Προς το περιεχόμενο

Από Vodafone ADSL σε Nova VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί δεν κατέχω καθόλου το θέμα με τις συνδέσεις.

Είμαι συνδρομητής Vodafone πολλά χρόνια (από τη Cyta ακόμα) και είμαι σε πρόγραμμα 2play με 24άρα (+ απεριόριστα σταθερά + 300' κινητά) και οι ταχύτητες που πιάνω είναι σταθερά 14-15mbps συν το τραγικό <1mbps upload. Το router συγχρονίζει συνήθως στα 20000kbps, ενώ καμιά φορά μετά από αποσύνδεση κλειδώνει στα 11000 αλλά με 1-2 reboot επανέρχεται. Γενικά η γραμμή είναι σταθερή, εκτός και αν συνδεθούν παραπάνω συσκευές στο σπίτι και ειδικά άμα παίζει κανένα netflix στην τηλεόραση, τότε το pc χωλαίνει ακόμα και στο youtube.

Γι' αυτό το λόγο, επειδή λήγει το συμβόλαιο με τη vodafone, είπα να δω τι άλλες επιλογές έχω. Ήξερα ότι δεν παίζει οπτική ίνα αλλά έστω vdsl θα ήμουν ικανοποιημένος. Λοιπόν, στην περιοχή μου η μόνη εταιρία που δίνει vdsl 50άρα είναι η Nova. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι καμία από τις άλλες 3 που επικοινώνησα (ούτε καν η cosmote) δεν είχε κάτι άλλο διαθέσιμο πέρα από 24άρα adsl και μόνο η Nova είχε 50άρα. Είναι λογικό αυτό;

Με κάποιες παραπάνω ερωτήσεις που έκανα στο τοπικό κατάστημα Nova, μου είπαν πως είναι VDSL LE (δλδ από αστικό κέντρο, έμαθα μετά) και δεν ξέρω ποιο είναι το κοντινότερο αστικό κέντρο σε μένα - αν υποθέσω το κατάστημα του πάλαι ποτέ ΟΤΕ, τότε αυτό είναι άνετα 4-5 χλμ μακριά. Απ' ό,τι διάβασα σε διάφορα site στο ίντερνετ, αν το αστικό κέντρο είναι >800m μακριά, τότε άστο καλύτερα. Από την άλλη, όπως βλέπω στο λογαριασμό μου, έχω αριθμό βρόχου 21Β δλδ ήδη παίρνω από αστικό κέντρο και έχω decent γραμμή(;). Δεν ξέρω αν σχετίζονται τα δυο, γι' αυτό ζητώ βοήθεια.

Σκέφτομαι πως όσο δεν έρχεται η οπτική στην περιοχή, είτε έχω adsl είτε vdsl, θα είναι προβληματικές. Μήπως να το υποστώ απλά με την 24άρα και να περιμένω μέχρι να φτάσει ίνα σε μένα; Φοβάμαι μην είναι καμία κοροϊδία της Nova τύπου "ναι σας έβγαζε 50άρα αλλά μετά από έλεγχο τελικά μπορούμε να σας δώσουμε μόνο 24άρα" (το έκανε η Cosmote στον γείτονά μου απέναντι), οπότε θα κάνω μια τρύπα στο νερό και πολύ κακό για το τίποτα. Ή να είναι μεν 50άρα αλλά να έχει τέτοιες απώλειες που να μην αξίζει (ελάχιστο 18 μου είπαν στο κατάστημα, που δεν είναι και καμιά τεράστια διαφορά από το τωρινό).

Οι τιμές των προγραμμάτων είναι το τωρινό της Vodafone 18,60, VDSL Nova 23 και ADSL Nova 20 (δλδ σε περίπτωση που η Nova πουλάει παραμύθι, θα ξεμείνω πάλι με adsl απλά ακριβότερη).

Screenshot 2022-05-26 at 01-50-51 TP-Link 100v.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι 50αρα απο αστικο κεντρο κατσε στα αυγα σου...δεν ξερεις τι θεματα μπορει να υπαρξουν,επειδη η τεχνολογια vdsl ειναι ποιο ευαισθητη απο την adsl και υπαρξει καποιο θεμα στην διαδρομη του καλωδιου και εχεις αποσυνδεσεις τοτε τι θα κανεις??...επισης αν υπαρξει τεχν.θεμα τοτε την νοβα την πληρωνεις κανονικα δεν ειναι δωρεαν οπως η βοντα,τελος πες τους να σου κατεβασουν το dwnld snr στο 6 να ανεβεις και αλλο σε ταχυτητα

Επεξ/σία από bill27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με αυτά τα στοιχεία συγχρονισμού, μπορεί να πιάσει το 50άρι σε VDSL ή τουλάχιστον το 40άρι και φουλ 5άρι στο upload.

 Είμαι κι εγώ με σύνδεση από αστικό κέντρο και πριν σε ADSL είχα λίγο χειρότερα στοιχεία ενώ τώρα με VDSL πιάνω 42/5 και αν πειράξω το SNR, πάει καρφί 50/5.

Αν υπάρξει τεχνικό θέμα πληρώνεις μόνον αν το πρόβλημα είναι στη εσωτερική εγκατάσταση της οικοδομής και ποτέ άλλοτε. Για τον λόγο αυτό λέμε ότι το πρώτο πράγμα που κοιτάμε είναι η σωστή δική μας εγκατάσταση. 

Πάντως ο φίλος δεν φαίνεται ότι θα έχει κάποιο θέμα σύμφωνα με τα στοιχεία που δείχνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα λίγο γιατί ο ένας λέει το ένα και ο άλλος το άλλο! Διάβασα το αρχείο της cyta σχετικά με τη συνδεσμολογία vdsl που υπάρχει στο forum και, όχι ότι έβγαλα άκρη, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν έχω παράλληλες συνδέσεις στο σπίτι (μονοκατοικία), δλδ από το "κουτί" του ΟΤΕ που είναι στο εξωτερικό του σπιτιού υπάρχει ένα καλώδιο (μεγαλούτσικο) που πάει κατευθείαν στο router, δεν έχω καθόλου τηλεφωνικές πρίζες στο σπίτι. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό για vdsl ή όχι.

Αυτό με το SNR πώς γίνεται; Απλά παίρνω την εταιρία και λέω να μου το κατεβάσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Είναι τουλάχιστον «περίεργο» το να μπορεί να δίνει VDSL (από Αστικό Κέντρο) η NOVA και να μην μπορεί ο ΟΤΕ. Κάτι δεν πάει καλά, το δείχνει και αυτό που αναφέρεις ότι συνέβη στο γείτονά σου (με την Cosmote).

- Όσον αφορά, την «ποιότητα» του VDSL από Α/Κ (Αστικό Κέντρο), στην πράξη, τα πράγματα είναι διαφορετικά από αυτά που μπορούμε να φαντασθούμε στηριζόμενοι αποκλειστικά στα στατιστικά στοιχεία της σύνδεσης ADSL που έχεις τώρα ή στην καλή τύχη κάποιου άλλου συνδρομητή. Έχω δύο συνδέσεις σταθερού στο ίδιο σπίτι. Και οι δύο παλαιότερα σε ADSL συγχρόνιζαν περίπου στα 20-21,5/1 και σε VDSL από Α/Κ έως 45/5,5 χωρίς SNR tweak. Σήμερα η μία έγινε FTTH, ενώ η άλλη που παρέμεινε σε VDSL έχει επιδόσεις για κλάματα (περίπου 22/4,34).

- Αυτό που θα σου πρότεινα, αν παραμείνεις στη Vodafone και σε ADSL (μέχρι να αναπτυχθεί δίκτυο FTTH και στην περιοχή σου), θα ήταν να ζητήσεις να ανέβει το Upstream. Νομίζω δίνουν έως 2 ή 2,5 αν το ζητήσει ο πελάτης. Το SNR, μερικοί πάροχοι παλαιότερα το έριχναν στο 6, δεν ξέρω αν το κάνει και ο δικός σου τώρα, δεν χάνεις τίποτα αν ρωτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιότερα όλοι έδιναν πακέτα 30άρια και δούλευαν μια χαρά ανάλογα την απόσταση από το DSLAM. Με την πάροχο του χρόνου αυτά έχουν καταργηθεί και δίνουν 50άρι μόνον αν είσαι πολύ κοντά ή αν κάποιος επιμένει και όσο πιάσει εν γνώση του.

Από τότε που καταργήθηκαν σχεδόν όλοι οι πάροχοι είναι διστακτικοί να δίνουν το 50άρι ακόμη και αν είναι τεχνικά εφικτό. Έχω προσωπικά 3 παραδείγματα  σε Αθήνα και χωριό μα και δεκάδες άλλα από γνωστούς, φίλους και συγγενείς σε παρόμοιες περιπτώσεις.

Με τέτοια στοιχεία συγχρονισμού είναι σίγουρες οι ταχύτητες που ανέφερα προηγουμένως. Στην Αθήνα ήμουν σε 24άρι Vodafone και πριν από 6 χρόνια με καλή προσφορά της Cosmote γύρισα σε 50άρι (που μου έδινε τότε). Μέχρι σήμερα δεν έχω θέμα, παρόλο που στον έλεγχο διαθεσιμότητας σήμερα η εταιρεία δεν μου δίνει τίποτα άλλα εκτός του ADSL.

Παρομοίως στο χωριό όπου εκεί έχουμε 2 συνδέσεις (δικό μου και ξαδέλφου) όπου στην μία περίπτωση πιάνει 48Mbps και στην άλλη που είναι μακρύτερα 35Mbps (με το upload καρφί 5). Κι εκεί στον έλεγχο διαθεσιμότητα δεν δίνει τίποτα άλλο εκτός του ADSL σε όλους, εκτός της Cosmote που αναφέρει ότι πρέπει να διερευνηθεί.

Σίγουρα η απόσταση και η ποιότητα του χάλκινου δικτύου είναι 2 κύριοι παράγοντες που επηρεάζουν τις υψηλότερες συχνότητες του VDSL, αλλά τα στοιχεία συγχρονισμού δίνουν μια ιδέα της γραμμής και τι μπορεί να σηκώσει. Αν η ταχύτητα τώρα ήταν από 16 και κάτω και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα στοιχεία, θα ήμουν εξαρχής σκεπτικός έως και αρνητικός. Όμως με αυτά που εμφανίζονται σε προηγούμενο μήνυμα, δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Μοναδική περίπτωση να μη ισχύουν τα παραπάνω είναι στο χωριό να υπάρχει μία ενεργή καμπίνα της Cosmote παρόμοια με τις νέες FTTC αλλά αυτή δίνει μόνον ADSL και ονομάζονται ONU. Τις έβαζε παλαιότερα ο ΟΤΕ σε απομακρυσμένες περιοχές και αρχικά έδινε σύνδεση μόνο σε δικούς του πελάτες ενώ αργότερα και στους άλλους παρόχους μέσω χοντρικής. Πολλές από αυτές δίνουν VDSL αλλά υπάρχουν ακόμη αρκετές μόνο με ADSL.

Ο φίλος έχει εξασθένιση 4dB που σημαίνει ότι η απόσταση από το DSLAM είναι στα περίπου 300 μέτρα. Αν ήταν στα 4 χλμ, ούτε καν 4Mbps δεν θα έπιανε και τα υπόλοιπα στοιχεία θα ήταν εντελώς διαφορετικά. Οπότε χρειάζεται να κάνει διερεύνηση για το που βρίσκεται το DSLAM και ποιες υπηρεσίες δίνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ζητάς 30αρι από voda; Δεν έχουν;

Η γραμμή σου είναι VOIP ή POTS;

3 ώρες πριν, filipN είπε

- Είναι τουλάχιστον «περίεργο» το να μπορεί να δίνει VDSL (από Αστικό Κέντρο) η NOVA και να μην μπορεί ο ΟΤΕ. Κάτι δεν πάει καλά, το δείχνει και αυτό που αναφέρεις ότι συνέβη στο γείτονά σου (με την Cosmote).

- Όσον αφορά, την «ποιότητα» του VDSL από Α/Κ (Αστικό Κέντρο), στην πράξη, τα πράγματα είναι διαφορετικά από αυτά που μπορούμε να φαντασθούμε στηριζόμενοι αποκλειστικά στα στατιστικά στοιχεία της σύνδεσης ADSL που έχεις τώρα ή στην καλή τύχη κάποιου άλλου συνδρομητή. Έχω δύο συνδέσεις σταθερού στο ίδιο σπίτι. Και οι δύο παλαιότερα σε ADSL συγχρόνιζαν περίπου στα 20-21,5/1 και σε VDSL από Α/Κ έως 45/5,5 χωρίς SNR tweak. Σήμερα η μία έγινε FTTH, ενώ η άλλη που παρέμεινε σε VDSL έχει επιδόσεις για κλάματα (περίπου 22/4,34).

- Αυτό που θα σου πρότεινα, αν παραμείνεις στη Vodafone και σε ADSL (μέχρι να αναπτυχθεί δίκτυο FTTH και στην περιοχή σου), θα ήταν να ζητήσεις να ανέβει το Upstream. Νομίζω δίνουν έως 2 ή 2,5 αν το ζητήσει ο πελάτης. Το SNR, μερικοί πάροχοι παλαιότερα το έριχναν στο 6, δεν ξέρω αν το κάνει και ο δικός σου τώρα, δεν χάνεις τίποτα αν ρωτήσεις.

To SNR μπορει να ζητήσει να παέι στο 6 με τον κίνδυνο να πάνε παραπάνω οι αποσυνδέσεις, να ανέβει το upload δεν γίνεται, δεν υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα χωρίς αναβάθμιση έστω σε 30αρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, hln3 είπε

[...]

To SNR μπορει να ζητήσει να παέι στο 6 με τον κίνδυνο να πάνε παραπάνω οι αποσυνδέσεις,

να ανέβει το upload δεν γίνεται, δεν υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα χωρίς αναβάθμιση έστω σε 30αρα.

- Αυτό εξαρτάται από τη γραμμή, δεν θα παρουσιάσουν όλες παρόμοιο πρόβλημα. Υπήρχαν παλαιότερα άτομα που χρησιμοποιούσαν για χρόνια modem που λειτουργούσε με SNR 2-4 (σε ADSL2+) και πάροχοι που έδιναν απαρχής σύνδεση ADSL με SNR 6.

- Δεν ξέρω αν δεν γίνεται σήμερα. Στη Vodafon, πριν λίγο καιρό το έκαναν, απλά έπρεπε να το ζητήσεις εσύ. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη πληροφορία ότι αυτό σταμάτησε, παρακαλώ να μας δώσεις την πηγή.

 

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Annex M έδινε μόνον η Vodafone αλλά το σταμάτησε από πέρυσι και το  έχουν μόνον οι παλιοί πελάτες, όσοι το είχαν ζητήσει. Ακόμη και σε αυτούς, σε τυχόν θέμα με την γραμμή, τους γυρίζουν στο κλασικό Α και διακόπτουν το Μ.

Αλλά στο Μ πιάνεις μεγαλύτερο upload, θεωρητικά μέχρι 2,5 και πρακτικά έως 1,6-1,8 εις βάρος ωστόσο του  download το οποίο πέφτει αντίστοιχα.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, filipN είπε

- Είναι τουλάχιστον «περίεργο» το να μπορεί να δίνει VDSL (από Αστικό Κέντρο) η NOVA και να μην μπορεί ο ΟΤΕ. Κάτι δεν πάει καλά, το δείχνει και αυτό που αναφέρεις ότι συνέβη στο γείτονά σου (με την Cosmote).

Κι εμένα αυτό με προβληματίζει πολύ, αλλά και η απάντηση του jkoukos φαίνεται εμπεριστατωμένη επ' αυτού. 🤔

6 ώρες πριν, jkoukos είπε

Αν η ταχύτητα τώρα ήταν από 16 και κάτω και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα στοιχεία, θα ήμουν εξαρχής σκεπτικός έως και αρνητικός. Όμως με αυτά που εμφανίζονται σε προηγούμενο μήνυμα, δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Η πραγματική μου ταχύτητα είναι από 16 και κάτω, δλδ τόσο πιάνει max σε όλα τα speedtest, αν και είμαι σίγουρος πως κατεβάζω και γρηγορότερα αν μιλάμε για direct download από κάποιες σελίδες. Απ' ό,τι καταλαβαίνω όμως τα στοιχεία μου είναι γενικά καλά και θεωρητικά θα έπρεπε να πιάνω γύρω στα 20 με την ADSL;

 

6 ώρες πριν, jkoukos είπε

Μοναδική περίπτωση να μη ισχύουν τα παραπάνω είναι στο χωριό να υπάρχει μία ενεργή καμπίνα της Cosmote παρόμοια με τις νέες FTTC αλλά αυτή δίνει μόνον ADSL και ονομάζονται ONU. Τις έβαζε παλαιότερα ο ΟΤΕ σε απομακρυσμένες περιοχές και αρχικά έδινε σύνδεση μόνο σε δικούς του πελάτες ενώ αργότερα και στους άλλους παρόχους μέσω χοντρικής. Πολλές από αυτές δίνουν VDSL αλλά υπάρχουν ακόμη αρκετές μόνο με ADSL.

Η περιοχή δεν είναι τόσο απομακρυσμένη ώστε να έχει τέτοιο (είναι στο Δήμο Θερμαϊκού, Αγία Τριάδα, μέσα στο χωριό) αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Διερεύνηση για το DSLAM πώς μπορώ να κάνω, πέρα από την απόσταση των 300μ που βγάζουν οι μετρητές;

Επίσης, όχι δεν έχει 30άρα η Voda και νομίζω έχω voip (όταν κόβεται το ρεύμα δεν έχω τηλέφωνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το αστικό κέντρο Αγ. Τριάδας έχει κωδικό 1358 και βρίσκεται εδώ. Όντως πρόκειται για ONU του ΟΤΕ που δίνει σε 10 παλιές καμπίνες μέσω των οποίων συνδέονται όλες οι οικοδομές.

Ο ΟΤΕ έβαλε 4 από αυτές σε προγραμματισμό αναβάθμισης σε FTTC που ολοκληρώθηκε τέλος του 2018 με αρχές του 2019. Πρόκειται για τις 107, 110, 204 και 311, οι οποίες σίγουρα δίνουν VDSL. Δεν βρήκα πληροφορίες για τις υπόλοιπες και προφανώς δεν έχουν ακόμη αναβαθμισθεί.

Τώρα το θέμα είναι να βρεις σε ποια καμπίνα συνδέεται η οικοδομή σου και αν αυτή έχει ή όχι αναβαθμισθεί. Ενδεχομένως η 2η ONU που φαίνεται στον σύνδεσμο παραπάνω να είναι άλλου παρόχου και πιθανόν της Forthnet που το 2008 είχε αναλάβει την περιοχή για τοποθέτηση DSLAM σε επιδοτούμενο πρόγραμμα της ΕΕ για ανάπτυξη του DSL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Seldon68 είπε

Να κανω μια χαζη ερωτηση.

Γιατι σας ενδιαφερει τοσο το upload?

Ανεβαζετε τοσο μεγαλο ογκο ή επηρεαζει σε κατι αλλο?

Προσωπικά δεν ανεβάζω μεγάλο όγκο αλλά η σύνδεση γίνεται τραγική στο upload, αν θέλω πχ να ανεβάσω 20 φωτό στο fb συνολικού μεγέθους 20 mb μπορεί να κάνει και δυο αποσυνδέσεις όσο ανεβάζει...

 

58 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Λοιπόν το αστικό κέντρο Αγ. Τριάδας έχει κωδικό 1358 και βρίσκεται εδώ. Όντως πρόκειται για ONU του ΟΤΕ που δίνει σε 10 παλιές καμπίνες μέσω των οποίων συνδέονται όλες οι οικοδομές.

Ο ΟΤΕ έβαλε 4 από αυτές σε προγραμματισμό αναβάθμισης σε FTTC που ολοκληρώθηκε τέλος του 2018 με αρχές του 2019. Πρόκειται για τις 107, 110, 204 και 311, οι οποίες σίγουρα δίνουν VDSL. Δεν βρήκα πληροφορίες για τις υπόλοιπες και προφανώς δεν έχουν ακόμη αναβαθμισθεί.

Τώρα το θέμα είναι να βρεις σε ποια καμπίνα συνδέεται η οικοδομή σου και αν αυτή έχει ή όχι αναβαθμισθεί. Ενδεχομένως η 2η ONU που φαίνεται στον σύνδεσμο παραπάνω να είναι άλλου παρόχου και πιθανόν της Forthnet που το 2008 είχε αναλάβει την περιοχή για τοποθέτηση DSLAM σε επιδοτούμενο πρόγραμμα της ΕΕ για ανάπτυξη του DSL.

Την ξέρω την τοποθεσία του 1358 και όντως ταιριάζουν τα 300μ απόσταση, οι άλλες πλησιάζουν χιλιόμετρο από μένα. Επομένως, είναι ασφαλές να υποθέσω ότι από παίρνω από μία εκ των δύο εκεί; Τι μπορώ να κάνω για να εξακριβώσω ότι η άλλη καμπίνα είναι της forthnet/nova και ότι θα μου δώσουν από εκεί; Αν ρωτήσω στο κατάστημα θα ξέρουν να μου απαντήσουν;

Και τελικά, αν όντως είναι δική της, προτείνεις να το προχωρήσω και αν δεν είναι να κάτσω με την ADSL;

Πάντως είναι απορίας άξιο πως οι καμπίνες που δίνουν σίγουρα VDSL όπως λες είναι λίγο στη μέση του πουθενά ενώ κεντρικά στο χωριό σερνόμαστε...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλες τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αναβαθμίζουν τις μακρινές καμπίνες διότι εκεί θα έπιαναν μικρότερες ADSL ταχύτητες. Αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλη την χώρα.

Καταρχήν κοιτάς σε ποια καμπίνα συνδέεται η οικοδομή σου. Ψάχνεις τον 3ψήφιο αριθμό της, ακολουθώντας το τηλεφωνικό καλώδιο από το σπίτι προς την πλησιέστερη κολόνα. Σε αυτήν ή σε επόμενη, σίγουρα θα υπάρχει πάνω της ένα κουτί διακλάδωσης με τον σχετικό αριθμό της καμπίνας.

Βάσει αυτού ρωτάς τους τεχνικούς του ΟΤΕ αν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL. Επίσης μπορείς να δεις στις 2 ONU αν γράφει σε ταμπελάκι τον πάροχο ή μπροστά στον δρόμο το μεταλλικό φρεάτιο. Τέλος σίγουρα σε κατάστημα Nova θα γνωρίζουν αν μπορεί να δίνουν VDSL στην περιοχή σου, αν και το τελευταίο εξαρτάται να είναι σοβαρός ο υπάλληλος και να μην θέλει απλά να πουλήσει την σύνδεση και όσο πιάσεις. Αν όντως μία από τις 2 καμπίνες είναι της Nova έχεις αυξημένες πιθανότητες να δίνει VDSL κι έτσι εξηγείται η διαθεσιμότητα μόνο σε αυτήν.

Άλλος γείτονας στην περιοχή δεν έχει VDSL σύνδεση, ώστε να έχεις μια ιδέα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν προσπάθησα να κάνω όλα αυτά που είπες, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω από πού έρχεται το καλώδιο του τηλεφώνου στο σπίτι και όλες οι (πανάρχαιες) κολόνες γύρω από το σπίτι δεν γράφουν τίποτα επάνω. Αλλά πήγα στην τοποθεσία του 1358 και μια εκ των δυο καμπινών (συγκεκριμένα η αριστερή) έχει πάνω κολλημένο χαρτί της forthnet, το επισυνάπτω. Αυτή η καμπίνα είναι όντως γύρω στα 300μ από μένα και στο δρόμο της επιστροφής προς στο σπίτι έχει κάτω στο δρόμο δυο φρεάτια ΟΤΕ όπως αυτό που έχω στη φωτό. Το ένα εκ των δυο είναι στα 50μ από το σπίτι και φαίνεται ότι έχει σκαμμένα που έρχονται προς εμένα.

Οι υπάλληλοι στη Nova είναι γνωστοί μου δλδ δε θα μου πουλούσαν παραμύθι, εκτός κι αν είναι κάτι που δεν το ξέρουν ούτε οι ίδιοι (αν μπορεί να συμβεί αυτό). Να τους ρωτήσω αν όντως σκοπεύουν να μου δώσουν VDSL από το Α/Κ 1358;

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, ο ΟΤΕ δεν μου έδινε VDSL καθόλου. Και τέλος, όχι κανένας γείτονας δεν έχει VDSL, εγώ μάλλον θα κάνω το πρώτο βήμα.

u1.jpg

u2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...