Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ανεμιστήρα


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδαμε τους λογαριασμούς ΔΕΗ και δεν νομίζω (σίγουρα όχι δηλαδή) να βγει με A/C φέτος το καλοκαίρι.

Ψάχνω κάτι κοντά στα 60 και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η χαμηλη σκάλα, να είναι χαμηλή για να μπορώ να τον χρησιμοποιώ στον ύπνο καθώς είμαι πολύ ευαισθητούλης στον αέρα.

Κάτι επιλογές τύπου nature που βλέπω, βοηθάνε στο να μην παθαίνεις ψύξη;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
6 minutes ago, Jastonas said:

Είδαμε τους λογαριασμούς ΔΕΗ και δεν νομίζω (σίγουρα όχι δηλαδή) να βγει με A/C φέτος το καλοκαίρι.

Ψάχνω κάτι κοντά στα 60 και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η χαμηλη σκάλα, να είναι χαμηλή για να μπορώ να τον χρησιμοποιώ στον ύπνο καθώς είμαι πολύ ευαισθητούλης στον αέρα.

Κάτι επιλογές τύπου nature που βλέπω, βοηθάνε στο να μην παθαίνεις ψύξη;

Προσωπικά έχω μείνει τρομερά ευχαριστημένος με αυτόν εδώ τον ανεμιστήρα οροφής - στην πρώτη σκάλα αθόρυβος, στην δεύτερη ένα ελαφρό θρόισμα, στην τρίτη κάνει θόρυβο του A/C αλλά κρυώνεις - έχω χρόνια τέτοιους και ποτέ δεν έχω φτάσει στην 3η σκάλα.  

Μόνο που ξεφεύγει από το budget των 60 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βγάλει τα 2 τελευταία καλοκαίρια (Αθήνα) με αυτόν. Πρακτικά αθόρυβος στις περισσότερες σκάλες.

Πολύ καλοί και οι οροφής, ειδικά αν δεν θες να τον έχεις μεσ’ τα πόδια σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paredwse είπε

Προσωπικά έχω μείνει τρομερά ευχαριστημένος με αυτόν εδώ τον ανεμιστήρα οροφής - στην πρώτη σκάλα αθόρυβος, στην δεύτερη ένα ελαφρό θρόισμα, στην τρίτη κάνει θόρυβο του A/C αλλά κρυώνεις - έχω χρόνια τέτοιους και ποτέ δεν έχω φτάσει στην 3η σκάλα.  

Μόνο που ξεφεύγει από το budget των 60 ευρώ.

Ξέχασα να αναφέρω ότι θέλω δαπέδου! Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Jastonas said:

Ξέχασα να αναφέρω ότι θέλω δαπέδου! Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.

Α, ευαισθητούλης στον ύπνο και θέλεις δαπέδου;
Δεν μας τα λες καλά, την ψύξη την έχεις στο τσεπάκι σου. 😛 

Πέραν της πλάκας, θεωρώ ότι οι οροφής είναι ό,τι καλύτερο πριν τη λύση του A/C και κατανέμουν ισομερώς την δροσιά. 

Αλλά γούστα είναι αυτά. :) 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, Jastonas said:

και δεν νομίζω (σίγουρα όχι δηλαδή) να βγει με A/C φέτος το καλοκαίρι.

Αν είναι σαν το περσινό, καλή τύχη με τον ανεμιστήρα, πιο αποτελεσματικά κι οικονομικά θα την βγάζεις μέσα στη μπανιέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλασσικό thread του καλοκαιριού. 

Οπως έχω πει και σε παλαιότερα. Δύσκολα να πετύχω εγώ προσωπικά σε καλό ανεμιστήρα που θα αντέξει στον χρόνο. 

Οι περισσότεροι ασχέτως μάρκας βγάζουν από 2 ως 4 καλοκαίρια με μέσο όρο τα 3. 

Βλάβες που συναντώ, ολοένα επιβραδυνομενη ταχύτητα πτερωτης μέχρι να σταματήσει εντελώς η να είναι μη χρηστική. 

Καθόλου κίνηση της πτερωτης με έναν εσωτερικό θόρυβο στο μοτέρ και υπερθέρμανση. 

Αστοχία σε κάποιο εξάρτημα και παύση της λειτουργίας περιστροφής. 

Μερικα μοντέλα ανεμιστήρων όπως αυτός της rohson που ζήτημα είναι αν θα μου βγάλει το φετινό καλοκαίρι δεν μπορείς να τα ξεβιδωσεις εύκολα και να τα ανοίξεις επειδή είναι δύσκολο αν δεν είσαι της δουλειάς η χρειάζονται ειδικό κατσαβίδι. 

Noname μάρκες φασόν κτλ, θα βγάλουν 2 σεζόν καλοκαίρια. 

Οι υπόλοιπες μέχρι 4 σεζόν. Όσοι αντέξουν παραπάνω είναι απλά τυχεροί. 

Βρείτε ένα μηχάνημα μέχρι 30 το πολύ 40 ευρώ. Και ακριβό να αγοράσετε θα σας χαλάσει, δεν παίζει ρόλο η τιμή δυστυχώς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τον ανεμιστήρα που έχω στο πατρικό μου, τον είχα 3-4 καλοκαίρια, τον δούλευα φουλ καθώς δεν μου αρέσει το a/c, και ενώ τον πήρα ~20 δεν έχει πάθει τίποτα. Και έχει κάνει 2 μετακομίσεις, και γενικά δεν μπορώ να πω ότι τον πρόσεχα και πολύ....

29 λεπτά πριν, paredwse είπε

Α, ευαισθητούλης στον ύπνο και θέλεις δαπέδου;
Δεν μας τα λες καλά, την ψύξη την έχεις στο τσεπάκι σου. 😛 

Πέραν της πλάκας, θεωρώ ότι οι οροφής είναι ό,τι καλύτερο πριν τη λύση του A/C και κατανέμουν ισομερώς την δροσιά. 

Αλλά γούστα είναι αυτά. :) 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί αυτό για λύση στον ύπνο. Είναι σχετικά μικρό το δωμάτιο, πιστεύεις είναι πρόβλημα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Jastonas said:

[...]

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί αυτό για λύση στον ύπνο. Είναι σχετικά μικρό το δωμάτιο, πιστεύεις είναι πρόβλημα αυτό;

Όχι, δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα (εκτός αν μιλάμε για ασανσέρ 😛). Πόσο μικρό δωμάτιο είναι; Της μεγάλης κόρης μου είναι γύρω στα 15 τετραγωνικά και κάνει μια χαρά ο συγκεκριμένος που σου πρότεινα. Αλλά και για μικρότερους, βλέπω αυτόν εδώ με καλές κριτικές (απλώς δεν έχω προσωπική άποψη για τον συγκεκριμένο).

Σε κάθε περίπτωση, βλέπω ότι στο Skroutz έχουν ως φίλτρο την επιλογή χώρου κάλυψης με τετραγωνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, paredwse είπε

Προσωπικά έχω μείνει τρομερά ευχαριστημένος με αυτόν εδώ τον ανεμιστήρα οροφής 

 

Διακόπτης αλλαγής φοράς λειτουργίας (κατάλληλο για καλοκαίρι-χειμώνα)
Τι εννοει;

59 λεπτά πριν, swayback είπε

Έχω βγάλει τα 2 τελευταία καλοκαίρια (Αθήνα) με αυτόν.

Τι προσφερει ενας "εξυπνος" ανεμιστηρας,σε σχεση με εναν απλο δαπεδου;

Εννοω περαν της ας πουμε ευκολιας να τον χειριζεσαι μεσω wifi.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Τι προσφερει ενας "εξυπνος" ανεμιστηρας,σε σχεση με εναν απλο δαπεδου;

Εννοω περαν της ας πουμε ευκολιας να τον χειριζεσαι μεσω wifi.

Απάντησες μόνος σου. Μου τον φέρανε. Σε σχέση με απλούς των 20-30€ που είχα για χρόνια, η διαφορά τουλάχιστον όσον αφορά τον θόρυβο, είναι μεγάλη. Συν ότι οι απλοί, τα τελευταία χρόνια, μετά από 1-2 καλοκαίρια σχεδόν καθημερινής ~20ωρης χρήσης, τα παίζανε (δούλευαν μόνο στην πιο δυνατή σκάλα, αλλιώς δεν γύρναγαν, ακόμα και αν έβαζα λιπαντικό στον άξονα). Αυτός μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανίσει το πρόβλημα αυτό. Τώρα, αν σε αυτά τα λεφτά παίζει κάτι καλύτερο χωρίς smart λειτουργίες, κλπ...🤷‍♂️

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Αν είναι σαν το περσινό, καλή τύχη με τον ανεμιστήρα, πιο αποτελεσματικά κι οικονομικά θα την βγάζεις μέσα στη μπανιέρα.

Πέρυσι έτσι το έβγαλα (Μαρούσι). Και ήμουν και σε κιλά που ίδρωνα και μόνο που σκεφτόμουν κάτι. Προφανώς όχι ιδανικό, αλλά συνηθίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, swayback είπε

Απάντησες μόνος σου. Μου τον φέρανε. Σε σχέση με απλούς των 20-30€ που είχα για χρόνια, η διαφορά τουλάχιστον όσον αφορά τον θόρυβο, είναι μεγάλη. Συν ότι οι απλοί, τα τελευταία χρόνια, μετά από 1-2 καλοκαίρια σχεδόν καθημερινής ~20ωρης χρήσης, τα παίζανε (δούλευαν μόνο στην πιο δυνατή σκάλα, αλλιώς δεν γύρναγαν, ακόμα και αν έβαζα λιπαντικό στον άξονα). Αυτός μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανίσει το πρόβλημα αυτό. Τώρα, αν σε αυτά τα λεφτά παίζει κάτι καλύτερο χωρίς smart λειτουργίες, κλπ...🤷‍♂️

Ειμαι υπερ των εξυπνων συσκευων,απλα δε βλεπω το λογο να δωσω 60 ευρω για να μπορω να τον ανοιγοκλεινω χωρις να σηκωνομαι.

Ετσι και αλλιως δεν κλεινει και ποτε :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, fredd0 said:

Εγω θα σου λεγα βαλε ενα καλο inverter ... Μαη μηνα ειμαστε και αρχισαν τα 35ρια, Ιουλη θα βλαστημας

Όταν το δωμάτιο πάει πάνω από 28 βαθμούς, ο ανεμιστήρας απλά φυσάει ζεστό αέρα. 😛

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paredwse είπε

Προσωπικά έχω μείνει τρομερά ευχαριστημένος με αυτόν εδώ τον ανεμιστήρα οροφής - στην πρώτη σκάλα αθόρυβος, στην δεύτερη ένα ελαφρό θρόισμα, στην τρίτη κάνει θόρυβο του A/C αλλά κρυώνεις - έχω χρόνια τέτοιους και ποτέ δεν έχω φτάσει στην 3η σκάλα.  

Μόνο που ξεφεύγει από το budget των 60 ευρώ.

ΠΟΛΛΑ +++ Στον ανεμιστηρα οροφης. εχω βαλει απο εναν σε καθε δωματιο. κανει καλη δουλεια, συνεχομενη ροη σε χαμηλη καταναώση, σκαλες ταχυτητας και μ,εγαλα φτερα. οκ μπορε να μην εχει θεαματικα αποτελεσματα αμα εχει καυσωνα 45αρι επι μια εβδομαδα.. αλλα οκ κλαιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...