Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ανεμιστήρα


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις καταψύκτη, πάρε 2 παγοκύστες (σχετικά μεγάλες) και βάλε τες να παγώσουν. Κάθε βράδυ θα τυλίγεις την μία με μία πετσέτα και θα την παίρνεις αγκαλιά. Αν θες ακόμα μικρότερο κόστος, πάρε 5-6 μπουκάλια νερού.

Είναι δοκιμασμένη τεχνική για να κάνει πιο υποφερτά τα καυσωνικά βράδια που σε τιμωρούν χωρίς χρήση οποιουδήποτε μέσου δρόσισης/ψύξης, γάροι φίλοι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/7/2023 στις 11:36 ΠΜ, animor είπε

Πήρα πριν 3-4 χρόνια έναν φθηνό από μαγαζί της γειτονιάς για χρήση λίγων ημερών λόγω βλάβης του κλιματιστικού. Δεν μ ένοιαζε και πολύ. Μάρκα Telemax, δεν την ξέρω, ούτε άλλα χαρακτηριστικά, τον πήρα όπως ήταν στημένος χωρίς το κουτί, με τηλεχειριστήριο, 27 ευρώ. Τελικά δεν τον αποχωρίστηκα καθώς με βόλεψε, και δουλεύει ήδη την 4η σεζόν του, 6-7 ώρες την ημέρα. Αντίστοιχοι τώρα κάνουν γύρω στα 40.

πολυ καλή αγορά, δεν το περίμενα, συνήθως αποφεύγω να κάνω τέτοιες αγορές σε συσκευές.

Συνήθως για τέτοια αναλώσιμα που δεν μπορείς να βασιστείς σε μάρκες για σε σημαντικό ποσοστό χαλάνε σε 3 χρόνια. Κάτι τέτοιες αγορές της τύχης παίζει να βγουν και οι καλύτερες. 

Εναλλακτικά, μπορείτε να ψάξετε να βρείτε κανέναν ανεμιστήρα 80-90s μεταχειρισμένο, γνωρίζω οικογένειες με τέτοιους ανεμιστήρες 30-40 ετών και δεν έχουν πάθει τίποτα, ούτε διαφαίνεται να πάθουν, άμα δεν τους χτυπήσεις και δεν δεχθούν κάποιο εξωτερικό χτύπημα και κακομεταχειριση, είναι ικανοί να εργάζονται μέχρι να φτάσουμε εμεκς στα γεραματα. Απορώ με τι υλικά και τρόπο τους έφτιαχναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2023 στις 8:57 ΜΜ, a_f_a είπε

Εχω 2 από αυτούς.
Πήρα έναν και μετά από 1βδομάδα και άλλον. Το κοντός δε δημιουργει πρόβλημα γιατί δίνεις κλίση στον ανεμιστήρα (πανω μέρος) προς τα πάνω και φυσάει πιο ψηλά.
Στη 1η σκαλα αθόρυβος εντελως, δίνει ενα αεράκι και μπορείς να τον έχεις κοντά χωρίς να σε "φυσάει".
Στη 2η επίσης πολύ ήσυχος.
Στη 3η/4η κάνει κα΄ποιο θόρυβο (στη 4η αρκετό) αλλά φυσάει πολύ.
Απόλυτα ευχαριστημένος για δωμάτιο και συνεπικουρικά με κλιμαστικστικό για να διαχέει το κρυο αέρα.
Αν ειναι το μοναδικό "κλιματιστικό" ίσως να δεις κάτι με πιο μεγάλη διάμετρο.

 

Άρα μου λες ότι μια κρεβατοκάμαρα δεν την δροσίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, vasilissouvlaki said:

Άρα μου λες ότι μια κρεβατοκάμαρα δεν την δροσίζει?

Λάθος διατύπωση. Τους 2 τους πήρα για διαφορετικούς χώρους. Ενα σε κάθε χώρο.
Μια χαρά θα σου δροσίσει το δωμάτιο, και πολύ ήσυχα. Εμείς, λόγω παιδιού έχουμε κάνει ειδική διαρρύθμιση και 2 κρεβατοκάμαρες ειναι ενωμένες. Εχουμε λοιπον 2 για τους 2 χώρους. Φαντάσου έχουμε 2 στον διπλό χώρο και κοιμόμαστε όλοι μια χαρά και απο θεμα θορύβου και θεμα δροσιάς.
Το πρωι, τον έναν τον μεταφέρουμε στο δωμάτιο γραφείο και είμαστε και παλι μια χαρά.
Ιδιως αν έχεις για λίγο ενα κλιματιστικό να δροσίσει πρωτα λίγο και να βγάλει την όποια υγρασία (το κλείνουμε κατα τις 2 το πρωι), μετά μέχρι τις 6-7 το πρωϊ είμαστε μια χαρά.
Τωρα με το καυσωνα όμως, αν δεν υπάρχει κλιματισμός, δε ξέρω κατα πόσο οποιοσδήποτε ανεμιστήρας θα βοηθήσει πολύ. Καλύτερα από το τίποτα βεβαια. Στα σίγουρα ειναι αθόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2023 στις 9:58 ΠΜ, Sergios24 είπε

Καλημερα ψαχνω να βρω εναν ανεμηστιρα VFM μεχρι 20 ευρω

https://www.skroutz.gr/c/427/anemisthres/f/737880/orthostatis.html?availability_enum=10&order_by=pricevat&order_dir=asc&price_min=&price_max=20

καλή αγορά !!!

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Λόγω της υπερβολικής ζέστης και επιπλέον επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης κλιματιστικού σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού, θα ήθελα να μου προτείνεται έναν πολύ καλό ανεμιστήρα μέχρι 100 ευρώ.

 

Βρήκα ένα στο skroutz , με θετικές αξιολογήσεις. Αν τον έχει αγοράσει κάποιος θα βοηθούσε: https://www.skroutz.gr/s/35412928/Rohnson-R-8600-Ανεμιστήρας-Ορθοστάτης-28W-Διαμέτρου-40cm-με-Τηλεχειριστήριο.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Καλησπέρα

Λόγω της υπερβολικής ζέστης και επιπλέον επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης κλιματιστικού σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού, θα ήθελα να μου προτείνεται έναν πολύ καλό ανεμιστήρα μέχρι 100 ευρώ.

 

Βρήκα ένα στο skroutz , με θετικές αξιολογήσεις. Αν τον έχει αγοράσει κάποιος θα βοηθούσε: https://www.skroutz.gr/s/35412928/Rohnson-R-8600-Ανεμιστήρας-Ορθοστάτης-28W-Διαμέτρου-40cm-με-Τηλεχειριστήριο.html#specs

Τον αγόρασα πέρυσι , πολύ δυνατός, αθόρυβος στις χαμηλές ταχύτητες, τον χειρίζεσαι από το τηλεκοντρόλ εκτός από το πάνω-κάτω. Το τηλεκοντρόλ είναι λίγο χαλιά σαν κατασκευή αλλά κάνει τη δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμάσει πολλους. σαν την rowenta δεν εχει. πλεον περνανε τα 100ευρω αλλα εχω ακομα τον πρωτο που πηρα, 10 ετων και ειναι ακριβως οπως τον αγορασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

εχω δοκιμάσει πολλους. σαν την rowenta δεν εχει. πλεον περνανε τα 100ευρω αλλα εχω ακομα τον πρωτο που πηρα, 10 ετων και ειναι ακριβως οπως τον αγορασα.

Πλεον δεν ειναι ιδια η ποιοτητα κατασκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Βρήκα ένα στο skroutz , με θετικές αξιολογήσεις. Αν τον έχει αγοράσει κάποιος θα βοηθούσε: https://www.skroutz.gr/s/35412928/Rohnson-R-8600-Ανεμιστήρας-Ορθοστάτης-28W-Διαμέτρου-40cm-με-Τηλεχειριστήριο.html#specs

έχω το παραπλήσιο μοντέλο

https://www.skroutz.gr/s/22883869/Rohnson-R-860-Ανεμιστήρας-Ορθοστάτης-60W-Διαμέτρου-40cm-με-Τηλεχειριστήριο.html

η αθόρυβη λειτουργία ήταν το κύριο κριτήριο , βέβαια αν πηγαίνει δεξιά αριστερά ακούγεται και δεν χρησιμοποιώ τη λειτουργία

αυτό που έβαλες έχει λιγότερα watt αλλά υποθέτω στη 1η σκάλα (απο τις 26) δε θα κάνει θόρυβο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφω σε κάθε σχετικό thread. Αγόρασε οτιδήποτε δεις με θετικές κριτικές από 30 ως 40 ευρώ. Μην ψάχνεσαι με μάρκες ούτε αν ο ένας ανεμιστηρας έχει 4 στα 5 ενώ ο άλλος 4.5 στα 5 κριτικές, απλά πάρε με αυτά τα κριτήρια και όσο αντέξει. Ακόμα και ανεμιστηρας με 100 ευρώ κόστος αγοράς μπορεί να σου χαλάσει πάλι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Basilhs23___ said:

Το γράφω σε κάθε σχετικό thread. Αγόρασε οτιδήποτε δεις με θετικές κριτικές από 30 ως 40 ευρώ. Μην ψάχνεσαι με μάρκες ούτε αν ο ένας ανεμιστηρας έχει 4 στα 5 ενώ ο άλλος 4.5 στα 5 κριτικές, απλά πάρε με αυτά τα κριτήρια και όσο αντέξει. Ακόμα και ανεμιστηρας με 100 ευρώ κόστος αγοράς μπορεί να σου χαλάσει πάλι. 

Θα διαφωνήσω,   οι DC έχουν μεγάλη διαφορά   δεν θα βρεις με 40 ευρώ DC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sdikr είπε

Θα διαφωνήσω,   οι DC έχουν μεγάλη διαφορά   δεν θα βρεις με 40 ευρώ DC

Καλά, ας βρεις πρώτα ποιοι είναι DC, διότι τέτοια στοιχεία δύσκολα θα βρεις σε σελίδες πώλησης και εμπόρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Basilhs23___ said:

Καλά, ας βρεις πρώτα ποιοι είναι DC, διότι τέτοια στοιχεία δύσκολα θα βρεις σε σελίδες πώλησης και εμπόρους. 

Αυτό είναι εύκολο,  συνήθως το λένε, αν όχι,  τότε κάτι που λέει πάνω απο 3 ταχύτητες  ή λένε κατανάλωση κάτω απο 20  (με πάνω απο 3 ταχύτητες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...