Προς το περιεχόμενο

Γιατι τοσο hate στην rx 6500XT + τιμες μεταχειρισμένων κυριολεκτικά στο Θεό


tolis501

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά γιατί τόσο  hate στην rx 6500XT ? και γενικότερα στις κάρτες της amd

μιλώντας πιο συγκεκριμένα για την rx 6500xt θα παρατηρήσουμε ότι οι αποδόσεις στις στα benchmark είναι καλύτερες από αυτές της (rx 590 και 1060) και λίγο πιο κάτω από τη 1070....Η τιμή της είναι μόλις 200 ευρώ...ακόμα και με τα παλιά δεδομένα,είναι μια αρκετά λογική τιμή

ξέρω ότι θα ακούσω διάφορα του τύπου: Αυτή η κάρτα έχει μόνο 4gb, κάτι memory bus και δε συμμαζεύετε...Πρακτικά η απόδοση της όμως είναι παραμένει ίδια καθιστώντας της ως τη πιο VFM  κάρτα στα 200 ευρώ

https://bit.ly/3sGP0fg (1060 vs 6500xt) https://bit.ly/3yGKa5A (1070 vs 6500xt)

Για να το πάω ένα βήμα παραπέρα,παρατηρώ πως οι τιμές μεταχειρισμένων κυριολεκτικά στο Θεό 

ας πάρουμε για παράδειγμα μια κάρτα μεσαίας προς υψηλής  κατηγορίας την Rx 6600 (https://bit.ly/3wQ9CD9) 370 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.....ολοκαίνουρια,δίχως να διατρέχουν τα προβλήματα που πιθανός να συναντήσουμε στα μεταχειρισμένα όπως (Mining,overclock,ζημία,εκτός εγγύησης και το να είναι με το ένα πόδι στο τάφο κτλ) και δε μιλάω καν το να πέσουμε θύματα  απάτης που είναι πολύ πιο πιθανό στις αγγελίες.

Η rx 6600 έχει καλύτερες επιδόσεις από τη GTX 1080....ΚΑΙ ΌΜΩΣ,με μια απλή έρευνα για μεταχειρισμένα στο Insomnia (https://bit.ly/3LnH4Wy) θα παρατηρήσουμε ότι η GTX 1080 κατά μέσο όρο κοστίζει όσο η Rx 6600 καινούρια....η οποία μάλιστα διαθέτει και τα πλεονεκτήματα που ανέφερα παραπάνω

Το ίδιο συμβαίνει και με την rx 6500XT η οποία κοστίζει 200 ευρώ και ξεπερνά σε επιδόσεις (rx570,rx580,rx590 και GTX 1060 (6gb).....Παράλυτου καμιά από αυτές τις κάρτες δε θα τις βρούμε στα μεταχειρισμένα για κάτω από 200 ευρώ

Δε ξέρω για σας...άλλα οι τιμές των μεταχειρισμένων μου φαίνονται γελοίες....Πραγματικά με τέτοιες τιμές ποιος ο λόγος να αγοράσεις μεταχειρισμένη ?

Η αγορά καρτών γραφικών (τουλάχιστον για τις AMD) στο μεγαλύτερο ποσοστό έχει ανακάμψει και από ότι φαίνεται τα Crypto έχουν ψιλό ηρεμήσει (δεν έχουν την άνοδο που είχαν δηλαδή)

Προσωπικά δεν θα έδινα πάντως 200 ευρώ για μια GTX 1060/RX 580 5ετίας,τη στιγμή που για τις ίδιες και καλύτερες επιδόσεις μπορώ να αγοράσω καινούρια.

 

Πείτε μου τη γνώμη σας

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πω γιατί. Υπάρχει hate γενικά για τις εταιρείες λόγω της χαμηλής διαθεσιμότητας / υψηλών τιμών που υπήρχε για μεγάλο χρονικό διάστημα. Και οι reviewers που πάνω από όλα είναι showmen, για να μαζεύουν κλικς, ρίξανε πολύ μπινελίκι στην κάρτα για να ικανοποιήσουν το κοινό αίσθημα.

Η συγκεκριμένη κάρτα βοήθησε πολύ την αγορά να στρώσει και να σταματήσουν κάποιες υπερβολές.

Όμως σημασία δεν έχουν τα γεγονότα, σημασία έχουν τα κλικς.

Επεξ/σία από hln3
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με την 6500xt είναι ότι έχει τόσο πολύ κουτσουρεμένα lanes σαν να είναι ένας nvme.😁

Και εντάξει αν η μητρική σου είναι με pcie4 (όπως είναι οι latest) δεν είναι τόσο πολύ πρόβλημα, θα είναι σα να έχεις pcie gen3 8x, που για κάρτα αυτών των επιδόσεων δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Αν τη κουμπώσεις όμως σε παλιότερη μητρική (που είναι αρκετά πιθανό για κάποιον πχ που του κάηκε η κάρτα και θέλει κάτι φτηνό για αντικατάσταση), αρχίζουν τα παρατράγουδα. Το bandwidth του slot κόβει πολύ την κάρτα είναι 30-40% πιο αργή σε pcie gen 3.

Όσο για την 6600xt θα συμφωνήσω, θα πρέπει να είσαι πολύ θύμα ή να χρειάζεσαι απαραίτητα CUDA ή nvenc για να δώσεις περισσότερα λεφτά για μτχ 1080.

Βασικά και κάτι άλλο που τώρα σκέφτηκα. Πριν στρώσουν κάπως οι τιμές στα RDNA 2, στα ίδια λεφτά σχεδόν έπαιρνες 1030 που και αυτή είναι με 4 lanes και μάλιστα gen3.😁 Οπότε υπό αυτή την έννοια τζάμπα μας την δίνει η amd στα 200.

Αλλά και από την άλλη δεν έχει hardware encoder/decoder που είναι γελοίο για κάρτα εν έτη 2022.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ilos είπε

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με την 6500xt είναι ότι έχει τόσο πολύ κουτσουρεμένα lanes σαν να είναι ένας nvme.😁

Και εντάξει αν η μητρική σου είναι με pcie4 (όπως είναι οι latest) δεν είναι τόσο πολύ πρόβλημα, θα είναι σα να έχεις pcie gen3 8x, που για κάρτα αυτών των επιδόσεων δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Αν τη κουμπώσεις όμως σε παλιότερη μητρική (που είναι αρκετά πιθανό για κάποιον πχ που του κάηκε η κάρτα και θέλει κάτι φτηνό για αντικατάσταση), αρχίζουν τα παρατράγουδα. Το bandwidth του slot κόβει πολύ την κάρτα είναι 30-40% πιο αργή σε pcie gen 3.

Όσο για την 6600xt θα συμφωνήσω, θα πρέπει να είσαι πολύ θύμα ή να χρειάζεσαι απαραίτητα CUDA ή nvenc για να δώσεις περισσότερα λεφτά για μτχ 1080.

Βασικά και κάτι άλλο που τώρα σκέφτηκα. Πριν στρώσουν κάπως οι τιμές στα RDNA 2, στα ίδια λεφτά σχεδόν έπαιρνες 1030 που και αυτή είναι με 4 lanes και μάλιστα gen3.😁 Οπότε υπό αυτή την έννοια τζάμπα μας την δίνει η amd στα 200.

Αλλά και από την άλλη δεν έχει hardware encoder/decoder που είναι γελοίο για κάρτα εν έτη 2022.

Σωστό αυτό με τα lanes. Δεν ξέρω τι ακριβώς σκέφτηαν, είναι τέτοιο το κόστος τους που άξιζει να τα κόψουν τόσο; Είναι σίγουρα ανασταλτικός παράγοντας για αγορά από πολύ κόσμο με παλαιότερα συστήματα που δεν έχουν φοβερές απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν τη κουμπώσεις όμως σε παλιότερη μητρική

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα με το PCI-E GEN το είχα απλώς κοιτάξει σε benchmark (https://bit.ly/3lgWvW3) σίγουρα έχει μια απώλεια σε fps (φάση την κάνει ισοδύναμη με 580) αλλά κάτι πέρα από αυτό δεν γνωρίζω

Εγώ πάντως έχω αυτή τη μητρική (https://bit.ly/38rLU83) δυστυχώς έχει Gen3 οπότε θα έχω μια μείωση στα FPS. (τσέκαρε το μια και εσύ γιατί δεν είμαι σίγουρος,το link) 

ilios,Μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι άλλα θέματα ενδεχομένως θα αντιμετωπίσω αν αγοράσω την Rx 6500 XT και γενικότερα GPU με pci4 ?

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να περιορίσεις την απώλεια λόγω pcie bandwidth κατεβάζοντας ορισμένα settings (ανάλυση και textures κυρίως)
Βασικά όσο ξεφεύγεις απο τα 4GB σαν απαίτηση, τόσο σε περιοριζεί το pcie bandwidth.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, υποστηρίζει 2 οθόνες, ενώ π.χ. υπάρχουν GT710 και GT730 που υποστηρίζουν ακόμα και τέσσερις οθόνες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά την πετσόκοψε πολύ. Είναι φάση τώρα θα τη πάρω γιατί 3050/6600 ξεκινούν από 350+, αλλά το ξέρω ότι το μάμησες.🤣

@tolis501 b450 είναι η mobo σου και κατ'επέκταση pcie gen 3. Pcie gen 4 έχουν μόνο οι b550/x570 από amd. Τώρα αν υπάρχει κανένα πειραγμένο unofficial bios για να επιτρέπει pcie gen 4 κλπ δε το γνωρίζω.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειναι μονο η 6500 , ειναι και η 3050 και ας εχει 8 γιγα.

Εβγαλαν καρτες , με σκουπιδια και οτι ειχε απομεινει με μοναδικο σκοπο την κονομα , μεχρι εκει , ναι θα πουλησουν.............σε απελπισμενους που θελουν να παιξουν Games και τιποτα παραπανω , μια παιχνιδομηχανη πιο φθηνα θα εβγαινε στο συνολο της ακομη κι αν εχει πιο ακριβα παιχνιδια , εμεις το εχουμε πετυχει αυτο ολο και βαζω και τον εαυτο μου για να μη παρεξηγηθει κανενας

Μια 6600xt αυτη τη στιγμη φανταζει η καλυτερη επιλογη , για οποιονδηποτε θελει να παιξει παιχνιδια , αλλα και να εχει τα χρηματα να την παρει , ηοποια ομως ειναι στα 128bit και τρεχει x8 , αρα καποιος που θελει καλη καρτα και εχει και επεξεργαστη πχ σαν τον δικο μου τον 5900x το λιγοτερο που εχει να κανει ειναι να παρει μια 6700xt

Μεγαλη συζητηση που δεν τελειωνει.

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, tolis501 είπε

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι άλλα θέματα ενδεχομένως θα αντιμετωπίσω αν αγοράσω την Rx 6500 XT και γενικότερα GPU με pci4 ?

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Ένα 30% παρακάτω επιδόσεις σε σχέση με μητρική με pciegen4

Απουσία hardware encoder/decoder. Δηλαδή θέματα σε αναπαραγωγή 4k/8k videos αν δε μπορεί να ανταπεξέλθει η cpu και αδυναμία gpu trancoding σε video editors.

2 monitors max.

Νο Cuda, No nvenc. Αν δε ξέρεις τι είναι μάλλον δε τα χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς.

Υποδεέστερη opengl υποστήριξη/performance σε σχέση με nvidia ή ακόμα και intel (ανέκδοτο).

 

2 λεπτά πριν, triplex1 είπε

δεν ειναι μονο η 6500 , ειναι και η 3050 και ας εχει 8 γιγα.

 

Καλά η 3050 είναι διαστημική κάρτα σε σχέση με την 6500.😁 Τώρα ότι δεν αξίζει σχεδόν διπλή τιμή και ότι η 6600xt είναι καλύτερη δε διαφωνώ.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Ένα 30% παρακάτω επιδόσεις σε σχέση με μητρική με pciegen4

Απουσία hardware encoder/decoder. Δηλαδή θέματα σε αναπαραγωγή 4k/8k videos αν δε μπορεί να ανταπεξέλθει η cpu και αδυναμία gpu trancoding σε video editors.

2 monitors max.

Νο Cuda, No nvenc. Αν δε ξέρεις τι είναι μάλλον δε τα χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς.

Υποδεέστερη opengl υποστήριξη/performance σε σχέση με nvidia ή ακόμα και intel (ανέκδοτο).

 

Καλά η 3050 είναι διαστημική κάρτα σε σχέση με την 6500.😁 Τώρα ότι δεν αξίζει σχεδόν διπλή τιμή και ότι η 6600xt είναι καλύτερη δε διαφωνώ.

Ναι σαφως ειναι διαστημικη σε σχεση με την 6500 , απλα θεωρω εγω προσωπικα  οτι απευθυνεται στο ιδιο κοινο και αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάπως στριμωγμένος με την pci gen3 μητρική και τον Ryzen 2400g....ξέρω,δύσκολη περίπτωση....τι να κάνω ?

πάντως αν περίμενα να πέσουν οι τιμές και κούμπωνα μία RX 6600,το build θα είχε πολύ πλάκα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα είχε πολύ πλάκα μια 6600 με τον 2400g :P

Εγώ θα πεταχτώ να πω ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Θεωρώ την 6500 xt πολύ καλή στα λεφτά που κοστίζει αν ξέρεις γιατί την αγοράζεις. Έχουν σε όλα δίκιο όσα ανέφεραν οι προλαλήσαντες ωστόσο ο casual gamer που θέλει απλά να παίξει κάποιο παιχνιδάκι, δεν έχει ανάγκη ούτε από παραπάνω οθόνες, ούτε από encoders. Για την τιμή της, ακόμη και σε Gen3 έχει πολύ τίμιες επιδόσεις(πάντα συγκρινόμενη με την υπόλοιπη αγορά).

 

Έχει δίκιο ο hln για το κράξιμο. Οι reviewers κράτησαν μια επιθετική στάση, όμως το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Ο κόσμος παρασύρεται. Βλέπει ο "x" το video και λέει "εγώ θέλω η κάρτα μου να έχει encoder," ας μην έχει ιδέα τι κάνει το ρημάδι...

 

Τέλος να πω ότι γενικότερα οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι ότι να ναι, ωστόσο σε ένα site με μεγάλη κινητικότητα, δυστυχώς βλέπεις αυτά που συνήθως ξέμειναν και δεν πωλήθηκαν οπότε και οι τιμές που βλέπεις δεν σημαίνει ότι είναι και ρεαλιστικές.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...