώ όταν ο υπάλληλος φεύγει για 100€ παραπάνω και σε κρεμάει στη μέση του project όλα είναι καλά ε; 

Άστο οκ, μην απαντήσεις.

Ναι, ναι. Εσύ δεν μας λες όμως - γούσταρες τελικά remote ή όχι? :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, polaki είπε

Ενώ όταν ο υπάλληλος φεύγει για 100€ παραπάνω και σε κρεμάει στη μέση του project όλα είναι καλά ε; 

Άστο οκ, μην απαντήσεις.

Φίλε αν ο υπάλληλος σου φεύγει για 100 ευρώ , κάτι τρέχει με τους managers και γενικώς τη διοίκηση . 
Την εταιρεία δεν μας λες όμως.  

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Ναι, ναι. Εσύ δεν μας λες όμως - γούσταρες τελικά remote ή όχι? :)

Εννοείς από πλευράς εταιρίας; Όχι, γιατί δεν βγαίνει το ίδιο γρήγορα και το ίδιο ποιοτικά η δουλειά. 

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Φίλε αν ο υπάλληλος σου φεύγει για 100 ευρώ , κάτι τρέχει με τους managers και γενικώς τη διοίκηση . 
Την εταιρεία δεν μας λες όμως.  

Άστο φίλε μου, άστο γιατί παρεκτρέπεται η κουβέντα. 

Να στο πω αλλιώς; Όταν ο άλλος φεύγει για 500 είναι «καλος και κοίταξε την πάρτη του, και καλά έκανε» αλλά όταν η εταιρία βρίσκει με λιγότερα είναι κακή;

Οτι μα ότι και να λέτε, η πραγματικότητα είναι αυτή. Και οι 2 πλευρές κοιτάνε το συμφέρον τους ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ.

Την εταιρία γιατί να την πω; Τί ωφελος θα εχεις εσύ προσωπικά από αυτό;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Εννοείς από πλευράς εταιρίας; Όχι, γιατί δεν βγαίνει το ίδιο γρήγορα και το ίδιο ποιοτικά η δουλειά. 

Οπότε αυτοί που έχεις προσλάβει από το Upwork, τι ακριβώς είναι; Δεν είναι remote συνεργάτες; Και εφόσον είναι remote, τι ακριβώς συμβαίνει εδώ; Κάνεις κάτι που δεν γουστάρεις με το να τους έχεις προσλάβει;

Και αν είναι λοιπόν remote, δεν σου βγάζουν το ίδιο γρήγορα* και ποιοτικά τη δουλειά; Και αν συμβαίνει αυτό, τότε γιατί είσαι με Upwork, αν δεν βγαίνει γρήγορα και ποιοτικά η δουλειά; Μήπως δεν σε ενδιαφέρει η ποιότητα των υπηρεσιών σου εφόσον τα εργατικά είναι φτηνά;

(* αυτό είναι σχετικό και υποκειμενικό όπως και τα deadlines στην Ελλάδα π.χ. μπορεί εσύ να λες συνέχεια ΝΑΙ σε όλους τους πελάτες και να μαζεύονται πρότζεκτ χωρίς να έχεις επαρκές ανθρώπινο δυναμικό - συχνό φαινόμενο)

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, polaki είπε

Ο κάθε «εγώ» λοιπόν προφανώς θα κοιτάξει το συμφέρον του, όπως το συμφέρον τους κοίταξαν και οι υπάλληλοι και  ΦΥΓΑΝΕ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, δεν τους έδιωξα εγώ, επειδή ΑΠΑΙΤΗΣΑΝ να παραμείνουν remote workers. 

Η συμφωνία μας λοιπόν ήταν συγκεκριμένη, και παραιτήθηκαν επειδή ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ να την τηρήσουν. 

Απτη στιγμή λοιπόν που η εταιρεία «ο εγώ που λες» έκρινε ότι κάνει τη δουλειά της και με άλλους τρόπους, θα το κάνει.

Ετσι δουλεύει η οικονομία, και η ζωή στο σύνολο. 

Μπορείτε να με κράξετε όσο θέλετε. Η πραγματικότητα όμως είναι αυτή που ωμά παρέθεσα. 

Και καλά έκαναν. "Απτη στιγμή λοιπόν που η εταιρεία «ο εγώ που λες» έκρινε ότι κάνει τη δουλειά της και με άλλους τρόπους, θα το κάνει." Και αυτοί από τη στιγμή που θεωρούν ότι φεύγοντας θα βρουν αυτό που θέλουν θα το κάνουν.

Οπότε μη γκρινιάζεις όταν φύγανε. Δεν ήθελες να έχεις τους υπαλλήλους σου ευχαριστημένους και φύγανε. Φύγανε επειδή πίστευαν ότι αυτό που έψαχναν θα το βρουν αλλού όχι επειδή δε τήρησαν μια συμφωνία...

Σε κράζουν γιατί τελικά δεν ήταν το WFH που σε ενοχλούσε, αλλά επειδή πιστεύεις ότι παίρνουν πολλά λεφτά για το WFH; Δε σε έννοιαζε αν κάνουν δουλειά (εφόσον το κάνουν και τώρα οι νέοι από το Upwork) σε έννοιαζε ότι δεν την έκαναν με τους δικούς σου όρους.

Καλά δε χρειάζεται να μιλήσουμε για οικονομία και τη ζωή και ούτε χρειάζεται να υποδείξεις το οτιδήποτε ούτε για το ένα ούτε για το άλλο. Αν ήσουν στη Σουηδία ξερω γω δε νομίζω να είχες καν υπαλλήλους με τέτοια νοοτροπία.

Οπότε η πραγματικότητα είναι δική σου όχι κατι που αφορά τους υπόλοιπους

Αναφορά σε κείμενο

Ενώ όταν ο υπάλληλος φεύγει για 100€ παραπάνω και σε κρεμάει στη μέση του project όλα είναι καλά ε; 

Άστο οκ, μην απαντήσεις.

Να πω ναι; Να πω ας πρόσεχες; Να πω ότι έτσι δουλεύει η οικονομία και η ζωή (σε εποχή χωρίς σκλάβους); Μονά ζυγά δικά σου μήπως θέλεις; Αλλά δεν απαντάω

Επεξ/σία από mordred
  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, randomcat είπε

Οπότε αυτοί που έχεις προσλάβει από το Upwork, τι ακριβώς είναι; Δεν είναι remote συνεργάτες; Και εφόσον είναι remote, τι ακριβώς συμβαίνει εδώ; Κάνεις κάτι που δεν γουστάρεις με το να τους έχεις προσλάβει;

Και αν είναι λοιπόν remote, δεν σου βγάζουν το ίδιο γρήγορα* και ποιοτικά τη δουλειά; Και αν συμβαίνει αυτό, τότε γιατί είσαι με Upwork, αν δεν βγαίνει γρήγορα και ποιοτικά η δουλειά; Μήπως δεν σε ενδιαφέρει η ποιότητα των υπηρεσιών σου εφόσον τα εργατικά είναι φτηνά;

(* αυτό είναι σχετικό και υποκειμενικό όπως και τα deadlines στην Ελλάδα π.χ. μπορεί εσύ να λες συνέχεια ΝΑΙ σε όλους τους πελάτες και να μαζεύονται πρότζεκτ χωρίς να έχεις επαρκές ανθρώπινο δυναμικό - συχνό φαινόμενο)

Κάτσε μισό, θες να δικαιολογηθώ επειδή η εταιρεία κάνει τη δουλειά της με το 1/3 του μισθού; Δεν το καταλαβαίνω. 

Προς το παρόν δεν έχει βρεθεί δυστυχως προγραμματιστής που να είναι διατεθειμένος να έρθει σε γραφείο. Αν δεν είσαι στο χώρο, ρωτα να δεις. Και επειδή είναι περιζήτητοι, δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά.

Η δουλειά βγαίνει γιατί μέσω upwork υπάρχει καταγραφή του χρόνου, κάτι το οποίο καλώς η κακώς εμείς εδώ δεν είμαστε συνηθισμένοι να κάνουμε και επειδή χειρίζονται πελατες σε διαφορετικά timezones, κάτι το οποίο ο Έλληνας project manager προφανώς δεν μπορεί να γίνει λάστιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, polaki είπε

Άστο φίλε μου, άστο γιατί παρεκτρέπεται η κουβέντα. 

Να στο πω αλλιώς; Όταν ο άλλος φεύγει για 500 είναι «καλος και κοίταξε την πάρτη του, και καλά έκανε» αλλά όταν η εταιρία βρίσκει με λιγότερα είναι κακή;

Οτι μα ότι και να λέτε, η πραγματικότητα είναι αυτή. Και οι 2 πλευρές κοιτάνε το συμφέρον τους ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ.

Την εταιρία γιατί να την πω; Τί ωφελος θα εχεις εσύ προσωπικά από αυτό;

Κάνεις λάθος. Κανένας υπάλληλος δεν φεύγει μόνο για τα λεφτά, εκτός αν του δίνεις ψύχουλα. Εαν πιστεύεις ότι είναι καλός, του κάνεις αντι-πρόταση γιατί σου βγάζει τη δουλεια και έχεις κέρδος. Εαν δεν είναι καλός, τον αφήνεις να φύγει και προσλαμβάνεις κάποιον καλύτερο, οπότε έχεις κέρδος. 
Επίσης, κανένας υπάλληλος εαν είναι full ευχαριστημένος, δεν ξεκινάει μια μέρα να ψάχνει δουλειά. Πρώτα θα έρθει να σου ζητήσει αύξηση. Αν του πεις παρε τα @@ μου τότε καλά θα κάνει και θα φύγει. Εαν του δώσεις όμως 200 ευρώ αύξηση (τυχαίο το ποσό) και περνάει καλά στη δουλειά του, σιγά μην σηκωθεί να φύγει για καινουριο περιβάλλον και να τα κάνει όλα από την αρχή. 

Πρόσεξε, εγω δεν σε κατηγόρησα ούτε για το upwork ούτε για το wfh. Καλά έκανες. Απλά έχεις την νοοτροποία του κλασικού boomer εργοδότη του "εγώ γ@μαω και δέρνω", φαίνεται και από άλλα posts σου εδώ μέσα. Αφού λοιπόν είσαι τόσο γαμάτος εργοδότης όσο πιστεύεις, γιατι δεν μας λες και την εταιρεία σου; Μπορεί κάποιοι να θέλουν να κάνουν αίτηση για δουλεία. 

Και κάτι τελευταίο και να το βάλουν όλοι οι εργοδότες στο κεφάλι τους. Αν μέσα σε 6 μήνες, σαν έχουν φύγει 5-8-10 υπάλληλοι, δεν φταίει η άτιμη η κοινωνία και οι πολυεθνικές. Φταίει 1ον, ο τρόπος που φαίρεστε στους υπαλλήλους σας και 2ον ότι ο μισθός που πληρώνετε είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κατώτερος από τον ανταγωνισμο. Το ξαναλέω, κανέας υπάλληλος που παίρνει πχ 1000 ευρώ και είναι καλά στη δουλειά του, δεν προκειται να παραιτηθει για 100 ευρώ. 

10 λεπτά πριν, randomcat είπε

Οπότε αυτοί που έχεις προσλάβει από το Upwork, τι ακριβώς είναι; Δεν είναι remote συνεργάτες; Και εφόσον είναι remote, τι ακριβώς συμβαίνει εδώ; Κάνεις κάτι που δεν γουστάρεις με το να τους έχεις προσλάβει;

Και αν είναι λοιπόν remote, δεν σου βγάζουν το ίδιο γρήγορα* και ποιοτικά τη δουλειά; Και αν συμβαίνει αυτό, τότε γιατί είσαι με Upwork, αν δεν βγαίνει γρήγορα και ποιοτικά η δουλειά; Μήπως δεν σε ενδιαφέρει η ποιότητα των υπηρεσιών σου εφόσον τα εργατικά είναι φτηνά;

(* αυτό είναι σχετικό και υποκειμενικό όπως και τα deadlines στην Ελλάδα π.χ. μπορεί εσύ να λες συνέχεια ΝΑΙ σε όλους τους πελάτες και να μαζεύονται πρότζεκτ χωρίς να έχεις επαρκές ανθρώπινο δυναμικό - συχνό φαινόμενο)

Because money. Το λέει παραπάνω. 

Spoiler

Και καλά κάνει έτσι. Εταιρεία έχει όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Εμένα η συμπεριφορά του με ενόχλησε, όχι οι πράξεις του.

 

7 λεπτά πριν, polaki είπε

Η δουλειά βγαίνει γιατί μέσω upwork υπάρχει καταγραφή του χρόνου, κάτι το οποίο καλώς η κακώς εμείς εδώ δεν είμαστε συνηθισμένοι να κάνουμε

ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;;;
Σοβαρά τώρα;;; Όλες οι εταιρείες με jira και timesheets δουλεύουν. Σοβαρά, άλλαξε managers asap φίλε. 
Δέχομαι ότι το έκανες για μείωση εξόδων. Οι υπόλοιπες δικαιολογίες είναι απλά αστείες. Ειδικά εαν έχεις ένα καλο architect ξέρει ακριβώς τι δουλειά βγάζει ο καθένας και πόσο θα του πάρει οποιδήποτε τασκ. Γενικώς μεσα σε μια ομάδα φαίνεται ποιοι κωλοβαράνε και ποιοι δουλεύουν. Ειδικά εαν υπαρχει σωστή χρήση του jira, πρεπει να είσαι τυφλός η παντελώς άσχετος για να μην καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλα.

  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...