Προς το περιεχόμενο

«Ψηφιακή Μέριμνα ΙΙ» – Άνοιξε η πλατφόρμα του voucher για εκπαιδευτικούς


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βάση ό,τι έχω δει μέχρι τώρα το πρόγραμμα είναι απάτη. Το μόνο που έχει νόημα είναι να πάρεις ένα τάμπλετ μέχρι 200 ευρώ ώστε να σε καλύπτει πλήρως το πρόγραμμα. Αν θέλεις να πάρεις desktop/laptop οι τιμές είναι ως και εξωφρενικές και για να πάρεις κάτι της προκοπής πρέπει να ξηλωθείς και να αγοράσεις υπερτιμολογημένα συστήματα όπου ακόμα και με τα -200 ευρώ του προγράμματος πάλι δεν είναι φτηνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Errik είπε

iPad παίζει η πολλά ζητάω ;;

 Παίζει φίλε αλλά κάνουν απίστευτες λαμογιές. Σε κατάστημα που δέχεται voucher έχουν το Ipad 2021 10.2" στα 380 ευρώ αλλά για voucher το έχουν υποχρεωτικά στα 420 εύρω.

Τελίκά το πήρα από mediamarkt που έδινε και ένα 20ευρω έξτρα έκπτωση στα 199 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα που ανοίχτηκε στην ενότητα «προσφορές» για αξιοπρεπείς προτάσεις στο πρόγραμμα για κάποιο λόγο διαγράφηκε (?). Οπότε τι να πω, αν κάποιος βρει κάτι αξιόλογο ας ενημερώσει εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Errik είπε

Για πείτε για κανα λάπτοπ γιατι βλέπω παίζει τρελή σαβούρα και ξεστοκάρισμα. 

Από αυτά που είδα αξίζουν το Lenovo V14 από Γερμανό αλλά 4gb ram(!) η οποία αναβαθμίζεται. Το φθηνότερο αξιοπρεπές + τα 12gb που δίνει η cosmote. Εγώ πάντως τελικά πήρα το φθηνότερο από Κωτσόβολο με +12€ το Asus E210MA που σκοπεύω να του βάλω Linux για να τρέχει με τα 4gb ram. Φυσικα για 2ο λάπτοπ με πολύ καλή αυτονομία (10 πραγματικές ώρες) και θέση για 2ο nmve. Το μόνο μείον τα 4gb μη αναβαθμισιμη ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στην iStorm για να συνδυάσω 2 κουπόνια για αγορά iPad και είδα ότι αφήνει μέχρι και 3 κουπόνια. Επίσης μου δίνει την δυνατότητα να κόψω και τιμολόγιο, το δοκίμασε κανείς;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kavaliotis είπε

Μπήκα στην iStorm για να συνδυάσω 2 κουπόνια για αγορά iPad και είδα ότι αφήνει μέχρι και 3 κουπόνια. Επίσης μου δίνει την δυνατότητα να κόψω και τιμολόγιο, το δοκίμασε κανείς;;;

 

 

Στις συχνές ερωτήσεις επιβεβαιώνει ότι μπορείς να συνδυάσεις voucher, αλλά αναφέρει ότι δεν υπάρχει δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου.

https://www.istorm.gr/psifiaki-merimna

spacer.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/5/2022 στις 9:53 ΜΜ, vps είπε

Κανείς  δεν  έχει  απαντήσει  αν  μπορούνε  2  συνάδελφοι  εκπαιδευτικοί να  χρησιμοποιήσουν  από  κοινού  τα  2  voucher  και  να  αγοράσουν  μηχάνημα   άνω  των  400 €

Και να πηγαίνει κουνια μπελα το λαπτοπ; :) εχεις καταλαβει για ποιο λογο σου δινουν επιδοτηση; Για ενισχυση της εκπαιδευσης. Αν εσυ πουλησεις το voucher σου απλα γεμιζεις την τσεπη σου.

20 ώρες πριν, Errik είπε

iPad παίζει η πολλά ζητάω ;;

Ipad +200€. 64gb wifi

Επεξ/σία από Greengreen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Greengreen είπε

Και να πηγαίνει κουνια μπελα το λαπτοπ; :) εχεις καταλαβει για ποιο λογο σου δινουν επιδοτηση; Για ενισχυση της εκπαιδευσης. Αν εσυ πουλησεις το voucher σου απλα γεμιζεις την τσεπη σου.

Ipad +200€. 64gb wifi

Εύκολα  βγάζουμε  συμπεράσματα ....

Πιστεύεις  δηλαδή  ότι  το  σύνολο  των  εκπαιδευτικών  τόσο  καιρό  λειτουργούσαν  με  τι  ?

Δηλαδή  κάποιοι  που  δαπάνησαν  ένα  κάρο  λεφτά  για  να  κάνουν  τη  δουλειά  τους ...γιατί  τώρα  πρέπει  να  ¨κρέμονται¨ από  τους  περιορισμούς  των  200 € 

Εκτός  αν  είμαστε  από  αυτούς  που  φωνάζουν  ΜΠΡΑΒΟ  στο  Υπουργείο  που  έδωσε  200€  στους  εκπαιδευτικούς...  ενώ  κάποιοι  άλλοι κλάδοι  για  ενίσχυση  του  εξοπλισμού  τους  πήραν  κάτι  ¨χιλιαρικιές¨  ΒΛΕΠΕ   Φοροτέχνες , λογιστές   κλπ   

Επεξ/σία από vps
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά έχει καταφέρει κανείς να ενώσει 2  voucher μαζί και να κάνει αγορά; Ποια είναι η διαδικασία το καταφέρε κανείς; 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Ρε παιδιά έχει καταφέρει κανείς να ενώσει 2  voucher μαζί και να κάνει αγορά; Ποια είναι η διαδικασία το καταφέρε κανείς; 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Προσπαθώ να συνδυάσω τα vouchers από τους 2 γονείς μου αλλά γράφει ότι δεν αφορούν το ίδιο ΑΦΜ. Υποτίθεται για ζευγάρι εκπαιδευτικών υπήρχε η δυνατότητα συνδυασμού των vouchers, έχω χάσει κάτι ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Προσπαθώ να συνδυάσω τα vouchers από τους 2 γονείς μου αλλά γράφει ότι δεν αφορούν το ίδιο ΑΦΜ. Υποτίθεται για ζευγάρι εκπαιδευτικών υπήρχε η δυνατότητα συνδυασμού των vouchers, έχω χάσει κάτι ;

Εγω ρωτησα σήμερα το πρωί έναν υπάλληλο σε ένα κατάστημα Γερμανός που είχα πάει για άλλη δουλεια, και μου είπε ότι γίνετε να συνδιαστουν έως  3 voucher  ακόμη και χωρις να είναι στην ίδια φορολογική, απλα δηλαδή μπορείς να συνδυάσεις μέχρι 3 voucher 3ων διαφορετικών  ΑΦΜ χωρίς περιορισμούς, αυτό κατάλαβα ότι μου είπε. Προσπαθώ τώρα να παραγγείλω ένα iPad ηλεκτρονικά συνδυάζοντας 2 voucher αλλά πραγματικά δεν βγαζω άκρη και έχω τον φόβο μην κάνω καμια πατατα και μου εξαργυρωθεί κανένας Κωδικος χωρίς να το Πάρω χαμπάρι.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οδηγός του προγράμματος σελ.45:

6.3.3

      1. Κανόνας 3: άνω όριο επιλέξιμων συσκευών/επιλέξιμων λύσεων ανά παραστατικό

Κάθε διακριτή αγορά (κάθε Απόδειξη Λιανικής Πώλησης) στην οποία εξαργυρώνονται επιταγές

(vouchers), μπορεί να περιλαμβάνει μία και μόνο επιλέξιμη λύση.

(ως "λύση" καταλαβαίνω ότι εννοεί ένα pc, tablet κλπ)

6.3.6

      1. Κανόνας 6: Συνδυασμός vouchers ενός ή περισσότερων δικαιούχων

Δεν απαγορεύεται ο συνδυασμός επιταγών διαφορετικών δικαιούχων στο πλαίσιο μίας συναλλαγής λιανικής. Κάθε Απόδειξη Λιανικής Πώλησης μπορεί να περιλαμβάνει επιταγές (vouchers) ενός ή περισσοτέρων δικαιούχων.

(άρα "μία συναλλαγή λιανικής" = μία απόδειξη= μία λύση= 1pc με vouchers έως δύο διαφορετικών δικαιούχων αφού με άλλο άρθρο δεν επιτρέπει την ταυτόχρονη χρήση τριών vouchers)

 στην επόμενη σελίδα (46) όμως:

 

Παραδείγματα μη επιλέξιμων δαπανών:

Περίπτωση #4:

Δικαιούχος έλαβε ένα voucher 200€ για ωφελούμενο τέκνο του. Παίρνει επίσης ένα δεύτερο voucher από συγγενική οικογένεια που έχει και αυτή λάβει επιταγή την οποία δεν προτίθεται να χρησιμοποιήσει. Ο Δικαιούχος αποφασίζει να αγοράσει με αυτά τα δύο vouchers ένα laptop αξίας 395€ (μαζί με διετή εγγύηση, antivirus & internet security) (Δεν μπορεί να συνδυαστούν επιταγές διαφορετικών δικαιούχων για την αγορά μίας επιλέξιμης λύσης)

 

Ή εγώ έχω λαλήσει ή τον έγραφαν μεθυσμένοι τον οδηγό...

συμπλήρωση:

Βέβαια στο πρόγραμμα υπάρχουν δύο κατηγορίες δικαιούχων, οι εκπαιδευτικοί και οι πυρόπληκτοι. Αν ισχύουν διαφορετικοί όροι για τις δύο κατηγορίες δεν το έχω καταλάβει. Το παράδειγμα με τα τέκνα προφανώς αναφέρεται στα τέκνα πυρόπληκτων. Είναι δυνατό να επιτρέπεται στη μία ομάδα να συνδυάσει vouchers και στην άλλη όχι;

 

Επεξ/σία από ssotoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...