Προς το περιεχόμενο

Επιλογη UPS


DexterWhite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, toxotis70 είπε

o ανεμιστηρας σ αυτα δουλευει μονο οταν πεσει το ρευμα ή συνεχεια ?

Συνήθως όταν πέσει το ρεύμα. Όταν ενεργοποιηθεί η μπαταρία δηλ.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 15/05/2022 at 21:17, andreaspA said:

Μα yuasa, μα YES, μα CSB, μα Ultracell , ολες 10-13€ τις παιρνω. Η μονη διαφορα ειναι τι παρτιδα εχουν φερει.

 

mallon τοτε για καποιο λογο εσυ τις παιρνεις σε καλυτερες τιμες. γενικοτερα αμα δεις τις yuasa οχι μονο σε Ups αλλα γενικα εχουν αρκετη διαφορα τιμης με αλλες μπαταριες.το ιδιο και οι csb που πχ μπορει να κανει 20 ευρω ενω μια της πλακας να κανει 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, poulinos είπε

mallon τοτε για καποιο λογο εσυ τις παιρνεις σε καλυτερες τιμες. γενικοτερα αμα δεις τις yuasa οχι μονο σε Ups αλλα γενικα εχουν αρκετη διαφορα τιμης με αλλες μπαταριες.το ιδιο και οι csb που πχ μπορει να κανει 20 ευρω ενω μια της πλακας να κανει 10.

Έχει διαφορά στην τιμή αν ειναι απο taiwan (στο όνομα της μπαταρίας αν ξεκινάει με T είναι taiwan αν ξεκινάει με J ειναι απο Ιαπωνία) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Dr_Pepper said:

Έχει διαφορά στην τιμή αν ειναι απο taiwan (στο όνομα της μπαταρίας αν ξεκινάει με T είναι taiwan αν ξεκινάει με J ειναι απο Ιαπωνία) 

εννοεις διαφορετικα εργοστασια κατασκευης? γιατι το εχω δει και σε sfp αυτο.και μερικες φορες λεω ειναι απο αλλο εργοστασιο?ειναι πιο χαμηλης ποιοτητας ή ειναι αντιγραφο?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, poulinos είπε

εννοεις διαφορετικα εργοστασια κατασκευης? γιατι το εχω δει και σε sfp αυτο.και μερικες φορες λεω ειναι απο αλλο εργοστασιο?ειναι πιο χαμηλης ποιοτητας ή ειναι αντιγραφο?:P

Ναι άλλα εργοστάσια ίδια εταιρία όχι αντίγραφο/μαϊμού, να σου πω δεν έχω πολύ μεγάλα δείγματα απο την προσωπική μου εμπειρία για να συγκρίνω αλλά υποθέτω για να υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή θα υπάρχει έστω κάποια διαφορά στην ποιότητα, αλλά δεν γνωρίζω απλά ξέρω ότι αυτός ειναι κατα 90% ο λόγος που θα τις βρεις πιο φθηνά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Dr_Pepper said:

Ναι άλλα εργοστάσια ίδια εταιρία όχι αντίγραφο/μαϊμού, να σου πω δεν έχω πολύ μεγάλα δείγματα απο την προσωπική μου εμπειρία για να συγκρίνω αλλά υποθέτω για να υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή θα υπάρχει έστω κάποια διαφορά στην ποιότητα, αλλά δεν γνωρίζω απλά ξέρω ότι αυτός ειναι κατα 90% ο λόγος που θα τις βρεις πιο φθηνά. 

απλα το εχω δει με Cisco για αυτο μου κανει εντυπωση σε sfp.το ενα made in usa και με ολογραμμα το αλλο made in singapore πχ  και αναρωτιομουν απλα αλλο εργοστασιο ?αλλη ποιοτητα?αλλη τιμη για αυτο το λογο?αλλα ειναι Cisco.το επιτρεπει αυτο? δεν το εψαξα ποτε παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 3:15 ΜΜ, poulinos είπε

απλα το εχω δει με Cisco για αυτο μου κανει εντυπωση σε sfp.το ενα made in usa και με ολογραμμα το αλλο made in singapore πχ  και αναρωτιομουν απλα αλλο εργοστασιο ?αλλη ποιοτητα?αλλη τιμη για αυτο το λογο?αλλα ειναι Cisco.το επιτρεπει αυτο? δεν το εψαξα ποτε παραπανω.

Το ίδιο ισχύει και στις μηχανές (Yuasa MF, J,T κτλ κτλ. μπαταρία) άλλο Taiwan άλλο Japan ,διαφορετικά εργοστάσια διαφορετικός έλεγχος διαφορετικά αρκετά πράγματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, σορρυ για την αποχη.

Μολις παρελαβα ολα τα κομματια του υπολογιστη, επομενη αγορα ειναι το UPS τον επομενο μηνα!

Να πω την αληθεια δεν καταλαβαινω τιποτα απ οσα γραφετε βεβαια. Οτι μου πειτε, θα παρω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σου προτείνω αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/30651100/Powerwalker-VFI-40K-CPG-PF1-3-3-BI-UPS-On-Line-40000VA-40000W.html

Εντάξει προφανώς αστειεύομαι, πες μου λίγο για το σύστημά σου, τι τροφοδοτικό έχεις; δουλέυει στο άνετο; Επίσης θες κάτι φθηνό ή μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω; Εγώ μετά από την συζήτηση που έκανα με τον συνφορουμίτη και λαμβάνοντας υπόψιν της μικρές διαφορές τιμών κατέληξα στον https://www.skroutz.gr/s/30053348/Powerwalker-VFI-1000-ICT-IoT-UPS-On-Line-1000VA-1000W-με-4-IEC-Πρίζες.html που τον πρόλαβα πολύ πιο φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα τα powerwalker δε τα γνωριζω και σε καμια περιπτωση δε θα εδινα 300+Ε για ενα απο αυτα.

Μεγαλη υπερβολη και αχρειαστο κιολας.

Πηγαινε στο κλασσικο APC και δε θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC-BACK-UPS-1400-Line-Interactive-1400VA-700W-με-4-Schuko-Πρίζες.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dantε είπε

Προσωπικα τα powerwalker δε τα γνωριζω και σε καμια περιπτωση δε θα εδινα 300+Ε για ενα απο αυτα.

Μεγαλη υπερβολη και αχρειαστο κιολας.

Πηγαινε στο κλασσικο APC και δε θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC-BACK-UPS-1400-Line-Interactive-1400VA-700W-με-4-Schuko-Πρίζες.html

Μάλλον πολλοί που διάβασαν το τοπικ αγόρασαν γιατί ανέβηκαν οι τιμές σε όλα :P 

Όσο αφορά το θέμα της τιμής ας ψάξουν στο γερμανικό skroutz (geizhals.eu ) ισως βρουν καλύτερο deal 

Απο εκει και πέρα όπως έγραψα όλα έχουν να κάνουν με το πόσο πολύτιμο ειναι αυτό που θες να προστατέψεις. 

Φυσικά και το να δώσεις 300 ευρώ για ένα i3 σύστημα που όλο μαζί με οθόνη κτλ σου βγήκε 300-600 ευρώ ή και λιγότερο. 

Αν όμως μόνο για την κάρτα γραφικών έδωσες πχ 1500 με 2000 ευρώ και η οθόνη σου κάνει πχ άλλα 1000 ευρώ και τα ηχεία σου άλλα 500 κτλ κτλ τότε δεν ειναι καθόλου υπερβολή αλλά η πιο σοφή λύση ειδικά αν εισαι στην επαρχία ή σε κάνα νησί που το δίκτυο συγκρίνεται με αυτό του Αφγανιστάν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δε θα εδινα 300Ε για powerwalker.Οσα λεφτα και να ειχα δωσει για τον υπολογιστη.

Το APC δινει 230V καρφωμενα στην εξοδο του,δουλευει το AVR του συνεχεια και οχι μονο περα απο τα ορια που εχουν τεθει.

Ασε που στα 300+ υπαρχουν καλυτερες λυσεις απο πιο γνωστες μαρκες αν καποιος θελει on line ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, lefi είπε

Προσωπικά σου προτείνω αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/30651100/Powerwalker-VFI-40K-CPG-PF1-3-3-BI-UPS-On-Line-40000VA-40000W.html

Εντάξει προφανώς αστειεύομαι, πες μου λίγο για το σύστημά σου, τι τροφοδοτικό έχεις; δουλέυει στο άνετο; Επίσης θες κάτι φθηνό ή μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω; Εγώ μετά από την συζήτηση που έκανα με τον συνφορουμίτη και λαμβάνοντας υπόψιν της μικρές διαφορές τιμών κατέληξα στον https://www.skroutz.gr/s/30053348/Powerwalker-VFI-1000-ICT-IoT-UPS-On-Line-1000VA-1000W-με-4-IEC-Πρίζες.html που τον πρόλαβα πολύ πιο φθηνά.

i5 12600k

Arctic freezer 34 esports duo 

32GB RAM DDR4

RTX3070ti

2x SSD 1TB

750W Corsair rm750x PSU

Οθονη: https://www.skroutz.gr/s/22369360/Dell-P2421D-IPS-Monitor-23-8-QHD-2560x1440-με-χρόνο-απόκρισης-5ms-GTG.html

 

Θελω κατι κομπλε που να κανει την δουλεια του και σε περιπτωση διακοπης ρευματος η οτιδηποτε να ειμαι οκ. Ουτε πολυ ακριβο ουτε πολυ φθηνο

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Παρε το APC που σου εβαλα πανω.

Δοκιμασμενη και σιγουρη λυση.

γραφει 700W, θα φτανει? Μονο στο πισι εχω 750W τροφοδοτικο, + οθονη που θα βαλω, ηχεια, μοντεμ. Πρεπει να τα κουμπωσω ολα πανω στο UPS? 

(μπορει να λεω και βλακειες, ξαναλεω δεν εχω ιδεα απο UPS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...