Προς το περιεχόμενο

Στο στόχαστρο της Microsoft και της τεχνητής νοημοσύνης η τοξικότητα του Internet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει στην δύση να αναθεωρήσουμε το μοντέλο εκπαίδευσης και να δημιουργήσουμε περισσότερες ευκαιρίες για τους νέους.

Είναι πάρα πολύ τρομαχτικό το να μην μπορούν να αναγνωρίσουν την τοξικότητα στο internet και να γίνονται θήραμα στον κάθε λαϊκιστή ή στα troll που κατευθύνονται από απολυταρχικά καθεστώτα που έχουν στόχο να μας αποσταθεροποιήσουν.

Αμάθεια και μη ρεαλιστικές φιλοδοξίες που οδηγούν πρώτα στην απογοήτευση και μετά στον μηδενισμό είναι οι πιο λογικές αιτίες αυτής της τύφλωσης.

  • Like 7
  • Thanks 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσο ειρωνικό είναι πλέον να καταστρατηγούν τα δικαιώματα στο όνομα της προστασίας των δικαιωμάτων.

Είμαστε στην εποχή της ψηφιακής έκδοσης της ναζιστικής Γερμανίας και της σοβιετικής Ρωσίας.

Ο George Orwell δεν μπορούσε να τα περιγράψει καλύτερα στο βιβλίο του.

watching big brother GIF

Επεξ/σία από dum83
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Μάλλον αρκετοί για να θέλει να ασχοληθεί ακόμη και η microsoft που δεν έχει καν social media outlet (καθώς και όλες τις κινήσεις των άλλων social media όπως η πρωτοβουλία του Musk για το twitter το youtube πέρα απο το ήδη υπάρχων σύστημα να αφαιρέσει την καταμέτρηση στα dislike των βίντεο κτλ) 

Πχ στα σημερινά δρώμενα η μισή ευρώπη απλά βλέπει την Ρωσία σαν το απόλυτο κακό πολύ απλά γιατί όπου και να πάει να περάσει πληροφορία για το αντίθετο απλά κατατροπώνεται 

Το απαύγασμα της Δημοκρατίας!!! "Μπορείς να λες την γνώμη σου αλλά αν δεν συμφωνεί με την δική μου δεν ισχύει" 😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

David Allsopp در توییتر: «Reminder that the "triggered feminist" meme, much  loved by internet arseholes everywhere, comes from a video where the lady  is actually making pretty calm, rational arguments in a

Εσύ φιρί φιρί το πας να ξεσηκώσεις το μέγα κίνημα και να δουμε ξαφνικά γυμνές διαμαρτυρίες αξύριστων κορασίδων εδώ στα σχόλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι πολύ σωστή κίνηση της  MS και μακάρι να γίνει πρότυπο καλής πρακτικής και στα social media engines. Η ρητορική μίσους και το hate speech δεν ειναι ελευθερία της έκφρασης αλλά εκμετάλλευση αυτής της ελευθερίας με πιθανά αρνητικά αποτελέσματα. 

Στο δρόμο πχ δε θα βγει κανείς να κράξει κανένα κατά πρόσωπο, όπως στην άνεση του internet, επειδή έχει συνέπειες, έννομες. Τις οποίες έχει και σε αρκετές προηγμένες χώρες που έχουν "πάθει και μάθει" από ρητορική μίσους, βλέπε Γερμανία. 

Τώρα στην Ελλάδα που όλα θεωρούνται καταπάτηση δικαιωμάτων από πολλούς, να πούμε ότι δεν είναι, άλλωστε το άρθρο δε μιλάει για περιορισμένη έκφραση μα για συγκεκριμένες κατηγορίες εκφράσεων, τοξικών κλπ. 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, valkon είπε

Η αποστείρωση του ιντερνετ, τουλάχιστον ζήσαμε τα ωραία κάποτε

Πουθενά στην ιστορία του ανθρώπινου είδους η αναρχία δεν επικράτησε…

Το internet είναι το μοναδικό σύγχρονο παράδειγμα που αρχίζουμε και συνειδητοποιούμε ως κοινωνία το γιατί…

Γιατί ένας άνθρωπος να βγάζει όλο του τον αρνητισμό, την κακιά, τα κόμπλεξ, την μισαλλοδοξία και την πιο άσχημη συμπεριφορά του? Είναι η ανωνυμία? ή ατιμωρησία? ή εύκολη πρόσβαση? ή έλλειψη κανόνων? όλα μαζί?

Δυστυχώς και επειδή και εμείς οι ίδιοι είμαστε υπεύθυνοι για την κατάντια του, αντί να φωνασκούμε σαν κακομαθημένα και να δείχνουμε το δέντρο αντί του δάσος, να αναγνωρίζουμε τα προβλήματα και αυτούς που τα δημιουργούν και να τα απομονώνουμε…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aggelis6 είπε

Ακριβώς αυτό!!! Και τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής όταν λέει "τοξικό περιεχόμενο". οέο ??? Και ποιός κρίνει τί είναι και τί όχι "τοξικό"???? 

Τοξικό εiναι το πρόβατο που εiναι έξω απο το μαντρi και δεν κάνει να το βλέπουν τα άλλα.

  • Like 2
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά ποσό είμαι εντός θέματος αλλά βρήκα ευκαιρία να καυτηριάσω την επίθεση στα σοσιαλ


Τοξικότητα; Αν δεν υπάρχει διαπόμπευση παραπομπή σε μίσος και βία ή κάτι σχετικό δημοκρατία έχουμε….

Το πρόβλημα δεν είναι τι γράφει ο κάθε πειραγμένος ή μη αλλά  ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν έχουν την παιδεία να κρίνουν.

Δηλαδή αν σου πω εγώ ότι η γη είναι επίπεδη ή για αστρολογία είμαι εγώ ο τοξικός ή εσυ με πιστεύεις επειδή δεν βάζεις κάτω τα στοιχεία και δεν αναζητάς τεκμηρίωση και άλλες πηγές;

Τα γράφω αυτά γιατί πιο πολύ για προσπάθεια  φίμωσης μοιάζει…..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dum83 είπε

Ποσο ειρωνικό είναι πλέον να καταστρατηγούν τα δικαιώματα στο όνομα της προστασίας των δικαιωμάτων.

 

Σε ποια δικαιωματα αναφερεσαι; Που τα βρηκες; Ο καθε διαχειριστης του καθε site ή media μεταφραζει καταχριστικα τους ορους χρησης οπως γουσταρει και σε επιπλήττει χωρις καν να εχεις δικαιωμα να εκφερεις αντιλογο.

φερτε μου ενα συννεφο να πεσω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν ξέρω κατά ποσό είμαι εντός θέματος αλλά βρήκα ευκαιρία να καυτηριάσω την επίθεση στα σοσιαλ


Τοξικότητα; Αν δεν υπάρχει διαπόμπευση παραπομπή σε μίσος και βία ή κάτι σχετικό δημοκρατία έχουμε….

Το πρόβλημα δεν είναι τι γράφει ο κάθε πειραγμένος ή μη αλλά  ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν έχουν την παιδεία να κρίνουν.

Δηλαδή αν σου πω εγώ ότι η γη είναι επίπεδη ή για αστρολογία είμαι εγώ ο τοξικός ή εσυ με πιστεύεις επειδή δεν βάζεις κάτω τα στοιχεία και δεν αναζητάς τεκμηρίωση και άλλες πηγές;

Τα γράφω αυτά γιατί πιο πολύ για προσπάθεια  φίμωσης μοιάζει…..

Θα το θέσω ως ένα παράδειγμα της σημερινής μέρας:

είναι προσπάθεια φίμωσης η απαγόρευση της οπλοκατοχής στις ΗΠΑ? Είναι κακό να μπει ένας έλεγχος στο ποιος μπορεί ή πρέπει να έχει όπλο? 

Ρωτάω γιατί από την αστρολογία ως την ρητορική μίσους, υπάρχει τεράστιο κενό ουσίας και δεν πρέπει καν να είναι στην ίδια πρόταση πόσο μάλλον ως αντίβαρο επιχειρηματολογίας…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Και ποιος ορίζει τι είναι τοξικό και τι όχι; let me guess...

Και τι ειναι τοξικο ομολογο , δανειο , νομισμα ; Θυμαται κανεις αυτες τις εννοιες που μολις πριν λιγα χρονια

παιζανε καθημερινα στα ΜΜΕ ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Dr_Pepper said:

Δεν υπάρχουν τοξικά μηνύματα όλα είναι pixel σε μια οθόνη, δεν σου αρέσει κάτι ; μην το διαβάσεις μην απαντήσεις. 

Όλα ήταν σχεδιασμένα τα block τα ban σου δίνουν το τυρί για να μπεις στην φάκα/λούπα δηλαδή σου δίνουν "δύναμη" ποιος δεν θέλει δύναμη/έλεγχο (ειδικά εμείς οι Έλληνες :P ); 

Για να αποδεχτείς το ανούσιο αυτό σύστημα, μετά αφού μαζικά το έχουν αποδεχτεί και μοιάζει φυσιολογικό καθημερινό χρησιμοποιούν αυτή την συνήθεια σαν επιχείρημα για να εφαρμόσουν τις πολιτικές τους. 

Και φτάσαμε στο σημείο πχ ακόμη και στο youtube (που δεν το λες social media ) τα δημόσια κανάλια σε κάθε χώρο (πχ κανάλι της βουλής) ή δημοσιογραφικά κανάλια να μην επιτρέπουν σχόλια για να πουσάρουν μόνο το μήνυμα τους χωρίς κάποιος να μπορεί να δει άλλες απόψεις. 

Ή το άλλο μπορεί κάποιος που ελέγχει ένα κανάλι να κάνει τα σχόλια σου αόρατα χωρίς να το ξέρεις (δεν έχεις κάποιο notification) και απο την δική σου πλευρά τα μηνύματα σου φαίνονται στα σχόλια απλά όλος ο υπόλοιπος κόσμος δεν τα βλέπει. 


Μεγάλο πολιτικό εργαλείο που σαν κερασάκι στην τούρτα εργαλειοποιείται και απο (κλασσικούς) απατεώνες πχ (μέσα σε άπειρες κατηγορίες καθαρών απατεώνων/κλεφτών και "γρκίζων" που δηλαδή ναι μεν σου πουλάνε κάτι δεν σου κλέβουν τα λεφτά εν ψυχρώ , αλλά ειναι μούφα και υπερκοστολογημένο και το παρουσιάζουν σαν θαύμα επι της γης) έχω δει ακόμη και Έλληνες "επενδυτικούς συμβούλους" να θέλουν να σου πουλήσουν "μαθήματα" στο youtube για το πως να γίνεις πλούσιος και αν δεις τα σχόλια απο κάτω ειναι όλα θετικά αν τους ξεσκεπάσεις (όχι να βρίσεις κτλ απλά πχ να βρεις ποιο μάθημα μεταπουλάει ο κύριος και πως το μάθημα αυτό δεν ειναι επένδυση αλλά προσομοίωση επένδυσης -ψεύτικα χρήματα δηλαδή για να μάθεις να επενδύεις- ενώ αυτός το πλασάρει για αληθινά χρήματα που παίρνεις "δώρο" )  το σβήνει σε δευτερόλεπτα και δεν φαίνεται τίποτα. 

Ακριβώς χρήση εξουσίας χωρίς νόημα... πάω στοίχημα ότι το 99% που τρώνε μπαν μπαίνουν ξανά μέσα με άλλο account το μόνο αποτέλεσμα που έχει κάτι τέτοιο (πέρα απο την καταπίεση της ελευθερίας του λόγου) είναι ένα "hit" ντοπαμίνης σε αυτόν που κάνει ban. 

Και επίσης ειναι και χειρότερο όσο αφορά το forum, δεν θα θίξω καν την περίπτωση να είναι άδικα ή προϊόντα της συγκεκριμένης όρεξης κάποιου, είναι κακό απλά γιατί πχ αν δεν πέφτανε τα ban θα ήξερες ποιο account κάνει "βλακείες" ή τεσπα τις απόψεις του και θα το αγνοούσες/το χειριζόσουν αναλόγως τώρα λόγω των ban δεν ξέρεις ο άλλος ποιος ειναι έχει 1000 πρόσωπα/"μετενσαρκώσεις" account. 

Είναι γεγονός πως πολλές φορές γινόμαστε η κολυμβήθρα του Σιλωάμ αλλά αυτό είναι ένα θέμα που αφορά αρχικά την ψυχοσύνθεση των χρηστών! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, elpenor said:

Είναι πάρα πολύ τρομαχτικό το να μην μπορούν να αναγνωρίσουν την τοξικότητα στο internet και να γίνονται θήραμα στον κάθε λαϊκιστή ή στα troll που κατευθύνονται από απολυταρχικά καθεστώτα που έχουν στόχο να μας αποσταθεροποιήσουν.

 Αυτό που έχει αποσταθεροποιήσει τη Δύση ειναι οι επιλογές των κυβερνήσεών της, που για να μεγιστοποιήσουν το βραχυπρόθεσμο κέρδος των χορηγών τους αναγόρευσαν τρίτες χώρες με ανταγωνιστικά συμφέροντα σε ρυθμιστές των ζωών των πολιτών τους.

Αντιλαμβανόμενοι πλέον οτι θα χρεωθούν την αποτυχία, προσπαθούν προληπτικά με διάφορες προφασεις να φιμώσουν τους πάντες .

Επεξ/σία από @11h
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Πουθενά στην ιστορία του ανθρώπινου είδους η αναρχία δεν επικράτησε…

Το internet είναι το μοναδικό σύγχρονο παράδειγμα που αρχίζουμε και συνειδητοποιούμε ως κοινωνία το γιατί…

Γιατί ένας άνθρωπος να βγάζει όλο του τον αρνητισμό, την κακιά, τα κόμπλεξ, την μισαλλοδοξία και την πιο άσχημη συμπεριφορά του? Είναι η ανωνυμία? ή ατιμωρησία? ή εύκολη πρόσβαση? ή έλλειψη κανόνων? όλα μαζί?

Δυστυχώς και επειδή και εμείς οι ίδιοι είμαστε υπεύθυνοι για την κατάντια του, αντί να φωνασκούμε σαν κακομαθημένα και να δείχνουμε το δέντρο αντί του δάσος, να αναγνωρίζουμε τα προβλήματα και αυτούς που τα δημιουργούν και να τα απομονώνουμε…

1) οκ δεν ειναι τόσο τραγικά τα πράματα δηλαδή τα άτομα που έχουν τόσο εχθρική συμπεριφορά είναι έτσι και αλλιώς η εξαίρεση και οχι ο κανόνας. 

2) Απλά αγνόησε τους δεν ειναι ανάγκη να διαβάζεις τι γράφουν ή να τους απαντάς, δεν θα πάθεις απολύτως τίποτα πχ αν σε βρίσει κάποιος και εσύ απλά να μην ασχοληθείς. 

3) Εγώ το βρίσκω θετικό αυτό γιατί αυτό που λες με υπερβολικό/αρνητικό τρόπο γίνεται ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν φραγμοί που θα καταπίεζαν την πραγματική άποψη (ελευθερία του λόγου) κάποιου. 

Πχ έστω είσαι 2 μέτρα 110 κιλά και 10% λίπος (τα περισσότερα κιλά μυϊκή μάζα δηλαδή) και εγώ 1,5 μέτρο κοκαλιάρης, αν ήμασταν πχ σε μια καφετέρια και έλεγες κάτι που εγώ διαφωνούσα εντελώς δεν θα σου "την έλεγα" για αυτό γιατι θα φοβόμουν μην μου παίξεις κάνα μπουκέτο, (καταπίεση της ελευθερίας του λόγου μου δηλαδή) θα μπορούσες μάλιστα να επιβάλεις την άποψη σου με το ζόρι αν με κοιτούσες άγρια και εγώ αναγκαστικά θα συμφωνούσα. 

 Ενώ στο internet ακριβώς εγώ εσύ και ο καθένας μπορεί να είναι ο εαυτός του (βασικά με το σημερινό Political Correct και cancel culture δεν γίνεται αυτό αλλά έστω αν δεν υπήρχε λέμε) 

Και το να μπορείς να δεις τον πραγματικό καθρέφτη της κοινωνίας και τις πραγματικές απόψεις ιδέες κάποιον αλλά και να λάβεις τις πληροφορίες τους ειναι πολύ σημαντικό και δημοκρατικό (πχ τώρα όλη η δύση μισεί την Ρωσία και την θεωρεί τον κακό της υπόθεσης, μπορεί να είναι, αλλά δεν έχει πρόσβαση στις πληροφορίες που αφορούν την ρωσική πλευρά απλά παίρνει "έτοιμη" μασημένη τροφή απο τα socia της δύσης και τα κανάλια της δύσης. )

Προτιμώ να ξέρω αν ο άλλος με εχθρεύεται παρά να παραμένει σιωπηλός επειδή φοβάται το ban να στο πω έτσι απλά και να το πάω στην λογική σου που λες ότι οι άνθρωποι στο internet ειναι "κακοί" (που είπαμε δεν πιστεύω να ειναι ο κανόνας αλλά έστω πες πως είναι)  ή επειδή θα σβηστεί το μήνυμα του και δεν θα το δω έτσι και αλλιώς. 

Επιπλέον αν μπορώ να δω τι λέει κτλ θα ξέρω και γιατί με εχθρεύεται (δεν θα μπλοκαριστεί η πληροφορία δηλαδή, το πάω και μακροσκοπικά πχ Ελλάδα, Τουρκία ή Ισραήλ, Παλαιστίνη κτλ κτλ) και έτσι θα έχω καλύτερη εικόνα που ίσως να μην αλλάξει η άποψη μου αλλά ίσως βρω και μια αλήθεια σε αυτό και δώ ότι ίσως έχω και εγώ λάθος και να τα "βρούμε" τελικά. 

Τέλος (για να γυρίσω την κουβέντα και σε άλλα πρακτικά ζητήματα) εγώ ανέκαθεν πίστευα ότι το internet ειναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις και γνωριμίες γιατί ακριβώς όπως δεν υπάρχει η καταπίεση της ελευθερίας του λόγου και της πληροφορίας σε σχέση με το παράδειγμα που εσύ είσαι 2 μέτρα έτσι δεν υπάρχει και σε αυτόν τον τομέα,  θέλω να πω πολλοί μπλέκουν σε σχέσεις με άτομα που δεν ταιριάζουν καθόλου απλά επειδή τους επηρεάσει το κοινωνικό επίπεδο κάποιας/κάποιου (πχ τον είδε με ακριβό αμάξι καλά ρούχα κτλ) ή καθαρά για εμφανισιακά κριτήρια... και στο τέλος δυστυχούν.  Μπορεί μάλιστα να μην γίνει καμία επαφή απλά και μόνο επειδή έχει κάποιο εξωτερικό κριτήριο. 

Στο ιντερνετ πρώτα μαθαίνεις το μυαλό του άλλου επειδή δεν υπάρχουν τέτοια εμπόδια και ξέρεις αν (κατα εσένα τουλάχιστον με τα μυαλά που κουβαλάς και το γούστο σου) ειναι τρελός, τρελή χαζός έξυπνος αν συμφωνείτε και γενικά έχετε κοινά ενδιαφέροντα που ειναι πολύ πιο βασικό απο το αν το στήθος της ειναι Α cup ή DD ας πούμε. 
 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...