Προς το περιεχόμενο

Η Leica αφήνει πίσω της τη Huawei και ανακοινώνει μακροχρόνια συνεργασία με τη Xiaomi


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, polydoroskatharakis είπε

Σήμερα που η φωτογραφία στα smartphones είναι ως επί το πλείστον θέμα software, είναι φανερό πως η Leica μόνο το όνομά της πουλάει...

Δεν ισχύει...και θα σου πω ένα παράδειγμα...

Mi Note 10 (5cams) vs Huawei P20 (το απλό)...

Το πρώτο σε σχέση με το δεύτερο άθλιες φωτογραφίες. Το 2ο σε όλα τα είδη φωτογραφίας (βράδυ, πρωι, λίγο ήλιο, πολύ ήλιο, πορτρέτο κτλ κτλ), του ρίχνει στα αυτιά! Με πολλές εφαμρογές, πολλές διαφορετικές ρυθμίσεις! Το μόνο που βλέπω να διαφέρει, είναι το όνομα Leica στο P20.

Παρακαλάω τη γυναίκα να το ανταλλάξουμε, και μου λέει το Note 10 "παντόφλα"!😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ntemek είπε

Δεν ισχύει...και θα σου πω ένα παράδειγμα...

Mi Note 10 (5cams) vs Huawei P20 (το απλό)...

Το πρώτο σε σχέση με το δεύτερο άθλιες φωτογραφίες. Το 2ο σε όλα τα είδη φωτογραφίας (βράδυ, πρωι, λίγο ήλιο, πολύ ήλιο, πορτρέτο κτλ κτλ), του ρίχνει στα αυτιά! Με πολλές εφαμρογές, πολλές διαφορετικές ρυθμίσεις! Το μόνο που βλέπω να διαφέρει, είναι το όνομα Leica στο P20.

Παρακαλάω τη γυναίκα να το ανταλλάξουμε, και μου λέει το Note 10 "παντόφλα"!😀

το μονο που βλεπεις να διαφερει ειναι αυτο? αλλο soc, αλλοι αισθητηρες, αλλο software δε λενε τιποτα? νομιζεις οτι το στικερακι της leica εκανε τη διαφορα? ο,τι να'ναι διαβαζουμε εδω μεσα

επι της ουσιας περα απο καποιες "πινελιες" στην εφαρμογη της καμερας, ολοι αυτοι απλα νοικιαζουν το στικερακι της leica. ουτε φακους αλλαζουν ουτε τιποτα. παμε παρακατω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, compubile είπε

Που κολλάει το budget του καθενός με το αν κάτι είναι όντως υπερτιμημένο ή όχι;  Είναι καθολικά αποδεκτό ότι συσκευές κινητής τηλεφωνίας (και όχι μόνο) δεν ανταποκρίνονται στην αξία τους κάτι που βέβαια αποδεικνύεται από την πτώση της τιμής τους σε σύντομο χρονικό διάστημα

Αν μου θέτεις ως απόδειξη το ότι οι εταιρίες ρίχουν την τιμή μετά από καιρό και γι αυτό δεν είναι δικαιολογημένο το αρχικό price, θα σου θυμίσω υπάρχει μια εταιρία που δεν το κάνει και με την λογική σου αυτή είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα (που προσωπικά αυτό πιστεύω).

Όταν αγοράζεις μια premium συσκευή δεν σου λέει κανείς ότι αγοράζεις για κάθε ευρώ σου την αντίστοιχη "απόδοση". Αγοράζεις καλύτερα υλικά, καλύτερες πλακέτες, καλύτερη εξυπηρέτηση πιθανώς, καλύτερα μακροζωία με αναβαθμίσεις κτλ, καλύτερους αλγορίθμους για κάμερα.

Αυτό το + 10-20% σε features (που για κάποιον είναι ανούσια οπότε δεν έχει νόημα να μιλάμε γι αυτή την μερίδα κόσμου) μπορεί να ανεβάσει την τιμή ακόμα και 2x και ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ. Δεν υπάρχει τίποτα που να θες να πάρεις την "μέκα" του και να μην δεις την τιμή να ανεβαίνει κατακόρυφα. Έτσι λειτουργεί η αγορά σε όλα τα προιόντα και έτσι λειτουργεί και στα smartphones. Απλά στα smartphone είναι πλέον πιο προσιτές οι high end επιλογές και καταλαβαίνει πιο πολύ ο κόσμος την διαφορά, γιατί μεταξύ μας, δεν έχω δει κανέναν να παραπονιέται που η Samsung πουλάει ψυγεία 5.000+ ευρώ. Απλά αγοράζει κάτι στο budget του χωρίς να τον νοιάζει τι γίνεται εκεί ψηλά και δεν "απαιτεί" από την εταιρία να ρίξει τις τιμές στα ακριβά προιόντα για να μπορεί να τα αγοράσει.

Έτσι κι αλλιώς, πώς κοστολογείς το καλύτερο των καλύτερων; Σου λέει η Samsung, Galaxy S22 Ultra με τα πάντα μέσα όμοιό του δεν υπάρχει. Άσχετα που η τιμή του σε ένα χρόνο κάνει ελέυθερη πτώση, έχει κάποια μοναδικά χαρακτηριστικά που δεν τα κάνουν άλλα κινητά με συνέπεια να το κοστολογεί εκεί ψηλα η Samsung. Ακριβώς επειδή δεν υπάρχει άλλο. Η Apple έχει τα δικά της και οι υπόλοιποι τα δικά τους. Πολύ χοντρικά στο λέω ελπίζω να καταλαβαίνεις το γενικό νόημα. Όλες οι εταιρίες έτσι λειτουργούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Thresh είπε

Επειδή και καλά έγινε δυνατή στα κινητά η Huawei και το έφαγε, έτσι θα το φάει κι η Xiaomi.

Βέβαια το ban δεν έχει σχέση με τα κινητά/tablets/laptops, αλλά με τo core network των τηλεπικοινωνιών, με το οποίες δεν έχει σχέση η Xiaomi.

Μα ακριβώς γι αυτό τον ρώτησα, διότι δεν φαίνεται να  έχει άμεση σχέση το ένα με το άλλο.

Στα του θέματος. Από την παλιότερη εμπειρία μου με το P20 pro (σούπερ τηλέφωνο για την εποχή του), πιστεύω θα βελτιωθούν οι κάμερες/software κάμερας στα μοντελα της xiaomi που θα φερουν την υπογραφή της Leica.

 

Επεξ/σία από Nvi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, basilis5 είπε

Δεν εχεις δικιο δυστυχως.

πας σε εστιατορια/ καφε; Τραβανε φωτο το φαγητο

πας στην καραλια; Βγαζουν φωτο τον κωλο τους

πας σε συναυλια; Βλεπεις χιλιαδες οθονες μπροστα να τραβανε βιντεο

πας ανασταση; Τραβανε τα βαρελοτα

η ζωη μας εχει γινει ενα ατελειωτο τραβηγμα φωτογραφιας για να το ποσταρουμε στο ιντερνετ να παρουμε likes.

 

οι εταιριες εχουν καταφερει να μας πανε εκει που θελουμε και μας αξιζει, να ασχολουμαστε με την καμερα του κινητού μας σαν να ξρεμεται η ζωη μας απο αυτο

 

υγ: τα παραπανω εχουν μεγαλη δοση ύπερβολης για να περασω το νοημα που θελω. Δεν ειναι ολοι ψωνισμενοι και ματαιοδοξοι

δικιο εχω αλλα που να το βρω;;; οεο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2022 στις 11:12 ΠΜ, Nvi είπε

Μα ακριβώς γι αυτό τον ρώτησα, διότι δεν φαίνεται να  έχει άμεση σχέση το ένα με το άλλο.

Στα του θέματος. Από την παλιότερη εμπειρία μου με το P20 pro (σούπερ τηλέφωνο για την εποχή του), πιστεύω θα βελτιωθούν οι κάμερες/software κάμερας στα μοντελα της xiaomi που θα φερουν την υπογραφή της Leica.

 

Δηλαδή πιστεύεται πως αν πάει και αυτή για πρωτιά όπως η Huawei θα κολλήσουν οι Αμερικανοί σε αυτές τις λεπτομέρειες? Χάχα αθώες ψυχουλες μου .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2022 στις 11:57 ΠΜ, jspawn είπε

Δηλαδή πιστεύεται πως αν πάει και αυτή για πρωτιά όπως η Huawei θα κολλήσουν οι Αμερικανοί σε αυτές τις λεπτομέρειες? Χάχα αθώες ψυχουλες μου .

Εσύ το έχεις κ σιγουρο οτι θα παει και για πρωτια ε?  Και ξέρεις και απο τωρα πως θα αντιδράσουν οι Αμερικανοί και ολο το νομοθετικό τους σύστημα...

Και ολα αυτά τα ισχυριζεσαι επειδή αποφασισε η Χiaomi να συνεργαστεί στο θέμα των καμερων της με την Leica ...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nvi είπε

Εσύ το έχεις κ σιγουρο οτι θα παει και για πρωτια ε?  Και ξέρεις και απο τωρα πως θα αντιδράσουν οι Αμερικανοί και ολο το νομοθετικό τους σύστημα...

Και ολα αυτά τα ισχυριζεσαι επειδή αποφασισε η Χiaomi να συνεργαστεί στο θέμα των καμερων της με την Leica ...

Πως το "αν πάει και αυτή για πρωτιά" το μετέφρασες στο ότι το έχω σίγουρο ότι θα πάει για πρωτιά ένας θεός ξέρει , να το κοιτάξεις αυτό.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο παραπανω σου σχόλιο αναφερεις ήδη το πως θα αντιδρασουν οι "Αμερικανοι" και σου απαντησα ( Φανταζομαι οτι εννοεις τις Η.Π.Α. γιατί "Αμερικανοι" λέγονται ολοι οι κατοικοι της Βορείου κ Νοτιου Αμερικης).

Προφανως μπηκες στο θεμα για να τρολαρεις μη γραφωντας  τίποτα για αυτό.

Στα υπόλοιπα που γράφεις  ειναι ανευ αξιας να σου απαντησω, πραγματικά.

Επεξ/σία από Nvi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...