Προς το περιεχόμενο

Επιλογη UPS


DexterWhite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Εχεις προσωπικη εμπειρια με κανενα απο τα ups που αναφερονται στο θεμα?Ε πες μας να ξερουμε 

 

Δεν χρειάζεται να περιαυτολογώ αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουν κάτι τύποι σαν και εσένα που νομίζουν ότι το credability έρχεται αν φοράς κουστούμι ή "φουσκώνεις" τον εαυτό σου λέγοντας που είσαι το ένα και το άλλο και το παρ'άλλο.  

 

Φαίνεται απο τα πράματα που λέω το αν έχω γνώση πχ απο την εξήγηση που έδωσα για το τι ειναι το τροποποιημένο ημίτονο κτλ 

 

Και φαίνεται απο τα πράματα που λες ότι δεν ξέρεις πχ πρότεινες στον άνθρωπο και μάλιστα σαν σίγουρη και δοκιμασμένη λύση να βάλει ένα UPS στο pc του που ενδεχομένως να χαλάσει το τροφοδοτικό του, απο εκει και πέρα δεν ασχολούμαι άλλο πάνω στο συγκεκριμένο θέμα έχει κορεστεί και έχουν ειπωθεί όσα χρειάζονται για τις διαφορές δεν με ενδιαφέρει να επεκτείνω προσωπικές αντιπαραθέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν χρειάζεται να περιαυτολογώ αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουν κάτι τύποι σαν και εσένα που νομίζουν ότι το credability έρχεται αν φοράς κουστούμι ή "φουσκώνεις" τον εαυτό σου λέγοντας που είσαι το ένα και το άλλο και το παρ'άλλο.  

 

Φαίνεται απο τα πράματα που λέω το αν έχω γνώση πχ απο την εξήγηση που έδωσα για το τι ειναι το τροποποιημένο ημίτονο κτλ 

 

Και φαίνεται απο τα πράματα που λες ότι δεν ξέρεις πχ πρότεινες στον άνθρωπο και μάλιστα σαν σίγουρη και δοκιμασμένη λύση να βάλει ένα UPS στο pc του που ενδεχομένως να χαλάσει το τροφοδοτικό του, απο εκει και πέρα δεν ασχολούμαι άλλο πάνω στο συγκεκριμένο θέμα έχει κορεστεί και έχουν ειπωθεί όσα χρειάζονται για τις διαφορές δεν με ενδιαφέρει να επεκτείνω προσωπικές αντιπαραθέσεις. 

Εχεις δοκιμασει κανενα απο τα UPS ,ναι η οχι?Απλο ειναι.

Εχεις δει αποδεδειγμενη περιπτωση που τροφοδοτικο εσκασε επειδη δεν ηταν το UPS ημιτονο,ναι η οχι?

Γιατι εγραψες παλι 3 παραγραφους και δεν απαντησες.Και για να αποφευγεις τοτε σημαινει πως οχι,αρα πετας μπαρουφες.

Απο τα πραγματα που λες,φαινεται οτι εκατσες και διαβασες 2-3 θεωρητικα πραγματα και τα αραδιαζεις,οχι οτι εχεις εμπειρια στο πως λειτουργουν.Μεγαλη διαφορα αναμεσα στα δυο.

Καλυτερα που δεν ασχολεισαι αλλο, γιατι θα επαιρνε ο καημενος ο ΟΡ ups που θα του προτεινες,θα ξυλωνοταν το πορτοφολι του και στη δευτερη μερα θα ξενερωνε και θα θελε να το πεταξει.Και τι θα του προσφερε παραπανω επι της ουσιας?Τιποτα.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dantε είπε

 

Το συγκεκριμενο ειναι καθαρου ημιτονου ναι.

Αλλα εχει διαφορα θεματα.Αυτα δε θα τα βρεις ευκολα στο ιντερνετ ουτε και θα στα πει ο αγαπητος Dr.Pepper.

Πρωτον εχει bug στο firmware του και οταν μπαινει το AVR χανει τη συνδεση με τον υπολογιστη.Μου το παραδεχθηκε γραπτως η ιδια η Cyberepower.

Δευτερον το AVR δε δουλευει συνεχεια με συνεπεια να μπαινει η ταση στο τροφοδοτικο με τα σκαμπανεβασματα που κανει τ δικτυο.Θα μπει το AVR μονο οταν η ταση παει περα απο τα ορια μου εχουν τεθει.

Αντιθετως στο APC δουλευει μονιμα και δινει σταθερα 230 στην εξοδο.Αυτο μονο του ειναι πιο σημαντικο απο το καθαρο ημιτονο.

Επισης ο ανεμιστηρας του δουλευει οταν μπαινει το AVR.Στο APC δουλευει μονο οταν μπαινει η μπαταρια.

Δεν εχω δοκιμασει το καινουργιο APC που σου προτειναν ,αλλα αν ειναι ενα απλο facelift του παλιου τοτε ειναι εξαιρετικο και σε καλυπτει 100%.

ΜΗ πας σε online ups.Θα δωσεις τα διπλα χρηματα,θα εχεις θορυβο και εξτρα κοστος οταν αγοραζεις μπαταριες γιατι εχει πιο πολλες.Καλυπτεσαι μια χαρα και με τα απλα καλα line interactive και δεν υπαρχει περιπτωση να γινει ζημια (εφοσον πας σε καλο ups προφανως).

Πας σε online ups μονο αν γνωριζεις τι παιρνεις.Αλλα εφοσον λες οτι δε θες να δωσεις τοσα χρηματα ετσι και αλλιως,ειναι εκτος μπατζετ.

τι εννοεις με αυτα που σημειωσα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DexterWhite είπε

τι εννοεις με αυτα που σημειωσα??

Στο APC αν μετρουσες τη ταση στην εξοδο του ,ηταν μονιμα 230 ασχετα αν αυτο επαιρνε 195,255 η 225V απο το δικτυο.

To Cyberpower του εθετες ορια πχ 210-250 που οταν η ταση ηταν μεσα εκει δεν εμπαινε το AVR.Αν δηλαδη ερχοταν απο το δικτυο ταση 245V τοση εδινε και το Cyberpower στην εξοδο του και τοση επαιρνε το τροφοδοτικο.

Επισης αν πχ επεφτε στο Cyberpower η ταση κατω απο 210 οπου και εμπαινε το AVR (και το AVR του αν θυμαμαι καλα δεν εβγαζε 230 καρφι) αν το ειχες συνδεδεμενο με usb στον υπολογιστη εχανε στιγμιαια τη συνδεση και καποιες φορες δε τη ξαναεβρισκε.Δηλαδη αν κοβοταν πχ το ρευμα και εχεις βαλει να κλεινει ο υπολογιστης αυτοματα απο το ups,δε θα τον εκλεινε.Σπανιο ενδεχομενο αλλα υπαρκτο. 

Το στειλα στο service τους που ομολογουμενως ηταν πολυ καλο και καταφεραν και εκαναν αναπαρασταση το προβλημα και το παραδεχτηκαν.Μιλησαν με την εταιρεια και ειπαν οτι θα βγει firmware update.Μπορει δηλαδη να εχει διορθωθει πλεον αυτο,αλλα μπορει και οχι.

Σε μενα παντως επειδη ηταν κακη η ποιοτητα της τασης στο δικτυο,το γυρισα πισω καθως οταν εμπαινε το AVR(που εμπαινε συχνα) ακουγοταν καθε λιγο ο ηχος συνδεσης-αποσυνδεσης usb ενω δουλευε και ο ανεμιστηρας του.Το ειχα σε υπνοδωματιο κοιμομουν και επαιρνε μπρος ο ανεμιστηρας.Αρκετα εκνευριστικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DexterWhite είπε

Με πιο απλα λογια.. υπαρχει περιπτωση να μου κανει ζημια? 

Δεν είμαι σίγουρος για ποιο μιλάς γιατι έχουν πεταχτεί διάφορες απόψεις, γενικά αν είναι καθαρού ημιτονίου τοτε όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DexterWhite είπε

Με πιο απλα λογια.. υπαρχει περιπτωση να μου κανει ζημια? 

Αν σου απαντουσα μονολεκτικα,τοτε οχι δε σου κανει ζημια.

Για αυτο εξαρχης σου ειπα πως μια δοκιμασμενη λυση οπως το APC σε καλυπτει.Ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες που δεν αφορουν το μεσο χρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...