Προς το περιεχόμενο

Γιατι τοσο hate στην rx 6500XT + τιμες μεταχειρισμένων κυριολεκτικά στο Θεό


tolis501

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβλεπα τιμές από τα μεταχειρισμένα, πουλάνε GTX1050Ti/1060 στα 170-200 ευρώ. 🤪

Όλοι αυτοί έχουν καταλάβει ότι η RX6500XT είναι ετοιμοπαράδοτη από 202 ευρώ ??

Και είναι με PCIe 3.0 το video.

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά,με δεδομένο ότι οι κάρτες γραφικών απευθύνονται κατά 99% σε gamers...το να πουλάνε μια  μεταχειρισμένη GTX 1060/580 πάνω από 130 ευρό είναι άπλα γελοίο,αν σκεφτείς ότι με 200 αγοράζεις καινούρια καλύτερη κάρτα (αν έχεις pci4) η ίσης απόδοσης (αν έχεις pci3)....φίλε έχω δει GTX 1060 με 400 ευρώ....δε ξέρω που ζει ο τυπάς......να μη μιλήσω για κάτι GTX 980 που βλέπω πάνω από 200 και γελάω

 

κοινός αν είσαι μέσος χρήστης και θες games....Στη RX 6500 XT δε μπορώ να βρω λόγο απογοήτευσης

ίσως  να σταθεί εμπόδιο σε κάποιο χρήστη που θέλει να κάνει streaming, να δει 8k video η να τη συνδέσει σε πολλαπλές οθόνες...μα αυτές οι δυνατότητες συνεπάγονται ούτως η άλλος με μεγαλύτερα πορτοφόλια...Τουλάχιστον δε ξέρω κάποιο άτομο που να έχει 8k οθόνη η πολλαπλές  και να μη δίνει λεφτά για κάρτα γραφικών.

Όσο αναφορά τις τιμές στα μεταχειρισμένα,με βάση το σήμερα 

μία GTX 1060/580 δε θα έπρεπε να κάνει πάνω από 120 ευρώ (αν θέλει να πουληθεί τουλάχιστον)

το ίδιο ισχύει αντίστοιχα με GTX 1070 στα 200 και GTX 1080 250...

Επεξ/σία από tolis501
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στα μεταχειρισμένα θα έψαχνα καμιά 5600xt στα 200-250, πολύ καλύτερη κάρτα από την 6500 και ίσως δεν έχει κακοποιηθεί τόσο πολύ σε mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ilos είπε

Εγώ στα μεταχειρισμένα θα έψαχνα καμιά 5600xt στα 200-250, πολύ καλύτερη κάρτα από την 6500 και ίσως δεν έχει κακοποιηθεί τόσο πολύ σε mining.

Έχεις δει πολλές 5600ΧΤ να τις πουλάνε στα 200-250 ευρώ ?? Γιατί κάτω από 350 δεν έχω δει ακόμα. Εδώ είδα 1060 6GB στα 280 ευρώ και περιμένεις 5600ΧΤ στα 200-250 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει ελπίδα πάντως καμία στα μεταχειρισμένα....ειδικά αν η average μεταχειρισμένη 1060 κάνει γύρο στα 200.Όπως αυτή την αγγελία https://bit.ly/3abAmq1 (ΠΡΟΣΟΧΉ δεν έχω τίποτα με το αλάνι,ούτε που το ξέρω άπλα πήρα μια τυχαία 1060 αγγελία)

Φάση κάρτα 4 χρόνων μεταχειρισμένη στη τιμή μιας καινούριας με την καλύτερη απόδοση....απλά τραγικά γελοίο

Ως λύση θα έλεγα  6500XT εδώ και τώρα με 200 ευρώ μαζί με μεταφορικά ή βάλτε μια αγγελία με ζήτηση για μια πληθώρες κάρτες γραφικών στη τιμή που εσείς θεωρείται λογική (πχ   5600 ΧΤ στα 225 ευρώ,rx 570 στα 140 ευρώ,gtx 1060 στα 140) κλπ...ίσως κάποιο άτομο που έχει κάνει αναβάθμιση και θέλει να τη πουλήσει όντως...θα σας τη δώσει στη τιμή που λέτε....ΖΕΣΤΌ ΧΡΉΜΑ ΑΔΕΡΦΆΚΙ

Πάντως έχω την εντύπωση ότι τα άτομα στα μεταχειρισμένα δεν έχουν όντως πρόθεση να πουλήσουν...άλλα κατά κάποιο τρόπο να κερδοσκοπήσουν....δυστυχώς για αυτούς τα κορόιδα πεθάναν....

 

Επεξ/σία από tolis501
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tolis501 είπε

Πάντως έχω την εντύπωση ότι τα άτομα στα μεταχειρισμένα δεν έχουν όντως πρόθεση να πουλήσουν...άλλα κατά κάποιο τρόπο να κερδοσκοπήσουν....δυστυχώς για αυτούς τα κορόιδα πεθάναν....

 

Ενω στα καινουρια τα χαριζουν , εχω στο συστημα μου μια R9 380 Sapphire μηπως θες να την κανω δωρο? ξερω τι καρτα εχω στα χερια μου  , ουτε Gamer ειμαι  και ουτε εχει τραβηξει ζορια , οποιος θελει την βγαζω και τη δινω αλλα οχι τζαμπα φιλε , απο κει και περα οποιος θελει αγοραζει το σκουπιδι το καινουριο.

Παραδειγμα σ'εφερα την καρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για μια κάρτα στη προκειμένη περίπτωση που έχει κατώτερη απόδοση με την 6500 xt η αλλιώς μια κάρτα των 200 ευρώ,δεν έχει εγγύηση και είναι 4 χρονών,με τα παραπάνω ως δεδομένα η τιμες που προανεφερα είναι λογικη...Αν θεωρείς την 6500xt

4 λεπτά πριν, triplex1 είπε

το σκουπιδι

Σε πληροφορώ οτι για το 99% των χρήστων η κάρτα γραφικών εχει αποκλειστικό σκοπο το gaming...και σε πρακτικό επίπεδο οι ΄΄στερήσεις΄΄ που εχουν πέσει στη 6500xt δεν επηρεάζουν το μεσο χρηστη

 

δεν εχω χρονο να μιλησω αναλυτικότερα ισως να ξανα γράψω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tolis501 είπε

Μιλάμε για μια κάρτα στη προκειμένη περίπτωση που έχει κατώτερη απόδοση με την 6500 xt η αλλιώς μια κάρτα των 200 ευρώ,δεν έχει εγγύηση και είναι 4 χρονών,με τα παραπάνω ως δεδομένα η τιμες που προανεφερα είναι λογικη...Αν θεωρείς την 6500xt

Σε πληροφορώ οτι για το 99% των χρήστων η κάρτα γραφικών εχει αποκλειστικό σκοπο το gaming...και σε πρακτικό επίπεδο οι ΄΄στερήσεις΄΄ που εχουν πέσει στη 6500xt δεν επηρεάζουν το μεσο χρηστη

 

δεν εχω χρονο να μιλησω αναλυτικότερα ισως να ξανα γράψω 

Ολοι σ'αυτον τον πλανητη δεν ειμαστε ιδιοι και ολοι δεν φτιαχνουμε υπολογιστη ή εχουμε με αρχικο σκοπο το gaming , μην το τερματιζετε αλλο ορισμενοι το θεμα , παρτε παιχνιδομηχανες αν δεν αντεχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

 μεταξυ 1660 ti και της 6500xt σε 1080 ποια αξιζει;;

Εγω θα διαλεγα την 1η οχι ομως με πρωταρχικο σκοπο το παιχνιδι και οχι την τιμη που την πουλανε γιατι στην ιδια τιμη σχεδον παιρνεις 6600 που την θεωρω καλυτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panatha1369 είπε

για συστημα με ryzen 5 1400 ram 2*8 gb 2400Mhz και μητρικη  pci xpress 3 αξιζει η 6500xt για 1080p gaming??

εχουν ειπωθει πολλα και πολλες φορες , σε pci-e 3.0 η συγκεκριμενη ''χανει'' επειδη τρεχει ηδη x4 lanes στο pci-e 4.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

14 ώρες πριν, tolis501 είπε

Σε 4k 60fps ο 2400g κρατάει γερά....8k ούτε benchmark  να ήταν....δεν το σηκώνει.

OVERCLOCK ΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ  ̶Α̶Σ̶Π̶Ρ̶Η̶ ̶Μ̶Ε̶Ρ̶Α̶  8Κ VIDEO

 

image.jpeg.d2b1c2ba3daefe21f8b45c66e53bd3d9.jpeg

h264ify και block AV1 , δες αν σου βγάλει 8Κ με VP9 , αλλά έχεις 8Κ μονιτορ ?!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλεις μια r9 380x g1 gaming με 80 ευρώ να κανείς φθηνά τη δουλειά σου , έχει έναν ανεμιστήρα ελαττωματικό που τσιρίζει , τον ποιον και αφαίρεσα εντελος , δουλεύει άψογα με τον έναν ανεμιστήρα , 3 βαθμούς διαφορά έχει σε θερμοκρασίες σε σύγκριση με πριν που δούλευε με τους δυο , ότι και να παιξεις πάνω από 65c δεν θα πάει ποτέ και σε αποδοση ειναι κάπου ανάμεσα σε 1050ti και 1060 , με επιπλέον 10 ευρώ περίπου αλλάζεις και τον ανεμιστήρα από eBay , θα έλεγα οτι είναι πολύ τίμια κάρτα για 1080p σε αυτά τα χρήματα 

 

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, triplex1 είπε

εχουν ειπωθει πολλα και πολλες φορες , σε pci-e 3.0 η συγκεκριμενη ''χανει'' επειδη τρεχει ηδη x4 lanes στο pci-e 4.0

Φίλε το  έχω παραθέσει και βίντεο για το πόσο χάνει....η διαφορά είναι 10fps ούτε 30% ούτε 40% (απορώ που τα βρήκατε αυτά) όσο αναφορά τις κάρτες γραφικών το 99% των χρηστών τις θέλουν για gaming...

Δεν χρειάζεται να ξανά επεκταθούμε στο τι 《χάνει》 η 6500xt καθώς εκείνα τα features είναι για άτομα που έχουν μεγάλο budget και δεν αφορούν  το gaming...σε πρακτικό επίπεδο ενασ χρήστης με σύστημα μέχρι 1000 ευρώ σε καμία περίπτωση δεν χάνει τίποτα.

Η 6500XT είναι η πιο γεμάτη κάρτα στη χαμηλή κατηγορία. ..prove me wrong 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...