Προς το περιεχόμενο

Επιλογη UPS


DexterWhite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, DexterWhite είπε

γραφει 700W, θα φτανει? Μονο στο πισι εχω 750W τροφοδοτικο, + οθονη που θα βαλω, ηχεια, μοντεμ. Πρεπει να τα κουμπωσω ολα πανω στο UPS? 

(μπορει να λεω και βλακειες, ξαναλεω δεν εχω ιδεα απο UPS)

Θα φτασει ναι.

Θα βαλεις πανω υπολογιστη οθονη και μοντεμ,τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Θα φτασει ναι.

Θα βαλεις πανω υπολογιστη οθονη και μοντεμ,τιποτα αλλο.

και το UPS μετα στο πολυπριζο, παρεα με οτι αλλο (φορτιστες κλπ) και απο εκει κυρια πριζα? η πρεπει να συνδεεται απαραιτητα σε πριζα κατευθειαν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DexterWhite είπε

και το UPS μετα στο πολυπριζο, παρεα με οτι αλλο (φορτιστες κλπ) και απο εκει κυρια πριζα? η πρεπει να συνδεεται απαραιτητα σε πριζα κατευθειαν? 

Το καλυτερο ειναι απευθειας σε πριζα αλλα και σε πολυπριζο να το βαλεις,δε θα εχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το καλυτερο ειναι απευθειας σε πριζα αλλα και σε πολυπριζο να το βαλεις,δε θα εχει θεμα.

πηγα μολις να το παραγγειλω αλλα μου ειπαν πως εχει καταργηθει και μου προτειναν αυτο 

https://www.eurosupplies.com.gr/ups/ups-oikiaka-epaggelmatika/ups-apc-line-interactive-1600va-bx1600mi-gr-56225/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DexterWhite είπε

πηγα μολις να το παραγγειλω αλλα μου ειπαν πως εχει καταργηθει και μου προτειναν αυτο 

https://www.eurosupplies.com.gr/ups/ups-oikiaka-epaggelmatika/ups-apc-line-interactive-1600va-bx1600mi-gr-56225/

Ναι εχει καταργηθει το 1400αρι.

Εφοσον δε το βρισκεις,παρε αυτο που σου προτεινουν.Βεβαια διαβαζω στο σκρουτζ να λενε για καποιες μυρωδιες.

Εναλλακτικα παιζει και αυτο που ειναι καθαρο ημιτονο

https://www.skroutz.gr/s/374107/CyberPower-CP1300EPFCLCD-UPS-Line-Interactive-1300VA-780W-με-6-Schuko-Πρίζες.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dantε είπε

Και παλι δε θα εδινα 300Ε για powerwalker.Οσα λεφτα και να ειχα δωσει για τον υπολογιστη.

Το APC δινει 230V καρφωμενα στην εξοδο του,δουλευει το AVR του συνεχεια και οχι μονο περα απο τα ορια που εχουν τεθει.

Ασε που στα 300+ υπαρχουν καλυτερες λυσεις απο πιο γνωστες μαρκες αν καποιος θελει on line ups.

Powerwalker είναι γερμανική και μια χαρά γνωστή η APC κυρίως στην Ελλάδα ειναι ψωμοτύρι   και προσωπικά δεν έχω μείνει ευχαριστημένος με όλες τις αγορές μου. 

 

@DexterWhite

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Παρε το APC που σου εβαλα πανω.

Δοκιμασμενη "σιγουρη" και υποδεέστερη λυση.

Fixed :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποδεεστερη απο που και ως που? Υπαρχει λογος που το συγκεκριμενο που προτεινα ειναι τιγκα στις αξιολογησεις και δεν υπαρχει δυσαρεστημενος ανθρωπος.Δεν ειναι ενα προιον μονο ενα datasheet.

 

Του προτεινετε on line ups.Του εξηγησατε οτι ο ανεμιστηρας δουλευει συνεχεια?

Επισης οτι εχει 3 μπαταριες μεσα και θα θελει 60-70 ευρω σε καθε αλλαγη?

Το οτι ειναι Γερμανικη εταιρεια δε σημαινει τιποτα.Που ειμαστε το 90,να λεμε "Α γερμανικα ειναι αυτα,καλα θα ειναι".

Ολα Κινα φτιαχνονται και εξαρτουνται απο τις προδιαγραφες που θετει ο κατασκευαστης.

Τα UPS που προτεινω εχουν περασει ολα απο τα χερια μου,δε προτεινω στη τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Υποδεεστερη απο που και ως που?

To APC που πρότεινες ειναι VI ενώ το powerwalker που πρότεινε ένας άλλος φίλος ειναι VFI 

Τώρα γιατί το VFI προσφέρει ανώτερη προστασία διάβασε τις προηγούμενες ταμπλέτες δεν θα τα ξαναγράφω. 

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Το οτι ειναι Γερμανικη εταιρεια δε σημαινει τιποτα.Που ειμαστε το 90,να λεμε "Α γερμανικα ειναι αυτα,καλα θα ειναι".

 

Ναι σημαίνει ακόμη και σήμερα κάτι απο εκει και πέρα το ανέφερα επειδή είπες ειναι άγνωστη στο εξωτερικό βλέπω να "παίζει" παρα πολύ περισσότερο bluewalker/powerwalker απο APC. 

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Του εξηγησατε οτι ο ανεμιστηρας δουλευει συνεχεια?

Αυτό εξαρτάται απο το μοντέλο τα περισσότερα έχουν όμως fan curve controls  

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Επισης οτι εχει 3 μπαταριες μεσα και θα θελει 60-70 ευρω σε καθε αλλαγη?

Το πόσες μπαταρίες έχει εξαρτάται απο την συσκευή και το κόστος τους απο την ποιότητα μπαταρίας που θα αγοράσεις τέλος η διάρκεια ζωής μιας ποιοτικής μπαταρίας ειναι ~ 5 χρόνια και σε αντίθεση με το ένστικτο του καθενός αν λειτουργεί μια μπαταρία συχνά (εννοείται φυσικά σε κύκλωμα φόρτισης δεν λέμε τώρα να την πάς στο 0% και να την γεμίζεις)  έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο μια που "κάθεται" 

Μια πιο αναλυτική προσέγγιση στις διαφορές εδώ: https://www.socomec.com/files/live/sites/systemsite/files/UPS/PDF_catalogue/pdf_web_GB/dcg_142013_118-119_power_protection.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφεις επειδη διαβασες το πως λειτουργουν χωρις να τα εχεις αγγιξει καν.Μη μου λες οτι δε ξαναγραφεις και μου παραθετεις αρθρα -τα γνωριζω καλυτερα απο σενα- εχουν περασει δεκαδες ups απο τα χερια μου και τα εχω δει ολα τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα της καθε κατηγοριας,απο πρωτο χερι και οχι απο διαβασμα στο ιντερνετ.

Δεν εχουν fan curve control αλλα και να εχουν,ο ανεμιστηρας τους ειναι θορυβωδες,δε μπαινει μεσα σε δωματιο σε καμια περιπτωση.Το οποιο ειναι και το μεγαλυτερο deal breaker για εναν οικιακο χρηστη.

Ναι τα online ειναι καλυτερα αλλα δε μπορεις να συγκρινεις ενα online αμφισβητουμενης προελευσης με ενα apc που ειναι δοκιμασμενα και απο τη κουτση μαρια.Και στη τελικη το μεσο χρηστη δε τον νοιαζει κιολας.Με κανενα απο τα δυο δε θα εχει προβλημα,δε του προσφερει τιποτα παραπανω το online και μεταξυ μας ουτε καν το pure sinewave.

Επισης σου γραφω για μπαταριες και μου λες οτι εξαρταται.Ε αυτο που του προτεινεις εχει 3 μπαταριες και το APC 2.Ανεφερα εγω καπου για ποιοτητα μπαταριας?

Σημασια εχει πως οταν ερθει η ωρα της αλλαγης θα δωσει παραπανω σε σχεση με το APC.Επισης προφανως και το APC θα εχει ποιοτικοτερες μπαταριες και εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να ζησουν παραπανω οι μαμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dantε είπε

Γραφεις επειδη διαβασες το πως λειτουργουν χωρις να τα εχεις αγγιξει καν.Μη μου λες οτι δε ξαναγραφεις και μου παραθετεις αρθρα -τα γνωριζω καλυτερα απο σενα- εχουν περασει δεκαδες ups απο τα χερια μου και τα εχω δει ολα τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα της καθε κατηγοριας,απο πρωτο χερι και οχι απο διαβασμα στο ιντερνετ.

Πως ξέρεις εσύ τι έχω κάνει εγώ;

Εμένα πάλι μου φαίνεται -απο τις ανακρίβειες που γράφεις- ότι εσύ απλά γράφεις ότι ψάχνεις στο ιντερνετ εξ αρχής αλλά δεν κάθισα να το πάω επι προσωπικού αλλά απαντούσα με επιχειρήματα. 

Είπα ότι δεν θα ξαναγράψω πολύ απλά γιατί θα έλεγα τα ίδια με αυτά που είπα μερικές σελίδες πιο πριν οπότε γιατί να τα ξαναγράψω;

Αν έχεις το δικαίωμα εσύ να βαριέσαι να διαβάζεις ό,τι ήδη έχει ειπωθεί στο θέμα και ας μιλάς/αμφισβητείς πάνω σε αυτό τότε εγώ δεν έχω το δικαίωμα να βαριέμαι να γράψω τα ίδια ακριβώς που έγραψα πριν;;; 

Ρώτας απο που και ως που υποδεέστερα και ήδη έγραψα απο εδώ ως εδώ γιατί να το ξαναγράψω 1,2 κλικ και το βρίσκεις στο ίδιο το θέμα που σχολιάζεις εδώ.

Μάλιστα ήμουν και καλός και έβαλα μια πιο αναλυτική τεχνική ανάλυση σε pdf που περιγράφει όχι μόνο το είδος της προστασίας αλλά ποιοι λόγοι μπορεί να προκαλέσουν την κάθε αστάθεια και τι αποτέλεσμα μπορεί να έχουν αυτά στο σύστημα σου απλά και μόνο για 1) να σε πληροφορήσω -εσένα και όποιον άλλο μπει εδώ με την ίδια απορία- 2) να μην γράψω το σεντόνι στο PDF αφού είναι ήδη έτοιμο. 

 

 

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Δεν εχουν fan curve control αλλα και να εχουν,ο ανεμιστηρας τους ειναι θορυβωδες,δε μπαινει μεσα σε δωματιο σε καμια περιπτωση.Το οποιο ειναι και το μεγαλυτερο deal breaker για εναν οικιακο χρηστη.

1) έχουν 2) όσα δεν έχουν, έχουν δικό τους αυτόματο control (ανάλογα τα φορτία και την θερμοκρασία περιβάλλοντος παιζει και μην ακούγονται καν) 

Απο εκει και πέρα επειδή μπήκες μέσα φορτσάτος με κατηγορίες και σχόλια χωρίς να διαβάσεις τιποτα γιατί είσαι μάγκας και όχι μόνο ξέρεις απο UPS ξέρεις και να διαβάζεις τον καφέ  ήδη σχολίασα τον θόρυβο στο ίδιο topic  επειδή είπες ότι δεν αναφέρθηκε... 


Τέλος δεν ειναι αναγκαστικά κάτι το μη ανεκτό (ειδικά απο την στιγμή που μιλάμε για μικρά UPS με 1 φαν και για αυτόματο κοντρόλ) πχ αυτό ειναι 3000va με 2 ανεμιστήρες και ίσα που το ακούς  

 

Επίσης δεν χρειάζεται να το έχεις κάτω απο τα πόδια σου αν είσαι τόσο ευαίσθητος στα 10άρια ή πιο μικρά fan και έχεις full υδρόψυξη στο PC με αφρό ηχομόνωσης στο κουτί σου.. μπορείς απλά να το βάλεις σε άλλο σημείο και να περάσεις καλώδιο ή σε ντουλάπα για server rack αν έχεις. 

 

 

5 ώρες πριν, Dantε είπε

αλλα δε μπορεις να συγκρινεις ενα online αμφισβητουμενης προελευσης

Αμφισβητούμενα ειναι τα όσα λες η bluewalker (που πουλάει τα powerwalker) υπάρχει χρόνια τώρα ειναι γερμανική (με όλα τα νομικά περί εγγύησης και ποιότητας/προδιαγραφές για τέτοιες συσκευές όσο αφορά την ΕΕ) το ότι φτιάχνεται στην κίνα δεν λέει κάτι γιατί άλλο κινέζος XYZ άλλο κινέζος που παίρνει σχέδια απο ευρωπαϊκή αμερικάνικη εταιρία και πρέπει να συμμορφωθεί με τις προδιαγραφές τους, και η Apple στην κίνα ή ταιβάν κάνει τα κινητά της και η APC. 

 

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Επισης σου γραφω για μπαταριες και μου λες οτι εξαρταται.Ε αυτο που του προτεινεις εχει 3 μπαταριες και το APC 2.Ανεφερα εγω καπου για ποιοτητα μπαταριας?

Δεν πρότεινα κάτι στον συγκεκριμένο χρήστη άλλος πρότεινε (άσχετα με το αν συμφωνώ με την πρόταση) και εσύ μιλούσες γενικά για online και σου έιπα εξαρτάται.

Ναι, δεν ανέφερες ποιότητα μπαταρίας (και αυτό το στυλάκι κολοκυθιάς που έχει πάρει το πόστ σου και το βλέπω όσο συνεχίζω και το διαβάζω δείχνει ακόμη περισσότερο το ότι απλά λες τα δικά σου τώρα και ότι βρεις απο το internet απλά για να αντιπαρατεθείς) αλλά τι ουσία έχει το σχόλιο σου αν δεν τίθεται θέμα συχνής αλλαγής οεο; εκει κολλάει η διάρκεια ζωής και όλα αυτά που ανέφερα για τις μπαταρίες. 

 

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Σημασια εχει πως οταν ερθει η ωρα της αλλαγης θα δωσει παραπανω σε σχεση με το APC

Που δεν έχει καμία σημασία γιατί όπως είπα σημασία έχει πόσο πολύτιμο είναι το μηχάνημα που θες να προστατέψεις για εσένα και επίσης σημασία έχει το τι παίρνεις ναι ένα APC των 100 ευρώ φυσικά και θα βγει γενικά φθηνότερα ποιος αμφισβήτησε κάτι τέτοιο;

και ένα πολύμπριζο με αντικεραυνική ασφάλεια θα βγεί ακόμη πιο φθηνά (μην πάρεις APC όμως γιατί πέρα ότι κοστίζουν αρκετά δεν κρατάνε πολλά φορτία μόνο μέχρι 2300 watt ) τι σημαίνει αυτό; 
 

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Επισης προφανως και το APC θα εχει ποιοτικοτερες μπαταριες και εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να ζησουν παραπανω οι μαμα.

Ναι είναι ποιοτικότερες γιατί οι Έλληνες τυφλοσούρτη παίρνουν όλοι APC ... στην κίνα κάνει και αυτή τις μπαταρίες της 

image.png.12c25493eb2ce42fae9d205eb61b8763.png

 

Δεν λέω πως ειναι απαραίτητα αυτό κακό αλλά οκ ειναι τουλάχιστον παράλογο να θεωρείς ποιοτικότερες τις μπαταρίες της APC χωρίς να έχεις ιδέα απο bluewalker (οι δικές τους νομίζω γίνονται στο βιετνάμ αλλά και άλλες έχουν εργοστάσια εκει πχ και η yuasa κάνει μπαταρίες εκει) 

 

 

===================================================================================

Στις 24/5/2022 στις 4:42 ΜΜ, Dantε είπε

Προσωπικα τα powerwalker δε τα γνωριζω και σε καμια περιπτωση δε θα εδινα 300+Ε για ενα απο αυτα.

Μεγαλη υπερβολη και αχρειαστο κιολας.

Πηγαινε στο κλασσικο APC και δε θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC-BACK-UPS-1400-Line-Interactive-1400VA-700W-με-4-Schuko-Πρίζες.html

Και τώρα μόλις έδωσα και σημασία στο UPS που πρότεινες εσύ ο γνώστης για να μας ανοίξεις τα μάτια εμάς που ψάχνουμε και λέμε ότι μας κατέβει απο το internet 

Το συγκεκριμένο δεν έχει καθαρό ημιτόνιο   παίζει να του χαλάσεις και το τροφοδοτικό αν είναι 80 plus gold ή ανώτερο! 


Αν είσαι άσχετος μην γράφεις σε παρακαλώ, ή μάλλον γράφε δεν θα σε αστυνομεύσω εγώ αλλά μην πλασάρεις ότι είσαι γνώστης και ξέρεις για τι πράγμα μιλάς γιατί μπορεί να κάνεις ζημιά σε περιουσίες ανθρώπων ο φίλος πήγε να ακούσει την συμβολή σου αυτό το UPS είναι για καμιά τηλεόραση ή τίποτα τέτοιο όχι για PC πόσο μάλλον ακριβό. 
 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DexterWhite είπε

πηγα μολις να το παραγγειλω αλλα μου ειπαν πως εχει καταργηθει και μου προτειναν αυτο 

https://www.eurosupplies.com.gr/ups/ups-oikiaka-epaggelmatika/ups-apc-line-interactive-1600va-bx1600mi-gr-56225/

όχι μην το πάρεις διάβασε πιο πάνω.  Παρε κάποιο καθαρού ημιτονίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

όχι μην το πάρεις διάβασε πιο πάνω.  Παρε κάποιο καθαρού ημιτονίου. 

https://www.skroutz.gr/s/374107/CyberPower-CP1300EPFCLCD-UPS-Line-Interactive-1300VA-780W-με-6-Schuko-Πρίζες.html

Το συγκεκριμενο ειναι καθαρου ημιτονιου νομιζω?

Ο υπολογιστης που θα βαλω πανω ειναι αρκετα ακριβος (ναι, με 80 plus gold ), αλλα δεν θα ηθελα να χαλασω και πανω απο 200-250 ευρω για UPS... ειναι εφικτο να βρουμε κατι καλο σε αυτο το range? 

Επεξ/σία από DexterWhite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DexterWhite είπε

https://www.skroutz.gr/s/374107/CyberPower-CP1300EPFCLCD-UPS-Line-Interactive-1300VA-780W-με-6-Schuko-Πρίζες.html

Το συγκεκριμενο ειναι καθαρου ημιτονιου νομιζω?

Ο υπολογιστης που θα βαλω πανω ειναι αρκετα ακριβος (ναι, με 80 plus gold ), αλλα δεν θα ηθελα να χαλασω και πανω απο 200-250 ευρω για UPS... ειναι εφικτο να βρουμε κατι καλο σε αυτο το range? 

Ναι,καθαρό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Πως ξέρεις εσύ τι έχω κάνει εγώ;

Εχεις προσωπικη εμπειρια με κανενα απο τα ups που αναφερονται στο θεμα?Ε πες μας να ξερουμε 


Εμένα πάλι μου φαίνεται -απο τις ανακρίβειες που γράφεις- ότι εσύ απλά γράφεις ότι ψάχνεις στο ιντερνετ εξ αρχής αλλά δεν κάθισα να το πάω επι προσωπικού αλλά απαντούσα με επιχειρήματα. 

Ποια ειναι τα επιχειρηματα?Σου επαναλβανω πως αλλο ειναι η θεωρια και αλλο η πραξη.Δεν ειναι ολα ενα datasheet.


 

 

1) έχουν 2) όσα δεν έχουν, έχουν δικό τους αυτόματο control (ανάλογα τα φορτία και την θερμοκρασία περιβάλλοντος παιζει και μην ακούγονται καν) 

Για να στο πω και αλλιως.Εχω online UPS. 2 συγκεκριμενα.Δεν εχουν.

Τέλος δεν ειναι αναγκαστικά κάτι το μη ανεκτό (ειδικά απο την στιγμή που μιλάμε για μικρά UPS με 1 φαν και για αυτόματο κοντρόλ) πχ αυτό ειναι 3000va με 2 ανεμιστήρες και ίσα που το ακούς  

Τι λες?Εχεις κατσει διπλα σε τετοια UPS?Ενημερωτικα στη διπλα αιθουσα τα ειχα και μεσα απο το τοιχο ακουγοταν.Ειναι ανυποφορο να κατσεις σε ιδιο δωματιο με ενα τετοιο.

Επίσης δεν χρειάζεται να το έχεις κάτω απο τα πόδια σου αν είσαι τόσο ευαίσθητος στα 10άρια ή πιο μικρά fan και έχεις full υδρόψυξη στο PC με αφρό ηχομόνωσης στο κουτί σου.. μπορείς απλά να το βάλεις σε άλλο σημείο και να περάσεις καλώδιο ή σε ντουλάπα για server rack αν έχεις. 

Αρα εκτος απο το 2πλασιο κοστος που κοστιζει το ιδιο το ups,θα κανεις και μερεμετι.

Αμφισβητούμενα ειναι τα όσα λες η bluewalker (που πουλάει τα powerwalker) υπάρχει χρόνια τώρα ειναι γερμανική (με όλα τα νομικά περί εγγύησης και ποιότητας/προδιαγραφές για τέτοιες συσκευές όσο αφορά την ΕΕ) το ότι φτιάχνεται στην κίνα δεν λέει κάτι γιατί άλλο κινέζος XYZ άλλο κινέζος που παίρνει σχέδια απο ευρωπαϊκή αμερικάνικη εταιρία και πρέπει να συμμορφωθεί με τις προδιαγραφές τους, και η Apple στην κίνα ή ταιβάν κάνει τα κινητά της και η APC. 

Αυτο σου εγραψα πιο πριν αρα με επιβεβαιωνεις.Γιατι μου λες οτι ειναι Γερμανος και σου απαντησα πως δεν εχει σημασια.Σημασια εχουν οι προδιαγραφες που μπαινουν.Και οι προδιαγραφες της powerwalker δεν αγγιζουν τους γνωστες κατασκευαστες.Κανε μια βολτα απο skroutz και δες καμια αξιολογηση.Πες μου ποσες θα βρεις για σκασμενα APC και ποσες για powerwalker.Και λαβε επισης υποψη οτι τα APC εχουν πουλησει πολυ παραπανω.


Ναι, δεν ανέφερες ποιότητα μπαταρίας (και αυτό το στυλάκι κολοκυθιάς που έχει πάρει το πόστ σου και το βλέπω όσο συνεχίζω και το διαβάζω δείχνει ακόμη περισσότερο το ότι απλά λες τα δικά σου τώρα και ότι βρεις απο το internet απλά για να αντιπαρατεθείς) αλλά τι ουσία έχει το σχόλιο σου αν δεν τίθεται θέμα συχνής αλλαγής οεο; εκει κολλάει η διάρκεια ζωής και όλα αυτά που ανέφερα για τις μπαταρίες. 

Εγω δε παρεθεσα τιποτα απο το ιντερνετ.Ουτε ενα λινκ δεν εβαλα,μιλαω με προσωπικες εμπειριες στα συγκεκριμενα UPS που εχω δοκιμασει.Το θεμα με τις μπαταριες ειναι στο οτι οταν θα χρειαζεται αλλαγη θα δινει εξτρα χρηματα.Που πολλοι δεν ειναι διατεθειμενοι να το κανουν οποτε πρεπει να το γνωριζουν απο πριν.Γιατι περα απο τις μαμα μπαταριες,οι αλλαγες μετα ειναι καθε 2 χρονια.

Αρα σε ενα διπλασιο κοστος αγορας για το UPS του προσθετεις και κοστος για μερεμετι για να καλυψει το θορυβο και του προσθετεις και εξτρα κοστος στις μπαταριες.Αυτα ομως δε τα λες εξαρχης γιατι ειναι σημαντικοι λογοι που πρεπει να λαβει υποψη ο αγοραστης. Αναλωνεσαι στο να λες ποσο γαματα ειναι τα online,που ναι ειναι καλυτερα προφανως αλλα δεν ειναι για ολους λογω των ιδιαιτεροτητων τους.

Που δεν έχει καμία σημασία γιατί όπως είπα σημασία έχει πόσο πολύτιμο είναι το μηχάνημα που θες να προστατέψεις για εσένα και επίσης σημασία έχει το τι παίρνεις ναι ένα APC των 100 ευρώ φυσικά και θα βγει γενικά φθηνότερα ποιος αμφισβήτησε κάτι τέτοιο;

Μια χαρα προστατευεσαι και με ενα καλο line interactive.Δεν υπαρχει περιπτωση να σου σωσει κατι το online που με line interactive θα ειχε πεθανει.

και ένα πολύμπριζο με αντικεραυνική ασφάλεια θα βγεί ακόμη πιο φθηνά (μην πάρεις APC όμως γιατί πέρα ότι κοστίζουν αρκετά δεν κρατάνε πολλά φορτία μόνο μέχρι 2300 watt ) τι σημαίνει αυτό; 

Δε κανουν την ιδια δουλεια αρα συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια.Προσωπικα τα θεωρω πεταμενα λεφτα τα πολυπριζα ασφαλειας.

Ναι είναι ποιοτικότερες γιατί οι Έλληνες τυφλοσούρτη παίρνουν όλοι APC ... στην κίνα κάνει και αυτή τις μπαταρίες της 

image.png.12c25493eb2ce42fae9d205eb61b8763.png

 

Δεν λέω πως ειναι απαραίτητα αυτό κακό αλλά οκ ειναι τουλάχιστον παράλογο να θεωρείς ποιοτικότερες τις μπαταρίες της APC χωρίς να έχεις ιδέα απο bluewalker (οι δικές τους νομίζω γίνονται στο βιετνάμ αλλά και άλλες έχουν εργοστάσια εκει πχ και η yuasa κάνει μπαταρίες εκει) 

Και επιστρεφουμε στο οτι σημασια εχει τα στανταρ που τιθονται.Και η APC εχει απο τα καλυτερα.

Παρεπιμπτοντως η Yuasa εχει ριξει ποιοτητα.Οπου την εχω δοκιμασει τα τελευταια χρονια,οι μπαταριες πεθαινουν πανευκολα.

 

===================================================================================

Και τώρα μόλις έδωσα και σημασία στο UPS που πρότεινες εσύ ο γνώστης για να μας ανοίξεις τα μάτια εμάς που ψάχνουμε και λέμε ότι μας κατέβει απο το internet 

Το συγκεκριμένο δεν έχει καθαρό ημιτόνιο   παίζει να του χαλάσεις και το τροφοδοτικό αν είναι 80 plus gold ή ανώτερο! 

Αυτο που λες δεν υπαρχει περιπτωση να γινει ποτε και το υπογραφω προσωπικα.Παραφιλολογιες που κυκλοφορουν στο ιντερνετς ειναι.Ποτε σε κανεναν δε πεθανε τροφοδοτικο επειδη δεν ειχε καθαρο ημιτονο σε ups.Βρες μου ΜΙΑ περιπτωση που να χαλασε καποιου αποδεδειγμενα τροφοδοτικο για αυτο το λογο.Προφανως μη μιλησω για τα δεκαδες UPS (οχι καθαρου ημιτονου) που εχω εδω και χρονια να τρεχουν με τροφοδοτικα με active pfc( γιατι αυτο εχει σημασια και οχι αν ειναι gold η οχι οπως γραφεις).

Επισης θεωρεις οτι αν ειχε σκασει κανενα δε θα υπηρχε εστω και μια αναφορα στο σκρουτζ,πχ στις εκατονταδες αξιολογησεις του APC?Πλεον ολα τα τροφοδοτικα ειναι active pfc.

Αν είσαι άσχετος μην γράφεις σε παρακαλώ, ή μάλλον γράφε δεν θα σε αστυνομεύσω εγώ αλλά μην πλασάρεις ότι είσαι γνώστης και ξέρεις για τι πράγμα μιλάς γιατί μπορεί να κάνεις ζημιά σε περιουσίες ανθρώπων ο φίλος πήγε να ακούσει την συμβολή σου αυτό το UPS είναι για καμιά τηλεόραση ή τίποτα τέτοιο όχι για PC πόσο μάλλον ακριβό. 
 

Ολοι εμεις δηλαδη που εχουμε τετοια UPS σε υπολογιστες και οχι σε τηλεορασεις ειμαστε ασχετοι.

 

22 λεπτά πριν, DexterWhite είπε

https://www.skroutz.gr/s/374107/CyberPower-CP1300EPFCLCD-UPS-Line-Interactive-1300VA-780W-με-6-Schuko-Πρίζες.html

Το συγκεκριμενο ειναι καθαρου ημιτονιου νομιζω?

Ο υπολογιστης που θα βαλω πανω ειναι αρκετα ακριβος (ναι, με 80 plus gold ), αλλα δεν θα ηθελα να χαλασω και πανω απο 200-250 ευρω για UPS... ειναι εφικτο να βρουμε κατι καλο σε αυτο το range? 

Το συγκεκριμενο ειναι καθαρου ημιτονου ναι.

Αλλα εχει διαφορα θεματα.Αυτα δε θα τα βρεις ευκολα στο ιντερνετ ουτε και θα στα πει ο αγαπητος Dr.Pepper.

Πρωτον εχει bug στο firmware του και οταν μπαινει το AVR χανει τη συνδεση με τον υπολογιστη.Μου το παραδεχθηκε γραπτως η ιδια η Cyberepower.

Δευτερον το AVR δε δουλευει συνεχεια με συνεπεια να μπαινει η ταση στο τροφοδοτικο με τα σκαμπανεβασματα που κανει τ δικτυο.Θα μπει το AVR μονο οταν η ταση παει περα απο τα ορια μου εχουν τεθει.

Αντιθετως στο APC δουλευει μονιμα και δινει σταθερα 230 στην εξοδο.Αυτο μονο του ειναι πιο σημαντικο απο το καθαρο ημιτονο.

Επισης ο ανεμιστηρας του δουλευει οταν μπαινει το AVR.Στο APC δουλευει μονο οταν μπαινει η μπαταρια.

Δεν εχω δοκιμασει το καινουργιο APC που σου προτειναν ,αλλα αν ειναι ενα απλο facelift του παλιου τοτε ειναι εξαιρετικο και σε καλυπτει 100%.

ΜΗ πας σε online ups.Θα δωσεις τα διπλα χρηματα,θα εχεις θορυβο και εξτρα κοστος οταν αγοραζεις μπαταριες γιατι εχει πιο πολλες.Καλυπτεσαι μια χαρα και με τα απλα καλα line interactive και δεν υπαρχει περιπτωση να γινει ζημια (εφοσον πας σε καλο ups προφανως).

Πας σε online ups μονο αν γνωριζεις τι παιρνεις.Αλλα εφοσον λες οτι δε θες να δωσεις τοσα χρηματα ετσι και αλλιως,ειναι εκτος μπατζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...