Προς το περιεχόμενο

Γιατι τοσο hate στην rx 6500XT + τιμες μεταχειρισμένων κυριολεκτικά στο Θεό


tolis501

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δεν ξέρω, τι υπονοώ ??

Μάλλον κάνω λάθος. Αποκλείεται να είναι αυτό. Δεν μπορεί να συγκρίνεις το image quality μεταξύ των 2 settings από 2 διαφορετικά συμπιεσμένα videos στο youtube. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/5/2022 στις 12:39 ΜΜ, Herald είπε

Καταλαβαίνω και αυτους που λενε σιγα μονο 5 παιχνίδια εχουν rt, απλά εγώ την καρτα την αναβαθμίσω για να παιξω αυτα τα 5 παιχνιδια. Τα υπολοιπα τα έπαιζε αψογα και η παλια. 

Δες τις διαφορές με το RT, τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ τα ίδια

Απλά το Ultra έχει και ΤΑΑ  που τα κάνει σκατά όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Δες τις διαφορές με το RT, τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ τα ίδια

Απλά το Ultra έχει και ΤΑΑ  που τα κάνει σκατά όλα.

Aρα οντως αυτό κάνεις. LOL , το ενα video είναι με 0 bitrate ξερώ γώ. Πήγαινε στο gamegpu που έχει φώτο και συγκρίνει ultra με low textures και δες τις διαφορές. Είναι τραγελαφικά μεγάλες. Τέσπα, δεν συνεχίζω. 

Εδώ SS από τα 2 video side by side. Αυτό με την 1650 έχει πολύ χαμηλότερο bitrate και από εκεί προκύπτουν οι διαφορές που νομίζεις πως κάνει το RT961918370_.png.b5aab7c3c7e80aa6ca4e9fdea0aaacfd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Herald είπε

Aρα οντως αυτό κάνεις. LOL , το ενα video είναι με 0 bitrate ξερώ γώ. Πήγαινε στο gamegpu που έχει φώτο και συγκρίνει ultra με low textures και δες τις διαφορές. Είναι τραγελαφικά μεγάλες. Τέσπα, δεν συνεχίζω. 

Για αυτές τις τραγελαφικές διαφορές μιλάς ???

Επίσης είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βάλεις High Textures χωρίς να ξεπεράσεις τα 4GB μνήμη που η διαφορά με τα Ultra Texture είναι σχεδόν μηδέν.

 

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/far-cry-6-obzor-i-sravnenie-graficheskikh-nastroek-igry

Low Textures

Low-tex-1.png

High Textures

High-Tex-1.png

Ultra Textures

Ultra-Tex-1.png

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για αυτές τις τραγελαφικές διαφορές μιλάς ???

Επίσης είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βάλεις High Textures χωρίς να ξεπεράσεις τα 4GB μνήμη που η διαφορά με τα Ultra Texture είναι σχεδόν μηδέν.

 

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/far-cry-6-obzor-i-sravnenie-graficheskikh-nastroek-igry

Low Textures

Low-tex-1.png

High Textures

High-Tex-1.png

Ultra Textures

Ultra-Tex-1.png

 

Tραγελαφικές διαφορές? Στα low όλη η πλατφόρμα πάνω είναι γυμνή σε σχέση με τα ultra..

Tραγελαφικές διαφορές αν έχεις 30 μυωπία :P 

xxx.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Εδώ SS από τα 2 video side by side. Αυτό με την 1650 έχει πολύ χαμηλότερο bitrate και από εκεί προκύπτουν οι διαφορές που νομίζεις πως κάνει το RT961918370_.png.b5aab7c3c7e80aa6ca4e9fdea0aaacfd.png

Δες και το παρακάτω από άλλο video με την RTX3060 σε Ultra, ίδια σκατα δείχνει όχι από το bitrate αλλά από το ΤΑΑ και το Motion Blur. Βγάλε αυτά τα δυο και θα αλλάξει το αποτέλεσμα.

https://www.youtube.com/watch?v=CN03gScZmzg

Farcray-6-3060-Ultra.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι από αυτούς που την έκραζαν την κάρτα όταν βγήκε.

Ακόμη δεν θα την αγόραζα ,αλλά τώρα που έπεσε η τιμή της όπως σας είχα πει ότι θα γινόταν αξίζει για όποιον δεν έχει άλλες επιλογές.

Συνοπτικά:

- Μόνο 4GB και παίζει ρόλο ,είναι χαζό να πρέπει να ρίξεις τα γραφικά ενώ η κάρτα είναι δυνατότερη. Είναι σαν να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο και να μην μπορείς να πας με 100χλμ γιατί τα λάστιχα θα σκάσουν ενώ το υπόλοιπο αυτοκίνητο αντέχει.

- Αν είχες ήδη pc και απλώς έψαχνες για κάρτα γιατί σου χάλασε είτε είχες ενσωματωμένα κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις χειρότερη απόδοση γιατί θα έχεις πιο παλιά μητρική. Οπότε πληρώνεις λεφτά για επίδοση που δεν μπορείς να αξιοποιήσεις.

- Δεν γίνετε να κάνεις record με την κάρτα. Είτε διαφωνείτε είτε συμφωνείτε ,το να μπορείς να κάνεις record τα highlights σου σήμερα είναι αυτονόητο. Θα μου πεις δεν μπορείς να κάνεις record με την cpu? Καλή τύχη ... Οι περισσότεροι gamers που έχουν ανάγκη τέτοια κάρτα λογικά έχουν κάνα ryzen 3 ή κάτι παρόμοιο. Οπότε το record δεν παίζει ,τουλάχιστον στα παιχνίδια που θέλουν αρκετή από την δύναμη της cpu. Ούτε render παίζει με την κάρτα οπότε ,blender και davinci δεν αγγίζουμε... Εκτός αν θέλεις να περιμένεις 1-2 ώρες να κάνεις render ένα μικρό 1080p βίντεο με την cpu και αυτό άμα δεν κρασάρουν οι εφαρμογές.

Τώρα άμα ήμουν 15 χρονών και ήθελα να παίζω απλώς esports παιχνίδια με τις ώρες και είχα budget maximum 200 ευρώ. Θα έλεγα ψέματα αν έλεγα ότι δεν θα την αγόραζα.

Τώρα αν είσαι μεγαλύτερος και θέλεις να κάνεις πιο productive πράγματα με το pc αλλά θέλεις να παίζεις και single player με καλά γραφικά γιατί βλέπεις το gaming σαν hobby και θέλεις τις 1-2 ώρες που θα παίζεις να παίρνεις το full experience ,τότε πρέπει να τα σκάσεις για να πάρεις κάτι καλύτερο είτε να περιμένεις.

Επεξ/σία από pcmasterrace123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...