Προς το περιεχόμενο

Υπάλληλοι της Apple στηλιτεύουν την πολιτική work from home της εταιρείας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν με νοιάζει γιατί με κόβεις, το post σου είναι ξεκάθαρα ad hominem,  είναι η τελευταία πηγή όασης σε κάποιον που έχει ξεμείνει εντελώς από επιχειρήματα. Καταλαβαίνεις ότι στο ίδιο μήκος κύματος μπορώ να γράψω ότι και εγώ σε κόβω για τεμπέλη εργαζόμενο που πάει να την σκαπουλάρει. Δεν το κάνω γιατί είναι βλακώδες επιχείρημα, εσύ γιατί το κάνεις? 

Ωωωω... Κάποιος έγινε τρελό trigger. Για πες μας και εσύ την επιχείρηση σου, αφού είσαι τόσο γαμάτος και τα ξέρεις όλα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Εντάξει φίλε ότι πεις. Δεν μπορώ να αντικρούσω αυτή τη λογική. Την εταιρεία σου όμως δεν πας είπες. Γιατί πίσω από την ανωνυμία, όλα εύκολα είναι.

Δώσε μου το ΑΦΜ σου και τον ΑΜΚΑ σου και σου στέλνω σε μήνυμα την εταιρία μου. Μην κρύβεσαι στην ανωνυμία..

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Ωωωω... Κάποιος έγινε τρελό trigger. Για πες μας και εσύ την επιχείρηση σου, αφού είσαι τόσο γαμάτος και τα ξέρεις όλα.

Στειλτο και σε αυτόν το ΑΦΜ σου να σου πει. 😂 Ξεκολλα με την ανωνυμία, κύριε επώνυμε Filip123go. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, polaki είπε

Ποια παράνοια ρε μάγκα; Σου λέω ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ developer που να θέλει να δουλέψει γραφείο γιατί είναι όλοι περιζήτητοι και τους ψάχνουμε με το κιάλι. Νιώσε. 

Και ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ να βρω remote, ΑΛΛΑ κατάφερα να ρίξω στο 1/3 τα κόστη, εξυπηρετώντας μεγαλύτερο ωράριο!

Καμια παράνοια. Οι Έλληνες πρώην εργαζόμενοι μου είναι χαρούμενοι που δουλεύουν remote. Και η εταιρία μου είναι χαρούμενη γιατί τουλάχιστον πληρώνει λιγότερο. Win-Win. Εσύ γιατί κόπτεσαι; Χαλιεσαι σε ποιο κομμάτι του deal ακριβώς;

Μαζευτήκατε εδώ αριστεράτζες της πλάκας και θα πείτε και τί λεφτά να δίνω. Φτιάξε εταιρεία εσύ και πλήρωνε ότι γουσταρεις και εχε τους να δουλεύουν από όπου θες!

Τη γκρίνια και τη διαμαρτυρία εσύ τη ξεκίνησες... Αλλά μάλλον τώρα είναι όλα οκ.

Βγήκε παντως το συμπέρασμα στις τελευταίες γταμμες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ο άνθρωπος ζήτησε απαίτησε να έρχονται στο γραφείο γιατί όπως είπε και εκείνος κοιτάζει το συμφέρον του

ΑΠΑΙΤΗΣΑ να τηρηθεί η σύμβαση αορίστου χρόνου που είχε υπογράφει και από τις δυο πλευρές προ covid και έλεγε εργασία στο γραφείο. 

Εκείνοι δεν το δέχτηκαν, και μαγκιά τους που βρήκαν άμεσα εργασία. 

Προφανως και κοιτάω το συμφέρον μου. Και όταν πριν 15 χρόνια εργαζόμουν ως υπάλληλος, το συμφέρον μου κοίταζα και έφυγα για να δημιουργήσω κάτι δικό μου. 

Το συμφέρον μου κοιτάω και τώρα σαν εταιρεία και δεν θα ντραπώ να το πω. Μη στείλεις βιογραφικό αν δε σου κάνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, S4Lv4Ti0N είπε

Μένω στην Ολλανδία και αυτό που λες απλά δεν ισχύει. Απο τότε που μπήκε για τα καλά το remote work στο πρόγραμμα, πολλές εταιρείες έκαναν το recruitment τους τελείως global και ανοίχτηκαν σε ευκαιρίες για ταλέντο απο όλες τις ηπείρους. Αυτό φυσικά συμπεριλαμβάνει και την Ινδία, η οποία φυσικά δεν έχει κανένα θέμα και δεν περίμενε το remote work για να στείλει παντού κόσμο... στην εταιρεία που δουλεύω έχουν συμβάσεις με συμβουλευτικές εταιρείες όπως TCS που στέλνουν παντού στον κόσμο δυναμικό, είτε τους βρίσκουν δουλειά remotely. Και μιλάμε για νούμερα... απο πάντα, οχι απο covid...

Δε θα στο κρύψω με ξύνισε λίγο το σχόλιο περι ποιότητας, και αν και θα πω πως παντού υπάρχουν φρούτα και φρούτα, όταν μια χώρα ευθύνεται για 1.4 δισ. κόσμο, είναι απλά στατιστικά επόμενο να πέσεις πάνω σε αρκετούς που θα είναι στο ή κάτω απο το μέσο όρο.

Δεν μιλάω για τους ινδούς και τους Βραζιλιάνους σαν πληθυσμό αλλά σαν χώρες. Εννοώ δηλαδή οι χώρες τους ίσως δεν τους επιτρέπουν για διάφορους λόγους να παρέχουν καλή ποιότητα, όχι ότι δεν είναι ικανοί οι ίδιοι να το κάνουν, αν πχ βρίσκονταν στην Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mordred είπε

Τη γκρίνια και τη διαμαρτυρία εσύ τη ξεκίνησες... Αλλά μάλλον τώρα είναι όλα οκ.

Βγήκε παντως το συμπέρασμα στις τελευταίες γταμμες

Ποια γκρίνια φίλε; Είπα απλά ότι το remote δουλεύει both ways. Πες μου που γκρίνιαξα και που διαμαρτυρήθηκα. 

Μια χαρά συμπέρασμα βγήκε φίλε μου, άστο τώρα. Εδώ πέσατε να με φατε ορισμένοι  επειδή ΤΟΛΜΗΣΑ να βρω αντικαταστάτη στο 1/3 του κόστους. Λες και τα τρώω απτήν τσέπη σας. 

Αν μπορούσε η εταιρεία να πέσει και στο 1/10 του κόστους ακόμα καλύτερα. Σε λίγο θα δαιμονοποιήσουμε και το κέρδος. 

Αντε καλό ΠΣΚ, κουράστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, polaki said:

Σου λέω ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ developer που να θέλει να δουλέψει γραφείο γιατί είναι όλοι περιζήτητοι και τους ψάχνουμε με το κιάλι. Νιώσε.

Γιατί άραγε πιστεύεις γίνεται αυτό;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hacker?pcs είπε

Γιατί άραγε πιστεύεις γίνεται αυτό;

Γιατί είναι περιζήτητοι; Τί γιατί; Γιατί απλά είναι και μαγκιά τους αφού το κάνουν και το αγαπάνε. Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου. Ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω δεν τρολαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, polaki said:

Γιατί είναι περιζήτητοι; Τί γιατί; Γιατί απλά είναι και μαγκιά τους αφού το κάνουν και το αγαπάνε. Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου. Ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω δεν τρολαρω.

Ποιοι είναι οι λόγοι πιστεύεις που ένας εργαζόμενος που το επιτρέπει η εργασία του επιλέγει να δουλεύει remote και όχι από το γραφείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, polaki είπε

ΑΠΑΙΤΗΣΑ να τηρηθεί η σύμβαση αορίστου χρόνου που είχε υπογράφει και από τις δυο πλευρές προ covid και έλεγε εργασία στο γραφείο. 

Εκείνοι δεν το δέχτηκαν, και μαγκιά τους που βρήκαν άμεσα εργασία. 

Προφανως και κοιτάω το συμφέρον μου. Και όταν πριν 15 χρόνια εργαζόμουν ως υπάλληλος, το συμφέρον μου κοίταζα και έφυγα για να δημιουργήσω κάτι δικό μου. 

Το συμφέρον μου κοιτάω και τώρα σαν εταιρεία και δεν θα ντραπώ να το πω. Μη στείλεις βιογραφικό αν δε σου κάνουμε. 

Να σε διορθώσω. Προφανώς και κοιτάς στο 100% το συμφέρον σου. Έχει τεράστια διαφορά.

Τους πελάτες σου τους κοιτάζεις καθόλου ή είναι ό,τι τους αρπάξεις; Ρωτώ επειδή είπες ότι με remote μοντέλο πέφτει η ποιότητα, αλλά παρ' όλα αυτά δέχεσαι να το χρησιμοποιείς εφόσον σου κοστίζει φτηνότερα, αντί να πληρώσεις καλύτερα ώστε να έχεις κάποιον υπάλληλο γραφείου. Ναι, ας μην λέμε πίπες - δεν δέχονται να έρθουν σε εσένα με τα χρήματα που τους δίνεις και όχι επειδή δεν έχει μείνει κανένας καλός που να δεχτεί να δουλέψει από κοντά στο γραφείο. Η ανεργία συνεχίζει να είναι υψηλή. Αν πληρώσεις σωστά, θα βρεις.

Αναφορά σε κείμενο

Μια χαρά συμπέρασμα βγήκε φίλε μου, άστο τώρα. Εδώ πέσατε να με φατε ορισμένοι  επειδή ΤΟΛΜΗΣΑ να βρω αντικαταστάτη στο 1/3 του κόστους.

Αυτό είναι κάτι που τονίζεις διαρκώς για να γιάνεις τον πληγωμένο σου εγωισμό, επειδή στην τελική θες δεν θες, σε WFH κατέληξες. Όπως και ότι βρήκες τους αντικαταστάτες εντός δύο μηνών (όπως και οι πρώην υπάλληλοί σου βρήκαν ακόμα πιο άμεσα) Οπότε, εντάξει, enjoy. ;)

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

Δεν μιλάω για τους ινδούς και τους Βραζιλιάνους σαν πληθυσμό αλλά σαν χώρες. Εννοώ δηλαδή οι χώρες τους ίσως δεν τους επιτρέπουν για διάφορους λόγους να παρέχουν καλή ποιότητα, όχι ότι δεν είναι ικανοί οι ίδιοι να το κάνουν, αν πχ βρίσκονταν στην Αμερική.

Σαν κουλτούρα δεν είναι η ίδια με τη δίκη μας, αλλά αν βρεθούν σε περιβάλλον με συγκεκριμένες οδηγίες τότε μια χαρά ποιότητα εργασίας έχουν. Απλά ο Ινδός developer δεν θα πάρει σχεδόν ποτε πρωτοβουλία, και αυτό είναι θέμα κουλτούρας.

Εμπειρικα πάντως οι 2 αυτοί λαοί είναι τελείως διαφορετικοί στην αίσθηση του χρόνου, σε σχέση με τους ευρωπαίους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, polaki είπε

Το ανέκδοτο στη δίκη μου περίπτωση που περιγράφω δεν ισχύει, γιατί ξαναλέω έχω μειώσει τα κόστη. 

Και προφανώς αυτό έτσουξε πολλούς εδώ, επειδή ως γνωστών τα τρώω απτήν τσέπη τους μάλλον. Δεν εξηγείται αλλιώς. 

Να παραιτούνται οι εργαζόμενοι, και να τα ακούω και από πάνω επειδή τους αντικατέστησα με οικονομικότερους. Μιλάμε για παράνοια έτσι;

Η όλη κουβέντα ξεκίνησε με το ότι όπως ένας εργαζόμενος ΑΠΑΙΤΕΙ (και καλά κάνει, αφού πλέον βρίσκει) να εργαστεί remote, έτσι και η κάθε εταιρεία αφού πλέον αναγκάζεται να καλύψει τις ανάγκες τις με remote workers, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα βρει τη χρυσή τομή μεταξύ κόστους και ποιότητας δουλειάς.

Δε νομίζω ότι αυτό είναι αστείο, σίγουρα όχι ανεκδοτο.

Κοιτα να δει τώρα τι γίνεται…

αν εσύ ήθελες, για τους δικούς σου προσωπικούς λόγους, οι εργαζόμενοι σου να μην δουλεύουν τηλεργασία και καταλήγεις να δουλεύεις με αυτόν και μόνο τον τρόπο, εεε είναι σαν ανέκδοτο…

Το αν βγήκες κερδισμένος οικονομικά, είναι ένας δευτερεύον παράγοντας που ενδιαφέρει μονό εσένα, θα ενδιέφερε όλους εμάς μόνο αν το έκανες εσκεμμένα…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ωωωω... Κάποιος έγινε τρελό trigger. Για πες μας και εσύ την επιχείρηση σου, αφού είσαι τόσο γαμάτος και τα ξέρεις όλα.

Σου εξηγώ οτι το επιχειρημα σου ειναι adhominem, και μου απαντας με 2ο ad hominem? Αν είναι μυαλά σαν τα δικά σου να φεύγουν στο εξωτερικό, σου κανω τα εισιτήρια. 

Δεν εχω επιχειρηση, trigger γινομαι μονο απο την επαναλαμβανόμενη έλλειψη επιχειρηματων και κοινής λογικης. Αν δεν έχεις επιχειρηματα απλα μη γράψεις τιποτα. Τα συνεχόμενα adhominem δεν θα πεισουν κανεναν για το ότι έχεις δικιο, μόνο για το οτι δεν έχεις λογικη

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Ποιοι είναι οι λόγοι πιστεύεις που ένας εργαζόμενος που το επιτρέπει η εργασία του επιλέγει να δουλεύει remote και όχι από το γραφείο;

Δεν καταλαβαίνω το point της ερώτησης. Το επιλέγει επειδή αυτό προτιμάει. Και καλά κάνει. 

Το κακό που είναι αν μοα εταιρία ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ να παίζει με in house?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...