Προς το περιεχόμενο

Υπάλληλοι της Apple στηλιτεύουν την πολιτική work from home της εταιρείας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, polaki είπε

Ολα αυτά τα λέω γιατί το work from home έχει 2 όψεις. Και οι τυπάδες εκεί προς Apple μεριά νομίζω πολύ “entitled” την έχουν δει, άποψη μου βέβαια…

Εγώ να ξέρεις, μαζί σου. Άστους άλλους να λένε. Φτάσαμε στο σημείο να στην λένε γιατί σαν εργοδότης ζήτησες από το προσωπικό σου να....έρχεται στη δουλειά :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Εγώ να ξέρεις, μαζί σου. Άστους άλλους να λένε. Φτάσαμε στο σημείο να στην λένε γιατί σαν εργοδότης ζήτησες από το προσωπικό σου να....έρχεται στη δουλειά :P 

 

Αυτό είναι το βρήκες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Κάτσε μισό, θες να δικαιολογηθώ επειδή η εταιρεία κάνει τη δουλειά της με το 1/3 του μισθού; Δεν το καταλαβαίνω. 

Προς το παρόν δεν έχει βρεθεί δυστυχως προγραμματιστής που να είναι διατεθειμένος να έρθει σε γραφείο. Αν δεν είσαι στο χώρο, ρωτα να δεις. Και επειδή είναι περιζήτητοι, δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά.

Δεν γίνεται να κάνει την ίδια δουλειά που έκανε πριν η εταιρεία, μιας και εσύ είπες ότι δεν βγαίνει το ίδιο ποιοτικά η δουλειά με remote. Αν την κάνει, τότε το WFH λειτουργεί, και θα την έκανες ακόμα πιο ποιοτικά με καλοπληρωμένους υπαλλήλους :)

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ να ξέρεις, μαζί σου. Άστους άλλους να λένε. Φτάσαμε στο σημείο να στην λένε γιατί σαν εργοδότης ζήτησες από το προσωπικό σου να....έρχεται στη δουλειά :P 

 

Ζήτησε να επιστρέψουν στη δουλεια γιατι δεν θέλει να δουλεύουν remote. Απόλυτα σεβαστό. Δικό του είναι το μαγαζί, ότι θέλει κάνει. Οι υπάλλοιλοι ήθελαν να συνεχίσουν remote, οπότε έφυγαν. Και αυτό απόλυτα σεβαστό. 

Εκεί που αρχίζει η παράνοια είναι πως πήγε και προσέλαβε άτομα να δουλεύουν full remote. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Mα αυτό ακριβώς δεν ζήτησε ο άνθρωπος?

Ο άνθρωπος ζήτησε απαίτησε να έρχονται στο γραφείο γιατί όπως είπε και εκείνος κοιτάζει το συμφέρον του (οπότε οι ώρες που καταναλώνουν το μήνα για να πάνε στο γραφείο του δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου) και επειδή δεν γουστάρει το remote, για να καταλήξει τελικά στο remote. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Ζήτησε να επιστρέψουν στη δουλεια γιατι δεν θέλει να δουλεύουν remote. Απόλυτα σεβαστό. Δικό του είναι το μαγαζί, ότι θέλει κάνει. Οι υπάλλοιλοι ήθελαν να συνεχίσουν remote, οπότε έφυγαν. Και αυτό απόλυτα σεβαστό. 

Εκεί που αρχίζει η παράνοια είναι πως πήγε και προσέλαβε άτομα να δουλεύουν full remote. 

Αν θεωρείς παράνοια το ότι έριξε το κόστος του στο 1/3, καλύπτωντας ταυτόχρονα μεγαλύτερο ωράριο απασχόλησης (από 8 στις 16 ώρες), τότε θέλω και εγώ να γίνω παρανοικός. Που υπογράφω?

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Ο άνθρωπος ζήτησε απαίτησε να έρχονται στο γραφείο γιατί όπως είπε και εκείνος κοιτάζει το συμφέρον του (οπότε οι ώρες που καταναλώνουν το μήνα για να πάνε στο γραφείο του δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου) και επειδή δεν γουστάρει το remote, για να καταλήξει τελικά στο remote. :P

Εργοδότης είναι, αυτός πληρώνει, ότι θέλει ζητάει απαιτεί, εντός των ορίων του νόμου και της σύμβασης, μη μου φέρεις κανά παράδειγμα που τους ζήτησε να πλύνουν τα πιάτα (εκτός αν είναι δουλειά λαντζιέρη). 

Δεν γουστάρει το remote, αλλά κατέληξε στο remote με το 1/3 του κόστους. Και εγώ θέλω Ferrari F40, δεν γουστάρω την Renault, αλλά πήρα renault γιατί κοστίζει το 1/3. Σου φαίνεται παρανοικό δηλαδή?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Αν θεωρείς παράνοια το ότι έριξε το κόστος του στο 1/3, καλύπτωντας ταυτόχρονα μεγαλύτερο ωράριο απασχόλησης (από 8 στις 16 ώρες), τότε θέλω και εγώ να γίνω παρανοικός. Που υπογράφω?

Η παάνοια είναι ότι ενώ δεν ήθελε full remote, κατέληξε να δουλεύει full remote. Οπότε εξαρχής το πρόβλημα του δεν ήταν το full remote . Και εσένα για boomer εργοδότη σε κόβω που πας να κάνεις το άσπρο-μαυρο. Θα κλαίγεσαι και εσύ γιατι δεν μπορείς να στεριώσεις υπαλλήλους. 

Δεν είναι στραβός ο γιαλός, εσείς στραβα αρμενίζετε. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν θεωρείς παράνοια το ότι έριξε το κόστος του στο 1/3, καλύπτωντας ταυτόχρονα μεγαλύτερο ωράριο απασχόλησης (από 8 στις 16 ώρες), τότε θέλω και εγώ να γίνω παρανοικός. Που υπογράφω?

Η νοοτροπία του Έλληνα εργοδότη αυτή είναι. Φαντάζομαι ποια θα είναι η αντίδραση όταν πάει κάποιος να ζητήσει αύξηση επειδή είναι αποδοτικός ξέρω γω... Κι όπως ξαναέγραψα τελικά το πρόβλημά του δεν είναι το remote... Κι απορούμε γιατί πολλοί φεύγουν πλέον και αφήνουν το μπου..λο  πίσω τους. 

Επεξ/σία από mordred
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν γουστάρει το remote, αλλά κατέληξε στο remote με το 1/3 του κόστους. Και εγώ θέλω Ferrari F40, δεν γουστάρω την Renault, αλλά πήρα renault γιατί κοστίζει το 1/3. Σου φαίνεται παρανοικό δηλαδή?

Άρα κατέληξε σε κάτι που δεν γουστάρει και δεν πιστεύει ως μοντέλο εργασίας.

Το 1/3 του κόστους από μόνο του προφανώς δεν λέει τίποτα. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filip123go είπε

Η παάνοια είναι ότι ενώ δεν ήθελε full remote, κατέληξε να δουλεύει full remote. Οπότε εξαρχής το πρόβλημα του δεν ήταν το full remote . Και εσένα για boomer εργοδότη σε κόβω που πας να κάνεις το άσπρο-μαυρο. Θα κλαίγεσαι και εσύ γιατι δεν μπορείς να στεριώσεις υπαλλήλους. 

Δεν είναι στραβός ο γιαλός, εσείς στραβα αρμενίζετε. 

Δεν με νοιάζει γιατί με κόβεις, το post σου είναι ξεκάθαρα ad hominem,  είναι η τελευταία πηγή όασης σε κάποιον που έχει ξεμείνει εντελώς από επιχειρήματα. Καταλαβαίνεις ότι στο ίδιο μήκος κύματος μπορώ να γράψω ότι και εγώ σε κόβω για τεμπέλη εργαζόμενο που πάει να την σκαπουλάρει. Δεν το κάνω γιατί είναι βλακώδες επιχείρημα, εσύ γιατί το κάνεις? 

Εγώ δεν θα πήγαινα ΠΟΤΕ να δουλέψω σε εργοδότη που δεν με αφήνει να δουλεύω ΟΠΟΤΕ θέλω remote. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένοι οι εργοδότες να με ανέχονται. Αν κάποιος δεν γουστάρει και με θέλει στο γραφείο, ΠΟΛΥ καλά κάνει,  θα πάω αλλού. 

2 λεπτά πριν, randomcat είπε

Άρα κατέληξε σε κάτι που δεν γουστάρει και δεν πιστεύει ως μοντέλο εργασίας.

Το 1/3 του κόστους από μόνο του προφανώς δεν λέει τίποτα. ;)

Όλοι καταλήγουμε σε κάτι που δεν είναι η πρώτη μας επιλογή λόγω κόστους. Προχτές ήθελα να μείνω στο hilton αλλά τελικά κατέληξα στην καλύβα του Μπάμπη γιατί κόστιζε το 1/3. Ήθελα να πάρω gucci κοστούμι αλλά πήρα Prada γιατί κόστιζε το 1/3. Δεν καταλαβαίνω τι σε παραξενεύει σε όλο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, filip123go είπε

Η παάνοια είναι ότι ενώ δεν ήθελε full remote, κατέληξε να δουλεύει full remote. Οπότε εξαρχής το πρόβλημα του δεν ήταν το full remote . Και εσένα για boomer εργοδότη σε κόβω που πας να κάνεις το άσπρο-μαυρο. Θα κλαίγεσαι και εσύ γιατι δεν μπορείς να στεριώσεις υπαλλήλους. 

Δεν είναι στραβός ο γιαλός, εσείς στραβα αρμενίζετε. 

Ποια παράνοια ρε μάγκα; Σου λέω ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ developer που να θέλει να δουλέψει γραφείο γιατί είναι όλοι περιζήτητοι και τους ψάχνουμε με το κιάλι. Νιώσε. 

Και ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ να βρω remote, ΑΛΛΑ κατάφερα να ρίξω στο 1/3 τα κόστη, εξυπηρετώντας μεγαλύτερο ωράριο!

Καμια παράνοια. Οι Έλληνες πρώην εργαζόμενοι μου είναι χαρούμενοι που δουλεύουν remote. Και η εταιρία μου είναι χαρούμενη γιατί τουλάχιστον πληρώνει λιγότερο. Win-Win. Εσύ γιατί κόπτεσαι; Χαλιεσαι σε ποιο κομμάτι του deal ακριβώς;

Μαζευτήκατε εδώ αριστεράτζες της πλάκας και θα πείτε και τί λεφτά να δίνω. Φτιάξε εταιρεία εσύ και πλήρωνε ότι γουσταρεις και εχε τους να δουλεύουν από όπου θες!

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργο να θέλει να δουλέψει κάποιος από το σπίτι, ο εργοδότης να μην το θέλει, αυτός να φεύγει και στο τέλος ο εργοδότης να προσλαμβάνει άτομα από το εξωτερικό που αναγκάστηκα δουλεύουν από το σπίτι τους?

Μόνο εμένα μου φαίνεται ως και σαν ανέκδοτο????

Το ανέκδοτο στη δίκη μου περίπτωση που περιγράφω δεν ισχύει, γιατί ξαναλέω έχω μειώσει τα κόστη. 

Και προφανώς αυτό έτσουξε πολλούς εδώ, επειδή ως γνωστών τα τρώω απτήν τσέπη τους μάλλον. Δεν εξηγείται αλλιώς. 

Να παραιτούνται οι εργαζόμενοι, και να τα ακούω και από πάνω επειδή τους αντικατέστησα με οικονομικότερους. Μιλάμε για παράνοια έτσι;

Η όλη κουβέντα ξεκίνησε με το ότι όπως ένας εργαζόμενος ΑΠΑΙΤΕΙ (και καλά κάνει, αφού πλέον βρίσκει) να εργαστεί remote, έτσι και η κάθε εταιρεία αφού πλέον αναγκάζεται να καλύψει τις ανάγκες τις με remote workers, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα βρει τη χρυσή τομή μεταξύ κόστους και ποιότητας δουλειάς.

Δε νομίζω ότι αυτό είναι αστείο, σίγουρα όχι ανεκδοτο.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, polaki είπε

Ποια παράνοια ρε μάγκα; Σου λέω ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ developer που να θέλει να δουλέψει γραφείο γιατί είναι όλοι περιζήτητοι και τους ψάχνουμε με το κιάλι. Νιώσε. 

Και ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ να βρω remote, ΑΛΛΑ κατάφερα να ρίξω στο 1/3 τα κόστη, εξυπηρετώντας μεγαλύτερο ωράριο!

Καμια παράνοια. Οι Έλληνες πρώην εργαζόμενοι μου είναι χαρούμενοι που δουλεύουν remote. Και η εταιρία μου είναι χαρούμενη γιατί τουλάχιστον πληρώνει λιγότερο. Win-Win. Εσύ γιατί κόπτεσαι; Χαλιεσαι σε ποιο κομμάτι του deal ακριβώς;

Μαζευτήκατε εδώ αριστεράτζες της πλάκας και θα πείτε και τί λεφτά να δίνω. Φτιάξε εταιρεία εσύ και πλήρωνε ότι γουσταρεις και εχε τους να δουλεύουν από όπου θες!

Εντάξει φίλε ότι πεις. Δεν μπορώ να αντικρούσω αυτή τη λογική. Την εταιρεία σου όμως δεν πας είπες. Γιατί πίσω από την ανωνυμία, όλα εύκολα είναι.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Όλοι καταλήγουμε σε κάτι που δεν είναι η πρώτη μας επιλογή λόγω κόστους. Προχτές ήθελα να μείνω στο hilton αλλά τελικά κατέληξα στην καλύβα του Μπάμπη γιατί κόστιζε το 1/3. Ήθελα να πάρω gucci κοστούμι αλλά πήρα Prada γιατί κόστιζε το 1/3. Δεν καταλαβαίνω τι σε παραξενεύει σε όλο αυτό.

Στο ότι αν δεν πιστεύεις σε ένα μοντέλο εργασίας ότι θα κάνει καλό στα προϊόντα και τις υπηρεσίες σου, και τελικά το ακολουθείς κυρίως επειδή σου βγαίνει πιο φθηνά, τότε μάλλον δεν είναι σε υψηλή προτεραιότητα η ποιότητα που προσφέρεις στους πελάτες σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...