Προς το περιεχόμενο

Insomnia Forumvision #1


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mic2mic είπε

Ωραία λοιπόν, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. 

OK λοιπόν!

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε!

Καλή συνέχεια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, JennyP είπε

Να πω την αλήθεια, το φοβόμουν αυτό πριν ξεκινήσει το παιχνίδι. Το καυστικό χιούμορ είναι επικίνδυνο σπορ! Από εκεί και ύστερα είναι πόσο αντέχει ο καθένας. Εγώ πιστεύω ότι το "καυστικό" χιούμορ χρειάζεται ευφυία για να εκφρασθεί. Διαφορετικά γίνεται προσβολή. Τώρα, ποιο είναι το όριο μεταξύ χιούμορ και προσβολής δυστυχώς το δείχνει το αποτέλεσμα. 😁Προσωπική μου άποψη πάντα.

Προφανώς μια άλλη σύνθεση παικτών θα έχει ως αποτέλεσμα ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι, αλλά απ'ότι έχω δει σε 3 φόρα με εντελώς διαφορετικές συνθέσεις παικτών, η ισορροπία επιτυγχάνεται λίγο-πολύ στο τωρινό στυλ. Δηλαδή κάποιοι θα παρεξηγηθούν, κάποιοι θα φύγουν, αλλά η πλειοψηφία δεν είναι διατεθειμένη να θυσιάσει την δυνατότητα να εκφράζεται όπως θέλει. Σε πολλές περιπτώσεις αυτό ισχύει και για άτομα που δεν γράφουν οι ίδιοι σχόλια. Θέλουν όμως να διαβάζουν καυστικά σχόλια από τους άλλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NovaLacertae είπε

@MaXmaD  Για κάνε έναν έλεγχο στο κομμάτι σου, σε δείχνει άσπρο σαν το γάλα 

milk-in-your-face.gif.eb5f2841041b5ecdfc5bb7bca524f786.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα πράγματα που πραγματικά θαυμάζω στον mic είναι.....προφανώς δεν είναι το μουσικό του γούστο...μη τρελαθούμε κιόλας....έλεος πχια με τις Έφες Θώδες του κάθε Τρινιντάντ...είναι λοιπόν ο τρόπος που γράφει και η διάθεση και η υπομονή που έχει να κάτσει να εξηγήσει αυτό που θέλει να πει, να βρει τα κατάλληλα επιχειρήματα, να κάνει εύστοχες παρομοιώσεις, να κάνει την πλάκα του, να ρίξει τις μπηχτές του, να έχει πολύ καυστικό χιούμορ και να κάνει απόλυτα κατανοητό αυτό που θέλει να πει. Θέλει ταλέντο όλο αυτό και δεν είναι εύκολο. Respect!!!

Το πόσο έχει απαξιώσει τη μουσική που μου αρέσει μπορεί εύκολα να το δει κανείς και στα μέχρι τώρα σχόλιά του σε αυτό το παιχνίδι, ακόμα περισσότερο σε όλα τα προηγούμενα. Το ίδιο κι εγώ στα δικά του...απλά αυτός έχει καλύτερη πένα. Θα έπρεπε δηλαδή να του κρατάω μούτρα; Είχε γράψει και ένα από τα καλύτερα σχόλια που διάβασα σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια "ΑΥΤΟ το τραγούδι θα ήθελα να παίξει στην κηδεία μου. Όχι επειδή το λατρεύω, αλλά επειδή θα σηκωθώ μόνο και μόνο για να το κλείσω. Τόσο ανύπαρκτη μελωδία δεν αντέχεται ούτε από πεθαμένο." Θυμόμουν, έκανα λάθος όμως, ότι ήταν σε δικό μου κομμάτι, τελικά ήταν στου Μανώλη. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ούτε ο Μανώλης του κρατάει μούτρα.

Εδώ βρε μου είχανε γελοιοποιήσει (οι άσχετοι) τους Xaxakes, όταν έβαλα το "Στα ξαφνικά". Τους Xaxakes!!! Από τις καλύτερες μουσικές που έχουν εμφανιστεί στη χώρα από την εποχή που έπαιζαν οι Τρύπες και ο Χατζιδάκις (μαζί με τους Mazoo and the zoo, να μην ξεχνιόμαστε), σε ένα από τα καλύτερα κομμάτια τους. Γελοιοποιούσανε τους Xaxakes και μου έβαζαν Φραγκούλη και Αλκίνοο. Είναι άσχετοι λέμε... Βάζανε έντεχνα!!!! Έντεχνα!!!! Είδος (ολόκληρο το είδος, απόλυτη γενίκευση) για το οποίο έχω πολύ πολύ πολύ πολύ χειρότερη άποψη από ότι έχω για το black metal.

Δε θα πω τίποτα άλλο για το θέμα που ξεκίνησε, δεν υπάρχει λόγος, την άποψή μου την έγραψε ο mic πολύ καλύτερα από ότι θα μπορούσα να την γράψω εγώ. Τρώγομαι πάντως και δεν τη γλυτώνετε να μην το βάλω το screenshot...δεν είναι τυχαίο που το είδα σήμερα...στο facebook είδα το παρακάτω post σε σελίδα μεταλάδων για φεστιβάλ με black metal. Εμένα μου φάνηκε αστείο...κάποιος άλλος μπορεί να θιχτεί...

image.png.5f1302c74b6ca16fbf4d4f58f3a28b7f.png

Και για να κλείσω μια και καλή με αυτό το θέμα (από την πλευρά μου, όποιος θέλει το συνεχίζει). Το παιχνίδι το παίζουμε σχεδόν 10 χρόνια τώρα. Πολλοί γνωριστήκαμε μέσα από αυτό, κάποιοι άλλοι γνωριζόμασταν και από πρίν, φέραμε φίλους, συγγενείς... Στην πορεία κανονίσαμε να βρεθούμε κι από κοντά με αυτούς που δε γνωριζόμασταν, το κάναμε και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, το ξανακάναμε, μιλάμε στο τηλέφωνο, στο fb, γίναμε φίλοι, άλλοι κουμπαριάσανε κιόλας! Το ΣΚ που μας πέρασε ήμουν στα Ιωάννινα και επικοινώνησα και βρέθηκα με ένα ζευγάρι που γνωριστήκαμε στο forum. Δεν είναι μόνο οι μουσικές. Δε θα ταιριάξουμε όλοι και ούτε τα ίδια μουσικά γούστα θα έχουμε, ούτε την ίδια αίσθηση του χιούμορ, ούτε τις ίδιες ανοχές και αντοχές. Ο καθένας πορεύεται όπως προτιμά

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, drh είπε

Ένα από τα πράγματα που πραγματικά θαυμάζω στον mic είναι.....προφανώς δεν είναι το μουσικό του γούστο...μη τρελαθούμε κιόλας....έλεος πχια με τις Έφες Θώδες του κάθε Τρινιντάντ...είναι λοιπόν ο τρόπος που γράφει και η διάθεση και η υπομονή που έχει να κάτσει να εξηγήσει αυτό που θέλει να πει, να βρει τα κατάλληλα επιχειρήματα, να κάνει εύστοχες παρομοιώσεις, να κάνει την πλάκα του, να ρίξει τις μπηχτές του, να έχει πολύ καυστικό χιούμορ και να κάνει απόλυτα κατανοητό αυτό που θέλει να πει. Θέλει ταλέντο όλο αυτό και δεν είναι εύκολο. Respect!!!

Το πόσο έχει απαξιώσει τη μουσική που μου αρέσει μπορεί εύκολα να το δει κανείς και στα μέχρι τώρα σχόλιά του σε αυτό το παιχνίδι, ακόμα περισσότερο σε όλα τα προηγούμενα. Το ίδιο κι εγώ στα δικά του...απλά αυτός έχει καλύτερη πένα. Θα έπρεπε δηλαδή να του κρατάω μούτρα; Είχε γράψει και ένα από τα καλύτερα σχόλια που διάβασα σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια "ΑΥΤΟ το τραγούδι θα ήθελα να παίξει στην κηδεία μου. Όχι επειδή το λατρεύω, αλλά επειδή θα σηκωθώ μόνο και μόνο για να το κλείσω. Τόσο ανύπαρκτη μελωδία δεν αντέχεται ούτε από πεθαμένο." Θυμόμουν, έκανα λάθος όμως, ότι ήταν σε δικό μου κομμάτι, τελικά ήταν στου Μανώλη. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ούτε ο Μανώλης του κρατάει μούτρα.

Εδώ βρε μου είχανε γελοιοποιήσει (οι άσχετοι) τους Xaxakes, όταν έβαλα το "Στα ξαφνικά". Τους Xaxakes!!! Από τις καλύτερες μουσικές που έχουν εμφανιστεί στη χώρα από την εποχή που έπαιζαν οι Τρύπες και ο Χατζιδάκις (μαζί με τους Mazoo and the zoo, να μην ξεχνιόμαστε), σε ένα από τα καλύτερα κομμάτια τους. Γελοιοποιούσανε τους Xaxakes και μου έβαζαν Φραγκούλη και Αλκίνοο. Είναι άσχετοι λέμε... Βάζανε έντεχνα!!!! Έντεχνα!!!! Είδος (ολόκληρο το είδος, απόλυτη γενίκευση) για το οποίο έχω πολύ πολύ πολύ πολύ χειρότερη άποψη από ότι έχω για το black metal.

Δε θα πω τίποτα άλλο για το θέμα που ξεκίνησε, δεν υπάρχει λόγος, την άποψή μου την έγραψε ο mic πολύ καλύτερα από ότι θα μπορούσα να την γράψω εγώ. Τρώγομαι πάντως και δεν τη γλυτώνετε να μην το βάλω το screenshot...δεν είναι τυχαίο που το είδα σήμερα...στο facebook είδα το παρακάτω post σε σελίδα μεταλάδων για φεστιβάλ με black metal. Εμένα μου φάνηκε αστείο...κάποιος άλλος μπορεί να θιχτεί...

image.png.5f1302c74b6ca16fbf4d4f58f3a28b7f.png

Και για να κλείσω μια και καλή με αυτό το θέμα (από την πλευρά μου, όποιος θέλει το συνεχίζει). Το παιχνίδι το παίζουμε σχεδόν 10 χρόνια τώρα. Πολλοί γνωριστήκαμε μέσα από αυτό, κάποιοι άλλοι γνωριζόμασταν και από πρίν, φέραμε φίλους, συγγενείς... Στην πορεία κανονίσαμε να βρεθούμε κι από κοντά με αυτούς που δε γνωριζόμασταν, το κάναμε και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, το ξανακάναμε, μιλάμε στο τηλέφωνο, στο fb, γίναμε φίλοι, άλλοι κουμπαριάσανε κιόλας! Το ΣΚ που μας πέρασε ήμουν στα Ιωάννινα και επικοινώνησα και βρέθηκα με ένα ζευγάρι που γνωριστήκαμε στο forum. Δεν είναι μόνο οι μουσικές. Δε θα ταιριάξουμε όλοι και ούτε τα ίδια μουσικά γούστα θα έχουμε, ούτε την ίδια αίσθηση του χιούμορ, ούτε τις ίδιες ανοχές και αντοχές. Ο καθένας πορεύεται όπως προτιμά

 

giphy.gif.0ef23875fb9493fc4e729de5f5b189a8.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, drh είπε

Εδώ βρε μου είχανε γελοιοποιήσει (οι άσχετοι) τους Xaxakes, όταν έβαλα το "Στα ξαφνικά". Τους Xaxakes!!! Από τις καλύτερες μουσικές που έχουν εμφανιστεί στη χώρα από την εποχή που έπαιζαν οι Τρύπες και ο Χατζιδάκις (μαζί με τους Mazoo and the zoo, να μην ξεχνιόμαστε), σε ένα από τα καλύτερα κομμάτια τους. Γελοιοποιούσανε τους Xaxakes και μου έβαζαν Φραγκούλη και Αλκίνοο. Είναι άσχετοι λέμε... Βάζανε έντεχνα!!!! Έντεχνα!!!! Είδος (ολόκληρο το είδος, απόλυτη γενίκευση) για το οποίο έχω πολύ πολύ πολύ πολύ χειρότερη άποψη από ότι έχω για το black metal.

Αγαπημένε μου φίλε ΑΠΕΔ-ΣΜΑΤΖ (*), δεν θυμάσαι καλά όμως. Και λογικό να μην θυμάσαι καλά, αφού με αυτά που ακούς το μυαλό σου έχει γίνει πουρές. Εγώ στους Xaxakes είχα βάλει 6, και σε ένα άλλο των Xaxakes που είχε στείλει ο GIL είχα βάλει 8.

Κατά τα άλλα, μετά το εμπνευσμένο σου σχόλιο στο προηγούμενο τραγούδι μου ("Χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!! Έλεος!!!") υποθέτω ότι γέλασες περισσότερο κι απ'ότι αν άκουγες black metal. Περιμένω λοιπόν κάποια στιγμή να με κάνεις κι εμένα να γελάσω με τα τραγούδια σου, επειδή μέχρι τώρα έχω ρίξει μαύρο κλάμα. Δεν είναι ανάγκη να βάλεις παραδοσιακά Κινέζικα (άλλωστε η Κίνα είναι μια νεοσύστατη χώρα με μικρό πληθυσμό και τώρα μόλις αρχίζει να δημιουργεί την κουλτούρα της, πού να βρούμε κάτι αξιόλογο να βάλουμε...). Μπορείς όμως να βάλεις μια από αυτές τις μπάντες που πας και ανακαλύπτεις σε κάτι ημιυπόγεια σε live που κάνουν σε στενό οικογενειακό κύκλο, και των οποίων τα μέλη είναι και όλοι συγγενείς μεταξύ τους (πιθανότατα προϊόντα αιμομιξίας), γι'αυτό και παίζουν τα ίδια και τα ίδια. Ξέρεις τώρα, αυτά που η αδερφή του ντράμερ του κομματιού που έβαλες στον 1ο γύρο είναι κόρη της κιθαρίστριας του γκρουπ που έβαλες στον 12ο γύρο και ταυτόχρονα πατέρας του γέρου που έπαιζε στο βιντεοκλίπ του τραγουδιού με το οποίο άνοιξες το 7ο παιχνίδι. Περιμένω με αγωνία...

(*) ΑΠΕΔ-ΣΜΑΤΖ = Αυτός Που Έβαλε Δωδεκάρι Στους Mazoo And The Zoo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στο black metal του γύρου έβαλα 12, με άρεσε. Αυτό που ξετρύπωσες από τα παρατράγουδα της Κίνας μου φάνηκε πιο αστείο...ο Ταμπάκης τους ψάχνει ήδη για συνεργασία.

Την καταλαβαίνω την αγωνία σου για τα κομμάτια μου στους επόμενους γύρους. Έρχονται κι άλλα αριστουργήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Αγαπημένε μου φίλε ΑΠΕΔ-ΣΜΑΤΖ (*), δεν θυμάσαι καλά όμως. Και λογικό να μην θυμάσαι καλά, αφού με αυτά που ακούς το μυαλό σου έχει γίνει πουρές.

 

22 λεπτά πριν, drh είπε

Μα στο black metal του γύρου έβαλα 12, με άρεσε. Αυτό που ξετρύπωσες από τα παρατράγουδα της Κίνας μου φάνηκε πιο αστείο...ο Ταμπάκης τους ψάχνει ήδη για συνεργασία.

Την καταλαβαίνω την αγωνία σου για τα κομμάτια μου στους επόμενους γύρους. Έρχονται κι άλλα αριστουργήματα!

μη κλαιγεσαι , φτανει , μουσκεμα γιναμε , παρε ενα κομματακι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητή @Sibyl, καταλαβαίνω τις ενστάσεις σου. Ανάλογες ήταν και οι δικές μου, μερικά χρόνια πριν. Στην πορεία όμως, διαπίστωσα τα εξής:

1) Οι ενστάσεις και ενίοτε ο θυμός μου, δεν πήγαζαν από πραγματική διαφωνία με τους συμπαίκτες μου ή από παγιωμένη στάση ζωής γενικά αλλά από το αβυσσαλέο πάθος μου για τη μουσική. Δηλαδή, θεωρούσα πως είναι προσβολή για το τραγούδι και τον καλλιτέχνη που το ερμήνευε, τυχόν δηκτικά σχόλια. 

2) Απολάμβανα περισσότερο το "κράξιμο" του τραγουδιού μου - ιδιαίτερα αν γινόταν με χιούμορ - παρά τον έπαινο.

3) Οι ατέρμονες συζητήσεις μεταξύ μας, το κίνητρο των οποίων ήταν οι εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις μας - ήταν η αιτία να γίνουμε όλοι φίλοι.

4) Σιγά σιγά, άρχισα κι εγώ να απεκδύομαι τους κανόνες ευγένειας και κορόιδευα τα τραγούδια που δεν μου άρεσαν. 'Ετσι, ένιωσα πραγματικό μέλος μίας υπέροχης ομάδας, που στην αρχή θαύμαζα αλλά παράλληλα κοίταζα με δυσπιστία και καχυποψία.

5) Ο Mic2mic, δεν είναι μόνο ένας από τους πιό ευφυείς ανθρώπους που γνώρισα στη ζωή μου αλλά έχει πάντα δίκιο και μπορεί να στηρίξει με επιχειρήματα ό,τι λέει. Επίσης, έχει το πιό ακαταμάχητο, το πιό ακραίο, το πιό έξυπνο χιούμορ απ' όλους τους ανθρώπους στη γη. Ο Μικ είναι προνοητικός και έχοντας προβλέψει αυτές τις αντιδράσεις, είπε (εδώ στο ινσόμνια), πως τα τραγούδια της καρδιάς μας, καλό είναι να μην τα βάζουμε στο παιχνίδι, γιατί ίσως να πληγωθούμε αν μας τα ξεφτιλίσουν. Βέβαια, το είπε πιό κομψά, με το μοναδικό του χιούμορ, αλλά βαριέμαι να ψάξω να κάνω παράθεση.

Εν κατακλείδι, συμφωνώ απόλυτα με τον Mic2mic και τον DrHulk, παρότι τους αρέσουν οι Χάχακες.:P

 

 

Επεξ/σία από nomainline
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NovaLacertae είπε

@MaXmaD  Για κάνε έναν έλεγχο στο κομμάτι σου, σε δείχνει άσπρο σαν το γάλα 

εκανα... τελικα δεν εβαλα ακομα...
δεν ξερω αν σας αξιζει η επιλογη μου.... το σκεφτομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πείτε το αστείο, αλλά, προσωπικά, βρίσκω πολύ εποικοδομητικό το παιχνίδι. Θ' αφήσω το προφανές στην άκρη, το ότι γνωρίζουμε νέες μουσικές και μοιραζόμαστε ακούσματα που αγαπάμε. Το πιο σημαντικό, κατ' εμέ, είναι τα σχόλια που γράφονται στα τραγούδια που βαθμολογούμε και τα μηνύματα που γράφονται εδώ μέσα. Μπορεί να γελάμε (όχι όλοι), αλλά, συν τοις άλλοις, όλο αυτό το βρίσκω πρώτης τάξεως υλικό για να λιμάρουμε γωνίες τού εγωισμού μας και ριζωμένων σκέψεών μας. Αυτό το λέω γιατί στον πάτο τής υπόθεσης το πώς εισπράττουμε κάτι, το οτιδήποτε, έχει να κάνει απόλυτα με εμάς τους ίδιους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Πείτε το αστείο, αλλά, προσωπικά, βρίσκω πολύ εποικοδομητικό το παιχνίδι. Θ' αφήσω το προφανές στην άκρη, το ότι γνωρίζουμε νέες μουσικές και μοιραζόμαστε ακούσματα που αγαπάμε. Το πιο σημαντικό, κατ' εμέ, είναι τα σχόλια που γράφονται στα τραγούδια που βαθμολογούμε και τα μηνύματα που γράφονται εδώ μέσα. Μπορεί να γελάμε (όχι όλοι), αλλά, συν τοις άλλοις, όλο αυτό το βρίσκω πρώτης τάξεως υλικό για να λιμάρουμε γωνίες τού εγωισμού μας και ριζωμένων σκέψεών μας. Αυτό το λέω γιατί στον πάτο τής υπόθεσης το πώς εισπράττουμε κάτι, το οτιδήποτε, έχει να κάνει απόλυτα με εμάς τους ίδιους.

 

Δυστυχώς, με έχουν αποκλείσει από reactions από χθες. Συμφωνώ όμως, τόσο μα τόσο πολύ! Ιδιαίτερα αυτό που λες για τις γωνίες του εγωισμού μας, δεν το είχα συνειδητοποιήσει, όμως είναι ακριβώς έτσι κι εμείς οι παλιοί, αποδείξαμε πως κάναμε τον εγωισμό μας γαργάρα και θεραπευτήκαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nomainline είπε

Δυστυχώς, με έχουν αποκλείσει από reactions από χθες. Συμφωνώ όμως, τόσο μα τόσο πολύ! Ιδιαίτερα αυτό που λες για τις γωνίες του εγωισμού μας, δεν το είχα συνειδητοποιήσει, όμως είναι ακριβώς έτσι κι εμείς οι παλιοί, αποδείξαμε πως κάναμε τον εγωισμό μας γαργάρα και θεραπευτήκαμε.

Χαλαρωσε και πάτα το spoiler

Spoiler

– Γιατρέ μου ο άντρας μου δεν μπορεί με τίποτα. Εδώ και 5 χρόνια δεν το έχουμε κάνει.
– viagr@ δοκιμάσατε;
– Όχι. Ο άντρας μου ούτε ασπιρίνη δεν θέλει να πάρει, πόσο μάλλον viagr@…
– Λοιπόν, θα δοκιμάσουμε ένα κόλπο. Θα του το ρίξετε στον καφέ, να δούμε τι θα συμβεί.
Μετά από 3 μέρες επιστρέφει η ξανθιά.
– Τι έγινε τελικά;
– Αχ γιατρέ μου, καταστροφή. Τι να σας λέω; Δεν γίνεται να το ξανακάνουμε αυτό το κόλπο…
– Μα τι έγινε;– Του το έριξα το χάπι στο καφέ όπως είπαμε … Σηκώθηκε ξαφνικά, έριξε κάτω ότι είχε πάνω στο τραπέζι, με σήκωσε, μου έσκισε τα ρούχα, με πέταξε πάνω στο τραπέζι και…
– Και λοιπόν, δεν το απολαύσατε;
– Αν το απόλαυσα;Ήταν το καλύτερο σ@ξ των τελευταίων 20 ετών, λέει η Ξανθιά, αλλά στα flocafe δεν θα ξαναπατήσουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, nomainline είπε

1) Οι ενστάσεις και ενίοτε ο θυμός μου, δεν πήγαζαν από πραγματική διαφωνία με τους συμπαίκτες μου ή από παγιωμένη στάση ζωής γενικά αλλά από το αβυσσαλέο πάθος μου για τη μουσική. Δηλαδή, θεωρούσα πως είναι προσβολή για το τραγούδι και τον καλλιτέχνη που το ερμήνευε, τυχόν δηκτικά σχόλια. 

2) Απολάμβανα περισσότερο το "κράξιμο" του τραγουδιού μου - ιδιαίτερα αν γινόταν με χιούμορ - παρά τον έπαινο.

3) Οι ατέρμονες συζητήσεις μεταξύ μας, το κίνητρο των οποίων ήταν οι εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις μας - ήταν η αιτία να γίνουμε όλοι φίλοι.

4) Σιγά σιγά, άρχισα κι εγώ να απεκδύομαι τους κανόνες ευγένειας και κορόιδευα τα τραγούδια που δεν μου άρεσαν. 'Ετσι, ένιωσα πραγματικό μέλος μίας υπέροχης ομάδας, που στην αρχή θαύμαζα αλλά παράλληλα κοίταζα με δυσπιστία και καχυποψία.

5) Ο Mic2mic, δεν είναι μόνο ένας από τους πιό ευφυείς ανθρώπους που γνώρισα στη ζωή μου αλλά έχει πάντα δίκιο και μπορεί να στηρίξει με επιχειρήματα ό,τι λέει. Επίσης, έχει το πιό ακαταμάχητο, το πιό ακραίο, το πιό έξυπνο χιούμορ απ' όλους τους ανθρώπους στη γη. Ο Μικ είναι προνοητικός και έχοντας προβλέψει αυτές τις αντιδράσεις, είπε (εδώ στο ινσόμνια), πως τα τραγούδια της καρδιάς μας, καλό είναι να μην τα βάζουμε στο παιχνίδι, γιατί ίσως να πληγωθούμε αν μας τα ξεφτιλίσουν. Βέβαια, το είπε πιό κομψά, με το μοναδικό του χιούμορ, αλλά βαριέμαι να ψάξω να κάνω παράθεση.

 

Με βρίσκεις σύμφωνη σε όσα γράφεις. Πολλές φορές οι διαφωνίες μπορεί να φέρουν πιο κοντά τα άτομα παρά να τα απομακρύνουν, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει καλή πρόθεση και από τα δύο μέρη.

Σχετικά με τα τραγούδια έχω κι εγώ κάποια καρδιάς που δε θα τα έβαζα ποτέ σε παιχνίδι. Εξάλλου ένα από τα σχόλιά μου στον 3ο γύρο ήταν ότι δεν θα έπρεπε να μπει το συγκεκριμένο κομμάτι σε παιχνίδι.

Σχετικά με τα σχόλια στα τραγούδια δεν πρέπει να υπάρχει λόγος παρεξήγησης. Μπορούμε κάλλιστα να τα σχολιάζουμε σε αυτό εδώ το θέμα και να εκφραζόμαστε ελεύθερα. Για παράδειγμα εγώ που διάβασα ένα  σχόλιο αλλά έμεινα με την απορία... πως μπορεί ένας παππούς να βάλει υπόθετο για δυσκιολιότητα ενώ δεν είναι στη ζωή? Έχει πεθάνει εδώ και χρόνια.😁

Επεξ/σία από JennyP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...