Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ανεμιστήρα


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, james9tito είπε

Πολλές φορές ξεχνάω ότι το ινσομνια έχει πολλά 15χρονα που οτι και αν συζητιεται πρεπει να επιβαλλουν την αποψη τους και αν δεν συμφωνεις απλα θα αρχισουν memes και ειρωνειες.

Oh well...You live, you learn

Πατριώτη, δεν φταίω (μόνο) εγώ αν δεν γίνομαι αντιληπτός.

Να στο γράψω με κείμενο λοιπόν. ΙΧ έχεις; Δεν ανέβηκε το κόστος χρήσης; 

Τι να κάνουμε δηλαδή; Να πάρουμε το σούπερ hi-tech ποδήλατο φέτος και του χρόνου να κάνει χρέη κρεμάστρας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πατριώτη, δεν φταίω (μόνο) εγώ αν δεν γίνομαι αντιληπτός.

Να στο γράψω με κείμενο λοιπόν. ΙΧ έχεις; Δεν ανέβηκε το κόστος χρήσης; 

Τι να κάνουμε δηλαδή; Να πάρουμε το σούπερ hi-tech ποδήλατο φέτος και του χρόνου να κάνει χρέη κρεμάστρας; 

Θα πεσω στην παγιδα και θα απαντησω. Οταν αυξανεται το κοστος ζωης αλλα αντιστοιχα δεν αυξανεται ο μισθος σου, ερχεται η δυσκολη στιγμη να κανεις επιλογες, ο καθενας προσωπικα αναλογα με την ζωη του και τις αναγκες του. 

Οποτε -εγω προσωπικα- ΔΕΝ μπορω να ζησω χωρις ΙΧ γιατι δουλευω 24 χλμ απο το σπιτι μου. Μπορω ομως καμια φορα να παω με το σκουτερ(300cc) που καιει λιγοτερο

Μπορω να ζησω -καποιες μερες- χωρις AC , βαζοντας εναν ανεμιστηρα οροφης και κανοντας λιγο υπομονη να περασει το καλοκαιρι που δεν μου αρεσει καθολου. 

Τα παραπανω δεν συνεπαγονται "γυρναω 30 χρονια πισω" και "διαβαζω το βραδυ με το φως του κεριου". 

Ελπιζω να εγινα αντιληπτος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SummerDreams είπε

εγώ πήρα προπερσι έναν και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και φέτος πήρα έναν ίδιο. 

(...αυτό εν τω μεταξύ, κάπως μου θύμισε παλιό ανέκδοτο : "-...είναι καλά αυτά τα παπούτσια; Να τ' αγοράσω; Ή θα χαλάσουν γρήγορα;" "-...τί λέτε κύριε! ...Αφού να φανταστείτε ότι όποιος έχει αγοράσει από αυτά, δεν έχει ξανάρθει να πάρει δεύτερο ζευγάρι!")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, james9tito είπε

Οταν αυξανεται το κοστος ζωης αλλα αντιστοιχα δεν αυξανεται ο μισθος σου, ερχεται η δυσκολη στιγμη να κανεις επιλογες, ο καθενας προσωπικα αναλογα με την ζωη του και τις αναγκες του. 

Εννοείται κι επίσης εννοείται πως όλοι ευχόμαστε να είναι προσωρινή η κατάσταση.

Σε κανέναν δεν αρέσει να σχολιάζει πχ με τι θερμοκρασία δωματίου κοιμάται ο άλλος καλύτερα. Απόψεις καταθέτουμε για το πώς θα περάσει η νέα αυτή κρίση, με όσο δυνατό μικρότερες συνέπειες.

Δυστυχώς αυτοί που αποφασίζουν τελικά, ασχολούνται με άλλα πράγματα (ας πούμε αεροπλάνα και βαπόρια) κι όχι με τις ανάγκες του πολίτη. 

 

Anyway, για μένα το κόστος kWh πέρσι ήταν κάπου 9 λεπτά και φέτος 17 λεπτά, σταθερά προγράμματα. Υπολογίζω πως αν πέρσι έδινα 30€ το μήνα για ρεύμα και φέτος φτάσω τα 50€ (κάνοντας και οικονομία εννοείται) θα περάσει το καλοκαίρι με "φτώχεια" αλλά όχι και "πείνα". Ήδη έχω κάνει κάποια έξοδα για αυτοσχέδια και στοιχειώδη βελτίωση της μόνωσης, σκίαση, βάψιμο, με προσωπική εργασία. Πιο πολύ τόπο πιστεύω θα πιάσουν αυτά, παρά η αγορά ανεμιστήρα. (Πήρα ένα φτηνό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SummerDreams είπε

Λοιπόν αγαπητέ εγώ πήρα προπερσι έναν και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και φέτος πήρα έναν ίδιο. Πρόκειται για αυτόν και θα σού πω γιατί τον ξεχωρίζω: 1. Έχει 3 πιθανά ύψη, επιτραπέζιος, με ποδαράκια σε χαμηλό ύψος και σε πιο μεγάλο ύψος 2. Έχει τηλεκοντρόλ οπότε δε σηκώνεσαι κάθε τρεις και λίγο, τον ανοιγοκλείνεις με το κοντρόλ και 3. Έχει δυνατότητα να το βάλεις να κλείσει σε λίγες ώρες πχ αν κοιμάσαι και δε θες να δουλεύει όλη τη νύχτα.

Είναι αρκετά αθόρυβος. Εγώ τον πήρα και προπερσι και φέτος στα 43€ συν μεταφορικά. Τώρα στο Σκρουτζ τον έχουν ακριβότερα βέβαια.

Ο ανεμιστήρας που πήρες είναι 70W από ότι βλέπω, πρέπει να είναι πολύ δυνατος και δεν ξέρω κατά πόσο κάνει για σπίτι εκτός της 1ης σκάλας. Εγώ είχα παλιά έναν με 50W από μια άκυρη μάρκα, μόνο η 1η σκάλα ήταν ανεκτή και επειδή ήταν περιστρεφομενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stepits είπε

Για Υδρονέφωση έχει κάποιος εμπειρία; Το βλέπω με καλό μάτι και σκέφτομαι να δοκιμάσω...

Χρησιμοποίησα πέρυσι και μάλλον φέτος. Αλλά χρησιμοποιηώ Air Coolers 
Θα παραθέσω αυτά τα δύο που πήρα 

Μερικά πράγματα για Air-Coolers: Αυξάνουν την υγρασία σε αντίθεση με τα Air-condition
Μην περιμένετε κλίμα  air-condition, όμως είναι πολύ πολύ ΜΑ πολύ πιο φιλικά για τη τσέπη, είναι μακράν καλύτερα από ανεμιστήρες διότι χρησιμοποιούν νερό για να ρίξουν την θερμοκρασία στον χώρο και όχι απλά να ρίχνουν μόνο την δική σου θερμοκρασία (που και αυτό το κάνουν γιατί έχουν ανεμιστήρα). 

1. Για το δωμάτιο γιατί είναι αρκετά αθόρυβο https://www.skroutz.gr/s/22879782/Rohnson-R-871-Air-Cooler-65W-με-Τηλεχειριστήριο.html
2. Για το σαλόνι, είναι πιο θορυβώδες αλλά πιο ισχυρό.  https://www.bestprice.gr/item/2155343667/beper-ve550.html?qid=9XQETZvNEPT_0fd6e&seq=2&qo=mammut+air

Μερικά Points

1. Όποτε τα δουλεύω αφήνω τα πάντα ανοιχτά γιατί ανεβάζουν την υγρασία, ρίχνουν γενικά την θερμοκρασία στον χώρο κατά 3-6 βαθμούς (και παραπάνω εάν βάλεις παγάκια - παγοκύστες) 
2. Η κατανάλωση ρεύματος είναι μικρή, όσο ένας ανεμιστήρας για το 1ο (65watt) και λίγο παραπάνω για το 2ο (135 watt)
3. Μέσα στη μέρα ανάλογα τι air-cooler εχεις θα χρειαστει 1-3 φορές γέμισμα με νερό βρύσης.  (Εξαρτάται από τη χρήση και το μέγεθος της δεξαμενής νερού)
4*. Στα αρνητικά είναι πως πρέπει την δεξαμενή κάθε τόσο να τη καθαρίζεις ελαφρά καθώς και τα φίλτρα. 
5. Μπορούν να δουλέψουν πρακτικά σαν υγραντήρες έαν χρειάζεσαι παραπάνω υγρασία στον χώρο όπως εγώ (θέματα με ξηρή μύτη / άσθματα κλπ)
6. Ανταλλακτικά ολίγον τσιμπημένα έαν η οι κυψέλες πίσω φθαρούν και πρέπει να αλλάξουν.

*Όταν το αποθηκεύεις για χειμώνα θέλει καλό καθάρισμα και ενδέχεται λόγω αλάτων να πρέπει να καθαρίσεις και τα σωληνάκια μέσα, είναι ελαφρά μπελαλίδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μου χάλασε ο ανεμιστήρας που είχα ένας United USF-696, κράτησε 3 χρόνια... αλλά βλεπω ότι για έναν αντιστοιχο θέλω 70-80 € πλέον.

Επειδή είμαι σε διαμέρισμα 50τ.μ. έχω μόνο ένα 12άρι A/C και έχω τον ανεμιστήρα στο ενδιαμεσο για να κυκλοφορεί καλύτερα ο αέρας προς στην κρεβατοκάμαρα.

Υπάρχει κάτι vfm αυτή την εποχή να προτείνετε ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα fan box 30 με 40 ευρώ. Όλοι ίδιοι είναι η μάρκα αλλάζει.  Τον βάζεις στο πάτωμα.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/anemistires/dapedou/croner-anemistiras-dapedou-turbo-x-30_3084132

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2022 στις 10:27 ΠΜ, Hyperion93 είπε

Χρησιμοποίησα πέρυσι και μάλλον φέτος. Αλλά χρησιμοποιηώ Air Coolers 
Θα παραθέσω αυτά τα δύο που πήρα 

Μερικά πράγματα για Air-Coolers: Αυξάνουν την υγρασία σε αντίθεση με τα Air-condition
Μην περιμένετε κλίμα  air-condition, όμως είναι πολύ πολύ ΜΑ πολύ πιο φιλικά για τη τσέπη, είναι μακράν καλύτερα από ανεμιστήρες διότι χρησιμοποιούν νερό για να ρίξουν την θερμοκρασία στον χώρο και όχι απλά να ρίχνουν μόνο την δική σου θερμοκρασία (που και αυτό το κάνουν γιατί έχουν ανεμιστήρα). 

1. Για το δωμάτιο γιατί είναι αρκετά αθόρυβο https://www.skroutz.gr/s/22879782/Rohnson-R-871-Air-Cooler-65W-με-Τηλεχειριστήριο.html
2. Για το σαλόνι, είναι πιο θορυβώδες αλλά πιο ισχυρό.  https://www.bestprice.gr/item/2155343667/beper-ve550.html?qid=9XQETZvNEPT_0fd6e&seq=2&qo=mammut+air

Μερικά Points

1. Όποτε τα δουλεύω αφήνω τα πάντα ανοιχτά γιατί ανεβάζουν την υγρασία, ρίχνουν γενικά την θερμοκρασία στον χώρο κατά 3-6 βαθμούς (και παραπάνω εάν βάλεις παγάκια - παγοκύστες) 
2. Η κατανάλωση ρεύματος είναι μικρή, όσο ένας ανεμιστήρας για το 1ο (65watt) και λίγο παραπάνω για το 2ο (135 watt)
3. Μέσα στη μέρα ανάλογα τι air-cooler εχεις θα χρειαστει 1-3 φορές γέμισμα με νερό βρύσης.  (Εξαρτάται από τη χρήση και το μέγεθος της δεξαμενής νερού)
4*. Στα αρνητικά είναι πως πρέπει την δεξαμενή κάθε τόσο να τη καθαρίζεις ελαφρά καθώς και τα φίλτρα. 
5. Μπορούν να δουλέψουν πρακτικά σαν υγραντήρες έαν χρειάζεσαι παραπάνω υγρασία στον χώρο όπως εγώ (θέματα με ξηρή μύτη / άσθματα κλπ)
6. Ανταλλακτικά ολίγον τσιμπημένα έαν η οι κυψέλες πίσω φθαρούν και πρέπει να αλλάξουν.

*Όταν το αποθηκεύεις για χειμώνα θέλει καλό καθάρισμα και ενδέχεται λόγω αλάτων να πρέπει να καθαρίσεις και τα σωληνάκια μέσα, είναι ελαφρά μπελαλίδικο.

Δηλαδη λες, οτι ενα air cooler εχει καταναλωση ρευματος οσο και ενας ανεμιστηρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mindreader είπε

Δηλαδη λες, οτι ενα air cooler εχει καταναλωση ρευματος οσο και ενας ανεμιστηρας;

Ανάλογα το air cooler, και ανάλογα τον ανεμιστήρα, πχ αυτό που έχω εγώ στο δωμάτιο έχει κατανάλωση 65w, αυτό που έχω στο σαλόνι και είναι μεγαλύτερο έχει 135w κατανάλωση. Ο μεγάλος ανεμιστήρας που είχα πριν είχε 100w. 
Όχι, σε γενική βάση έχουν λίγο περισσότερο κατανάλωση από τους ανεμιστήρες, αλλά κάνουν μακράν καλύτερη δουλειά. και είναι πολύ πολύ πιο οικονομικά απο τα A/C. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν μπορει καποιος να με βοηθησει αλλα θελω να αγορασω εναν ανεμιστηρα για εναν χωρο (σαλονι) 40τμ. Εχει κανεις αποψη για αυτον; Σκεφτηκα οτι θελω καποιον με μεγαλη διαμετρο και με δυνατα w. Υπαρχει κατι καλυτερο; Θα πηγαινα σε air cooler αλλα διαβασα οτι θελουν μια σχετικη συντηρηση και οτι βγαζουν προβληματα με τις αντλιες με τον καιρο. Εγω θελω κατι plug and play διχως να πολυασχολουμαι μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον ξέρω.

Ένα γρήγορο όμως googlάρισμα μου έβγαλε δύο αξιολογήσεις, εκ διαμέτρου αντίθετες στο θέμα του θορύβου. Ο ένας βρίσκει τον θόρυβο μη ενοχλητικό (προφανώς δέχεται ότι υπάρχει θόρυβος) ενώ ο άλλος θεωρεί ότι ακόμα και στην χαμηλή σκάλα έχει αρκετό θόρυβο και τον προτείνει μόνο για μεγάλους χώρους.

Προφανώς και κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά αλλά για απλό ανεμιστήρα σε αυτή την κατηγορία τιμής (δεν τον λες και φθηνό) θα το έψαχνα λίγο παραπάνω. Ιδανικά θα τον έβρισκα σε κάποιο φυσικό κατάστημα να τον δω/ακούσω live (αν και σίγουρα διαφορετικά αισθάνεσαι τον θόρυβο σε μία έκθεση καταστήματος και διαφορετικά στο καθιστικό σου).

Προσωπικά δε θα προτιμούσα πιο απλό ανεμιστήρα (χωρίς χειριστήριο) αφού η τιμή μπορεί να είναι πιο τίμια χωρίς παραχωρήσεις (δεν θεωρώ απαραίτητο το χειριστήριο στον ανεμιστήρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Δεν τον ξέρω.

Ένα γρήγορο όμως googlάρισμα μου έβγαλε δύο αξιολογήσεις, εκ διαμέτρου αντίθετες στο θέμα του θορύβου. Ο ένας βρίσκει τον θόρυβο μη ενοχλητικό (προφανώς δέχεται ότι υπάρχει θόρυβος) ενώ ο άλλος θεωρεί ότι ακόμα και στην χαμηλή σκάλα έχει αρκετό θόρυβο και τον προτείνει μόνο για μεγάλους χώρους.

Προφανώς και κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά αλλά για απλό ανεμιστήρα σε αυτή την κατηγορία τιμής (δεν τον λες και φθηνό) θα το έψαχνα λίγο παραπάνω. Ιδανικά θα τον έβρισκα σε κάποιο φυσικό κατάστημα να τον δω/ακούσω live (αν και σίγουρα διαφορετικά αισθάνεσαι τον θόρυβο σε μία έκθεση καταστήματος και διαφορετικά στο καθιστικό σου).

Προσωπικά δε θα προτιμούσα πιο απλό ανεμιστήρα (χωρίς χειριστήριο) αφού η τιμή μπορεί να είναι πιο τίμια χωρίς παραχωρήσεις (δεν θεωρώ απαραίτητο το χειριστήριο στον ανεμιστήρα)

Ιδανικα θα ηθελα κι εγω να τον δω απο κοντα αλλα μιας και βρισκομαι Θεσσαλονικη δεν το βρισκω καπου. Το τηλεχειριστηριο δεν ειναι απαραιτητο αλλα ειναι θετικο και βολικο σε καποιες περιπτωσεις. Σκεφτηκα μετα και τους ανεμιστηρες πυργους αλλα δεν εχω δουλεψει ποτε και δεν ξερω ποσο καλη αποδοση εχουν. Γενικως θελω καποιον ανεμιστηρα που να καλυπτει εναν σχετικα μεγαλο χωρο και να ειναι δυνατος. Τον μονο ανεμιστηρα που εχω ως μετρο συγκρισης ειναι αυτος ο οποιος δεν μου φαινεται θορυβωδης (ανεμιστηρας  ειναι στην τελικη και θα κανει θορυβο) απλα για τον χωρο που θελω ειναι "λιγος". Θελω κατι περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...